George Soros crede că Facebook conspiră cu Donald Trump pentru a asigura realegerea acestuia

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 24 ianuarie 2020, 21:52 Actualitate | Internaţional


George Soros
Foto: Wikipedia
Miliardarul George Soros afirmă că nimic nu împiedică Facebook Inc. să împrăștie dezinformări și că gigantul IT ar putea conspira cu Donald Trump pentru realegerea acestuia, potrivit Bloomberg.

“Cred că este un fel de operațiune sau înțelegere de asistență informală reciprocă care se dezvoltă între Trump și Facebook,” a afirmat miliardarul de 89 de ani, la World Economic Forum, în Davos. “Facebook va lucra pentru realegerea lui Trump iar Trump va lucra pentru a proteja Facebook iar această situație nu poate fi schimbată și mă îngrijorează foarte mult rezultatul din 2020.”

Soros nu a oferit niciun dovadă pentru afirmațiile sale. “E pur și simplu greșit,” a declarat un purtător de cuvânt al Facebook, Andy Stone.

Soros a folosit în mai multe rânduri discursul anual de la Davos pentru a critica rețelele sociale. În 2018, a comparat Facebook cu o companie de jocuri de noroc care favorizează dependența utilizatorilor iar anul trecut a cerut din nou reglementarea marilor companii de IT.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2485 vizualizari

  • +3 (25 voturi)    
    culmea (Vineri, 24 ianuarie 2020, 22:03)

    Mazeta [utilizator]

    George Soros crede în teoria conspirației.
  • -5 (19 voturi)    
    La vremuri noi, scule de conspirare noi... (Vineri, 24 ianuarie 2020, 22:10)

    Sparafucile [utilizator]

    Adica, ce ar fi vrut dl Soros? Ca ăia sa conspire mascati si ascunsi dupa perdele cu pistoalele in maini?

    Bun, si sa zicem ca iese din nou Trump. E sigur dl Soros ca asta va intrista pe toata lumea? Evident, n-o suspectam pe dna Nancy Pelosi ca se va tavali pe jos de bucurie.
  • -3 (25 voturi)    
    LOL (Vineri, 24 ianuarie 2020, 22:34)

    baimarean [utilizator]

    e senil
    Da´de ce se teme nu va scapa: 4 more years!
  • +2 (14 voturi)    
    Asta e total injust (Vineri, 24 ianuarie 2020, 23:20)

    ipolitic [utilizator]

    si eu am criticat de multe ori marile companii de IT, dar pe mine nimeni nu ma baga in seama. De ce? Ce are Soros in plus?
    • -1 (13 voturi)    
      doar (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 0:12)

      Catalin Olaru [anonim] i-a raspuns lui ipolitic

      vreo cateva zeci de miliarde de dolari...
  • -4 (12 voturi)    
    Soros se teme de conspirații ! (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 9:07)

    asavreau [utilizator]

    O fi un semn că Soros nu mai conspiră?
  • +4 (8 voturi)    
    Se inseala Soros! (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 12:16)

    yol [utilizator]

    E doar un lung sir de coincidente in cazul lui Trump. Nimic nu-i adevarat!:))
  • +2 (4 voturi)    
    E plina conducerea Facebook de fani trumpisti (Sâmbătă, 25 ianuarie 2020, 16:30)

    albik [utilizator]

    Zuckerberg s-a intalnit pe ascuns cu lideri conservatori ca sa puna la cale realegerea lui Trump. Dupa ce democratii castiga in 2020, compania trebuie sparta in bucati pentru ca este un monopol si a facut posibila propaganda rusa.