Fost psiholog al CIA, despre torturarea acuzaților pentru 11 Septembrie: Protejarea vieții americanilor este mai importantă decât disconfortul teroriștilor

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 22 ianuarie 2020, 21:20 Actualitate | Internaţional


Khalid Sheikh Mohammed
Foto: Agerpres/AP
Un psiholog care a fost angajat de CIA sub administrația George W. Bush a justificat folosirea torturii în cazul persoanelor acuzate de organizarea atentatelor din 11 Septembrie, în fașa unui tribunal militar din baza militară americană Guantanamo, în Cuba, scrie AFP.

"Al face-o din nou azi", a declarat marți, la audierile preliminarii în procesul a cinci bărbați acuzați că au planificat atentatele din 11-Septembrie, James Mitchell, considerat arhitectul programului de interogatorii "avansate" folosite atunci în închisorile secrete ale CIA.

Potrivit documentelor publicate miercuri de New York Times, fostul subcontractor al CIA a explicat că, după atentatele din 11 septembrie 2001, soldate cu 2.976 de morți, a considerat drept o "datorie morală" să prevină orice nou atac.

"Protejarea vieții americanilor este mai importantă decât disconfortul unor teroriști care au luat voluntar armele în mâini împotriva noastră", a adăugat psihologul, care a recunoscut că a participat el însuși la mai multe sesiuni de simulare a înecului ("waterboarding").

Procesul celor cinci bărbați acuzați că au planificat atentatele din 11-Septembrie, printre care creierul autoproclamat al atacului Khalid Sheikh Mohammed, urmează să înceapă în ianuarie 2021 la Guantanamo.

Cei cinci acuzați, deținuți de circa 15 ani în această bază militară americană din Cuba, au fost puși sub acuzare în urmă cu zece ani, dar procedura a întârziat până acum din cauza complexității extreme a acestui dosar.

Una dintre dificultăți este că prizonierii au fost supuși unor "proceduri de interogatorii avansate". Este în special cazul pentru Khalid Sheikh Mohammed (supranumit KSM), aresta în Pakistan în 2003, și care a fost supus la numeroase sesiuni de "waterboarding" înainte de a fi transferat la Guantanamo în 2006.

Ori, justiția americană nu consideră probe admisibile mărturiile obținute sub tortură.

Printre acuzați se numără yemeniții Ramzi bin al-Shaiba, care ar fi urma să participe la operațiune dar nu a obținut viza pentru Statele Unite, și Walid bin Attash, care ar fi studiat țintele atacurilor.

Sauditul Mustafa Ahmad al-Hawsawi este acuzat că a finanțat atentatele, iar nepotul lui KSM, Ali Abd al-Aziz Ali, că a participat la logistica atacurilor.

Toți riscă pedeapsa cu moartea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5865 vizualizari

  • -4 (22 voturi)    
    Corect (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 21:25)

    Nyk1 [utilizator]

    Sunt măsuri excepționale, luate într-o efectivă stare de război.

    La fel ca internarea TUTUROR japonezilor de pe teritoriul SUA, în calitate de potențiali inamici, în lagăre pe toată durata războiului cu Japonia. Știți zicala: „For their own protection”. Doar că pe vremea aceea nu existau atâți regresiști și războinici ai justiției sociale care să protesteze.
    • -3 (9 voturi)    
      inteleapta pozitie (Joi, 23 ianuarie 2020, 0:12)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Deci Hitler a avut dreptate cu exterminarea milioanelor de oameni???? ca na, conditii de razboi...
      De alte cazuri, chmeri, comunisti, teroristi nici nu mai zic!
      Cand dreak o sa cresteti, cand o sa terminati sa aplaudati orice parts?
      Va lipseste tovarasu si tovarasa, nu aveti pe cine lauda? Este?
  • -3 (21 voturi)    
    mda.. (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 21:31)

    Kvothe [utilizator]

    nu e nici un fel de discriminare aici, americanii sunt mai presus decat restul oamenilor de pe Terra, oricine or fi ei iar in conceptia cretinului de psiholog torturare = discomfort.. ce poti sa mai zici..
    • -2 (12 voturi)    
      este vorba despre teroristi (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 22:56)

      jondo [utilizator] i-a raspuns lui Kvothe

      care au ucis civili nevinovati.
      • -2 (10 voturi)    
        Terorismul redefinit (Joi, 23 ianuarie 2020, 2:00)

        contributor.bis [utilizator] i-a raspuns lui jondo

        Teroristi ?
        Deocamdata nu au fost judecati si nici condamnati.
        Fiecare tara îsi permite distorsiunile de rigoare de la definitia acestui cuvânt.
        Americanii, rusii, chinezii,etc,...fiecare îsi are "teroristii" sai.
        La Guantanamo, detinutii sunt retinuti arbitrar si abuziv în cea mai pura si ipocrita justificare a unui popor bolnav si amnezic.
        Pentru o "democratie" auto-declarata, trebuie sa recunoastem ca este comic sa afirmi utilitatea torturii, proscrisa (macar oficial) de toate tarile civilizate.
        SUA este singura tara condamnata , de altfel, de catre o Curte a Justitiei Internationale ca fiind un "stat terorist" (vezi procesul Nicaragua - SUA)
        RSR (si vasnicii ei sustinatori, comentatori sporadici pe ici pe colo), sa nu uite ca sunt complici la aceste torturi perpetrate pe teritoriul neprihanit al mioriticului imoral românesc.
        SUA a evitat ("respectând" legile sale) sa o faca pe teritoriul sau, preferând solutiile Guantanamo, România si/sau Polonia. Am sarutat sugarnic mâna sperjura a stapânului indiferent.
        Ipocrizia si democratia nu fac casa buna.
        Trebuie sa fii un "Bush" ca sa imaginezi un astfel de afront la libertatile cu care se împauneaza o "elita" politica din ce în ce mai mediocra.
        Calitatea sefilor de state devine un surogat al prostiei fudule ajunsa în vârful piramidei decizionale.
        Ne asteapta zile grele, dar cui îi pasa în asta tara ajunsa un cover al imposturii demente ?
    • -1 (13 voturi)    
      vaaaii, saraca lume... (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 23:29)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Kvothe

      ... nu mai putem de niste teroristi.
  • 0 (12 voturi)    
    teroristi ...care dintre ei (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 23:53)

    hidra-z [utilizator]

    Uite ca avem scut la Deveselu de la prietenii americani. Razboiul din 1991 "FURTUNA IN DESERT" condus de SCHWRTZKOPF, american get beget, un fel de John evreu. A doua interventie in iRAK are rezultat "PETROL CONTRA HRANA". Suna mishto si "PRIMAVARA ARABA", in care toata coasta mediterana araba a luat foc. Cine a pus focul? Europa se confrunta val de migranti si plateste pentru faptul ca SUA a incins zona orientului apropiat. Doar niste copii se gandesc ca cei maxim 2500 de morti din 11.09. sunt multi, comparativ cu cei pe care nu i-a numarat nimeni in toata lumea. TEO PETER era un roman pasnic si mierlit-o. Cel care l-a ucis a plecat urgent in SUA si BASESCU, agent SUA, recrutat la ANTWERP, nu a spus nici PAS(cu i din a). Daca maine vreunul dintre voi devine...asa ...incomod..pentru SUA, nu are nici cea mai mica sansa la un proces corect in tara lui ROMANIA, fiindca va fi extradat. Nu va luati dupa aparente, fiindca avem un proverb: Fereste-ma Doamne de prieteni, ca de dusmani ma apar singur.
    Ei au facut baza de la Deveselu, noi platim cele "x" rachete, iar daca Ivan trimite "2x" rachete, prietenul si-a luat banu, romanul a murit si Ivan spune ca il deranja scutul si a vrut sa vada capacitatea lui. Cum s-ar spune si fu.... si cu banii luati. Terorismul este o forma primitiva de razbunare. Retineti! Razbunare nu atac. Pacat ca nu luati in consideratie global ci doar punctual.
    • +5 (9 voturi)    
      nu e tocmai corect (Joi, 23 ianuarie 2020, 0:16)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui hidra-z

      SUA a facut ce a facut cu Saddam si zona aia...
      Siria si Libia e opera europenilor- SUA a fost maxim rezervata la inceput. Italienii si francezii ar trebui de multumit in primul rand!
      • 0 (0 voturi)    
        Panama (Vineri, 24 ianuarie 2020, 0:04)

        hidra-z [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

        Interventia americana din Panama a fost filmata de catre agenti rusi. Intamplator pregatirea psihologica a unor militari din Romania era facuta si cu mici filmultete. In imagini am vazut desantul bravilor puscasi. Dupa coborare trageau in tot ce misca, femei, copii, batrani, animale, in tot ce misca. Asta era inainte de '89. Cati au sarit la WTC? Pentru mine nu conteaza, fiindca ar trebui sa stii ca o moarte rapida este mai mishto decat o moarte din cauza bombelor cu uraniu saracit, lansate in fosta Iugoslavie. Sunt zone radioactive dupa atatia ani la o aruncatura de bat, de tine. Impresionant este de fapt ca ... acel atac a fost posibil(WTC) pentru a se putea implementa o politica de control mai riguroasa asupra populatiei. Poate ca daca te-ai uitat vreodata la poze cu femei de curse si masini dezbracate, in mod sigur cineva a inregistrat I.P. -ul si te-a identificat. Esti deja in baza de date si esti santajabil, pentru o amarata de masina dezbracata si o femeie de curse. Cand devii important (ceea ce iti doresc si s-ar putea sa ajungi, fiindca vezi doar pomul, nu si padurea din spatele lui) o sa vina cineva sa iti spuna ca stie ca ai inclinatii ciudate, te uiti la poze in loc sa ai.
        Ceea ce ti-am expus este un pic de politica a pasilor marunti. Lasam sa moara niste americani, declansam un razboi in Afaganistan, introducem control mai strict, conturi, internet, orice care ne face sa stim si cand a cumparat prezervative. Desi nu este itr-o relatie a cumparat prezervative, deci ... cardul tau bancar spune tot ce ai cumparat. Bon fiscal, tranzactie, locatie etc. Telefonul tau imi spune unde esti, daca numarul tau de telefon este cu alt numar de telefon in acelasi loc de mai multe ori, inseamna ca sunteti prieteni. Verificam si numarul celalat si il asociem cu un nume, numele are card, si stim destule..... Ceea ce ai aflat acum o sa iti stearga sunetul corpurilor izbite de asfalt. Da-mi voie sa nu te cred ca ai fost acolo(WTC), fiindca asa sunt eu, am vazut filme ...
  • +5 (11 voturi)    
    Am fost martor ocular al acestui act terorist! (Joi, 23 ianuarie 2020, 3:07)

    mucenic [utilizator]

    Cine face comentarii la acest articol puneti-va in situatia ca v-ati gasit in WTC la etajul 104 si avionul a intrat in cladire sub dvs. Focul v-a blocat iesirea si ati avut optiunea sa ardeti de viu sau sa va aruncati in vid. I-am vazut pe cei care s-au aruncat si am auzit cand au lovit caldaramul. Va intreb ce atitudine veti avea acuma fata de cei care au comis aceasta crima . Turcii au jupuit de viu pe comandantul venetian al Ciprului cand acesta a refuzat sa de predea fara lupta in sec 15. Eu as face la fel
    • -1 (5 voturi)    
      cateva intrebari simple (Joi, 23 ianuarie 2020, 7:25)

      mbembe [utilizator] i-a raspuns lui mucenic

      de ce ambasadele USA (si ar mai fi o tara) arata ca o fortareata cu cazemate si trupe speciale?
      Ambasadele lor arata asa in absolut toate tarile...
      Fiindca sunt cei mai cuminti ori ca w satula lumea de ei?
      Atacuri cu drone in zeci de tari in urma carora sunt ucisi mii de “victime colaterale” ti se pare o logica corecta?
      Chiar daca a fost vizat un asa zisul terorist, unde este procesul, macar o panarama de proces ca la tovarasul?
      Deci daca zici ca totul e corect- care ar fi nederirea? Ca unii “are” voie sa ucida nevinovati si altulnu?
      Ori sunt toti recunoscuti ca teroristi, ori se lupta toti pentru idealirile lor?

      Parerea mea e ca toti sunt teroristi, fie ca au sediul in desert sau intr-un monstru de cladire fata de care Casa Poporului e un bebelus!
      • 0 (0 voturi)    
        raspundeti la intrebare nu batei campii! (Joi, 23 ianuarie 2020, 15:39)

        mucenic [utilizator] i-a raspuns lui mbembe

        Aveti o ratiune anarhica de aceea nu vedeti adevarul