Von der Leyen spune că un acord comercial al UE cu Statele Unite ar putea fi semnat în ”câteva săptămâni” / Ultimatumul dat de Trump: Dacă nu reușim, vom impune tarife vamale majorate

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 22 ianuarie 2020, 17:43 Actualitate | Internaţional


Ursula von der Leyen
Foto: Parlamentul European
Un acord comercial între Statele Unite și Uniunea Europeană este posibil ”în câteva săptămâni”, a afirmat miercuri la Davos președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, în ciuda amenințărilor repetate a Washingtonului de a taxa automobilele europene, relatează AFP.

”În ansamblu, am avut o foarte bună discuție”, cu președintele american Donald Trump, a spus ea în marja Forumului Economic Mondial.

”Ne așteptăm să avem, în câteva săptămâni, un acord pe care să îl putem semna”, a spus ea, adăugând că acordul va acoperi comerțul cât și sectorul tehnologic și cel energetic.

”M-am întâlnit cu noua șefă a Comisiei Europene, care e minunată. Am avut o discuție excelentă. Dar am spus ”uite, dacă nu reușim să obținem ceva, va trebui să iau măsuri”, iar măsura va fi tarife foarte mari la mașinile lor și la alte lucruri care intră în țara noastră”, a spus Trump la CNBC într-un interviu de la Forumul Economic Mondial de la Davos.

Trump a spus că este mai dificil să negociezi cu Uniunea Europeană decât cu oricine. ”Au profitat de țara noastră pentru atâția ani”, a spus intr-un interviu la Fox News. ”În final va fi foarte simplu pentru că, dacă nu putem încheia un acord, va trebui să impunem o taxă de 25% la mașinile lor.”







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1705 vizualizari

  • +3 (5 voturi)    
    foarte bine.... (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 17:48)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    oare windows, iphone, cisco, facebook, google, azure or avea de suferit ?
    • -3 (11 voturi)    
      Mda (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 18:33)

      Romy [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      Partea interesanta ca SUA au propria industrie auto + importuri din Japonia. Pot sa supravetuiasca foarte bine fara masinile facute in Europa. In schimb Europa e foarte slaba. Nu putem de exemplu sa inlocuim cu nimic ceea ce ai enumerat mai sus. + multe, multe, multe altele
      • +2 (6 voturi)    
        ei hai ca nu e chiar asha (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 20:10)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Romy

        facebook, google nu ar avea oricum cum fi taxati, ca-s la liber. Windows sa zicem ca nu are concurent. Dar Iphone poate fi oricand inlocuit cu un samsung sau altceva. Plus ca mai sunt si filmele de la holywood, mai e si armamentul american care are concurent, ford e si ea o corporatie americana, amazon poate fi impozitat serios, etc, etc. Deci... exista vitata si in afara unui acord cu SUA.

        Iar aici problema SUA (ma rog, in principal a lui Trump), e ca actioneaza ca un bisnitar de doi lei, folosind tactici de intimidare si amenintare demne de afacerile dintre clanurile mafiote. Iar asta va lasa urme adanci in relatia cu UE.
        • -2 (6 voturi)    
          E de fapt mai rau decat atat. (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 22:29)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Problema iPhone-ului e una de statut :) Nu e neaparat mai bun ca telefoanele pe Android (cred ca e de fapt invers) ci doar ca e fancy sa-l ai. Am observat chestia asta in China. Oamenii ajung sa faca foamea doar ca sa se poata afisa cu un iPhione. Apoi Android (ala de pe Samsung-uri, etc.) e soft-ul lui Google (si astia-s americani :)). Daca vor fi taxati ei fi linistit ca si ei vor cere bani pe licentele telefoanelor vandute in UE exact asa cum face Windows cu sistemul lor de operare. Deci pana la urma europenii vor plati taxele alea cu varf si indesat.

          Nu-s deloc "tactici de bisnitar". Sunt metode normale de negociere. SUA au subventionat tacit Europa timp de peste 70 de ani. Cam toate marfurile americane sunt impozitate bine de tot in UE. La asta s emai adauga si faptul ca TVA-ul se deduce la produsele exportate. Cum in SUA nu exista TVA atunci firmele americane sunt clar dezavantajate. Ceea ce vrea Trump e ca produsele europene sa nu mai aiba TVA-ul dedus la export sau ca produele americane exportate in UE sa fie scutite de TVA in UE. Atunci toti concuram pe baze egale. O alta optiune si mai cinstita e eliminarea TVA cu totul. Si toata lumea ar fi fericita, mai putin aparatul birocratic european ce ar trebui sa stranga un pic cureaua.
          • +1 (3 voturi)    
            Europa a subventionat SUA (Joi, 23 ianuarie 2020, 11:51)

            jonk [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

            Timp de 70 de ani a cumparat arme de la americani si a fost piata de desfacere pentru produsele americane. Numai ca acum smecheria s-a terminat, UE devine independenta si devine o forta economica de care SUA e vizibil deranjata. Get used to that.
          • 0 (0 voturi)    
            Bun, dar asta e valabil si invers (Vineri, 24 ianuarie 2020, 19:14)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

            Apple are si el fabrica in China, centre de dezvoltare in europa (la repezeala, iOS dev centre Italia, GPU development centre in UK, SOC in Munchen).

            Andreoidele au soft de la google, da procesoarele cam toate-s Arm (cu propietar Japonez, HQ in Cambridge, dev centre in India, Franta, SUA - ironic!).

            Google nu va cere bani pe Andrioide pentru simplul fapt ca nu-i intereseaza subiectul. Ei au interesul sa aiba cati mai multi utilizatori carora sa le ofere totul gratuit contra dreptului de a le folosi datele personale pentru a le redirectiona reclame din zona de interes. Si exemplele pot continua la infinit. Economia e globalizata si productia/ activitatea se muta acolo

            Cat despre ce spui tu, acolo pot contra-ataca cu faptul ca in europa taxele pe munca sunt duble fata de SUA sau ca SUA isi picioarele in ea de incalzire globala si are pretul carburantilor la un sfert din ce e in UE, si lista poate continua. As putea sa mai adaug si filmele americane care nu-s taxate si ocupa o halca buna din piata, etc, etc.

            Si nu, amenintarile astea in direct la TV nu-s mijloace de negociere folosite de gentleman-i . Afirmatiile astea facute la TV sunt doar pentru fanii lui din america, ca sa vada aia ce tare e el si cum negociaza de dur. Iar lumea buna, cand te porti ca un badaran, tinde sa te ocoleasca pe cat posibil. Uite, UE a semnat in ultimii ani acorduri cu Japonia, Canada, China, etc. Ai auzit pe altii cu declaratii din astea din categoria Gigi Becali?
    • -4 (10 voturi)    
      aia enumerati dau faliment imediat (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 19:03)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      E stiut faptul ca UE are vreo 2-3 sisteme de operare, cateva browsere, o duzina de aplicatii de social media care de-abia asteapta sa iasa pe piata.
      PS sa nu uitam de Nokia care va inlocui urgent iPhoanele cu faimosul 6110
      • -2 (6 voturi)    
        Care-i ala? (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 19:50)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        6110 e ala cu lanterna?
      • +2 (6 voturi)    
        nici nu are nevoie (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 20:13)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        E sificient ca UE sa ceara firmelor care nu vor sa plateasca taxe UE sa aiba dezvoltare-productie de minim x% in UE, si vei vedea cum parte din centrele de dezvoltare se vor muta in UE. Cat despre telefoane, nu e neaparat sa fie Nokia. Poate fi Samsung, Huawei, etc. Nu-s chiar toate celea facut e in SUA...
        • -3 (7 voturi)    
          Nu te imbsata cu apa rece (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 22:28)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Nu se va muta nimeni in UE. E exact pe invers. Toti europenii care pot sa fuga in SUA o fac..

          De aia UE nu poate produce nimic in industria digitala si in tehnologiile de varf in general. Crezi ca e cineva cazut in cap sa vrea sa traiasca in UE cu 30000€ in mana cand poate pe exact aceeasi slujba sa ia $100000 in mana in America unde toate preturile sunt la 60%-75% din cele europene?

          Ca medic rezident in SUA mi-am cumparat prima casa in primele 8 luni dupa absolvirea facultatii. Am schimbat de atunci, in 12 ani, 3 case. Fiecare mai mare si mai confrotabila ca precedenta. In primul an mi-am permis vacanta in Caraibe, si doua masini noi pentru mine si sotie (ea era deja insarcina si nu a lucrat atunci). Cati medici sau ingineri din Europa isi permit asta?! cati is permit sa aiba 2, 3, 4 copiii?! Aici e nromal. Acolo oamenii cu pregatire superioara si competenti in profesia lor traiesc in apartemente inchiriate de marimea custilor de iepuri.
          • +3 (5 voturi)    
            Take it easy: (Joi, 23 ianuarie 2020, 7:06)

            John M. [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

            1. 93 de milioane au emigrat in America in sec.XX, dar 33 de milioane au plecat inapoi
            2. Dupa ce te vei satura de bani o sa zici:"Parca mai era ceva..."
            3. Demografic, America e deficitara, de aceea compenseaza prin imigratie. Un copil costa 500,000 $ de la 0 la 18 ani. O gravida e realmente data afara din clinica la cateva ore dupa ce naste, fortata de asigurare, iar job-ul nu i se garanteaza la revenire pe post (Bush Sr. a refuzat sa semneze propunerea)
            4. 2, 3, 4 copii au cei de pe welfare, not the working people who are 3 paychecks away from bankruptcy.
            5. Pot sa cumpar orice casa cu 10% avans si orice masina fara niciun avans. That's not money- that's credit. Remember: The bank is not your friend. On the contrary. You screw up once, you're f....d for ever...
          • 0 (0 voturi)    
            Pe asta de unde ai scos-o? (Vineri, 24 ianuarie 2020, 19:44)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

            Ai si vro statistica oficiala care sustine afirmatiile?

            Cat despre 30.000 de eur net salariu, adica 2500 eur/luna, asta nu e salariu de varf nici in Romania... Nush in ce domenii de farf stii tu salariile, eu le stiu de la 5000 in sus pentru pozitii de la senior/staf in sus. Da' mai e ceva aici care-ti scapa: in SUA ai salariul net mai mare, da' cel putin in Silicon Valey scoala la copii e musai privata, la stat e cu droguri si gun-uri, 25k/an de copil, pensie daca vrei, iti faci singur, asigurare medicala cam la fel, si tot asha. Si daca le calculezi si pe alea diferenta nu mai e asha mare. Altfel n-ar fi centre software in UE. Si totusi ele exista si nu-s putine....

            Poate ca medic rezident in SUA o fi mai bine, in UK cel putin multi se plang de salariul mic si lipsa banilor la stat, dar in IT te asigur ca diferenta nu e asha mare cum zici tu.
  • -2 (8 voturi)    
    se bate palma (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 19:24)

    nash pandelica [utilizator]

    nu exista alta solutie.
    urmand ca rand pe rand sa adere si uk, canada, mexico si cine'o mai vrea.
  • +5 (9 voturi)    
    UE va castiga (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 19:37)

    belfast [utilizator]

    S-a vazut ca papagalul oranj e dezastru la negocieri, cu Canada, Mexic, Coreea de Nord, China...toti l-au jucat pe degete. Asa si acum, bufonul o sa iasa cu gura mare ca a incheiat cel mai tare deal din lume si europenii o sa-si rada pe sub mustati stiind ca l-au facut pe fraier.
    • -3 (9 voturi)    
      Ce vorbesti? (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 22:41)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui belfast

      A anulat NAFTA dupa cum au vrut muschii lui. Canada si Mexicul au acceptat fara sa maraie prea mult exact acordul pe care l-a vrut Trump. Canada a jucat un pic in lesa dar nu prea mult. Trudeau a tinut guvernul sau in sedinta pana Duminica la miezul noptii iar cu vreo 30 de minute inainte de termenul ultimativ al lui Trump a sunat spasit si a spus ca accepta USMCA asa cum e.

      Saptamana trecuta senatul SUA a ratificat USMCA cu o majoritate greu de imaginat de 89 la 10. Camera reprezentantilor l-a votat cu scorul de 385 la 41 cu toate ca in Congress stanga are majoritatea si Trump e urat acolo cu pasiune. Acordul e insa atat de avantajos pentru SUA ca nici macar cei mai cranceni dusmani ai lui nu prea au avut tupeul sa voteze impotriva. Voturile impotriva au fost ale celor ce vor sa se retraga sau ale celor ce stiu ca n-au oricum sanse la alegerile din toamna.

      La capitolul China, i-a fortat pe orezari sa renunte la toate restrictiile si taxele impotriva produselor americane, sa renunte la transferurile fortate de tehnologie. SUA insa au pastrat toate taxele de pana acum la produsele chinezesti promitand doar sa nu mai introduca altele noi, ata vreme cat Cjhina isi vede de traba. Nu pare deloc un targ rau. La fel japonezii si coreenii au aruncat rapid prosopul si au inghitat cu mutre fericte broasca.

      Daca UE ajunge si ea la astfel de "succesuri" si-a cam dat foc la valiza...
      • +1 (3 voturi)    
        ha.ha..ha (Joi, 23 ianuarie 2020, 11:54)

        jonk [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Si tu crezi toate astea ? Formidabil ! Esti mai naiv decat ala care ti-a vandut minciunile astea...
        P.S. Vezi ca deficitul cu China a crescut cu Trump la butoane.