Declarație în parlamentul iranian: Dacă am avea arme nucleare, am fi protejați

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 21 ianuarie 2020, 12:32 Actualitate | Internaţional


Parlamentul iranian
Foto: Flickr
Iranul ar fi protejat în fața amenințărilor dacă ar avea arme nucleare, a spus un parlamentar iranian marți, de la tribuna legislativului, potrivit agenției semi-oficiale ISNA, citată de Reuters.

”Dacă astăzi aveam arme nucleare, am fi fost protejați în fața amenințărilor (...) Ar trebui să ne punem pe agendă producția de rachete cu rază-lungă capabile să transporte focoase neconvenționale. Este dreptul nostru natural”, a declarat acesta.

Occidentul acuză de mult Teheranul că încearcă să producă arme nucleare, deși conducerea iranului a respins tot timpul acest lucru, susținând că programul nuclear al țării este pentru scopuri pașnice.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2304 vizualizari

  • +2 (18 voturi)    
    modelul nord corean/israelian! (Marţi, 21 ianuarie 2020, 12:36)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    daca merge....
  • +4 (22 voturi)    
    Trebuie sa va plezneasca inainte sa le aveti! (Marţi, 21 ianuarie 2020, 12:50)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Asta e concluzia logica si probabil asa se va intampla.
  • 0 (12 voturi)    
    Dorinte si Realitati... (Marţi, 21 ianuarie 2020, 13:22)

    Joseph18 [utilizator]

    Parlamentarul Iranian a spus textual: ”Dacă astăzi aveam arme nucleare, am fi fost protejați în fața amenințărilor (...)

    Sa fie oare un Apropo despre Statul Israel pe care tot Iranul a afirmat ca: 'dorim sa-l steargem de pe harta'?

    1 - Presidentele Iranian Ahmadinejad a afirmat:

    https://www.youtube.com/watch?v=xq9t8ip2D9U

    2 - Iata si un film animat Iranian despre un atac nuclear: 'Holocaust against Israel” [Feb 2014 - 4 min]

    https://www.youtube.com/watch?v=guxSfYfEBo8

    Oricum, este bine de stiut cate ceva despre Programele de VIITOR a celor de pe aceast Glob...!
  • +4 (12 voturi)    
    Probabilitatea (Marţi, 21 ianuarie 2020, 13:46)

    unins [utilizator]

    de a fi folosite armele nucleare, voit sau din greseala, creste direct proportional cu numarul celor care detin aceste arme. Detinerea armelor nucleare costa foarte mult si reclama responsabilitate maxima. Armele nucleare descurajeaza o prima agresiune, iar cei care detin arme nucleare stiu ca daca le vor folosi intentionat sau din greseala, imediat vor primi un raspuns cel putin tot atat de distrugator. Este frustrant sa ai arme nucleare si sa nu le poti folosi dupa cum vrei. De exemplu, Rusia va folosi armele nucleare doar daca va fi atacata pe propriul teritoriu si niciodata prima, decat poate din greseala. In rest, americanii, englezii, chinezii, ii bat oriunde cu arme conventionale. Un atac cu arme nucleare, va fi singurul si ultimul, apoi urmeaza tacerea.
    • -1 (3 voturi)    
      Da! (Marţi, 21 ianuarie 2020, 19:04)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui unins

      Va urma TACEREA, caci la asta ne va duce si aceste Fake News generate de URA!!!

      Si totusi, daca oamenii s-ar putea concentra pe extinderea in TACEREA Universului ar fi cu mult mai util si frumos decat URA lor cea de toate zilele...!
  • +3 (17 voturi)    
    mda.. (Marţi, 21 ianuarie 2020, 13:48)

    Kvothe [utilizator]

    vor arme nucleare iar ei nu pot face diferenta intre un avion cu civili si unul militar.. speram sa le taie macaroana amurica inainte
  • +3 (13 voturi)    
    Numai ca... (Marţi, 21 ianuarie 2020, 14:21)

    A.Corneliu [utilizator]

    Numai ca Iranul nu e amenintat de nimeni.
    Din contra, Iranul este cel care ameninta pe altii, si in primul rand ameninta Israelul cu nimicirea fizica, fara ca sa existe niciun litigiu intre cele doua tari.
    Pentru asta vrea Iranul arma nucleara.
    • 0 (2 voturi)    
      Ce fumezi bre? (Marţi, 21 ianuarie 2020, 20:21)

      elisan [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

      SUA tocmai ce a asasinat un oficial iranian si Trump ameninta cu distrugerea sit-urilor culturale, ceea ce inseamna crime de razboi cf. dreptului international.
  • +1 (1 vot)    
    Aici au dreptate (Marţi, 21 ianuarie 2020, 20:23)

    elisan [utilizator]

    Nu mai indraznea Trump sa faca pe desteptul daca Iranul avea arme nucleare. Ceea ce se va intampla ca idiotul tocmai ce a rupt tratatul ala care garanta ca Iranul ramane fara tehnologia nucleara.
    • 0 (0 voturi)    
      Poate, poate... (Miercuri, 22 ianuarie 2020, 13:22)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui elisan

      NU este foarte greu de inteles ca Rusia si China vor sa se inteleaga cu 'desteptul' de Trump, asta in ciuda faptului ca cele DOUA tari sunt dotate cu mai multe bombite-nucleare decat spera Iranul sa obtina in urmatorii 10 ani....!
      Ati inteles?

      Daca NU, rugati pe cineva sa va ajute...