VIDEO În Rusia va fi construită cea mai mare biserică ortodoxă din lume. Cât de înaltă va fi și câți credincioși vor putea intra în ea

de G.S:     HotNews.ro
Marţi, 21 ianuarie 2020, 11:03 Actualitate | Internaţional


Santa Sofia
Foto: Captura YouTube
Un influent lider spiritual intenționează să construiască, în centrul Rusiei, cea mai mare biserică ortodoxă din lume, potrivit site-ului de știri Znak.com, preluat de Moscow Times.

Când va fi terminată, clădirea cu o înălțime echivalentă cu 25 de etaje ce urmează să fie construită pe terenul unei mănăstiri de maici din regiunea Sverdlovsk va putea găzdui 37.000 de credincioși.

”Biserica Sfânta Sofia va fi cea mai mare Biserică Ortodoxă din lume”, a declarat Zhanna Ryabtseva, manager regional al alianței proguvernamentale ONF. Construcția va începe anul acesta, a spus Ryabtseva, despre care Znak.com scrie că este o enoriașă a preotului care se află în spatele proiectului.

Ar fi vorba despre părintele Serghei, discretul lider al mănăstirii de maici unde va fi construită biserica și duhovnic al mai multor importante persoane publice din Rusia.

Când a fost întrebată despre termenul de finalizare al edificiului, Ryabtseva a răspuns: ”Totul stă în mâinile Domnului”. Ea nu a dezvăluit cine sunt cei care vor finanța proiectul, spunând doar că sunt ”copiii spirituali ai Părintelui Serghei”.

Un om de afaceri care nu a vrut să-i fie dat numele a declarat pentru Znak.com că investitori din China intenționează să cofinanțeze construirea Bisericii Santa Sofia. De asemenea, Ryabtseva spune că noul lăcaș de cult intenționeză să primească un număr mare de credincioși chinezi.

Biserica va avea 77 de metri înălțime, ceea ce înseamnă că va fi semnificativ mai scundă decât Catedrala Mântuirii Neamului din România, mai notează sursa citată.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13760 vizualizari

  • +31 (47 voturi)    
    Perfect (Marţi, 21 ianuarie 2020, 11:10)

    Vasilescu2019 [utilizator]

    Ca sa nu ziceti ca nu va ajutam o trimitem pe doamna Firea, are expertiza necesara si sigur se va intelege bine cu domnul Putin. Daca i nevoie putem detasa pe o perioada nedefinita si pe domnul Pandele.
    • +18 (34 voturi)    
      De ce (Marţi, 21 ianuarie 2020, 11:36)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui Vasilescu2019

      sa nu il detasam si pe Preafericitul, sa isi puna numele si pe clopotele alora!
    • +5 (5 voturi)    
      Doar este știut... (Marţi, 21 ianuarie 2020, 19:02)

      Observator roman [utilizator] i-a raspuns lui Vasilescu2019

      ...piticii cei mai mari din lume sunt în Uniunea Sovietică! (ei, hai, în Federația Rusă, ca să fiu politically correct)...
  • +17 (31 voturi)    
    Pentru 1Mld "ortodocsi"... (Marţi, 21 ianuarie 2020, 11:24)

    Namaste [utilizator]

    Chinezi?!
    • +5 (21 voturi)    
      este un adapost cu dubla semnificatie : (Marţi, 21 ianuarie 2020, 11:33)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

      1 daca ISIS va ajunge in zona va rederoca locul sub numele ; Mecca de Rasasit

      2 daca vreo bomba ajunge in zona, stabilimentul spera sa gazduiasca nomenklatura impotriva extinctiei !
      • +3 (15 voturi)    
        Ha, ha! si ar avea si unde sa joace... (Marţi, 21 ianuarie 2020, 13:30)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        "popice" sau sa patineze, cu ajutorul Dlui! ;-);-);-)
  • +10 (30 voturi)    
    nu se poate asa ceva ! (Marţi, 21 ianuarie 2020, 11:28)

    Vic_Tor [utilizator]

    ca bine ca a noastra din Bucuresti nu e terminata. ar trebui sa modifice proiectul sa o mareasca, sa nu ne depaseasca rusii !!!
  • +16 (28 voturi)    
    hmm (Marţi, 21 ianuarie 2020, 11:36)

    adrian_rolland [utilizator]

    Tocmai i-a stat inima lui mult prea fericitu'...
  • +16 (30 voturi)    
    piramida (Marţi, 21 ianuarie 2020, 11:41)

    DSS [utilizator]

    nu vi se pare ca seamana cu o piramida?
    mai ramane sa-i puna pe necredinciosii in Putin la munca fortata sa o ridice. La dracu cu spitale, scoli si drumuri noi, noi facem o mega-catedrala!
    • +9 (19 voturi)    
      Da (Marţi, 21 ianuarie 2020, 12:22)

      marcus61 [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      Este un proiect faraonic
  • +17 (35 voturi)    
    Repede! (Marţi, 21 ianuarie 2020, 11:42)

    Ecce_Homo [utilizator]

    BOR! Repede, mai fa si tu una!!! Mai mare!!!
    • +3 (5 voturi)    
      Din turta dulce (Marţi, 21 ianuarie 2020, 17:35)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Ecce_Homo

      cu ciocolata...
  • +8 (26 voturi)    
    Orraaa (Marţi, 21 ianuarie 2020, 11:58)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Prea Securimea Sa Daniel sa mai adauge URGENT câteva etaje la Catedrala Șmenuirii Neamului
  • +9 (21 voturi)    
    Daniele!!! (Marţi, 21 ianuarie 2020, 12:22)

    hdd [utilizator]

    te-a luat, mă!!!
  • +6 (26 voturi)    
    Manipularea continua (Marţi, 21 ianuarie 2020, 12:40)

    NOTORIOUS [utilizator]

    Biserica a ajutat mereu la manipulare si opresiune, atat la noi cat si la ei. In timp ce mai toti popii traiesc in lux, fara sa presteze vreo munca cu adevarat folositoare, omul de rand plateste taxe si impozite ca sa aibe acesti paraziti bani pentru S-Klasse
    • +5 (5 voturi)    
      foarte bine!!! (Marţi, 21 ianuarie 2020, 20:09)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui NOTORIOUS

      ar fi si pacat sa nu profiti de zecile de milioane de imbecili...
  • +7 (21 voturi)    
    Cea mai mare, cea mai incapatoare... (Marţi, 21 ianuarie 2020, 12:54)

    amacedon [utilizator]

    Mi-e ca asta il va supara rau pe Daniel si o sa mai puna cateva turle.
    • +2 (6 voturi)    
      Turle din marzipan, (Marţi, 21 ianuarie 2020, 17:37)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui amacedon

      lapte si miere ...
  • -4 (20 voturi)    
    Imperiul Bizantin (Marţi, 21 ianuarie 2020, 13:13)

    AndreiOroban1 [anonim]

    se reface. Ruşii au început cu simbolul, vom vedea cu ce vor continua.
    • +5 (11 voturi)    
      Bizantin era Nitzel mai La Mare (Marţi, 21 ianuarie 2020, 13:58)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui AndreiOroban1

      nu la Frig
      • +1 (5 voturi)    
        Dar (Marţi, 21 ianuarie 2020, 20:09)

        AndreiOroban1 [anonim] i-a raspuns lui un domn

        de mitul celei de A Treia Rome ai auzit? Şi, apoi, se poate muta şi mai la cald, că, deh, vorba bancului din perioada comunistă, Uniunea Sovietică se învecinează cu cine vrea ea.
  • +7 (13 voturi)    
    corectie (Marţi, 21 ianuarie 2020, 13:59)

    robert.b [utilizator]

    Raspunsul este "toti". Dar intrebarea este gresita, nu cati credinciosi vor incapea in ea, ci cat timp va mai trece pana cand vor incapea toti.
  • +3 (9 voturi)    
    Mori Daniele ! Mori ! (Marţi, 21 ianuarie 2020, 15:00)

    Velma Kelly [utilizator]

    :))))
  • +1 (11 voturi)    
    Perfect pentru 2050 (Marţi, 21 ianuarie 2020, 17:34)

    xolv [utilizator]

    cand musulmanii majoritari o pot transforma in moschee
  • +4 (4 voturi)    
    Dar nu e-n stil rusesc (Marţi, 21 ianuarie 2020, 18:56)

    Sparafucile [utilizator]

    Fiindca n-are turlele in forma de CEAPA. In rest adevarata performanta n-ar fi numai una arhitectonica. Ci si una acustica. Se va putea face auzit un cor cintind de la balcon celebrul "Oтче Hаш" fara microfoane si fara amplificatoare? Iar daca vor folosi, totusi, microfoane si amplificatoare, vor putea evita aparitia ECOULUI la asa un volum imens? Sau se va auzi tot atit de prost ca-n statiile de metrou din Bucuresti?
  • +8 (8 voturi)    
    "cea mai mare..." (Marţi, 21 ianuarie 2020, 21:24)

    qwerasdf [utilizator]

    in cea mai mare si cea mai aurie kitchosenie sta credinta omului. Acolo e smerenia, in betoane megalomaniace. Nu stiu ce d-zeu e ala care provaduieste asa ceva.