Gibraltarul vrea să rămână în Schengen după Brexit

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 20 ianuarie 2020, 15:40 Actualitate | Internaţional


Gibraltarul, o fasie de pamant detinuta de Marea Britanie in Peninsula Iberica
Foto: Flickr / Steve
Teritoriul britanic Gibraltar ar putea rămâne în Spaţiul Schengen după retragerea Marii Britanii din Uniunea Europeană, informează Euronews, preluat de Mediafax.

Fabian Picardo, şeful Guvernului din Gibraltar, a declarat că teritoriul trebuie să rămână accesibil pentru restul Uniunii Europene.

Gibraltar are doar 6,2 kilometri pătraţi, se află în vecinătatea Spaniei dar este teritoriu britanic.

"Dacă observăm alte microstate din Europa, acestea beneficiază de libertatea de circulaţie în Schengen, chiar dacă nu sunt parte integrală a sistemului de informaţii Schengen, dar există capacitatea de circulaţie rapidă între Uniunea Europeană şi aceste microstate", a argumentat Fabian Picardo.

"Ar fi logic pentru Uniunea Europeană ca vârful Peninsulei Iberice să nu fie accesibil cetăţenilor europeni? Nu cred acest lucru", a precizat Fabian Picardo.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4661 vizualizari

  • -5 (11 voturi)    
    Garantat! (Luni, 20 ianuarie 2020, 15:51)

    Amerlocu [utilizator]

    Abia așteaptă să se unească cu Spania sau Bulgaria :) și să primească cât mai mulți „refugiați” africani.

    Birocrația UE pare să fi ajuns la un asemenea hal de disperare în privința Brexitului încât nu există minciună destul de gogonată pe care să nu a colporteze în speranța că da' de, da' de...
    • +4 (6 voturi)    
      stii tu? (Luni, 20 ianuarie 2020, 15:57)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      ai fost tu acolo? stii tu ce anume reprezinta pt cei din Gibraltar Spania?
      • -2 (4 voturi)    
        Da. Știu (Luni, 20 ianuarie 2020, 17:41)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Gibralatrul o zonă mult mai bogată ca orice regiune spaniolă. Tot sudul Spaniei slugărește pentru Gibraltar. De ce și-ar dori oamenii din Gibraltar să-și reducă standardul de viață la nivel spaniol?
        • -1 (1 vot)    
          Raspuns pt. DA STIU (Luni, 20 ianuarie 2020, 18:47)

          Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          Gibraltarul intra in categoría " colonie" si conform onu, asfrl de teritorii trebuiesc decolonizate. Cand a fost cedat gibraltarul acordul intre spania si UK, nu incluida ape teritoriale, iar autoritatile din Gibraltar au extins teritoriul in mare. Conform tratatului nerespectarea punctelor din acord face ca teritoriul sa se intoarca la spania. 2 Gibraltarul paña in anii 70 avea frontiera inchisa spre continent, costand bani intretinerea lui . Azi este un teritoriu pirat, unde coruptii isi duc averile furate.
          • +1 (1 vot)    
            Calmează-te (Marţi, 21 ianuarie 2020, 1:12)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

            Atâta doar că colonnia nu vrea să fie „decolonizată”. Ăștia ca tine sunteți ca-n povestea cu pionierii ce vor neapărat să o ajute pe bătrânică să treacă strada. Atâta doar că ea nu vrea să treacă strada.

            P.S.Ș Tot ce trebuie sță facă Spania ca să ajungă la nivelul de prosperitate al Gibraltarului e să aplice aceeași politică fiscală ca și Gibraltarul. Țările cu taxe mici reusșesc să ajungă la prosperitare. Cele cu taxe mari sunt prizonierele stagnării sau regresului.
  • +1 (5 voturi)    
    categoric nu (Luni, 20 ianuarie 2020, 16:18)

    hanu [utilizator]

    si UK ar trebuie data exemplu, tratata ca orice tara din afara UE. Cu orice risc. Altfel daca ceilalti vad ca se poate si asa, vor incepe toti cu pretentii.
  • 0 (2 voturi)    
    afara (Luni, 20 ianuarie 2020, 18:23)

    mbembe [utilizator]

    ai votat sa pleci? fii bun si pleaca!
    ori virgin ori...
  • +2 (4 voturi)    
    Poate beneficia de privilegii dacă devine stat (Luni, 20 ianuarie 2020, 22:34)

    hic sunt leones [utilizator]

    independent sau teritoriu sub suveranitatea unui alt stat UE; însă ca parte a Regatului trebuie să fie tratat fix ca orice alt teritoriu al Regatului, adică fără Schengen.

    În cazul în care îi este frică de faptul că cetățenii UE nu mai pot călători liber prin vârful Peninsulei Iberice (ce glumă... :D), Marea Britanie - prin intermediul Guvernului din Gibraltar - are posibilitatea să încheie un acord prin care cetățenii UE pot intra în Gibraltar fără să fie verificați la graniță (pe când cetățenii Gibraltar ar fi obligați să treacă prin sistemul de verificare - așa cum se întâmplă de exemplu în România/cu cetățenii români).