Celebrul avocat Alan Dershowitz îl va apăra pe Donald Trump în procedura de destituire

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 17 ianuarie 2020, 18:11 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: White House
Avocatul Alan Dershowitz, un celebru expert în drept constituțional, va face parte din echipa apărării lui Donald Trump în procesul de destituire din fața Senatului, săptămâna viitoare, scrie AFP.

Fostul procuror Kenneth Starr, care a devenit cunoscut pe plan mondial în anii 1990 pentru ancheta privind relația extraconjugală dintre Bill Clinton și Monica Lewinsky, stagiara de la Casa Albă, va face și el parte din această echipă, potrivit presei americane.

"Profesorul Dershowitz va susține apărarea în timpul procesului de la Senat pentru a prezenta argumentele constituționale împotriva destituirii", a anunțat la cabinetul său.

Pat Cipollone, avocat al Casei Albe, va fi în prima linie.

Mai degrabă discret, puțin obișnuit cu platourile televiziunilor, acest fiu de imigranți italieni a crescut în Bronx, este un catolic fervent și tată a zece copii, având puține lucruri în comun cu tumultuosul magnat al imobiliarelor.

Acum, va trebui să se adapteze la un nou rol, în plină lumină, în fața senatorilor și a milioane de telespectatori.

Până acum, s-a remarcat prin penița sa agresivă: el este cel care a redactat scrisorile care denunțau procedura de punere sub acuzare a președintelui.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1263 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Alan Dershowitz, amic cu infamul (Vineri, 17 ianuarie 2020, 19:27)

    Namaste [utilizator]

    pedofil Epstein, ambii "Israel first!" ...:-(:-(
    • -1 (1 vot)    
      nu meriti un raspuns... (Vineri, 17 ianuarie 2020, 20:05)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

      ...pentru ceva atat de infantil, dar o fac pentru alti cititori doritori sa afle adevarul obiectiv.
      Alan Dershowitz este una din cele mai remarcante si onorabile personalitati in slujba Justitiei. La varsta de 28 de ani a devenit cel mai tanar Profesor de Drept in istorie la Universitatea Harvard. Harvard, da, Universitatea care da cei mai faimosi juristi din lume.
      Este libertarian, a votat cu Hillary Clinton dar, de dragul dreptatii, nu a ezitat sa sara in apararea lui Donald Trump pentru a demonstra ca ceea ce face acum Partidul democrat este Ne-Constitutional.
      • 0 (0 voturi)    
        Recursul la metoda... (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 0:51)

        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

        si fara "lamuririle" dvs.(ocolind tocmai chestiunea prieteniei sale cu Jeffrey Epstein), Dershowitz era cunoscut publicului larg ("notorious") pe urma controverselor televizate cu Norman G Finkelstein, Noam Chomsky et alii.
        • 0 (0 voturi)    
          "Oricare avocat penalist cinstit... (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 1:57)

          Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

          ...iti va spune ca el apara atat pe cei vinovati cat si pe cei nevinovati". Ce inseamna asta? Ca Dershowitz este un criminal pentru faptul ca ii apara pe criminali? Rolul unui avocat cinstit este sa convinga o Instanta sa nu condamne pe cel judecat pentru orice altceva decat a comis efectiv. Si asta este Dershowitz si nu va face onoare sa profitati de faptul ca l-a aparat pe Epstein ca sa-l balaciti in namol.
          Asta face Profesorul de Drept Constitutional in cazul de Impeachment al Presedintelui Trump. Democratii au incercat sa-l inlature de la Presedintie inca inainte de a fi ales. Au inceput cu "complotul Trump/Rusia", care de fapt a fost complotul Clinton/Rusia, iar dupa ce acest "complot s-a rasuflat au schimbat macazul folosind Ucraina. Dershowitz nu face decat sa demonteze acuzatiile democratilor demonstrand ca sunt neconstitutionale, si nimeni nu poate avea pretentia ca este mai priceput in chestiunea Constitutionala.
          • 0 (0 voturi)    
            Avocati penalisti "cinstiti"?! (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 9:47)

            Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

            Onorabilitatea penalistului nu poate fi decat diametral opusa rating-ului de top si evident ca nu e cazul lui Dershowitz!
            • 0 (0 voturi)    
              "Onorabilitatea penalistului..." (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 17:16)

              Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

              Alan Dershowitz este Profesor Emeritus la Universitatea Harvard! Asta nu este o carte de vizita onorabila???
              • 0 (0 voturi)    
                Titlul universitar, desigur, este f. (Sâmbătă, 18 ianuarie 2020, 22:36)

                Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

                onorabil. Doar el, titularul, ar fi fost ok si nedubios daca, zic eu, ar fi refuzat cazul lui Epstein, fiindca exista acel avocat "din oficiu", oricum preferabil, nu?!
                • 0 (0 voturi)    
                  CE SA FACI? (Duminică, 19 ianuarie 2020, 2:19)

                  Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

                  Nimeni nu este chiar perfect...
                  • 0 (0 voturi)    
                    Nu perfectiune ci (Duminică, 19 ianuarie 2020, 15:44)

                    Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

                    impartialitate, probitate.
                    • 0 (0 voturi)    
                      Eu cred ca trebuie sa... (Duminică, 19 ianuarie 2020, 18:17)

                      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

                      ...stopam aceste presupuneri despre probitate etc.
                      Atat timp cat nu cunoastem toate motivele si practica efectiva a jurisprudentei americane nu este cazul sa ne aventuram in chestiuni speculative. Un titlu Profesor Emeritus nu se capata de oricine iar posesorul il poate pierde in cazul abaterii de la principiile care guverneaza acest titlu extrem de onorabil.
                      • 0 (0 voturi)    
                        Jurisprudenta (Duminică, 19 ianuarie 2020, 20:17)

                        Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

                        este o zeita nepartinitoare; dar in teren, avocatii sunt adesea, infideli (principiului de impartialitate).
  • 0 (4 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 17 ianuarie 2020, 19:34)

    [anonim]

  • 0 (2 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 17 ianuarie 2020, 19:36)

    [anonim]

  • 0 (0 voturi)    
    Dershowitz nu este singurul aparator... (Vineri, 17 ianuarie 2020, 20:30)

    Lucky1 [utilizator]

    Liderul corpului de Consilieri este Pat Cipollone o minte formidabila care l-a anulat pe Robert Mueller. Impreuna cu el mai apar Jay Sekulow - avocat personal al lui Trump, Pat Philbin - masterat la Harvard, fost adjuct al Sefului Justitiei pe timpul lui George W. Bush - un asistent al lui Cipollone, Kenneth Star, Pam Bondi - fosta Procuror Sef al Statului Florida, Jane Raskin.

    Saptamana viitoare se va contura mai bine ce strategie vor adopta in acest proces dar sunt multi care cred ca acest proces, inventat de Democrati in disperarea ca nu-l pot invinge pe Trump in alegeri libere, va aduce mai multe dureri de cap democratilor si va actiona ca un adevarat bumerang al furiei poporului.