Persecuțiile contra creștinilor au crescut de cinci ori anul trecut: 9.500 de biserici și instituții asociate au fost atacate, distruse sau închise. Țările unde e cel mai greu să fii creștin

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 16 ianuarie 2020, 9:15 Actualitate | Internaţional


Harta persecutiei crestinismului
Foto: Open Doors
Numărul persecuţiilor împotriva creştinilor a crescut la nivel mondial, conform organizaţiei creştine de ajutor Open Doors din Germania, transmite DPA, preluată de Agerpres.

Conform Indexului Mondial al Persecuţiei publicat de organizaţie, aproape 9.500 de biserici şi instituţii ale bisericii au fost atacate, distruse sau închise într-un an.

Numărul este de cinci ori mai mare decât cel înregistrat în anul precedent, conform raportului publicat miercuri.

În primul rând, există "un atac al autorităţilor asupra vieţii bisericeşti în China", a spus un purtător de cuvânt.

Conform raportului organizaţiei, circa 5.500 de atacuri asupra unor instituţii bisericeşti au fost contabilizate între 1 noiembrie 2018 şi 31 octombrie 2019.

O altă problemă este expansiunea ideologiei islamiste în Africa, se mai arată în raport.

Țările unde creștinii sunt cei mai persecutați:

1. Coreea de Nord
2. Afganistan
3. Somalia
4. Libia
5. Pakistan
6. Eritrea
7. Sudan
8. Yemen
9. Iran
10. India
11. Siria
12. Nigeria
13.Arabia Saudită
14. Maldive
15. Irak
16. Egipt
17. Algeria
18. Uzbekistan
19. Myanmar
20. Laos






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11908 vizualizari

  • +14 (32 voturi)    
    Unde e UK? (Joi, 16 ianuarie 2020, 9:17)

    Lok [utilizator]

    Acolo e foarte greu sa fi o fata de 12 ani cu parinti neimplicati fara sa fi acostata de grupuri de musulmani pakistanezi.
    • -5 (17 voturi)    
      saracilor (Joi, 16 ianuarie 2020, 10:56)

      levierul [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      va mutati in cartiere de ultra-low cost si va plangeti. Pai de cine nu se iau golanii din zonele alea?
      • +1 (9 voturi)    
        Deci e normal sa se intample. Inteleg. (Joi, 16 ianuarie 2020, 13:32)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui levierul

        La vreo 20000 de fete in UK? Daca asta e normalitatea lumii intaia, la ce ne tot plangem noi de unu pe nume Dinca?
        • 0 (8 voturi)    
          asa (Joi, 16 ianuarie 2020, 13:49)

          levierul [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          si ce au facut cetatenii Romaniei cu cazuri de genul Dinca? Paraca imi amintesc ca nimic. nu?
          Adica i-au condamnat pe vinovati, evident, dar ce s-a schimbat? Va amintiti de smintitul ala din Iasi care a violat si omorat fetita vecinilor in varsta de 8 ani? Ei bine, tipul e bine mersi in UK - ce stranie coincidenta. Cata parnaie a facut? Ce s-a intamplat cu familia? Tatal s-a sinucis, mama e in Italia la "munca". Felicitari romanilor, felicitari Romania.
          • +3 (9 voturi)    
            Si totusi e normal? Nu vrei sa raspunzi? (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:12)

            Lok [utilizator] i-a raspuns lui levierul

            E normal sa fie 20000 de fete violate de "muslim rape gangs" raspandite prin Marea Britanie?
            • -2 (8 voturi)    
              nu e normal nimic nicaier (Joi, 16 ianuarie 2020, 15:39)

              levierul [utilizator] i-a raspuns lui Lok

              sigur ca musulmanii aia sunt selectati cumva si scoliti si sunt exact 20.000 de fete violate
              ce dracu e cu mizeria asta?
              • +1 (7 voturi)    
                Or fi mai multe, nu putem stii exact. (Joi, 16 ianuarie 2020, 16:05)

                Lok [utilizator] i-a raspuns lui levierul

                Dar poti incepe vreo 1400 de fete de prin Rotterham si continuui lista asta:
                https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_sexual_abuses_perpetrated_by_groups#United_Kingdom
                Sa imi spui si mie cate sunt de fapt.
              • -1 (5 voturi)    
                Hint: una e din Romania. (Joi, 16 ianuarie 2020, 16:21)

                Lok [utilizator] i-a raspuns lui levierul

                Suntem si noi reprezentati acolo in lumea I-a.
                • +3 (7 voturi)    
                  crestinii ortodoxi nu violeaza? (Joi, 16 ianuarie 2020, 17:02)

                  levierul [utilizator] i-a raspuns lui Lok

                  cau care e problema ta? In Vaslui sunt numai musulmani, nu? Popii sunt si ei tot un fel de musulmani ca umbla in aceleasi haine.
                  • +1 (3 voturi)    
                    1400 fete numai in Rotterham (Vineri, 17 ianuarie 2020, 8:36)

                    Lok [utilizator] i-a raspuns lui levierul

                    Pai a nostrii par gentilomi in comparatie. Vaslui e capitala sigurantei femeilor la asa numere, si Caracalul un pol de feminism progresist.
          • +2 (6 voturi)    
            Comentariu sters de utilizator (Vineri, 17 ianuarie 2020, 2:53)

            [anonim] i-a raspuns lui levierul

  • -23 (41 voturi)    
    persecutii (Joi, 16 ianuarie 2020, 9:18)

    satyr [utilizator]

    Oh nu, saracii crestini, vai ce rau imi pare /s
    • +6 (22 voturi)    
      Ipocrit de 2 lei (Joi, 16 ianuarie 2020, 10:53)

      xolv [utilizator] i-a raspuns lui satyr

      fa o excursie in Siria sub ISIS sau in Nigeria sa experimentezi toleranta musulmana.
    • +10 (18 voturi)    
      Nu doar crestini (Joi, 16 ianuarie 2020, 11:47)

      nimenni [utilizator] i-a raspuns lui satyr

      Nu e vorba doar de crestini, desteptule. Cei din tarile din lista (exceptand Coreea) sunt intoleranti de fel fata de tot ce nu e ca ei, inclusiv fata de atei, femei, consum de alcool, porc, etc. In cartierele de musulmani din UK se simt insultati daca bei bere. Vai de Europa!
  • +22 (28 voturi)    
    nu ma asteptam (Joi, 16 ianuarie 2020, 9:32)

    Dragoon [utilizator]

    Din cate am inteles singurii rai sunt europenii si americanii iar toate restul popoarelor sunt painea lui Dumnezeu.
  • +14 (28 voturi)    
    prinele (Joi, 16 ianuarie 2020, 9:36)

    martel55 [utilizator]

    10 tari, cu exceptia Corei, nu sunt nici o surpiza, sunt tari musulmane...ne putem face astfel o idee de ce ii asteapta pe europenii care inca mai sunt crestinii peste 20-30 de ani, cand comunitatea musulmana va fi suficient de numeroaqsa sa preia puterea in unele state europene
    • -9 (27 voturi)    
      Asa sa ii tratam si noi pe ei aici? (Joi, 16 ianuarie 2020, 10:08)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Ca vad ca acolo bati.
      • +9 (19 voturi)    
        ... nu bate nicaieri ..... (Joi, 16 ianuarie 2020, 10:37)

        cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        Spune pur si simplu ca daca nu-ti pui paltonul o sa racesti sigur.
  • +26 (40 voturi)    
    nu se poate asa ceva (Joi, 16 ianuarie 2020, 9:40)

    idealogul [utilizator]

    Da. Nu se poate asa ceva.
    Toata lumea stie ca singurii teroristi sunt barbatii albi heterosexuali si crestini. Nu exista alt tip de terorism.
    In ultimii 2 ani in Franta au avut loc aproape 2000 de atacuri, vandalizari si incendieri in bisericile crestine. Intr-o singura saptamana din aprilie 2019 au fost 12 atacuri.
    Alte tari cum ar fi Germania au dat legi prin care politia nu tine astfel de statistici.
    Oricum pe nimeni nu intereseaza. Daca un granicer ungur i-a tras un picir in posterior unui imigrant ILEGAL toata planeta a sarit in sus de indignare.
    Daca mii de biserici sunt incendiate si profanate - pe cine intereseaza.

  • +15 (25 voturi)    
    Și care-i problema!? (Joi, 16 ianuarie 2020, 9:46)

    prec [utilizator]

    Important este că noi suntem democrați și corecți d.p.d.v. politic și le primim cetățenii în Europa, facem afaceri cu ei....
    • +4 (6 voturi)    
      Buna afacere.Noi dam,sau nu (Joi, 16 ianuarie 2020, 12:26)

      persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui prec

      si ei,oricum iau.
  • +3 (13 voturi)    
    harta incompleta (Joi, 16 ianuarie 2020, 9:57)

    toro [utilizator]

    vestea buna este ca persecuţia creștinilor in Europa s-a încheiat :)
    • +8 (16 voturi)    
      .... abea incepe ..... (Joi, 16 ianuarie 2020, 10:40)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui toro

      Credeam ca prin disparitia comunistilor persecutiile impotriva crestinilor se vor incheia. Recunosc, m-am inselat.
      • -7 (13 voturi)    
        E complicat (Joi, 16 ianuarie 2020, 11:55)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        E complicat sa dai timpul inapoi si sa te-ntorci in evul mediu, la ars carti si taiatul netului.
      • 0 (4 voturi)    
        Care persecuții? (Joi, 16 ianuarie 2020, 19:00)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        Cine pe cine a persecutat???
  • +17 (25 voturi)    
    15 tari din top 20 sunt majoritar musulmane (Joi, 16 ianuarie 2020, 10:00)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Foarte toleranti sunt purtatorii de turban. Sa primim mai multi in Europa pentru imbogatire culturala.
  • -11 (19 voturi)    
    Crestini (Joi, 16 ianuarie 2020, 11:04)

    levierul [utilizator]

    pe banii cui sunt crestini cei care sunt crestini in tari fundamentalist islamice? Cine ii trimite acolo?
    Nu exista libertate religioasa, deci nici nu pot cere protectie. In UE, libertatea religioasa este un fapt. La fel si in alte state civilizate.
    • +13 (17 voturi)    
      Aoleu (Joi, 16 ianuarie 2020, 11:51)

      nimenni [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Nu ii trimite nimeni, sunt acolo dintotdeauna. In Egipt de exemplu e Biserica Crestina Copta, cu adepti neintrerupt inca de la aparitia crestinismului, la fel in tot nordul Africii si Orientul Apropiat. Nu pot cere protectie pentru ca musulmanii sunt intoleranti de fel, dar asta nu inseamna ca nu exista.
      • 0 (2 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Vineri, 17 ianuarie 2020, 3:18)

        [anonim] i-a raspuns lui nimenni

        • 0 (2 voturi)    
          Să înțeleg că imperialismul otoman (Vineri, 17 ianuarie 2020, 7:22)

          BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui

          Este mai bun decât colonialismul englez, francez și israelian
    • +10 (16 voturi)    
      .... ignoranta nu este virtute .... (Joi, 16 ianuarie 2020, 11:56)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Crestinii se afla in tarile musulmane cu mult inainte sa apara acolo adeptii lui Mohamed. De exemplu coptii (crestinii din Egipt) se afla de la inceputurile crestinismului (din primele secole I si II ). Pe banii cui stai la tine acasa si cine te-a trimis sa stai la tine acasa (ca sa folosesc logica ta stramba) ?
  • +6 (16 voturi)    
    Rusia? (Joi, 16 ianuarie 2020, 11:34)

    nimenni [utilizator]

    Nu inteleg de ce e cu galben Rusia. Acolo biserica e o corporatie mai ceva ca la noi.
  • +1 (5 voturi)    
    ONG (Joi, 16 ianuarie 2020, 17:06)

    Setalcott [utilizator]

    Unde-i Soros cand ai nevoie de el?