Guvernul Rusiei și-a dat demisia / Medvedev: Schimbarea Constituției va modifica balanța puterii

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 15 ianuarie 2020, 15:54 Actualitate | Internaţional


Dmitri Medvedev si Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru
Premierul rus Dmitri Medvedev a anunțat miercuri că guvernul pe care îl conduce demisionează pentru ca președintele Vladimir Putin să poată face modificările constituționale pe care le dorește.

Medvedev a făcut anunțul surpriză la televiziunea de stat, alături de Putin. Liderul de la Kremlin i-a mulțumit lui Medvedev, un aliat apropiat, pentru munca de până acum.

Putin a propus miercuri un referendum pe tema schimbărilor constituționale majore ce vor muta centrul de greutate al puterii dinspre președinte spre parlament și premier, o decizie ce i-ar permite să rămână la cârma țării după ce va părăsi Kremlinul.

”Aceste amendamente, când vor fi adoptate... vor modifica semnificativ nu numai un număr de articole din Constituție, ci și balanța puterii dintre autoritățile executivă, legislativă și judecătorească”, a declarat Medvedev.

”În acest context, este evident că noi, ca guvern, trebuie să dăm președintelui țării noastre competența de a lua toate deciziile necesare în acest sens”, a adăugat premierul demisionar.

Putin a declarat miercuri că vrea să acorde camerei inferioare a Parlamentului atribuția de a nominaliza premierul împreună cu alte responsabilități, însă a adăugat că vrea să mențină un sistem prezidențial puternic.

Putin a anunțat că Medvedev va primi un nou post, acela de vicepreședinte al Consiliului de Securitate al Rusiei, condus de Putin.

Printre posibilii candidați pentru funcția de premier se numără Sergei Sobyanin, primarul Moscovei, Maxim Oreshkin, ministrul economiei, și Alexander Novak, ministrul energiei. Actualul executiv va deveni unul interimar până la numirea unui nou guvern.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















25533 vizualizari

  • +22 (28 voturi)    
    catelusii.. (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 15:56)

    Martha Logu [utilizator]

    ... dau din coada si latra cum le dicteaza cracanatu :))
    • +14 (16 voturi)    
      javrele se gudura pe bani foarte multi... (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 17:40)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Martha Logu

      javrele se gudura pe bani foarte multi... Poporul rus sta si suporta.
      • +7 (11 voturi)    
        sunt curios cati stiti ca se repeta povestea (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 18:37)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        ca putin a mai fost prim-ministru si medvedev presedinte
        • +2 (4 voturi)    
          exact (Joi, 16 ianuarie 2020, 10:05)

          snowflake [utilizator] i-a raspuns lui premierul grivco

          vor face iar rocada.
          Putin nu cedeaza puterea doar vrea sa para ca o face.
  • +13 (21 voturi)    
    ehe (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 15:59)

    moka [utilizator]

    asta da cutu cutu dresat si ascultator.
    nu ca grindeanu tudose veorica si tariceanu (pe vremea lu base).
    • +1 (9 voturi)    
      Orban cum e? Pare mai ascultator decat Boc (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 18:32)

      premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui moka

      intreb pentru minusuri :)
  • +3 (15 voturi)    
    Putin (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 16:07)

    gnd [utilizator]

    Putin face concesii pentru a ramane la putere si pentru a tine tara unita....multi analisti au prevazut trendul asta care acum se adevereste. Fiind sub asediu de catre varianta ruseasca a "baronilor locali" care pana acum nu aveau foarte multa putere, dupa toate problemele economice cauzate de sanctiuni si scaderea pretului la petrol, acum cutitul le-a ajuns la os asa ca mr Cracanel trebuie sa mai renunte la bucatele de putere ca sa ramana unde e.
    Cu putin noroc, poate totusi de destrama ciuma asta rasariteana sa scapam si noi de razboaiele astea hibride cu Dragneni si urmasii lui de pe meleagurile astea.
    Dar putin probabil....
    • +8 (10 voturi)    
      Nu, nu, nu face concesii... (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 19:41)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui gnd

      Isi termina iar mandatele de presedinte permise de constitutie, asa ca scade puterea presedintelui (care va fi altul decat el) si o creste pe a primului ministru (care va fi el, ca mai fost). Frumos, nu?
  • +18 (20 voturi)    
    S-ar zice că Putin vrea să moară în funcție... (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 16:12)

    bilbofil [utilizator]

    Și s-ar putea ca dorința să i se împlinească mai repede decît se așteaptă, nu mulțumită americanilor, musulmanilor sau chinezilor, ci grație alor lui, în semn de prețuire a rolului său în evoluția Rusiei.
    • 0 (0 voturi)    
      la asta ma gandeam si eu (Duminică, 19 ianuarie 2020, 0:23)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

      "Nu e pentru cine se pregateste, ci pentru cine se nimereste". Tot asa a facut si Conu Nastase, isi aranjase mandatul de 5 ani ca presedinte si, surpriza, a luat el niste ani, dar nu la Cotroceni.
  • +18 (22 voturi)    
    bai ivanilor (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 16:15)

    Point [utilizator]

    eu zic sa luati exemplul mamei china si sa-l alegeti pe putin imparat pe viata.numai asa veti progresa pe culmile dezvoltarii multilat....
    saracu' stalin isi plange in pumni,pai de aia a omorat el atatia amar de oameni?
  • +13 (17 voturi)    
    ... (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 16:22)

    Andrei_Buc [utilizator]

    wow ce surpriza, se coordoneaza cu Putin.

    ca mcconell care se coordoneaza cu casa alba..
  • +16 (20 voturi)    
    cuplu pe viata (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 16:25)

    sitizan [utilizator]

    Ca de obicei, Putin pocneste din deshte, Medvedev se pune capra, da sefu, sa traiti..e bine asa, sa ma aplec mai tare ?
    • +4 (6 voturi)    
      "Nu fi obraznic ... (Joi, 16 ianuarie 2020, 2:12)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui sitizan

      ...si incheie-te la sireturi mai repede", ii va raspunde Putin.
  • +12 (18 voturi)    
    Mazeta va spune (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 16:31)

    un domn [utilizator]

    ca si KWJ procedeaza identic
  • +10 (16 voturi)    
    inca 20 de ani (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 16:34)

    NuSuportProstii [utilizator]

    si bom avea un nou țar :)
    • +1 (1 vot)    
      Maxim 10 mai sunt. Limita la Kremlin e 30 de ani. (Joi, 16 ianuarie 2020, 23:55)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui NuSuportProstii

      Nici măcar Stalin n-a atins 30 de ani în funcție.
  • +1 (13 voturi)    
    : )))))))))))))) (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 16:39)

    stirilibere [utilizator]

    ))))))) :)))))))))) ..... это демократия : ((((( : ((( :(
  • +17 (19 voturi)    
    mda (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 16:39)

    SoulSearcher [utilizator]

    nu mai pleaca putin de la carma rusiei decat cu picioarele inainte si cu vata in urechi si nas :DDD
    • +13 (15 voturi)    
      Ai uitat afetul de (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 17:07)

      Vasilescu2019 [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      tun.
      Stiti care ar fi culmea?
      Sa moara piticania 'naintea lui Ilici :)))))))))
      • -2 (8 voturi)    
        sau ilici inaintea lui Sora (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 18:33)

        premierul grivco [utilizator] i-a raspuns lui Vasilescu2019

        zic si eu
  • +13 (15 voturi)    
    sunt (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 16:40)

    nahir [utilizator]

    curios ce o insemna pt. Putin "Schimbarea Constituției va modifica balanța puterii"? Nu de alta, dar pana acum doar el a avut toata puterea. Orice alta afirmatie din partea lui ar fi doar gargara.
  • +13 (15 voturi)    
    // (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 16:45)

    GemstonePig [utilizator]

    Bravo Putin, in buna traditie a tatucului sovietic puterea se paraseste doar cu picioarele inainte. Sau mai greu cu niste plumb.
  • -15 (19 voturi)    
    asta ca urmare (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 16:46)

    miculescu-rucar [utilizator]

    a vizitei lui merkel la moscova!
    cand va fi demis si cel de la bucuresti?
    • +10 (14 voturi)    
      nu ca medvedev ar fi o sluga umila (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 17:11)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      nu, nicidecum, hahahahahaha. Ce tara faina Rusia asta, la picioarele unui cracanat criminal exkgb!!!
    • +4 (6 voturi)    
      Pai a fost desmis.. (Joi, 16 ianuarie 2020, 2:14)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

      .ai ramas in urma? dancila voastra nu mai este PM, asa ca chillax.
  • +11 (15 voturi)    
    o tara cu dizabilitati (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 16:55)

    hmc [utilizator]

    se lucreaza la un proiect in care fiecare apartament din rusia sa fie obligatoriu dotat cu propriul robot Putin Mititel (un fel de Alexa, Google assistent, Bixby, facebook, etc, toate la un loc), o copie a celui real, care sa organizeze totul, de la spalat la dormit, de la sters copii la fund la sex, la bataia cu vecinii beti, ma rog, cam tot ce se poate organiza intr-o gospodarie de om. pardon, de rus.
    astfel , niciun rus, dar niciunul, nu va mai avea de indurat vreodata chinul infernal, zilnic, secunda cu secunda, al ganditului, va gandi pentru el robotul de gospodarie Putin Mititel. uraaaaaaaaa. va fi facut, bineinteles, cu piese americane, ca nu se produc in rusia.
  • -13 (21 voturi)    
    Virtutea de a fi Gica Contra (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 17:26)

    galeo [utilizator]

    Vad ca multi acuza coeziunea rusilor.
    De ce ar trebui sa fie coeziunea un defect si nu o calitate.
    Cu ce ne ajuta sa fim Gica Contra la absolut orice?
    • +5 (7 voturi)    
      ...ai uitat... (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 18:27)

      Observatore [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      ...ce la unison aplaudau Ceausescu PCR ?
    • +4 (6 voturi)    
      A soft dog poop has cohesion? (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 21:18)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Hahahaha, gluma Zilei!!!
    • +4 (6 voturi)    
      hehe (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 22:00)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Vezi prost, precis din cauza abuzului de votca. Aia multi nu acuza nimic ci rad de voi, slugilor liliputinesti.
    • +3 (5 voturi)    
      Unde este coeziunea "rusilor"? (Joi, 16 ianuarie 2020, 2:17)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      Si cine sunt astia "rusilor": putin cu ai lui? Si la borfasul vostru dracnea era coeziune, puteai chiar sa spui ca este coeziunea "romanilor" in jurul borfasilor.

      Si la nea Kim este coeziune.. cei cativa gica contra sunt in lagarele de munca. Ai dreptate: nu i-a ajutat la nimic.
  • -11 (15 voturi)    
    eu cred ca (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 17:51)

    codrean [utilizator]

    Putin, om prevazator si responsabil, pregateste Rusia pentru un pas inainte spre democratizare, pentru perioada dupa retragerea lui de la putere.Ramanand o republica prezidentiala, incearca sa creasca rolul Parlamentului.
    Cu binisorul pentru ca cei patruzecideani biblici nu s-au implinit si supravietuitori si nostalgici ai comunismului mai sunt in viata ...
    • +7 (9 voturi)    
      Retragerea lui Phutin de la Putere??? (Miercuri, 15 ianuarie 2020, 21:17)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      Are you kidding me or you are slow?
  • +3 (5 voturi)    
    Se stia demult ce vrea Putin (Joi, 16 ianuarie 2020, 5:19)

    Orizont [utilizator]

    Iar Medvedev, probabil ca acum ar vrea sa para in opozitie si sa devina el presedinte si Putin prim ministru, iar dupa 6 ani ani sa vina iar Putin la presedintie.
  • +4 (4 voturi)    
    workaholic (Joi, 16 ianuarie 2020, 12:35)

    revo [utilizator]

    Deci Putin nu vrea sa iasa la pensie. A avut si are o viata saraca, de nu-si doreste sa fie liber si sa se bucure in tihna si cu cine vrea de anii care i-au mai ramas. Acest om nu stie sa traiasca.
  • +1 (1 vot)    
    daca chiar ar vrea... (Vineri, 17 ianuarie 2020, 11:55)

    hanu [utilizator]

    Putin ar putea sa devina tar pe viata, are suficiente parghii.

    Problema e una de etica si morala. Vladimir are 67 de ani deja. Ce mostenire doreste sa lase? Cum vrea sa intre in istorie? Ca despot? Sau ca cel care introduce rusia in lumea viitorului, cu prosperitate, pace si libertate pentru toti? (nu zic cum poate realiza asta, stie probabil el mai bine).

    In pozitia lui are niste parghii prin care poate face bine in lume. Depinde cat de corupt are sufletul.