Ministrul Muncii: Mâine am o întâlnire cu băncile; nu oblig pe nimeni să rămână în contract cu Casa de Pensii

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 14 ianuarie 2020, 1:45 Actualitate | Internaţional


Violeta Alexandru
Foto: Facebook
Convenţiile cu băncile pentru plata pensiilor sunt din 2001-2002 şi mâine voi avea o întâlnire cu băncile pentru a le evalua şi a discuta cum putem face mai bine, a declarat, luni seara, la B1 TV, ministrul Muncii, Violeta Alexandru, precizând că nu obligă pe nimeni să rămână în contract cu Casa de Pensii, potrivit Agerpres.

"Eu am mâine o întâlnire cu băncile. Eu nu oblig pe nimeni să rămână în contract cu Casa de Pensii. Eu spun doar că trebuie să lucrăm eficient cu toţii şi că, în condiţiile în care convenţiile sunt din 2001, 2002, a venit momentul să le evaluăm şi să discutăm cum putem face mai bine, că între timp ne-am modernizat, şi mijloacele de plată sunt mai rapide. Eu fac ce pot pe partea mea ca stat. S-au făcut nişte eforturi extraordinare pentru a recupera aceste zile, în partea noastră de instituţii, de Trezorerie, de deschidere de cont", a spus Alexandru, făcând referire la problemele pe care le-a semnalat la finele săptămânii trecute în legătură cu plata pensiilor.

Ministrul Muncii a subliniat că acele critici ale sale au fost pentru băncile care "au sfidat-o", i-au transmis că nu plătesc pensiile vineri, deşi aveau banii în cont de joi.

"Eu nu critic înainte să vorbesc cu cei cu care lucrăm. Am mâine (marţi n.r) o întâlnire cu băncile pentru a ne uita pe convenţiile semnate cu reprezentanţii Casei Naţionale de Pensii Publice. Critica mea a fost faţă de acele sucursale care m-au sfidat, care mi-au transmis că nu plătesc deşi ştiam că au banii în cont şi aşteptau, deşi în convenţie prevederea e că vor plăti în până la două zile, maxim două zile, şi care, alimentate, din informaţiile pe care le am, inclusiv din cercuri politice, îmi transmiteau mesaje că deşi le intraseră banii în cont joi, că vorbim de săptămâna trecută, nu voiau să plătească vineri decât în momentul în care am avut o poziţie publică şi îi lăsau pe pensionari să treacă şi weekend-ul fără pensie şi să primească banii abia luni", a explicat Violeta Alexandru.

Întrebată dacă ea consideră că există influenţă din cercuri politice asupra conducerii unor bănci, ministrul Muncii a răspuns că urmăreşte reacţiile şi că a fost "certată" că determină sucursalele băncilor să facă plăţi mai devreme.

"Eu vă rog să urmăriţi reacţiile şi modul în care am fost certată de reprezentanţii PSD cum îndrăznesc să determin sucursalele băncilor să facă plăţi mai devreme. Să se hotărască PSD, nu vor mai devreme? Acest lucru mi-a dat un indiciu că exista o aplecare a reprezentanţilor PSD de a folosi orice pârghie de a vorbi public astfel încât să influenţeze conducerea sucursalelor bancare să analizeze în mod diferit faţă de ce convenisem că trebuie să se întâmple, şi anume banii în cont sunt joi, nu văd niciun motiv să nu se plătească vineri. (...) Am făcut eforturi extraordinare să ajungă banii, există nişte proceduri stabilite în lege, am făcut eforturi extraordinare pentru că ştiu ce înseamnă să treacă sărbătorile, să vină multe zile libere şi să nu mai ai din ce să-ţi plăteşti medicamentele, cheltuielile necesare, ca persoane în vârstă. Dincolo de hârtii şi de ce scrie în contract, suntem toţi oameni", a punctat Alexandru.

Ministrul Muncii, Violeta Alexandru, a scris vineri, pe pagina sa de Facebook, că filiala CEC Suceava întârzie plata pensiilor şi face documente două zile.

"Faci tot posibilul să fie banii trimişi cât mai repede pensionarilor după sărbători, din momentul în care aceştia sunt în cont la Poştă/la Bănci şi, când lucrurile se mişcă ... CEC Suceava nu doreşte să ajutăm oamenii. CEC Suceava are de făcut documente 2 zile de când intră banii. Vrea toată ţara, dar nu vrea CEC Suceava. Ne-a informat fostul ministru M.C Budăi/PSD că nu doreşte, nu trebuie grăbit nimic. PSD nu este de acord să ajungă banii mai devreme la pensionari. E scrupulos, ţine la proceduri. Se bucură dacă poate să blocheze sau să întârzie ceva. Eu ţin la oameni", a scris Alexandru pe pagina de socializare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7477 vizualizari

  • -6 (12 voturi)    
    ha (Marţi, 14 ianuarie 2020, 2:00)

    Mazeta [utilizator]

    Violeta nu dă pensiile fiindcă băncile acționează la comanda PSD. Logic, nu?
    • +4 (8 voturi)    
      Nu “băncile” (Marţi, 14 ianuarie 2020, 7:05)

      fdaniel [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Stimabile, ci CEC, știi, organizația aia de stat căpușată de pesede ...
      • -4 (10 voturi)    
        Este greu de aratat de cine este capusata bancaCEC (Marţi, 14 ianuarie 2020, 8:55)

        Fides [utilizator] i-a raspuns lui fdaniel

        Dar relax, in scurt timp ministrul Citu (un penal care a atacat leul) o sa ne scape de CEC- o sa o vanda pe sistemul repede-inainte, praf si pulbere...si noi, Romania va fi in to tari fara banci autentice romanesti, adik fara capital de stat. Dar nu-iu bai oricum suntem gradina Maicii Domnului in materie de banci din UE.
    • +3 (7 voturi)    
      pai, (Marţi, 14 ianuarie 2020, 8:59)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      te faci ca n-ai inteles nimic, nu? Sarcina de postac....
  • -4 (8 voturi)    
    Declaratia lui violeta alexandru (Marţi, 14 ianuarie 2020, 8:56)

    Theros [utilizator]

    Inaite de comentariu trebuie precizat ca acesta individa -sa fiu elegant sa nu-i spun creatura - a terminat niste studii pe la 30 de ani . Ce studii a terminat nu cred ca ea stie, dar are o activitate , in opiniea ei, politica nemaipomenita pe care a inceput-o pe la 18 ani! In esenta, pentru a intelege corect actiunile acestei analfabete trebuie relevat pentru necunoscători, ca dezinformarea întreprinsă de fosta Securitate comunistă a cărei metehne se vede că s-au păstrat bine la indivizii fara pregatire era «măsură operativă constând în diseminarea intenționată a unor informațîi denaturate sau false într-un anumit mediu, prin intermediul surselor din rețeaua informativă sau al ofițerilor, pe baza unui plan bine stabilit și supus în prealabil aprobării superiorilor ierarhici. De regulă, dezinformarea avea că scop compromiterea unei persoane sau crearea unei reputații false, pregătirea sau contracararea unor evenimente sau acțiuni, promovarea intereselor conducerii partidului . Prin urmare toate actiunile , masurile si declaratiile pe care le intreprinde acesta alexandru urmareste nu sa rezolve problemele , ci sa actioneze in spiritul celor mentionate . Acesta nulitate are un tupeu fantastic si o indeletnicire extraordinara din a spune doua vorbe trei prostii ca apoi sa le retracteze. Cu asemenea oameni in conducerea PNL , in frunte cu plavanul si sica mandolina , ACEST PARTID ISTORIC VA DEVENI ISTORIE!! Este regretabil sa ai asemenea creaturi care sa se ocupe de pensionari !!!
  • +3 (3 voturi)    
    normal ca CEC vrea sa puna mana pe bani (Marţi, 14 ianuarie 2020, 11:46)

    revo [utilizator]

    La sumele vehiculate, de joi pana luni se fac bani seriosi! Sunt 4 zile in care ii vehiculeaza cum vrea. Si o singura noapte, depozitul overnight, aduce sume bunicele. Fiind banca de stat, executa ordinele, cine stie pe unde se plimba banii aceia, in 4 zile.
  • -1 (3 voturi)    
    Si totusi ... (Marţi, 14 ianuarie 2020, 11:48)

    ZVrk [utilizator]

    Sambata ministareasa declara ca banii au intrat in contul pensionarilor. Daca stia de vineri ca "unele" banci nu platesc decat luni, se cheama ca A MINTIT!
    Ii tot da cu CEC ca o poate cumva lega de psd. ING Romania nu a platit decat luni (ING Romania, nu ING Suceava!). Care e legatura cu psd? Au invartit si ei trei zile banii, ca in Romania se poate face profit cum la Holanda lor nici nu viseaza!
    Daca nu politiza o credeam ca e vorba doar de nesimtirea bancilor, asa e vorba si de nesimtirea pedeleilor. Ce au zis, las' ca se prind 5 milioane de pensionari ca n-au bani in cont dar 15 milioane ne vor considera zei, ca suntem mai buni ca ciuma rosie. E, uite ca-s in acelasi merde ...
  • +1 (3 voturi)    
    PROBLEMA CU BANCILE (Marţi, 14 ianuarie 2020, 13:15)

    jidanul [utilizator]

    ... "băncile care "au sfidat-o", i-au transmis că nu plătesc pensiile vineri, deşi aveau banii în cont de joi." Pai, nu PNL-ul pupa in dos bancile, din Romania. Pai, nu in guvernul Romaniei se "a tot stiutorul" in ale bancilor, dl . Citu, actualul ministru de finante sau de "selfie". Dvs., d-na ministru Alexandru impreuna cu Citu, impuneti, clar si precis, bancilor din Romania, ca pensiile si salariile se platesc in regim de urgenta maxima si cu prioritate maxima, din secunda in care contul de pensii a fost alimentat, de luni pana vineri, incusiv, fara nici un fel de comisioane, fara nicio exceptie. Daca nu le convine, Trezoreria sa-si faca in cel mai scurt timp posibil o retea de atm (bancomate) in municipii, orase si comune si sa plateasca pensiile si salariile (bugetariilor) direct din Trezorerie, fara a mai transfera banii la banci, ca oricum bancile, au prea multe comisioane si fooarte mari.
    • +1 (1 vot)    
      Uite că nu le pupă. (Marţi, 14 ianuarie 2020, 17:21)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      În dos cum zici tu.Ba le atrage atenția să respecte niște termene asumate prin contract.Mi se pare normal.La fel a făcut și cu Poșta Română-a atras atenția.A greșit?