Soleimani pregătea personal un atac la scară mare împotriva intereselor americane (Pompeo)

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 10 ianuarie 2020, 21:47 Actualitate | Internaţional


Qassem Soleimani
Foto: Captura YouTube
Generalul iranian Qassem Soleimani, ucis într-un raid american în Irak săptămâna trecută, planifica atacuri împotriva unor ambasade ale Statelor Unite, a afirmat vineri șeful diplomației americane, Mike Pompeo, citat de AFP.

Qassem Soleimani prevedea atacuri "iminente" împotriva unor "infrastructuri americane, printre care ambasade, baze militare, instalații americane din regiune", a acuzat el, într-o conferință de presă.

"Avem informații exacte privind o amenințare iminentă", a adăugat secretarul american de Stat.

"Nu știm exact în ce zi ar fi urmat să fie executate, dar a fost foarte clar, Qassem Soleimani pregătea personal un atac la scară mare împotriva intereselor americane și aceste atacuri erau iminente", a comentat el.

Secretarul de Stat a insistat și cu o zi în urmă asupra iminenței proiectelor celui mai popular comandant militar din Iran, păstrând însă un ton vag în ceea ce privește locul și data.

"Nu știm exact când și nu știm precis unde, dar ele erau reale", spunea el, la Fox News.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3043 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    dovezile sunt evidente (Vineri, 10 ianuarie 2020, 22:54)

    minus [utilizator]

    .
  • +12 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 0:06)

    [anonim]

    • -2 (4 voturi)    
      vom fi... (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 7:55)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui

      ne primesc astia in schenghen cand o zbura porcu' fara avion ...
  • +12 (14 voturi)    
    hahaha (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 0:23)

    nicolex [utilizator]

    Pompeo si-a gresit meseria, locul lui e la circ.
    P.S. Atacul ala era la fel de gigantic ca zidul lui Trump?
    • -6 (6 voturi)    
      au recunoscut... (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 7:56)

      muscha mbanana [utilizator] i-a raspuns lui nicolex

      azi dimineata ,au recunoscut c-au doborat avionu cu motor , ia-ma si pe mine-n zbor...
      • +7 (7 voturi)    
        care e legatura? (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 9:06)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui muscha mbanana

        Asta era atacul? Doborarea din prostie a unui avion plin cu iranieni?

        Au avut taria de a recunoaste doborarea avionului, lucru care altor tari le e destul de dificil se pare.

        Americanii vor recunoaste oare ca nu aveau nicio dovada despre vreun atac imininent (conditia necesara conform legilor americane pentru a ordona atacul)?
  • +9 (9 voturi)    
    Avea academiciana...... (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 6:36)

    gigiN [utilizator]

    ...analfabeta o vorba :"Dovada"!!!Doar cu vorbe,poti...justifica absolut orice.
  • +8 (8 voturi)    
    Asta-i din seria armelor de distrugere (Sâmbătă, 11 ianuarie 2020, 9:59)

    xrogo [utilizator]

    in masa pe care si azi le cauta americanii in Irak!