Israelul vrea ca în zece ani populația coloniilor din Cisiordania ocupată să ajungă la un milion de persoane

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 8 ianuarie 2020, 20:51 Actualitate | Internaţional


Benjamin Netanyahu
Foto: Captura YouTube
Israel vrea să își dubleze populația din coloniile sale din Cisiordania ocupată, pentru a ajunge la un milion de locuitori în zece ani, a spus ministrul israelian al Apărării, criticat imediat de către autoritatea palestiniană, relatează AFP.

”Obiectivul nostru este ca de acum într-un deceniu un milion de cetățeni israelieni să trăiască în Iudeea și Samaria”, a spus Naftali Bennett folosind numele biblice folosite de guvernul israelian pentru a defini Cisiordania ocupată.

Bennett, un membru al partidului de dreapta radicală israeliană numit ministru al Apărării în toamnă, a făcut declarațiile la o conferință de presă în Ierusalim despre ”Doctrina Pompeo”, fupă numele lui Mike Pompeo, secretarul de stat american care a anunțat o schimbare a politicii Washingtonului cu privire la coloniile evreiești în teritoriile palestiniene ocupate.

După ce a recunoscut Ierusalimul drept capitală a Israelului și o parte a Înălțimilor Golan drept israeliene, Casa Albă a spus la mijlocul lunii noiembrie că nu va mai considera coloniile evreiești din Cisiordania ocupată drept ”contrare dreptului internațional”, o decizie care a jignit palestinienii și care a fost criticată de ONU, Franța și țările arabe.

Aproximativ 400.000 de evrei s-au stabilit în coloniile din Cisiordania ocupată, teritoriu în care locuiesc aproximativ 2,7 milioane de palestinieni.

Inclusiv în Ierusalimul de est, un teritoriu anexat de Israel și care nu face parte din Cisiordania, aproximativ 600.000 de evrei s-au stabilit în Teritoriile Palestiniene Ocupate.

”Ca ministru al Apărării, declar oficial că politica Statului Israel este ca zona C așa cum este (...) este a noastră”, a adăugat Bennett referindu-se la una dintre cele trei zone ale Cisiordaniei definite de acordurile de la Oslo și care reprezintă aproximativ 60% teritoriu palestinian.

Colonizarea de către Israel a Cisiordaniei ocupate și Ierusalimul de est anexat a continuat sub toate guvernele din 1967, dar s-a accelerat în ultimii ani sub conducerea premierului Benjamin Netanyahu, cu susținerea aliatului său de la Casa Albă, Donald Trump.

Săptămâna aceasta, autoritățile israeliene au aprobat construirea a 1.935 de noi case în colonii în teritoriu palestinian ocupat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2830 vizualizari

  • -4 (8 voturi)    
    ?!? (Miercuri, 8 ianuarie 2020, 20:56)

    Trabucodonosor [utilizator]

    Doamne ferește-ne!
    • 0 (10 voturi)    
      Ce te-ai speriat atat? (Joi, 9 ianuarie 2020, 0:25)

      A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Trabucodonosor

      Ce te-ai speriat?
      Ceea ce e numit "Cisiordania" este de fapt Iudeea si Samaria, leaganul istoric al poporului evreu.
      Colonizare?
      Nu, revenire in patrie.
      • +2 (6 voturi)    
        Pe romaneste (Joi, 9 ianuarie 2020, 1:07)

        dincannes [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

        … se spune ce te-ai speriat asa, nu atit !
      • -1 (1 vot)    
        Hasbara... (Joi, 9 ianuarie 2020, 21:46)

        aabbcc [utilizator] i-a raspuns lui A.Corneliu

        ...e divizia de troli israelieni din care faci parte. Israelul s-a fondat pe niste granite in urma unui plan de partitie acceptat de Israel si votat de vreo 30 de tari. Nu poti prin migratie sa vii sa colonizezi niste teritorii care in ultimii 2000 de ani nu au fost populate majoritar de evrei.
  • +2 (8 voturi)    
    "ocupată"?! (Joi, 9 ianuarie 2020, 0:13)

    cenzuratul [utilizator]

    Cisiordania e reocupata, nu ocupata, de evrei. Ocupata e acum de populatia araba.
  • +1 (5 voturi)    
    Colonii (Joi, 9 ianuarie 2020, 1:06)

    dincannes [utilizator]

    … in ziua de azi nu mai are nimeni altcineva decit Israelul !
    De ce nu se respecta granitele? ONU tolereaza asta; de ce?
    Pentru Europa este bine sa fie cineva, sa se opuna invaziei credintei totalitariste islamice; traiasca Israelul deci ! (Votati cu mine !)
    Dupa razboi, la scoala am invatat de Palestina; Israelul nu exista. Acum se pare ca este si putere nucleara, pe linga celelalte puteri (inteligenta, talent, spionaj, bani).
    Votati cu gasca !
    .
    • +1 (3 voturi)    
      iti raspunde eu (Joi, 9 ianuarie 2020, 9:44)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui dincannes

      ONU este o organizatie la cheremul catorva state ... un instrument care nu mai e nimic din ce a fost menit sa fie ... este controlat si directionat dupa cum vrea muschiu catorva state ...
      ONU nu mai are greutate ... daca ONU ii zice Israelului ca ocupatia lor incalca dreptul international, ghici ce face Israel??? Nimic ... pt ca tari ca Franta, Anglia, SUA, Rusia, China, etc nu vor sa se certe cu "poporul asuprit" ...SUA baga anual MILIARDE de dolari in Israel ... Rusia nu vrea sa se certe ... Anglia este catelul SUA iar Franta e fix pix ... ramane Germania care in nici un caz nu se va certa cu Israel ... nu dupa Holocaust ... deci ... o mai zic o data: DE ABIA ASTEPT SA VAD CAND ISRAEL VA INTRECE RUSIA CA SI SUPRAFATA
      • -2 (6 voturi)    
        Ridicol! (Joi, 9 ianuarie 2020, 12:22)

        A.Corneliu [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

        Ridicol!
        Israelul, cu toate vastele teritorii pe care le ocupa zi de zi, a ajuns deja la marimea imensului teritoriiu al Oltenieni, asa ca e clar ca a depasit deja Rusia.