Euronews: Va exista un război Iran-SUA? Iată ce spun experţii

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 6 ianuarie 2020, 0:56 Actualitate | Internaţional


Iran (twitter)
Foto: Hotnews
Mulți analiști internaționali cred că uciderea generalului iranian Qassem Soleimani de către Statele Unite poate catapulta cele două țări într-un război feroce. Euronews a intervievat pe această temă mai mulți experți, citează Rador.

''Americanii au făcut o greșeală tactică ucigându-l pe Soleimani - spune Vladimir Sotnikov, directorul Centrului de Studii și Analize Strategice Rusia-Est-Vest - consider că asasinarea lui Soleimani a fost o greșeală.

Poate că președintele Trump nu a fost bine informat de consilierii săi de politică externă. În orice caz, a luat o decizie pur impulsivă, desigur, dacă el a fost cel care a luat-o''.

"Americanii nu au făcut o greșeală strategică, ci o greșeală tactică - continuă analistul - Această crimă a stârnit un nou val de antiamericanism aprig în Iran. Trump, în campania sa electorală, a promis să negocieze cu Iranul''.

Momentul a fost ales foarte prost

"De fapt aici, greșeala sa a fost că momentul a fost ales foarte prost: atât în ceea ce privește programul nuclear iranian, cât și relațiile SUA cu partenerii lor din Orientul Mijlociu. Consecințele ar putea fi o tensiune puternică între Statele Unite și Iran şi o creştere a instabilităţii din Irak și din statele vecine.

Toate acestea pot fi privite ca o decizie greșită a președintelui Trump. Ministerul rus de Externe a numit incidentul 'o tentativă aventuroasă', specificând că atunci când americanii comit o greșeală, ei oferă un avantaj Rusiei și statelor care o susțin. Acum, riscul de intra într-un război adevărat este mai mare ca niciodată.

"În acest stadiu, consecințele asasinării generalului Soleimani sunt incerte, dar ceea ce este cert este că Iranul îşi va lua propriile măsuri de represalii, proporțional sau nu, însă în ambele cazuri, riscul ca situaţia să escaladeze și să se ajungă la un război adevărat este foarte probabil mai mare acum decât în oricare alt moment din ultimele decenii", spune Ali Vaez, directorul proiectului iranian al grupului ONG Crisis Group și profesor adjunct la Universitatea Georgetown.

''Parlamentul iranian va cădea acum în mâinile celor mai militante și dificile elemente ale sistemului iranian - continuă profesorul - Care are şi potențialul de a schimba complet focalizarea furiei interne împotriva stagnării politice și economice față de problemele de securitate națională și de a ajuta Sistemul iranian să adune populația în jurul drapelului. Și în același mod în care războiul dintre Iran şi Irak a contribuit substanțial la consolidarea Republicii Islamice, cred că această măsură poate ajuta Iranul să schimbe argumentul la nivel național și să militarizeze sfera internă în jurul amenințării pe care SUA o reprezintă faţă de securitatea națională".







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















23288 vizualizari

  • -9 (41 voturi)    
    Nu (Luni, 6 ianuarie 2020, 1:03)

    cenzuratul [utilizator]

    Sau daca chiar va exista, va dura max 24h. Iranienii au angajat deja experti francezi pentru a le redacta declaratia de capitulare.
    • +13 (41 voturi)    
      la fel ca (Luni, 6 ianuarie 2020, 1:14)

      voxpopulix [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      In Vietnam, Afganistan, Iraq, Serbia?

      Mor oameni nevionvati in toate taberele doar pentru ca anumite companii au niste calcule facute.
      • -9 (25 voturi)    
        te referi (Luni, 6 ianuarie 2020, 10:56)

        Altiro [utilizator] i-a raspuns lui voxpopulix

        la "companii" precum: ISIS, DAESH, Al-QAEDA etc..
    • +10 (14 voturi)    
      ce prost esti (Luni, 6 ianuarie 2020, 16:15)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      crezi ca Iranul o sa fie atacat de numai din aer??? cateva bombe si gata??? trebuie trupe sa ii pui pe astia cu botul pe labe ... sunt fanatici ... crezi ca SUA o sa se duca singurei acolo??? Risca Trompeta sa piarda vieti omenesti in an elctoral??? Trompeta va ataca Iranul numai daca are sprijinul NATO ... prin sprijin insemnand "carne de tun" ... soldatei ... caci vb aia nu pot muri numai "minunatii si frumosii soldati americani" ... In 24 de ore SUA nu e capabila sa le faca NIMIC ... ceva rachete ... ceva bombe ... niste fas ... fas ... si gata ...
  • +18 (36 voturi)    
    momentu' (Luni, 6 ianuarie 2020, 2:51)

    Filbert [utilizator]

    Momentul a fost ales pentru ca idiotu' e inculpat si procesul in senat va avea loc in curind iar pretenu' lui si al lui dragnea, bibi, are mari probleme cu inculparile de coruptie.
    • +16 (20 voturi)    
      Senatorul republican Graham (Luni, 6 ianuarie 2020, 6:27)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Filbert

      a cerut ca procesul de demitere sa inceapa imediat.
  • +7 (11 voturi)    
    Perfect pertinent! (Luni, 6 ianuarie 2020, 12:21)

    Namaste [utilizator]

    Multumiri.
    • -10 (18 voturi)    
      Sigur că e „perinent” (Luni, 6 ianuarie 2020, 13:30)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Namaste

      Cum altfel ar putea fi experții lui Putin ?! Măcar voi să-i lăudați :;)
  • +8 (20 voturi)    
    Monday July 16 1945 5:30 am (Luni, 6 ianuarie 2020, 13:44)

    eyewitness [utilizator]

    Cu greu mi-am putut scoate din cap imaginea presedintelui american George W. Bush Jr. privindu-ne de sus cu zambetul lui Dinca insa se pare ca ziua cand trebuie sa asistam la ceva mult mai grotesc a sosit. Am trait sa privim si imaginea batranelului Donald ajuns la a doua senectute la numai 73 de ani ai sai cum scranjeste din dinti de furie la tv declarand lumii intregi razboi total uneia dintre cele mai vechi culturi de pe Terra amenintand cu genocidul ce va urma.

    Trebuie sa reamintim celor doresc cu orice pret sa intre grandios in istorie ca astazi mai mult ca oricand multumita partenerului nostru strategic s-au creat toate conditiile escaladarii conflictului la nivel mondial si ca pentru prima data in istorie toate partile detin intelepciunea atomica si au capacitatea de a o folosi anonim fara cale de intoarcere. Omenirea are pentru prima data in istorie puterea sa extermine intreaga specie si este impulsionata de iluzia ca toate problemele omenirii trebuie rezolvate de aceasta generatie ilustra. Nu trebuie sa uitam vreodata ca nu a trecut nici macar o generatie de cand partenerul nostru strategic a demonstrat ca poate arunca peste orase locuite de civili, nu una ci doua bombe atomice. Ura furie distrugere crima genocid.

    Desi suntem generatia ce a trait tranzitia de la era medivala cu casa de paianta invelita cu stuf car cu boi si wc in curte, la apogeul erei semiconductorilor, faptul ca am trecut de la istoria alb-negru la cea in culori sau ca avut acces la toata informatia din lume nu a contat. Omul se naste animal iar educatia nu vine la nastere.
    Astazi suntem obligati sa privim din nou cum istoria doreste sa se repete si cum maimuta striga razbunare "sa le dam o lectie!".
  • -8 (18 voturi)    
    Expertii (Luni, 6 ianuarie 2020, 15:23)

    Kevi [utilizator]

    Expertii rusi si iranieni, sau cum?
  • -10 (14 voturi)    
    Analisti ... (Luni, 6 ianuarie 2020, 18:00)

    danmarian [utilizator]

    Cu parere de rau - asa zisii analisti care "cobesc a razboi" sunt niste zevzeci - in cel mai bun caz - sau niste casandre platite sa ne sperie - facand jocul teroristilor - in randul carora se inscriu - cu brio - ayatolahii iranieni ! Bine a facut Trump ca "i-a altoit" unde-i doare mai are ! Acesti cretinizati de visuri de maretie si atotputernicie musulmana - care ucid cu placere crestini sau alte rituri religioase - trebue starpiti. Sa nu uitam ca ayatolahii iranieni terorizeaza si ucid proprii cetateni. Sa nu uitam ca terorisitii musulmani au infiltrat lumea si ucid cetateni nevinovati ! De ce l-am plange pe un BANDIT SEF al teroristilor ? Daca ei canta "Moarte ..." sa li se dea ceea ce ei cer - ca sa guste si ei placerea. Actiunea trebue continuata pana le intra frica-n oase si se duc la fund !