Greta Thunberg a împlinit 17 ani. Și-a petrecut ziua de naștere protestând

de Redactia     HotNews.ro
Vineri, 3 ianuarie 2020, 15:01 Actualitate | Internaţional


Greta Thunberg
Foto: Facebook
Activista pentru mediu Greta Thunberg a împlinit vineri 17 ani. De ziua ei, a rămas fidelă rutinei sale şi a protestat în faţa Parlamentului Suediei din Stockholm, în cadrul acţiunilor săptămânale prin care solicită politicienilor să adopte urgent măsuri de limitare a efectelor schimbărilor climatice, potrivit DPA.

''Săptămâna 72 de grevă şcolară'', a scris ea pe Twitter și pe Facebook. Mesajul este însoţit de o fotografie în care apare ţinând o pancartă cu mesajul "Grevă şcolară pentru climă".
Thunberg a organizat prima grevă şcolară în august 2018.

Şcolile din capitala Suediei au fost închise vineri, fiind vacanța de iarnă.

Luna trecută, Thunberg a revenit în Suedia după ce a fost plecată timp de patru ani şi jumătate. După ce a traversat Atlanticul cu un iaht pentru a asista la summitul mondial pentru climă organizat de ONU la New York în luna septembrie, a străbătut America de Nord cu trenul, s-a întâlnit cu Barack Obama şi l-a văzut de aproape pe Donald Trump, tânăra suedeză a traversat din nou oceanul pentru a asista la eşecul COP25 de la Madrid, a participat la un miting la Torino, apoi a revenit la Stockholm.

În decembrie, ea a fost desemnată "Persoana Anului" 2019 de către revista americană Time datorită rolului pe care l-a avut în crearea unei mişcări globale pentru a atrage atenţia asupra schimbărilor climatice prin grevele şcolare organizate în zilele de vineri. (Sursa: Agerpres)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2112 vizualizari

  • +5 (23 voturi)    
    E o metoda excelenta... (Vineri, 3 ianuarie 2020, 15:12)

    Sparafucile [utilizator]

    De a lupta impotriva sindromului Asperger care o bintuie. Adica sa protesteze in continuu, fiindca mai scapa de gindurile rele. Pauza pe care o face noaptea, cind doarme, i-ar putea ruina sanatatea. In situatia ei n-ar trebui sa-si permita mai mult de 8 minute de somn pe noapte.
  • +3 (21 voturi)    
    Make Sweden Greta again! (Vineri, 3 ianuarie 2020, 15:14)

    tahomir [utilizator]

    De fapt mai degraba nu, ca restul domnisoarelor arata mult mai bine in general.
    Si sunt si mai istete. Si cu mult mai mult bun simt.
  • +2 (20 voturi)    
    O profitoare (Vineri, 3 ianuarie 2020, 15:52)

    Cuca [utilizator]

    Si fraieri sunt cei care o sustin. Nu ca ceea ce spune despre clima nu ar fi corect, dar ea este totusi numai o profitoare (si o fanatica).
  • -2 (18 voturi)    
    Știe de ce protestează? (Vineri, 3 ianuarie 2020, 16:10)

    asavreau [utilizator]

    Nu cred că știe.Să meargă la școală și pe urmă să o văd că știe de ce protestează.Cu exemple ca Greta distrugeți mișcarea pentru mediu.Luați-vă proaste și vă duceți.La școală.Veți învăța cum să protejați mediul.
  • +1 (19 voturi)    
    Săraca de ea... (Vineri, 3 ianuarie 2020, 16:34)

    Observator roman [utilizator]

    ...și mai greu îi va fi când va afla că, de fapt, a fost folosită...
    Dar Greta e... blondă! Siebzehn Jahr, blondes Haar...
  • -8 (8 voturi)    
    Protesteaza pt mai multi bani (Vineri, 3 ianuarie 2020, 18:36)

    xolv [utilizator]

    In buzunarele statului
  • +3 (15 voturi)    
    Ma întreb ce au făcut toți masculii (Vineri, 3 ianuarie 2020, 19:50)

    mr_mojo [utilizator]

    care postează comentarii aici pentru planeta noastră.
    E simplu să îți dai cu părerea despre ce face Greta în timp ce îți conduci dieselul prin oraș aruncând chiștoace pe geam.
    • +3 (11 voturi)    
      inceli (Vineri, 3 ianuarie 2020, 21:16)

      telox [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      keyboard warriors...jalnici
    • -5 (9 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Vineri, 3 ianuarie 2020, 21:56)

      [anonim] i-a raspuns lui mr_mojo

      • +2 (10 voturi)    
        Să înțeleg că în accepțiunea ta (Sâmbătă, 4 ianuarie 2020, 1:27)

        mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui

        dacă nu menționezi toate cauzele problemei înseamnă că nu lupți pentru a rezolva problema.
        Eu văd o fată care e interesată de viitorul planetei ăsteia (în timp ce majoritatea fetelor de vârsta ei au cu totul alte preocupări) și care e pusă la zid de oameni în toată firea care fie nu au nici un contraargument, fie nu înțeleg problema, fie sunt deranjați de posibilele soluții.
        Mi se pare pueril și meschin.
        • -5 (5 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 4 ianuarie 2020, 16:57)

          [anonim] i-a raspuns lui mr_mojo

    • -1 (9 voturi)    
      bai ce idee buna (Sâmbătă, 4 ianuarie 2020, 11:27)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui mr_mojo

      Maine imi vand SUV-ul si imi cumpar cal si caruta. Sa vezi ce eco o sa fiu cand ma duc la Mall sa iau paine si apa plata.
      Aaa, si ma bag sa fac Uber cu ea. Ca sa salvez planeta!
      • +4 (8 voturi)    
        Un car cu bou (Sâmbătă, 4 ianuarie 2020, 12:19)

        ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        e mai neaos. Poti economisi si boul, nu e nevoie de doi.
        • -3 (5 voturi)    
          de ce Gogule? nu e eco? (Sâmbătă, 4 ianuarie 2020, 14:22)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

          Sau preferi sa imi iau un SUV electric de 100.000 de euro din care jumatate vor fi platiti din taxele tale si ale celorlalti creduli?
          Hai sa salvam planeta de boi si vaci!
  • -6 (10 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 3 ianuarie 2020, 22:00)

    [anonim]