Președintele Cehiei: „Discuţia despre schimbările climatice devine o nouă religie, permiteţi-mi să fiu un eretic”

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 26 decembrie 2019, 21:02 Actualitate | Internaţional


Milos Zeman
Foto: Agerpres
Preşedintele ceh Milos Zeman a criticat joi lupta contra schimbărilor climatice, pe care a calificat-o drept excesivă şi a comparat-o cu o nouă religie, transmite DPA, preluată de Agerpres.

„Discuţia despre schimbările climatice devine o nouă religie, aşa că permiteţi-mi să fiu un eretic”, a spus şeful statului ceh în tradiţionalul său mesaj cu ocazia Crăciunului, transmis în direct de postul public de televiziune şi publicat de media online cehe.

Zeman a avertizat că Europa trebuie să fie pregătită pentru a fi depăşită economic de alte zone ale lumii în contextul numeroaselor măsuri de protecţie privind schimbările climatice.

„Teoretic s-ar putea întâmpla ca industria să se mute acolo unde preţurile energiei sunt mai scăzute şi Uniunea Europeană ar deveni un muzeu de ecologie cu standarde de trai mai reduse pentru locuitorii săi”, a afirmat preşedintele Republicii Cehe.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2842 vizualizari

  • -17 (49 voturi)    
    Ăsta-i de-al lui Trump. (Joi, 26 decembrie 2019, 21:10)

    prec [utilizator]

    Post, prost dar hotărât.
    • +7 (35 voturi)    
      e bine in bula ta? (Joi, 26 decembrie 2019, 21:25)

      Martha Logu [utilizator] i-a raspuns lui prec

      ... curand s-ar putea sa se sparga si sa va dati seama ca oamenii astia cam au dreptate.
    • -6 (28 voturi)    
      Nu chiar (Joi, 26 decembrie 2019, 22:24)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Zeman e un betiv simpatic, un parerolog care penduleaza intre "-fil" si "-fob" Ceva intre VC Tudor si deputatul mitraliera.
      • +7 (17 voturi)    
        Dacă cineva nu este de acord cu ideologia (Vineri, 27 decembrie 2019, 14:56)

        calincb [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        mainstream, de stânga, atunci nu poate fi decât "prost", "beţiv", "părelolog", "inconştient" care se joacă cu viitorul omenirii. Se pare că în această categorie intră o bună parte a oamenilor de ştiinţă, care nu au găsit dovezile necesare pentru a susţine teoria influenţei umane în procesul de încălzire (infim, de altfel) a atmosferei. Dar asta este treaba "clerului" (activiştilor), să-i pună la punct, nu a noastră.
        • -5 (11 voturi)    
          Ce-mi plac mie trolii (Vineri, 27 decembrie 2019, 16:48)

          trotuar [utilizator] i-a raspuns lui calincb

          Spui o minciună clară dar cu convingere după care îi "stângești" pe cei care nu sunt de acord cu tine.

          Citez "Se pare că în această categorie intră o bună parte a oamenilor de ştiinţă, care nu au găsit dovezile necesare pentru a susţine teoria influenţei umane în procesul de încălzire (infim, de altfel) a atmosfere"

          Evident este exact pe dos.
          https://climate.nasa.gov/scientific-consensus/

          Totul e de fapt o conspirație mondială a stângii să-ți fure ție SUV-ul dar tu ești dăștept și te-ai prins.
      • +9 (19 voturi)    
        Fii tu conștient (Vineri, 27 decembrie 2019, 14:59)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Renunță la internet, casă, mașină, încălzire, electricitate, îmbrăcăminte, transport și alimente procesate.Toate astea generează gaze cu efect de seră.

        Văd o grămadă de ecologiști țipând că-i urgență climatică dar n-am văzut niciunul care să-și schimbe modul de viață pentru a da un exemplu măcar. De ce?!
        • 0 (6 voturi)    
          Bine,frate (Vineri, 27 decembrie 2019, 19:20)

          ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          Deja am renuntat la masina, alimente procesate si fasole. Inseamna ca sunt pe calea cea buna. De altfel ma doare in cot de incalzirea globala, sunt un tanar cu vechime, asa ca pe mine nu ma mai prinde. Dar din moment ce m-ai comentat, atribuindu-mi tacit calitatea nobila de ecologist, te intreb respectuos: daca m-ar interesa tema, in cine ar trebui sa cred: in miile de savanti care declara unison ca e o problema sau intr-un biet politician ?(care e chiar un adept al lui Bacchus, e un fapt)
    • -6 (8 voturi)    
      Mai degrabă (Vineri, 27 decembrie 2019, 12:00)

      nick24 [utilizator] i-a raspuns lui prec

      e de-a lui Gorbaciov/Putin.
  • -7 (39 voturi)    
    ce-l intereseaza, el moare pana atunci (Joi, 26 decembrie 2019, 21:16)

    georgebb [utilizator]

    asa imi plac astia decisi in prostia lor care se joaca cu viitorul urmatoarelor generatii.
    • -2 (20 voturi)    
      La cât este de rapidă, în special evoluția (Joi, 26 decembrie 2019, 21:44)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

      din ultimii doi-trei ani.....
      • 0 (0 voturi)    
        o sa traiesti (Sâmbătă, 28 decembrie 2019, 17:11)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui prec

        tu si monstrita tunberg, restul vom muri.
    • +4 (10 voturi)    
      De fapt e invers (Vineri, 27 decembrie 2019, 16:21)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui georgebb

      Nu cei ca Zeman care fac afirmații de bun simț, ci 'astrologii climatici', ăia care practică cititul în stele al climei terestre, sunt cei care fac predicții bătaie lungă (cam 2100), când ei toți vor fi oale și ulcele. În caz că-și va mai aminti cineva de „prezicerile” lor demne de Baba Vanga (ceea ce mă îndoiesc, în general istoria nu-i reține și pe șarlatanii științei), ei oricum nu vor mai fi prin preajmă să încaseze scatoalcele.
  • +6 (34 voturi)    
    E nevoie de eretici (Joi, 26 decembrie 2019, 21:35)

    Nyk1 [utilizator]

    De noi Galilei care să spună răspicat: „Eppur si move!”

    Să sperăm că nu vom ajunge la episoade precum cel al lui Giordano Bruno, dar cu inchiziția de stânga din zilele noastre, nu putem ști niciodată.
    • +6 (22 voturi)    
      Există diferențe (Vineri, 27 decembrie 2019, 7:24)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Nu se poartă arderea pe rug pentru că s-a dovedit contraproductivă. Se poartă amenzi și iar amenzi și închisoare. Dar tot un fel de inchiziție este.
    • +5 (7 voturi)    
      Lol (Vineri, 27 decembrie 2019, 14:51)

      cvi [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Realizezi ironia, nu?
      Galileo venea cu argumente si spunea asta credinciosilor care nu acceptau ca cineva sa li se impotriveasca!!
      • +1 (5 voturi)    
        scuze,unde e ironia? (Vineri, 27 decembrie 2019, 19:58)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui cvi

        Incalzirismul catastrofal man-made seamana mai mult cu o religie decat cu orice altceva.
  • +8 (14 voturi)    
    da (Vineri, 27 decembrie 2019, 12:23)

    gelu antigelu [utilizator]

    Da, cam asta este tendinta. Europa redevine un spatiu deindustrializat, turistic, in care chinezii bogati vin sa viziteze casa memoriala a tovarasului Lenin.
  • -9 (15 voturi)    
    Bravo Zemane! (Vineri, 27 decembrie 2019, 15:34)

    Rescator [utilizator]

    Poti sa joci cazacioc de gat cu Trumpila si Putin,
    asteptand sfarsitul lumii pregatit atent de "pacifistul"
    de la Kremlin cu cele 9000 de bombe nucleare din
    dotare,cu care,poate nimici orice urma de viata de pe
    Pamant de vreo suta de ori.Mai inghite o stacana de
    votca!