Shoigu: Numărul misiunilor de recunoaștere ale NATO în zona Rusiei a crescut în 2019

de I.B.     HotNews.ro
Miercuri, 25 decembrie 2019, 3:26 Actualitate | Internaţional


Sergei Shoigu
Foto: Wikipedia
Ministrul rus al Apărării, Serghei Shoigu, a acuzat marți NATO că de-a lungul anului 2019 ar fi acționat împotriva Rusiei prin creșterea numărului de misiuni de recunoaștere în apropierea frontierelor ruse, informează Mediafax citând site-ul agenției de presă DPA.

Potrivit unor informații publicate de agenția Interfax, Shoigu a declarat, în cadrul unei întâlniri cu președintele rus, Vladimir Putin, că misiunile de recunoaștere aeriană ale NATO au crescut cu o treime anul acesta față de 2018.

De asemenea, el a adăugat că misiunile de recunoaștere la sol și pe mare au crescut cu 40%, respectiv 24%. „În fiecare an, NATO organizează aproximativ 40 de manevre cu tendințe anti-ruse”, a spus ministrul.

Vladimir Putin a declarat că Rusia va continua să își dezvolte așa-zisele arme hipersonice intercontinentale, care pot atinge viteze de câteva ori mai mari decât viteza sunetului. DPA notează că relațiile dintre Rusia și NATO sunt tensionate de câțiva ani, iar Kremlinul a investit în arsenalul său nuclear și a făcut eforturi considerabile pentru a-și spori influența pe scena internațională.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















804 vizualizari

  • -8 (8 voturi)    
    Arma hipersonica... (Miercuri, 25 decembrie 2019, 5:57)

    Lucky1 [utilizator]

    Rusia sustine ca Avangard, care a efectuat ultimul test la 26 Decembrie 2018 - cand a fost lansata de la baza aeriana Dombarovsky si a lovit tinta situata in poligonul de rachete Kura - deplasandu-se cu viteza maxima de 27 Mach, adica 33.000 km/h. Daca toate aceste date sunt adevarate, atunci nu exista arma in Lumea noastra de azi opozabila acestui vehicol aerian presupus sa transporte focoase nucleare avand o putere mai mare de 2 Megatone.
    • +3 (3 voturi)    
      Vorbesti despre asta? (Miercuri, 25 decembrie 2019, 9:57)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      https://en.m.wikipedia.org/wiki/Nyonoksa_radiation_accident
    • +2 (2 voturi)    
      Combustibilul (Miercuri, 25 decembrie 2019, 11:28)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Fiind Pufoaika iar cel care apasa pe buton are obligatia de a fi trotilat inainte pentru a aprecia exact viteza 27 mach
    • +1 (1 vot)    
      Rusia are o traditie glorioasa (Miercuri, 25 decembrie 2019, 18:40)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      In a a se umfla in pene. Uneori au dreptate dar in 90% din cazuri nu. Oricum, nu vad cum arma aia super-sonica sa rezolve rahaturile Rusiei? Sau vor sa doboare avioanele de cercetare NATO cu ea?
      • 0 (0 voturi)    
        Viteza hipersonica nu supersonica... (Miercuri, 25 decembrie 2019, 21:38)

        Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        ...este general acceptata o viteza mai mare de 5 Mach.
        Ceea ce diferentiaza arma hipersonica de, sa spunem, rachetele balistice intercontinentale (IBM) este ca, in timp ce IBM se deplaseaza pe o traiectorie balistica fixa, previzibila, deci interceptabila, vehicolul hipersonic este capabil sa se eschiveze deplasandu-se extrem pe rapid pe orizontala sau verticala fiind imposibil de interceptat, intru-cat, dupa depasirea interceptorului acesta, deplasandu-se mai lent, nu mai are nici o sansa.
        Rusii sunt extrem de periculosi si, in nici un caz, nu trebuiesc subestimati. Europa este cea care ii alimenteaza acum cu bani si, cine stie, pe ascuns cu componente avand o tehnologie superavansata - asa cum Siemens a procedat cu Iranul livrandu-le centrifugile pentru innobilarea uraniului.
        De ce credem ca America este asa rece cu Europa?
        Nu m-ar mira daca Europa, continuand politica iresponsabila fata de Rusia, va fi adusa economic in pragul falimentului tocmai pentru a stopa deraparea de fonduri catre Rusia.
  • +4 (4 voturi)    
    Si asta (Miercuri, 25 decembrie 2019, 9:27)

    Vasilescu2019 [utilizator]

    Viseaza sa mearga pe urmele lui Genghis Khan
    Nu intimplator este nascut in teritoriile rapite de URSS de la ...mongoli !
    Surse de la kremlin sustin ca va fi urmatorul la conducere dupa ...
  • +4 (4 voturi)    
    Nu (Miercuri, 25 decembrie 2019, 9:53)

    vudejea [utilizator]

    Poate ca nu exista o arma opozabila, adica o antiAvangard dar exista o multitudine de alte arme americane or chinezesti, la fel de devastatoare or mai demonice. Altfel spus, are Rusia un buzdugan si Sua nu are antibuzdugan dar are sabii, lasere , sageti, stelute ninja, oglinzi magice...Mai, in viata vietilor tale sa nu mai vb cu admiratie despre dementa unora care creaza arme devastatoare..Sau, altfel spus, daca admiri o arma, atunci admira pana la capat si vezi efectele, adica zecile de milioane de vieti stinse la capatul curseii si mai departe, miliardele de oameni morti ca urmare a ripostei...Daca privesti si astea cu admiratie, atunci eu nu am un nume pentru astfel de oameni. Oricum, din cate stiu, astfel de arme sunt pentru descurajare si nu pentru a fii folosite vreodata. Tot din cate stiu, mai periculoasa decat toate armele nucleare si sistemele de livrare a acestora, este bioingineria, adica o multitudine de virusi noi necunoscuti sistemului imuniar uman, cu perioada mare de incubatie, usor transmisibili...N-ar supravietuii niciun om. O, daca esti un altfel de om, admira si asta.
  • -1 (1 vot)    
    Cat sunteti de superficiali... (Miercuri, 25 decembrie 2019, 18:38)

    Lucky1 [utilizator]

    ...v-ati repezit sa judecati un comentariu dupa ce criterii?
    Aveti vreun criteriu solid in creierasii vostri?
    Se scrie despre o realizare ruseeasca = ceva pro-rusesc, anti patriotic.
    Nu sunteti decat niste struti degenerati care ati retinut doar memoria ascunderii capului in tarana.
  • 0 (0 voturi)    
    doua concluzii (Miercuri, 25 decembrie 2019, 18:38)

    AliKimiku [utilizator]

    1-Ce se astepta rusnacul care de 4 ani mentine starea de razboi in Ucraina? sa fie tratat ca un aliat de nadejde al NATO?
    2- pai cum era aia cu Trump, alesul rusilor? Sau NATO face chestii de care nu stie US si nici seful?
    • -2 (2 voturi)    
      Am scris comentariul... (Miercuri, 25 decembrie 2019, 20:51)

      Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

      ...pentru a reliefa extrema periculozitate a Rusiei si creatiilor ei de distrugere in masa. Este un semn de alarma extrema pentru toata lumea care doreste sa se dezvolte liber si dea curs aspiratiilor proprii nu celor dictate de la un centru. Este un indemn de unire a eforturilor pentru a contracara aceasta amenintare.
      Victimile rusilor sunt tarisoarele mici si prostute, cei mandri de propria lor importanta sau cei care au alte interese, adverse comunitatii internationale democrate.
      Deocamdata, Europa si China sunt tarile care alimenteaza Rusia cu banii folositi mai apoi pentru fabricarea acestor arme. In van striga America: treziti-va, pana nu este prea tarziu!
      • 0 (0 voturi)    
        Saddam Hussein (Joi, 26 decembrie 2019, 7:12)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

        Hai breh, te rugam sa plimbi ursuu sovietic ca rugineste lantzuu