Vladimir Putin acuză Polonia că a încheiat o „înțelegere” cu Adolf Hitler

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 24 decembrie 2019, 16:43 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru
Președintele rus Vladimir Putin a relansat marți războiul declarațiilor cu Polonia, pe care a acuzat-o că a încheiat o "înțelegere" cu Hitler și a acționat de manieră "antisemită" în zorii celui de-al Doilea Război Mondial, scrie AFP.

Într-un discurs susținut în fața unor ofițeri de rang înalt din ministerul rus al Apărării, Putin a susținut că a luat cunoștință de arhive recuperate în Europa de Armata Roșie după 1945 și care ar arăta că mai multe țări, printre care Polonia, au încheiat înțelegeri ascunse cu dictatorul nazist. Acesta nu a prezentat documentele în discuție.

"Ei (polonezii) au încheiat practic o înțelegere cu Hitler. Este clar în documentele din arhive", a spus Putin, care s-a declarat "insultat de maniera în care Hitler și Polonia au discutat așa-zisa chestiune evreiască".

Acesta a adăugat că a citit documente istorice în care ambasadorul polonez în Germania în 1938 a promis că va ridica un "frumos monument" la Varșovia pentru liderul nazist după ce acesta a propus să "trimită evreii în colonii în Africa".

Acest ambasador "s-a solidarizat complet cu Hitler", a acuzat Putin, care l-a calificat pe ambasador drept un "ticălos" și "porc antisemit".

Rusia și Polonia au multiplicat în ultimele zile acuzațiile legate de istoria celor două țări.

Diplomația rusă a criticat "retorica agresivă" a Varșoviei, în timp ce diplomația poloneză și-a exprimat "îngrijorarea", acuzând oficiali ruși că "prezintă o imagine falsă a evenimentelor".

Rusia denunță de mai mulți ani țările occidentale că au uitat sacrificiile URSS din al Doilea Război Mondial și cei 27 de milioane de sovietici care au murit atunci.

Vladimir Putin a denunțat vineri o rezoluție a Parlamentului de la Strasbourg privind "memoria europeană", adoptată în septembrie, și care pune pe picior de egalitate comunismul și nazismul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















11822 vizualizari

  • +42 (50 voturi)    
    Sigur ca da (Marţi, 24 decembrie 2019, 17:22)

    Luk [utilizator]

    Au incheiat o intelegere sa le ocupati voi tara. Gainar de doi bani si cretini aia care te cred...
    • -2 (28 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 24 decembrie 2019, 17:43)

      [anonim] i-a raspuns lui Luk

      • +27 (27 voturi)    
        ce vorbesti mbembe (Marţi, 24 decembrie 2019, 23:14)

        stefan2009 [utilizator] i-a raspuns lui

        Crezi ca nu tinem minte pactul Molotov-Ribbentrop? Sau ti se pare ca Molotov nu suna destul de ruseste?
        • +6 (16 voturi)    
          ce spune el (Miercuri, 25 decembrie 2019, 9:38)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui stefan2009

          a fost inainte de cocktail molotov si ribenstropp.
          era pe vremea pacifistilor franco britanici, [epoca can' chamberlain mai visa la pacea eterna peste ioropa.
          polonia a avut un statut sepecial, ii era garantata securitatea si integritatea de catre marile puteri, franta si uk. asa avea si cehoslovacia, aliata noastra, furnizoarea noastra de echipament militar.
          la ocuparea si impartirea cehoslovaciei, franco britanicii s'au facut ca ploua. deabia cand hitler a ocupat polonia, au hotarat sa respecte obligatiile asumate in tratate si sa declare razboi germaniei hitleriste.
          hitler, chiar s'a bucurat ca silezia a juns la polonia, unde de fapt apartinea. a avut un motiv, formal, ca mai apoi sa invadeza polonia....
          taman ocuparea poloniei a fost motivul pt. declararea celui de al doilea razbel al lumii.
          numai ca nemtilor le'a pasat mai putin de vest, s'au asigurat dinspre est, prin pactul mizerabil semnat de molotov si ribbentrop, menistrii de externe ai vremii...

          putina ruseasca, cu kkat plina, pute inca peste ioropa si da putoare si pe tzeava spre germania....

          craciun fericit ! merry and happy Christmas !
          feliz navidad, bon natale, joyeux noel a tous !
          sa fiti fericiti !
        • -2 (4 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 25 decembrie 2019, 16:23)

          [anonim] i-a raspuns lui stefan2009

        • -3 (5 voturi)    
          Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 25 decembrie 2019, 16:30)

          [anonim] i-a raspuns lui stefan2009

          • +2 (2 voturi)    
            Ce ai citit, mah? Scanteia ? (Joi, 26 decembrie 2019, 13:15)

            midufi [utilizator] i-a raspuns lui

            Tine-o tot asa, nu te-ai facut de ras destul!
    • +30 (34 voturi)    
      mda... (Marţi, 24 decembrie 2019, 18:16)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      chiar el spune ca ambasadorul a spus... deci nu e nici o intelegere scrisa, nici o lege votata sau hartie semnata de guvern...

      asta e, mancatorul de rahat sef al rusiei la microfon...
  • +20 (22 voturi)    
    ho ho, cine a ocupat Moscowa vreodata? polonezii (Marţi, 24 decembrie 2019, 19:02)

    hopsinoi [utilizator]

    daca adolf ar fi facut o alianta cu polonezii Moscowa ar fi fost ocupata de nemti, dar anolf a fost prea increzator.
  • +20 (26 voturi)    
    Trebuie să îl credem, ca pentru Katyn (Marţi, 24 decembrie 2019, 19:44)

    bilbofil [utilizator]

    Și indiferent ce o fi putut zice despre evrei vreun ambasador strîns cu ușa de un vecin amenințător (dacă chiar a zis, dacă a avut mandat etc.), armata sovietică este cea care s-a oprit la porțile Varșoviei, atunci cînd forțele germane erau în derivă, și a așteptat ca naziștiisă îi zdrobească insurecția evreilor ridicați la luptă pentru supraviețuire și pentru libertate și nu și-a reluat ofensiva decît după ce toți aceștia au fost uciși sau trimiși să moară în lagăre.
    • -5 (9 voturi)    
      confunzi (Miercuri, 25 decembrie 2019, 10:49)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui bilbofil

      rascoala din ghetoul evreiesc cu insurectia armia kralova, organizata si condusa de ofiteri catolici polonezi. Pe astai ii voia stalin morti, nu pe evreii procomunisti.
  • +28 (28 voturi)    
    Povesti cu final neasteptat. (Marţi, 24 decembrie 2019, 19:50)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    Deci Molotov era pilonez?
  • -4 (26 voturi)    
    asteptam (Marţi, 24 decembrie 2019, 20:03)

    nash pandelica [utilizator]

    replica tov. merkelitza.
    ca e bine sa auzi toate partile, sa'ti faci o ideie...:-)
    adica, ambele parti de la capetele tzevii nordului.
    • +16 (20 voturi)    
      replica Angelei Merkel: (Marţi, 24 decembrie 2019, 20:55)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      "A ne aminti de crime, a numi autorii şi a le aduce victimelor un omagiu demn este o responsabilitate care nu se opreşte niciodată. Acest lucru nu este negociabil. Şi este inseparabil de ţara noastră. A fi conştienţi de această responsabilitate este o parte a identităţii noastre naţionale", a subliniat Merkel, primul şef de Guvern german care vizitează Auschwitzul din 1995.
      Situat în actuala Polonie, lagărul se afla într-o regiune anexată în octombrie 1939 de Reich şi a fost administrat de germani.
      "Este important ca criminalii să fie numiţi clar. Noi, germanii, datorăm acest lucru victimelor şi nouă înşine", a declarat Merkel.
      • +11 (19 voturi)    
        pacat ca aceeasi Merkel face afaceri cu dictatorul (Marţi, 24 decembrie 2019, 23:20)

        stefan2009 [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        kaghebist phutin.
        • -6 (10 voturi)    
          si (Miercuri, 25 decembrie 2019, 10:50)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui stefan2009

          acum citeva luni sustinea ca lagarul de la auschwitz a fost polonez. Cirtita sovietica baba redegista.
    • +20 (24 voturi)    
      A vorbit si Aliosa (Marţi, 24 decembrie 2019, 21:24)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Tov. Aliosa a gavarit si el...
      Bine, daca esti rus, mda, v-au otravit si v-au prostit cu propaganda rusa din 1918 pana azi.
      Sa stii insa ca istoria e alta decat spune tov. Putin.
      Rusii s-au inteles de minune cu nemtii in al doilea razboi mondial, si au rupt parti din toate tarile dintre ele, inclusiv Romania si Polonia.
      Iar dupa razboi, povestea s-a repetat. Toate granitele s-au deplasat spre vest, asa incat din nou tarile din est au suferit pierderi teritoriale semnificative.
      Daca esti roman, n-ai nicio scuza.
      • +2 (8 voturi)    
        unde ti se pare ca greseste Nashu? (Miercuri, 25 decembrie 2019, 12:34)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui midufi

        Ca atrage atentia ca nemtii sunt din nou mana in mana si teava in teava cu rusii? Trecand ca de obicei peste capul polonezilor?
        • 0 (0 voturi)    
          Am zis eu ceva de asta ? (Joi, 26 decembrie 2019, 13:17)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Ma refeream la trecut. Prea multi il uita.
          Afacerile sunt afaceri.
          Nu ca as fi eu de acord.
  • +19 (23 voturi)    
    Ce inseamna sa ai (Marţi, 24 decembrie 2019, 20:27)

    Vasilescu2019 [utilizator]

    polonicu' mare...
    Efectiv piticania vrea sa ascunda faptul ca urss a participat la impartirea Poloniei direct in spatele cuvintelor unui ambasador
    Nicio problema, cum scoti cate o minciuna "maestre" cum ori se scufunda pe veci un submarin, cand dai cu coltii in toata lumea hop arde kuznetovu', bonus mai cade si un SU 57 ca deh sunt bine construite...

    Sa te gandesti bine "maestre" ce vei spune despre rapirea Basarabiei :)
  • +26 (26 voturi)    
    Felicitari tavarish Putin! (Marţi, 24 decembrie 2019, 20:38)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    I-ati demascat pe fascistii de polonezi!
    Sa stie toata lumea ca au dus-o foarte bine in timpul razboiulu, ca au fost tiot timpul prieteni cu Hitler.

    Un pic cam veche noutatea Dvs., dar nu conteaza. esentialul este ca polonezii sunt, asa cum foarte frumos ati spus, ticălosi și porci antisemiti, deci merita pe deplin sa fie ocupati de brava Armata Rosie. Nu doar un pic, ca Ucraina care a pierdut Crimea, ci sa fie invadati complet, ca merita!

    Cinste tzarului de la Kremlin!

    Putin si poporul rus,
    Libertatea ne-a adus!
    Putin si al sau popor,
    Ne croieste-un viitor!
  • +14 (16 voturi)    
    Da! (Marţi, 24 decembrie 2019, 20:55)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Examinarea psihiatrica a tuturor `conducatorilor` e prima conditie, pentru a accede acolo unde vor ei...
    • +6 (8 voturi)    
      Și dacă-l examinezi se face bine? (Miercuri, 25 decembrie 2019, 9:05)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ion_RoaitaDA

      Putin sigur nu se face bine.
    • 0 (4 voturi)    
      NU asa! (Miercuri, 25 decembrie 2019, 18:33)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Ion_RoaitaDA

      Necazul principal nu este ca Putin ar fi sarit de pe fix, ci ca 145 de milioane de rusi l-au votat! Si nu doar o singura data!
      Lor nu le-ar trebui consult psihiatric???
  • +8 (10 voturi)    
    „Conducatorii supremi“ nu abereaza. Ei fac „adevarul“! (Miercuri, 25 decembrie 2019, 12:24)

    V. Istina [utilizator]

    Cam asta crede Putin, in sirul lung al “supremilor” de pe pamantul asta. Adevarul in istorie, crede el, e doar propaganda invingatorilor. Nici prin cap nu-i trece ca asta ar putea sa fie doar o prostie care suna bine.
    • +6 (10 voturi)    
      Adevărul este că Putin are boala lui Lenin. (Miercuri, 25 decembrie 2019, 15:13)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      Sifilis.De aici comportamentul bezmetic,irascibil.
  • 0 (0 voturi)    
    Dupa (Joi, 26 decembrie 2019, 20:37)

    Mironescu Valeriu [anonim]

    astfel de afirmatii de ce se mai mira rusii ca nu-i crede si nu-i iubeste numeni?