Moscova, UE şi Germania denunţă sancţiunile americane împotriva gazoductului Nord Stream

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 13:46 Actualitate | Internaţional


Maria Zaharova, purtatoarea de cuvant a MAE rus
Foto: mid.ru
Sancţiunile americane împotriva companiilor asociate cu construcţia gazoductului rusesc Nord Stream 2, promulgate vineri de Donald Trump, împiedică alte ţări "să-şi dezvolte economia", a denunţat sâmbătă, alături de UE şi Germania, purtătoarea de cuvânt a diplomaţiei ruse, citată de France Presse, scrie
Agerpres.

"Un stat cu o datorie publică de 22.000 de miliarde de dolari interzice unor ţări solvente să-şi dezvolte economia reală", a declarat Maria Zaharova pe pagina sa de Facebook, denunţând "ideologia americană ce nu poate suporta concurenţa mondială".

"În curând, ei vor cere şi să nu mai respirăm", a adăugat ea.

Conducta de gaz, care este aproape finalizată, trece pe sub Marea Baltică, ocolind în special Ucraina. Ea ar trebui să dubleze livrările directe de gaz natural rusesc spre Europa de Vest prin Germania, principalul beneficiar al proiectului.

Pentru Washington, această lucrare va creşte dependenţa europenilor de gazele ruseşti şi va consolida astfel influenţa Moscovei. Uniunea Europeană la rândul său a denunţat cu tărie ingerinţa Statelor Unite în politica sa energetică.

"Din principiu, Uniunea Europeană se opune impunerii de sancţiuni împotriva companiilor europene angajate în activităţi legale", a declarat sâmbătă un purtător de cuvânt al UE, citat de AFP.

Comisia Europeană analizează în prezent posibilele repercusiuni ale sancţiunilor americane, a indicat purtătorul de cuvânt.

La rândul său, guvernul german a denunţat sâmbătă sancţiunile americane împotriva gazoductului Nord Stream 2, numindu-le "ingerinţă în afacerile noastre interne", notează AFP.

"Guvernul respinge aceste sancţiuni extrateritoriale. Ele afectează companiile germane şi europene şi constituie o ingerinţă în afacerile noastre interne", a reacţionat Ulrike Demmer, o purtătoare de cuvânt a Angelei Merkel, într-un comunicat.

Ca o primă consecinţă a acestor sancţiuni, compania elveţiană Allseas, angajată de gigantul rus Gazprom pentru a construi secţiunea offshore a gazoductului, a anunţat sâmbătă suspendarea lucrărilor sale de instalare.

Compania precizează că aşteaptă acum "clarificări de reglementare, tehnice şi de mediu din partea autorităţilor americane competente".

Gazoductul reprezintă o investiţie de aproximativ zece miliarde de euro, finanţată jumătate de Gazprom şi cealaltă jumătate de cinci companii europene (OMV, Wintershall Dea, Engie, Uniper şi Shell). Ea ar fi trebuit să intre în serviciu la sfârşitul anului 2019 sau, cel mai probabil, începutul anului 2020.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3821 vizualizari

  • +7 (39 voturi)    
    Ipocrizia UE (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 13:50)

    Je__ [utilizator]

    se numeste Nabucco

    UE e echivalentul dublei masuri, a predicii morale fara actiune.....spolierea si saracirea fraierilor....birocratie excesiva
    • +11 (35 voturi)    
      Corect (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 15:15)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Nu am vazut ca "UE si Germania" :) sa se bata atat pentru a construi Nabucco. In fapt, l-au aruncat ca pe o masea stricata slujind astfel interesele Moscovei. Acuma scot de la naftalina vechea placa a "afacerilor interne" la fel cum o facea si Ceausescu, Saddam sau Milosevici. Acuma nu mai place globalizarea, acuma nu mai vedem drepturile omului din Crimeea, Cecenia sau Estul Ucrainei, nu mai vedem agresiunea Rusiei in Georgia, nu vedem sprijinul pe care Rusia il acorda regimului criminal Assad, nu, noi, "UE si Germania", nu vedem decat gaze rusesti care ne-au aburit creirul si ne-au incetosat vederea intr-atat incat nu intelegem ca avem nevoie de gaze pentru ca ne-am inchis centralele nucleare si ne-am inchis centralele nucleare la presiunea unor partide sponsorizate de Moscova.
    • +2 (28 voturi)    
      @Je__ (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 15:35)

      sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      De ce ipocrizie ? Gaz oricum iti trebuie! Americanii urmaresc sa te forteze sa’l cumperi de la ei, scos fortat prin fractionarea rocilor, lichefiat, transportat in tankuri petroliere pana’n porturile europene. Care’i mai ipocrit aici ??
      • +3 (25 voturi)    
        mai draga (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 16:10)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        dar, n'ar fi mai aproape gazul si petrolul din marea nordului, de la adevaratii aliati si prieteni ?!
        si dece o tzeava care sa ocoleasca allte tzari fratzesti, ale maretei uniuni ...franco germans ?!
        adica, rusii sunt mai de incredere dacat norvegienii si britanicii ?! sa nu mai vorbim de americani.
        • +3 (3 voturi)    
          Prietene (Duminică, 22 decembrie 2019, 12:41)

          larnaka [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          Nu exista gaz si petrol in Marea Nordului care sa acopere nevoile energetice ale Europei. Pana si Romania impoorta din Rusia. Platesti tu in plus pentru gaz american scump?
      • -5 (19 voturi)    
        Explica-mi, ce e aia Fractionare de Roca? (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 16:21)

        Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

        Detii tu tehnologia asta si nu stim noi, sau nimeni???
        • +2 (2 voturi)    
          tu nu stii, altii stiu, mai draga :) (Joi, 2 ianuarie 2020, 17:15)

          sfarleaza [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

          ia de icisa, sa te cultivezi :D
          https://ro.wikipedia.org/wiki/Gaz_de_%C8%99ist
          sau
          https://en.wikipedia.org/wiki/Hydraulic_fracturing
    • -4 (10 voturi)    
      Cata ipocrizie din partea UE... (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 22:23)

      Bibishor [utilizator] i-a raspuns lui Je__

      Aranjamentele (afacerile?) pe din dos ale Germaniei cu Rusia au devenit valabile pentru UE...Laudele lui Macron la adresa lui Putin miros a linguseala... UE a devenit o institutie indoielnica...
  • +6 (26 voturi)    
    Purtătoarea de cuvânt a MAE Rus! (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 13:56)

    asavreau [utilizator]

    Vorbește și în numele UE și Germania.Apropo,Germania știu că este în UE!Deci sunt nervoși rușii și au dato în bâlbâială.
    • +9 (17 voturi)    
      greu cu cititul (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 17:12)

      sile1 [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      Daca citeai si mai ales daca intelegeai ce citesti ai fi remarcat ca in articol se spune ca :

      - "Din principiu, Uniunea Europeană se opune impunerii de sancţiuni împotriva companiilor europene angajate în activităţi legale", a declarat sâmbătă un purtător de cuvânt al UE, citat de AFP

      -."Guvernul respinge aceste sancţiuni extrateritoriale. Ele afectează companiile germane şi europene şi constituie o ingerinţă în afacerile noastre interne", a reacţionat Ulrike Demmer, o purtătoare de cuvânt a Angelei Merkel, într-un comunicat.

      Asa ca nu stiu de unde ai scos-o pe asta " cu purtatoarea de cuvant a MAE rus vorbeste si in numele UE si a Germaniei."

      Ea doar a citat din spusele celor doi purtatori de cuvant.
    • +3 (5 voturi)    
      alt antirus de doi bani (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 17:30)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

      daca citeai tot articolul, aflai ca pozitia Rusiei e identica cu cea a UE
  • +2 (26 voturi)    
    pleonasmul zilei (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 13:59)

    Mazeta [utilizator]

    UE și Germania.
    • +3 (27 voturi)    
      nu e pleonasm (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 15:02)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      germania. fara ue, benficiaza de north stream.
      minciuna rusoaicii e ca nicio alta tzara, in afara germaniei, nu benficiaza de tzeava asta directa, facuta expres ca recompensa rusiei si gasprom pt. nemti..

      sa nu uitam ca nabuco, cel suspendat de nemti si supusii lor ioropeni(north stream fiind re

      compensa), ar fi servit intru adevar alte tzari ue, cele mai slab dezvoltate din sud est.

      asa ca, nemtii si rusii, harasho tovarasia ~!
      jenant momentul pt. rusi, probabil cei mai afectati de masura americanilor.
      bravo trompa....hahaha, omul rusilor ~!
  • 0 (36 voturi)    
    nu esti suveran... (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 14:01)

    demaGOGU [utilizator]

    ...atata timp cat suporti extrateritorialitatea justitiei unei puteri straine, din ce in ce mai ostile.

    ceasul ai doishpelea pentru Europa sa se trezeasca si sa se emancipeze de hegemon.
    • -8 (20 voturi)    
      adica, (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 15:04)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      de Gazprom, asa'i !?
      bine punktat ~ !

      halal gog !
    • -3 (21 voturi)    
      bine zis ceasul al XII-lea (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 16:14)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Daca Germania nu se elibereaza de dependenta de gazul rusesc viitorul Europei e sumbru.
      Aia cu hegemonu spune-o la altii, unii care nu au gustat din binefacerile Rusiei vreme de 50 de ani.
    • -2 (22 voturi)    
      Ma, (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 16:16)

      Jar [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      tu vrei internet in limba rusa si cu restrictii;nu cred ca-l vrei p-ala in limba chineza.
      Ma,nu va intrat in cap ca,de 200 de ani, USA e garantia democratiei si a libertatii?
  • -3 (23 voturi)    
    Ue continua... (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 15:37)

    Observatory [utilizator]

    sa acapareze sistemul
    Politic, inițial a fost vorba despre economie, dar situația se schimba pe plan politic , pentru conducătorii UE, in speța, Micron și Merkel, dorește o autoritare complexat asupra tuturor țărilor membre.
    De ce credeți dumneavoastră ca UK dorește sa fie afara din acest sistem totalitar?
    Pai, după Stalin, Hitler și Ceaușescu , nu s-a schimbat decât numele conducătorilor !
    Priviți Polonia și Ungaria, cel putin doua tari care nu pot fi șantajate , deocamdată .
    Vrei ajutor economic ? Nu se poate , fără sa te călăresc complect !
    • +2 (8 voturi)    
      Parcă ai fi Google translate. (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 17:21)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

      Crezi că înțelege cineva ce vorbești?În ce limbă gândești că tare alambicat ți-a ieșit !
  • -2 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 18:49)

    [anonim]

  • -3 (11 voturi)    
    Mujicii guita de Ignat (Sâmbătă, 21 decembrie 2019, 19:02)

    UncleSam [utilizator]

    Cum se poate, tocmai Trump ala rau si ales cu ajutor rusesc sa le dea finale de genul. Pai nu guitau Merkel si Macron ca Trump slabeste Nato, ca se dezice de aliati, ca e vandut lui Putin, bla-bla.
    Hopa, Macron a fost primul care pe fata a recunoscut ca face afaceri cu Putin si Franta vrea sa scape de sanctiuni in 6 luni. Acum hotomanii aia de nemti se agita ca raman fara conducta aia nociva care arunca Ucraina si pe Baltici in ghiarele Rusiei.
    Ehe dragii mosului, demolatorii UE Merkel si Macron sunt vanduti Rusilor, trezirea!
  • -5 (7 voturi)    
    interesant... (Duminică, 22 decembrie 2019, 1:50)

    hanu [utilizator]

    se pune de o ciudata prietenie UE (germania +franta, asa ca sa taca, dar stim ca e al 4 lea R.) cu mostenitoare CCCP. Cred ca vor ajunge la pumni in final, erau prieteni si ceva ani inainte de 1939, nemtii aveau ceva baze de antrenament pt luftwaffe in rusia parca.
  • +1 (3 voturi)    
    Un sfat (Duminică, 22 decembrie 2019, 12:44)

    larnaka [utilizator]

    Pentru sclavii care se inchina la Trump si injura Europa: sa nu plangeti cand veti plati mai mult pentru gaze scumpe importate din SUA.
  • -2 (2 voturi)    
    Traiasca.... (Duminică, 22 decembrie 2019, 13:43)

    moldovanul [utilizator]

    ......noul pact Ribentrop-Molotov !!!
    Huuuooooo idi nahui !!!!!