Prima centrală nucleară din Elveţia a fost deconectată

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 13 decembrie 2019, 6:03 Actualitate | Internaţional


Centrala nucleara
Foto: Wikimedia Commons
În 2017 cetăţenii din Elveţia s-au pronunţat în cadrul unui referendum pentru ieşirea din reţeaua nucleară. Acum, la Mühleberg, a fost deconectată prima centrală nucleară, potrivit Rador care citează Der Standard.

Tot în 2017 elveţienii s-au pronunţat pentru o mai serioasă promovare a energiilor reînnoibile, iar vineri a avut loc deconectarea pentru prima oară a unei centrale nucleare. Centrala din Mühleberg aflată la vest de Berna va fi prima scoasă din reţea după 47 de ani de funcţionare. Vineri la orele 12 şi jumătate doi muncitori vor apăsa două butoane, iar activitatea centralei va înceta pentru totdeauna. Procesul va dura până la 22 decembrie.

La începutul anului 2020 vor demara lucrările de dezmembrare a centralei care vor dura peste un deceniu. Abia în 2030 se va putea afirma că terenul va fi eliberat de materiale radioactive şi abia în 2034 se va afla pe terenul de la Mühleberg din nou o luncă verde pe care ar încăpea 11 terenuri de fotbal.

În 1972, când centrala a început să funcţioneze, puterea nucleară era considerată încă drept o energie curată. În anii 1970 au început să se organizeze demonstraţii, pichetări cu motoul “Putere nucleară? Nu, mersi. ”Însă ideea unei schimbări a energiei s-a impus doar după producerea a două accidente nucleare devastatoare – Cernobîl (1986) şi Fukushima (2011).

După Fukushima, autorităţile de resort din Elveţia şi-au dat seama că este nevoie de o îmbunătăţire a siguranţei centralelor nucleare şi au anunţat că in 2019 activitatea centralei va fi întreruptă, întrucât lucrările necesare pentru îmbunătăţire nu ar mai fi rentabile.

Începând de anul trecut, în Elveţia este interzisă construirea de noi centrale nucleare. În privinţa celor patru încă existente, acestea vor mai rămâne în funcţie cât timp autorităţile de specialitate le vor considera drept sigure. (APA)






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4867 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Cu tot cu Fukushima si Chernobil (Vineri, 13 decembrie 2019, 7:31)

    Keloo Cooper [utilizator]

    Energia nucleara ramane tot cea mai curata. Cat despre eolian si solar, este bine sa exista insa exista la niste randamente inferioare, sunt impredictibile (cu exceptia faptului ca noaptea nu este generata energie solara) si cu densitate de suprafata mica (energie produsa pe metru patrat ocupat).
    • +2 (2 voturi)    
      A propos de riscuri și beneficii (Vineri, 13 decembrie 2019, 8:47)

      BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Keloo Cooper

      Da, Fukushima este într-o zonă de risc seismic și de tsunami major. Pe când, în Elveția, ultimul cutremur serios a fost prin 1356... Și nici în Germania și nici în Franța nu am auzit de vreun cutremur serios în ultimii 500 de ani.
      Cât despre Cernobil, problema este că minunații sovietici s-au pus să facă ceea ce instalația nu era proiectată, și atunci a ieșit ce a ieșit...
      Oricum o dai, energia nucleară este mai curată decât cărbunele, de pildă.
      Ca un top al surselor de energie care pot fi folosite practic aș pune: petrol și gaze, energie nucleară, apoi celelalte.
      Energie solară? Cum faci cu ea în zonele temperata și din nord, cânt tocmai atunci când îți trebuie mai multă energie ei mai puțină? Adică iarna este ziua scurtă, deci puțină energie. Și, apoi, dacă panourile solare ocupă o suprafață mare, nu înseamnă că pe acea suprafață nu mai pot fi cultivate plante? Deci energia solară e în competiție cu agricultura pentru teren...
      Energie eoliană? Păi, turbinele trebuie să fie departe de oameni. Poate în mare, în apropierea coastelor... Costuri foarte mari. Ce perioadă de amortizare au?
      • +2 (2 voturi)    
        Hidro (Vineri, 13 decembrie 2019, 10:58)

        Moi1 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        In Elvetia 60% provine din hidro. Curat, elegant fara riscuri majore in caz de cutremure sau defectiuni.
        Cu un pic de inovatie si multa munca nu o sa mai aiba nevoie de energie nucleara.
        • 0 (0 voturi)    
          CURAT?!? (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 10:11)

          Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui Moi1

          Ai idee cat codoi genereaza un lac de acumulare prin descompunerea materialului vegetal si animal de la fundul sau?
          • 0 (0 voturi)    
            NU, eu, unul, n-am idee!!! (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 12:18)

            Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Keloo Cooper

            Cat genereaza??? Spuneti-ne dvs.!!!
            Si mai spuneti-ne ceva - daca materialul ala vegetal si animal nu era pe fundul lacului, ci prin padure, nu se mai descompunea in veci? Nu-l lua oricum apa si-l ducea prin vreo delta, pe undeva?

            Altfel, aflu din comentariile la astfel de articole ceea ce oricum banuiam - nu doar nemtii sunt tampiti, cu a lor Energiewende in care i-au atras si pe ceilalti ioropeni, iata ca si elvetienii sunt la fel de prosti.

            Noroc cu noi, romanii, care ne-am proptit zdravan pe copitele din spate si nu vrem sa construim nimic - nici eoliene, nici fotovoltaice, nici carbune, nici gaz, nici nuclear, nimic. NIMIC. Sa se-nvete minte, ai naibii de iroropeni prosti, le-aratam noi lor, nu ne dau ei lectii noua taman aici, in Gradina Maicii Domnului...
            • 0 (0 voturi)    
              Cauta cu Gogule (Duminică, 15 decembrie 2019, 19:30)

              Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

              "how much carbon dioxide produces a hydroelectric dam" si vei vedea si cat metan produce, metanul avand un efect de sera de 20 de ori mai mare ca codoiul
        • 0 (0 voturi)    
          Fara riscuri majore in caz de cutremur (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 10:12)

          Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui Moi1

          Ruperea unui baraj este intr-adevar un fleac.
      • 0 (0 voturi)    
        Punem panouri solare in desert (Sâmbătă, 14 decembrie 2019, 10:13)

        Keloo Cooper [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

        Si dam la pakistanezi 1 cent pe ora sa le stearga de praf.