​Comisarul Thierry Breton pledează pentru o "industrie europeană a apărării"

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 2 decembrie 2019, 19:57 Actualitate | Internaţional


Thiery Breton
Foto: Wikimedia Commons
Noul comisar european însărcinat cu Apărarea, francezul Thierry Breton, a pledat luni pentru dezvoltarea unei "industrii europene a apărării" care să permită tehnologii "suverane", scrie AFP.

"Apărarea va fi o miză esențială pentru cei cinci ani care vin ai acestei Comisii și va fi sub responsabilitatea mea, cu crearea, pentru prima oară, a unei industrii europene a apărării coordonată parțial de Comisia Europeană", a afirmat Breton, pentru televiziunea BFMTV și postul de radio RMC.

Membru al Comisiei conduse de Ursula von der Leyen, Thierry Breton este însărcinat cu piața internă, sectorul digital, serviciile, industria, apărarea și spațiul.

"Ceea ce este important este să avem tehnologii de apărare care să fie (...) suverane", a adăugat el, reamintind recenta creare a Fondului European pentru Apărare, pentru dezvoltarea de proiecte comune.

"Sunt 13 miliarde de euro care vor fi investite pentru a începe să construim o industrie europeană de apărare coordonată pe ansamblul teritoriului european fără a lăsa niciun stat la o parte", a comentat acesta.

Dacă este "mult prea curând" pentru a evoca o armată europeană, deoarece "sensibilitatea Europei în raport cu apărarea este diferită în fiecare dintre țările noastre", Breton își dorește în schimb un "efort suplimentar" al statelor membre în Sahel, alături de francezi.

"Intrăm într-o lume extraordinar de periculoasă, o lume instabilă în care Europa trebuie să-și ia în mâini destinul din ce în ce mai mult, iar destinul său este și destinul militar", a subliniat acesta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1541 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Mult le-a mai luat. (Luni, 2 decembrie 2019, 20:45)

    prec [utilizator]

    Asta trebuiau s-o facă acum zeci de ani, la înființarea Pieței Comune,
  • 0 (6 voturi)    
    Suverane, da' mai proaste ! (Luni, 2 decembrie 2019, 20:53)

    Idealistu [utilizator]

    Ce daca Rusia are tehnologii la nivelul americanilor. Noi sunt suverani si o sa ne-o luam de la rusi in mod suveran.
    La fel cum in IT, Franta nu exista, asa vor fi si in industria militara de varf.
    Bai, anumiti politicienii francezi chiar sunt tampiti !
  • 0 (4 voturi)    
    daca industria este redusa la tacere (Luni, 2 decembrie 2019, 20:55)

    ..13 [utilizator]

    De catre diplomatie atunci ce rost mai are industria de aparare europeana???

    si aici ca sa fie clar am in vedere faptul ca atat Franta cat si Germania au demarat negocieri cu Rusia in ciuda interdictiei de a derula contracte cu o tara cu un comportament agresiv. Degeaba din 6 in 6 luni sanctiunile economice sunt sustinute daca pe plan diplomatic contacte incurajeaza relaxarea economica.

    Europenii nu au coerenta intre politicile industriale - economice si cele diplomatice.

    Nu voi a discuta si cazul Huawei.Din istoria recenta ce s-a invatat la nivel european? imi pare ca mai nimic - ce pacat.

    Au inteles europenii cum este cu gazul Rusesc atunci cand au ramas fara gaze in conducte intr-o iarna grea in 2005 dar pana atunci nu s-au intrebat ce se intampla cu tarile mici aflate de jur imprejurul Rusiei si dependente aproape exclusiv de gazul rusesc - pacat.
  • 0 (2 voturi)    
    A pune un francez la apărare în UE... (Luni, 2 decembrie 2019, 21:54)

    Nyk1 [utilizator]

    ...e ca și când ai pune un român la transporturi, sau un englez la extinderea uniunii (măcar această din urmă eventualitate a fost evitată!)
  • 0 (2 voturi)    
    adica, (Luni, 2 decembrie 2019, 22:06)

    nash pandelica [utilizator]

    vom fi ...aaaaa..sfatuiti sa cumparam produsele ioropene made in france. ca in alemania nu e voie la armamante, prin tratatelel de dupa razbel. uk nu mai este ...ioropeana. deci, pusti si pistoale fabrique en freance.
    dar, si acolo, ii bat italienii si austriecii.
    poate le vinde putina niscai patente de nikiulare...
    vai si'amar.
  • 0 (2 voturi)    
    O aventura (Luni, 2 decembrie 2019, 22:13)

    Arminius [utilizator]

    Romania nu are ce cauta. Banii nostri trebuie sa se duca la singurul stat care ne poate apara, SUA. Pentru restul suntem marfa de tranzactionat.
  • 0 (2 voturi)    
    Europa first ! (Luni, 2 decembrie 2019, 23:21)

    palos [utilizator]

    E vremea ca europenii sa stea pe propriile picioare.
  • +1 (1 vot)    
    un discurs periculos (Marţi, 3 decembrie 2019, 11:49)

    O.V. [utilizator]

    A avea o politica de aparare comuna la nivel european si a utiliza cu maximum de eficienta banii alocati , fara achizitii de material redundante sau decizii care se bat cap in cap e o idee extraordinara.
    A cumpara material militar de productie europeana daca e competitiv e inca o idee extraordinara.
    Dar sa faci din asta un scop in sine, scop care sa ralieze Europa in spatele unei bite comune mi se pare deplasat.
    Portretizarea lumii ca un loc periculos, plin de dusmani e un discurs paranoid, similar cu cel pe care l-a avut Trump la inaugurare.
    O europa mai stricta in domeniul imigratiei(de genul celui practicat de Canada sau Australia), o politica mai ferma cu China( securitate informatica, drepturi de autor, concurenta neloiala), impozitatrea justa a multinationalelor, sanctionarea efectiva a statelor membre care calca strimb sunt doar unele masuri care ar putea intari Europa mult mai mult decit inarmarea pana in dinti.