Erdogan, atac violent la Macron: Examinează-ți mai întâi propria ta moarte cerebrală

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 29 noiembrie 2019, 15:24 Actualitate | Internaţional


Recep Erdogan
Foto: Digi24
Președintele turc Recep Tayyip Erdogan l-a atacat violent pe omologul său francez Emmanuel Macron, despre care a afirmat că este în "stare de moarte cerebrală", accentuând astfel tensiunile cu o săptămână înainte de un summit crucial al NATO, scrie AFP.

Comentând declarațiile lui Macron, care a afirmat că NATO este în "moarte cerebrală", Erdogan a declarat: "Mă adresez din Turcia președintelui francez Emmanuel Macron, și îi voi spune și la NATO. Examinează-ți mai întâi propria ta moarte cerebrală. Aceste declarații nu servesc decât celor de genul tău care sunt în stare de moarte cerebrală".

Criticile foarte puternice ale Franței au stârnit furia liderilor turci, care au acuzat Parisul că vrea să implanteze un "stat terorist" în nordul Siriei.

"Nimeni nu îți acordă atenție. Ai încă o latură de amator, începe prin a remedia asta", a afirmat Erdogan. "Când e vorba de fanfaronadă, știi să o faci foarte bine. Dar când e vorba de a da NATO banii pe care îi datorezi, e altceva".

"E atât de neexperimentat ! Nu știe ce este lupta împotriva terorismului, de asta vestele galbene au invadat Franța", a continuat el. "Gesticulează cât vrei, vei sfârși prin a recunoaște meritele luptei noastre împotriva terorismului".







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3348 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    Lol (Vineri, 29 noiembrie 2019, 15:26)

    mitg [utilizator]

    Gollumul si macroul s-au gasit unii pe altii sa faca pe prostii.
  • +6 (14 voturi)    
    mitocan (Vineri, 29 noiembrie 2019, 15:35)

    DrIon [utilizator]

    Mitocania i se adauga multor alte "calitati"!
  • +14 (18 voturi)    
    Erdogan e obraznic (Vineri, 29 noiembrie 2019, 15:48)

    albik [utilizator]

    a pus umarul la slabirea NATO prin cumpararea de rachete de la rusi si acum tot el e cu gura mare. Sa nu uite cum a sfarsit Gaddafi.
    • +5 (7 voturi)    
      Nici francezii nu sunt mai prejos ... (Vineri, 29 noiembrie 2019, 16:51)

      BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui albik

      Mai ții minte cât scandal a fost până au renunțat la ideea de a vinde nave Mistral Rusiei?
  • +4 (14 voturi)    
    saracul (Vineri, 29 noiembrie 2019, 16:23)

    Point [utilizator]

    micron.pana si erdogan i-l tavaleste in tarana.
    hai ma baieti,ce dracuuuu,a glumit si el,nu-l mai bateti.
    lasati-l in groapa lui de nisip,sa faca castele si sa-si puna tarana-n cap.eventual chemati-o pe mamicuta lui sa-i schimbe scutecele.
    vai franta,ce a ajuns!
    btw ia aruncati o privire cam ce ar vrea sultanul:

    https://www.keeptalkinggreece.com/2019/11/28/turkey-libya-maritime-boundaries-agreement-mediterranean/
  • +6 (8 voturi)    
    Disputa e mult mai veche... (Vineri, 29 noiembrie 2019, 16:42)

    John M. [utilizator]

    Mai precis de cand Macron a zis ca Turcia nu va intra niciodata in U.E. pentru ca turcii nu sunt europeni.Punct.
    • -2 (4 voturi)    
      Daca o iei asa cu ,,ieuropenii" (Vineri, 29 noiembrie 2019, 18:42)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      nici slavii nu sunt ,,europeni" !
      Nici nu mai vorbesc de rusi.
      Imperiul Roman nu a avut de-a face cu popoare slavice.
      Pe timpul Imperiului Roman popoarele slave ,,nu s-au miscat" din Bielorusia si Polonia actuale.
      ,,Demarcatia" dintre Europa si Asia este o demarcatie doar culturala si variabila !
      Se poate si Varianta Interpretata ca ,,europenii" sunt numai popoarele care au facut parte din ,,partea Europeana'' a Imperiul Roman, sau au avut stranse legaturi cu Imperiul Roman: Romanicii, Grecii, Celtii, Tracii (in prezent Albanezii) si Germanicii.
      Sunt curios la ce ,,categorie aisatica" vrei sa o bagi pe Laura Codruta Kovesi ?, care dupa mama este secuianca, adica etnie turcica la fel ca etnia turcica a otomanul Erdogan.
      Eu cred ca e cam ,,jenant" pentru un ,,european" ca tine ca Primul Procuror European din Istoria UE : Laura Codruta Kovesi, sa aiba mama din neamul turcomanilor, si din care neam largit turcic face parte si etnia otomana a lui Erdogan !.
  • 0 (2 voturi)    
    Stau și ma minunez (Vineri, 29 noiembrie 2019, 17:06)

    Observatory [utilizator]

    cum au crescut acești mici votanți comuniști ai Franței ajungând socialiști și votanți ai lui Micron !
    Aceiashi mizerie plus ca el și prietena de moarte, fosta șefa a UTC ului german au distrus Europa distrugând valorile adevărat europene , dorind sa le schimbe in cultura musulmană !