Trump cere guvernului de la Tokyo 8 miliarde de dolari pe an pentru ca soldații americani să rămână în Japonia

de G.S.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 11:32 Actualitate | Internaţional


Armata americana
Foto: Wikimedia Commons - The U.S. Army
Preşedintele american Donald Trump a cerut Japoniei să îşi crească de patru ori plăţile pentru trupele americane staţionate pe teritoriul său, relatează publicaţia Foreign Policy, care citează foşti şi actuali oficiali americani rămaşi sub protecţia anonimatului, în contextul în care Washingtonul îşi presează vechii aliaţi să îşi majoreze cheltuieile cu apărarea, potrivi Reuters, preluată de Agerpres.

Washingtonul vrea ca Tokyo să îşi majoreze plăţile anuale pentru cei 54.000 de militari americani din Japonia la circa 8 miliarde de euro, de la circa 2 miliarde de euro, conform Foreign Policy, care citează trei foşti oficiali din domeniul apărării, rămaşi sub protecţia anonimatului.

Actualul acord expiră în martie 2021.

Cererea a fost transmisă oficialilor japonezi în timpul unei vizite în regiune în iulie a lui John Bolton, pe atunci consilierul de securitate naţională al lui Trump, şi a lui Matt Pottinger, pe atunci directorul pentru Asia în cadrul Consiliului Naţional de Securitate, a mai scris Foreign Policy,

Un purtător de cuvânt al Ministerului de Externe japonez a spus că articolul din publicaţia americană de afaceri globale este incorect şi că nu au avut loc negocieri între SUA şi Japonia asupra unui nou acord.

Trump a insistat de asemenea că şi Seulul ar trebui să îşi crească cheltuielile pentru prezenţa militară americană în Coreea de Sud, unde serveşte ca factor de descurajare împotriva Coreii de Nord, şi a lansat ideea de a retrage trupele americane din peninsulă, a relatat miercuri Reuters.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8925 vizualizari

  • +13 (41 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 12:00)

    [anonim]

    • +10 (18 voturi)    
      bully man (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 17:44)

      Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui

      E pe fata . Cere taxa de protectie . De la Germania cerea 2% din PIB.
      • -4 (18 voturi)    
        Taxe pentru (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 21:04)

        adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        intretinerea soldatilor si a bazelor din strainatate. Sunt cheltuieli mari, de ce sa le suporte in intregime contribuabilul american ?
        • +2 (10 voturi)    
          americanii nu au baze (Duminică, 17 noiembrie 2019, 13:18)

          Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

          Decat in zone unde au interese economice
          Profiturile care le fac in Japonia ar acoperi folosind doar 5% din profit
          • -2 (6 voturi)    
            Da dar... (Duminică, 17 noiembrie 2019, 14:24)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

            Japonezii fac și mai mult profit ca americanii dacă nu sunt ocupați de chinezi...
      • -3 (17 voturi)    
        las' ca nemtii s'au desteptat (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 23:15)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

        o sa'i apere rusii. gratis. numai sa mai traga niscai tzevi Gazprom.
        ne'asa, rusii vor fi obligati sa'si apere...gazul.

        vorbesti nazbatii, aia era contributia la nato, nu data americanilor. puteau cheltui pr. propria armata, care a ramas de doi bani.
        dar cum spuneam, nu le trebuie, ii vor apara rusii.
        cunosc berlinul.
        • +3 (7 voturi)    
          ia cerceteaza (Duminică, 17 noiembrie 2019, 13:21)

          Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          A vezi bugetul SUA pt aparare de 10 ori mai mare decat cel britanic care l cunosc f bine
          Au un aparat supradimensionat .multi o freaka degeaba.
          • -3 (7 voturi)    
            Până una alta (Duminică, 17 noiembrie 2019, 13:57)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

            Jermanica a ajuns să aibă mai puține tancuri ca România și mai puține avioane de luptă ca Polonia. Asta sunt efectele administrației geniale a cucoanei pe care tocmai ați făcut-o primministresa UE: Un soi de Dăncilă ce poate vorbi ceva mai coerent. Dar cam atât.

            Ghici cum o să-ți apere UE pielea dacă ajungi vreodată în ghearele lui Ivan?
            • +4 (8 voturi)    
              ivan ataca (Duminică, 17 noiembrie 2019, 14:28)

              Kosmos [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

              Doar cand e preluat de Itzic..
              • -3 (7 voturi)    
                Speranța piere ultima (Duminică, 17 noiembrie 2019, 14:57)

                Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

                Totul e să crezi în continuare asta. Sigur îți va feri pielea...
    • +1 (19 voturi)    
      esti un geniu pustiu cumetre (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 20:05)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui

      Stationarea trupelor in Japonia si Germania dupa WW2 are legatura cu razboiul si eventuala temtatie a celor doua natii de a se intoarce la vechile obiceiuri.
      In Coreea de Sud e alta poveste dar poti sa nu spui in ce fel ii supra pe vecinii din nord americanii? Le arunca ciocolata peste gard?
      Si ce legatura are Polonia?
    • -4 (12 voturi)    
      pai, (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 23:11)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui

      japonacii n'au decat sa nu plateasca si trompa si'i retrage acasa pe ai sai voinici.
      astfel japonia se elibereaza de sub ocupatia americana, survenita dupa infrangerea din razboi, dupa atacul miselesc de la pearl harbor.
      iar china va felicita guvernul imperial nipon.
      e simplu de tot. c'asai politica, lucru simplu.
      m mir cum de nu i'a venit ideia asta a eiberarii japoniei lui o'banana, timp de opt ani.
  • +4 (46 voturi)    
    Ce insulta ! (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 12:06)

    Rahan5 [utilizator]

    Niste caraghiosi de generali ai SUA au curajul sa ceara bani pentru plata infanteriei SUA stationata in Japonia si Korea de Sud ?!!
    Japonia nu e clar ce este, dar Korea de Sud nu e colonie a SUA ! Sa plece !. Nu e nevoie de infanteria SUA pe teritoriul Koreii de Sud si a Japoniei.
    In caz de razboi nuclear trupele SUA vor fi de altfel mai protejate daca stau in tunelurile din Guam, la vreo 3000 km de coasta Asiei.
    In Korea de Sud si Japonia sunt mult mai vulnerabile aceste trupe ale SUA.
    Oricum vor fi blocate acolo. La lovituri nucleare toate porturile Sud Koreene si Japoneze, unde pot sa imbarce / actioneze, vor fi complet distruse si blocate.
    Infanteria SUA din Korea de Sud si Japonia s-a transformat in ultimii ani in niste ,,Papusi de Lux" .
    Asia nu are nevoie de ,,Papusi de Lux" imbracate in militari ai SUA !
    • -10 (34 voturi)    
      ai vreo idee? (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 13:18)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      cred ca esti roman stabilit in US, votant Trump, nu? Ai vreo idee de relatiile internationale? Stii de ce si de cand sunt trupele US acolo? Ai habar ca US e o mare putere? Nu esti asta daca stai doar in tara ta, vezi situatia Chinei si Rusiei. Dar manipularea e mare si multi ii cad in plasa.
      • -4 (14 voturi)    
        cred ca Rahan e sarcastic :) (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 14:54)

        jondo [utilizator] i-a raspuns lui andimi

        .
    • -4 (14 voturi)    
      "infanteria" ? (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 20:08)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Eu stiu ca ai ceva sange de nord-coreean in instalatie dar am vesti proaste pentru tine.
      1- Trupele din Japonia si Coreea de sud nu sunt niste pifani nord coreeni hraniti cu coaja de paine.
      2- nu va fi nici-un razboi nuclear in zona.
  • +15 (35 voturi)    
    Să plece. (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 12:45)

    Tayen [utilizator]

    Cu banii ăia își face japonezoții o armată clasa I.
  • +15 (41 voturi)    
    8 miliarde? (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 12:46)

    Sparafucile [utilizator]

    Pai Japonia iese mai ieftin daca mai scufunda odata flota de la Pearl Harbour.
  • +13 (39 voturi)    
    Maine (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 12:52)

    unins [utilizator]

    o sa ceara si Romaniei bani ca sa mai ramana la Deveselu. Japonia o sa-i trimita rapid acasa si isi va dezvolta ea industria de armament pana se vor ruga americanii ca de nord-coreeni, sa renunte la inarmare.
  • +21 (41 voturi)    
    Saracutul (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 13:16)

    never_down [utilizator]

    El nu stie istorie, nu-si aminteste ce s-a intamplat ultima oara cand Japonia s-a ocupat singura de "aparare". Nici nu intelege ca soldatii aia apara interesele americane si reprezinta o forta de descurajare pentru China si Coreea de Nord.

    Are o mentalitate de afacerist marunt, birocrat contabil care nu vede dincolo de interesul imediat si este incapabil sa inteleaga geopolitica zonei.
    • -10 (36 voturi)    
      Da, saracul. (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 14:30)

      Tommy Bahama [utilizator] i-a raspuns lui never_down

      Si e singur si nu are cine-i spune toate astea. Timite-i tu o scrisoare.
      • +11 (17 voturi)    
        La fel (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 16:36)

        m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui Tommy Bahama

        Asa a facut in Orientul Mijlociu si acum ii pare rau ca i-a scazut popularitatea si nu-l mai alege nimeni. Kurzii care pazeau inchisorile cu detinuti ISIS au fost atacati de turci in Siria si acum in Orientul Mijlociu domneste Putin.
        • -4 (10 voturi)    
          Aha! (Duminică, 17 noiembrie 2019, 13:45)

          Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui m1ha1

          Ce treabă mai are America în Orientul Mijlociu?! De vreo 3 ani datorită petroluljui și gazelor de șist SUA își poate asigura tot necesarul de hidrocarburi pe decenii. Ce sens are să mai fim amestecați în viesparul ăla?

          Cui crezi că-i mai pasaă în SUA de Siria? Câți americani pot găsi Siria pe hartă? ISIS e o problema strict europeană. Trump a distrus ISIS în vara lui 2017 (toată lumea râdea de el în campania din 2016 când a spus că-i termină în câteva luni) și a cerut Europei să contribuie cu trupe la stabilizarea situației. Europa a zis „pas”. OK. Atunci nu vă mai smiorcăiți

          Exact de aia o să fie Trump reales: Pe lângă faptul că a făcut economia să meargă mai și readuce acasă trupele uitate de atâta vreme în locuri îndepărtate de care oricum nu ne pasă.
          • +3 (5 voturi)    
            Aduce pe dracu trupele acasa (Duminică, 17 noiembrie 2019, 19:14)

            polca [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

            Le trimite in Arabia Saudita ca sa apere un regim fundamentalist islamic. Pe kurzii care au luptat cu ISIS i-a tradat si pe sponsorii 9/11 ii apara.
  • +12 (40 voturi)    
    De 75 de ani japonezii de-abia steapta sa plece (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 13:41)

    John M. [utilizator]

    americanii ca sa-si dezvolte propriile sisteme de aparare si de cercetare cosmica. Au atatia oameni de stiinta ca pot face bombe atomice in bucatarie.
    Cred ca la aceasta veste o sa danseze pe strazi si nimeni nu va mai plati un sfantz ocupantilor americani ai insulei Okinawa care a fost scena demonstratiilor de eliberare din anii 50 incoace.

    P.S. Trump e un idiot.
    • -2 (20 voturi)    
      pai sa treaca la treaba (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 20:13)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Daca in cretin ca Kim nu a putu fi oprit sa produca nuke, de ce nu nu si japonezii?
      Numai ca ghici cine va fi prima tinta? Rimeaza cu ...na
    • -2 (16 voturi)    
      f. bine (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 23:21)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      sa nu plateasca, trompa a zis ca de nu platesc, isi ia jucariile si pleaca.
      chinezii vor fi bucurosi sa'i felicite pe fratii niponi, scapati din robie.
      iar rusii se vor oferi sa'i inlocuiasca pe yankei.
  • +9 (21 voturi)    
    "Sayonara" o sa le spuna japonezii (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 17:00)

    quietguy58 [utilizator]

    "Sayonara" o sa le spuna japonezii amerlocilor.
    • -3 (13 voturi)    
      Să dea Dumnezeu! (Duminică, 17 noiembrie 2019, 13:52)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      E cea mai bună soluție pentru toată lumea.

      America s-a întins prea mult iar degenerații ce sunt apărați de trupele americane devin tot mai mofturoși și mai obraznici acum că se simt în siguranță.

      Cel mai bine ca trupele americane să se întoarcă acasă de peste tot. Și din Asia și din Europa. Economic vorbind America nu mai are nevoie de NIMIC din afară. Toate resurselele necesare, inclusiv combustibilii sunt disponibili acasă.

      E momentul ca smiorcăiții să fie lăsați să se mai descurce și singuri și mai alea să învățați măi tovarăși că libertatea nu e deloc pe gratis.
  • +3 (11 voturi)    
    Trump - Chucky politic (Duminică, 17 noiembrie 2019, 12:05)

    V. Istina [utilizator]

    Stranii timpuri am ajuns sa traim, sa spuna presedintele SUA ca-l admira pe Putin, sa-si tradeze si sa-si abandoneze aliatii militari-kurzii-pt niste „aliati“ care submineaza NATO cumparand armament de la inamicul traditional - („admirabilul“ Putin). Sa ofere sprijin militar si economic Ucrainiei in schimbul acuzarii abuzive a adversarilor politici,sa se retraga din acordul de la Paris, sa ia in deradere incalzirea globala si acum... cere bani pentru protectie militara...

    Asa pare la prima vedere. Insa lucrurile sunt mereu mai complexe. Japonia isi poate permite sa participe la sustinerea trupelor americane, de vreme ce SUA are dificultati, iar armata Japoniei are nevoie de trupele si armele americane. Nu e o „taxa de protectie“ ci de o re-echilibrare a raporturilor intre aliati care nu mai sunt atat de puternici ca acum 20 de ani.

    Insa ce e indubitabil: influenta si imaginea SUA in lume e puternic daramata de un personaj nefast al istoriei contemporane. Un Nero mai badaran.

    Americanii se vor gandi cu rusine la el, pentru multa vreme de acum incolo.

    In definitiv semnalul e clar: aliantele nu sunt vesnice, si interesul individual al unei tari (ori persoane in cazul lui Trump) primeaza oricarui tratat.

    Si pe noi ne vor lasa la fel pe mana rusilor, daca se impute un pic treaba, mai cu seama in ziua de azi, cand razboiul hibrid e jucaria preferata a lui Putin.

    Cu actuala clasa politica - (in sine o vulnerabilitate la siguranta nationala) cu o armata subfinantata si tehnologic depasita, cu o populatie demoralizata si imbatranita, (peste cinci milioane de romani emigrati)... Romania este o tinta sigura. Suntem totusi prea mari si greu de cucerit, asa ca ne tin doar fixati in mizerie si subdezvoltare cronica. Experimente se vor face pe piele noastra, pentru ca nu ne putem apara singuri, si nimeni altcineva nu o va face pt noi. E doar o chestiune de timp.
    • -3 (13 voturi)    
      Mai încearcă... (Duminică, 17 noiembrie 2019, 14:19)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui V. Istina

      Mult hulitul Trump a impus în 3 valuri (2017, 2018 & 2019) cele mai severe sancțiuni americane împotriva Rusiei de la Reagan încoace. În mod straniu singurele voturi împotriva acestor sancțiuni au venit de la (surprise! surpsise!) de la senatorii democrați ce-l acuză că e unealta lui Putin.:) Cel mai vocal adversar al sancțiunilor fiind tocmai Bernie Sanders ce s-a smiorcăit că Putin i-a furat președinția la alegerile din 2016. Sanders cel ce și-a petrecut luna de miere în URSS pe vremea lui Brejnev la invitația parsonală a lui Ponomriov - șeful secției internaționale a PCUS :)

      Principala organizație a kurzilor PKK (partidul munictorilor din Kurdistan) e clasificată de legea americană încă din 1984 ca organizașie teroristă. Practic lui Trump i se reproșează că nu a susținut o organizație teroristă împotriva unei țări aliate din NATO (Turcia). Măi băieți măi, voi ce fumați? Ce băgați în venă?

      Foreign Corruption Act din 1977 interzice guvernului american să acorde ajutoare guvernamentale țărilor ce corup oficiali americani. Fiul lui Biden, devine expert în gaze și petrol al unei companii de stat ucraineene (Burisma) cu $50000/lună imeadiat ce tăticu' devine responsabilul administrației Obama pentru Ucraina. Biden jr. s-a evidențiat până atunci prin faptul că a fost dat afară din armată fiind prins drogat la post, a terminat dreptul ultimul din clasa sa, a picat examenele de intrare în barou și magistratură. S-a lăsat filmat într-un bar din NYC lăudându-se că nu știe care-i diferența dintre Pespsi și petrol dar că pentru cât îl plătesc ucraineenii v-a învăța. :) Evident că aici nu e urmă de corupție...

      Nu prea avem de ce să ne fie rușine cu el. Pune interesle noastre deasupra intereslor altora - ceea ce e bine și firesc.

      Oricum dacă pierde alegerile în 2020 succesorul lui de stânga va retrage brusc tot ce înseamnă trupe SUA din străinătate. Atunci o să tremuri cu adevărat...
      • +5 (9 voturi)    
        „... sa tremuri cu adevarat“? (Duminică, 17 noiembrie 2019, 16:08)

        V. Istina [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Netagaduit, un fan de-al lui Chucky. Unele argumente aparent bine documentate, bravo. Totusi, doar aparent:
        1. kurzii sunt categorisiti ca organizatie terorista de mult in SUA. O eticheta anacronica. E ridicol sa vii acuma, dupa ce i-ai sprijinit si ai luptat alaturi de ei, sa zici...“hopaaa, ia uite ce scrie, organizatie terorista, gata, ii vindem lui Erdogan“. Ticalosia e ticalosie, are urmari si se uita greu.
        2. Sanctiunile impotriva Rusiei- aici un argument bun, recunosc. Insa trebuie adaugat ca reactia asta e un standard geopolitic minimal si nu e „ideea lui Trump“.

        3. stanga, dreapta... Bati campii cu tot felul de etichete false. Trump a fost votat de oameni satui de tampeniile unor politicieni rupti de realitatea dura si urata a multor americani, aberatiile „stangii“ au pus umarul serios la asta. Nimic, in afara unei disperari oarbe nu justifica alegerea unui asemenea personaj in fruntea unei tari care a dominat secolul trecut, a fost simbolul libertatii si prosperitatii pe planeta asta... Mda...pana... a venit Trump.

        Si acum in privinta tremuratului... da, aici suntem de acord, ar trebui sa tremuram. Si mai mult ar trebui sa ne pregatim de vremuri grele si de paruiala. Nu va veni nimeni sa ne apere. Chucky s-a exprimat suficient de clar, si de NATO i se rupe oricum. Cat despre civilizatia vestica si democratie... fix la fel!
      • +3 (5 voturi)    
        Te uiti la fox/latrina americana (Duminică, 17 noiembrie 2019, 19:16)

        polca [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

        Trump e pudelul lui Putin
        https://edition.cnn.com/2019/11/17/politics/trump-soft-on-russia/index.html