Un oficial al ambasadei confirmă faptul că Trump a întrebat de investigația cerută Ucrainei, în timpul unui apel telefonic

de A.Z.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 2:16 Actualitate | Internaţional


Volodimir Zelenski si Donald Trump
Foto: president.gov.ua
Un oficial de la Ambasada Statelor Unite din Kiev a confirmat anchetatorilor vineri că a surprins o conversație telefonică între președintele Trump și un înalt diplomat american, în care președintele întreba despre investigațiile pe care le dorea realizate de Ucraina, potrivit unor surse familiare cu mărturia, scrie New York Times.

Oficialul, David Holmes, a depus mărturie în spatele ușilor închise. Acesta susține că se afla la un restaurant din capitala Ucrainei când a auzit conversația telefonică dintre Gordon D. Sondland, ambasadorul american în UE și președintele Trump. Trump l-ar fi întrebat pe Sondland dacă președintele Ucrainei a fost de acord să înceapă investigația legată de rivalul său politic. Sondland, care se afla la Kiev pentru a se întâlni cu mai mulți oficiali ucrainieni, a răspuns afirmativ.

Sondalnd i-ar fi zis lui Trump că președintele Volodymyr Zelensky ar realiza investigația și "orice altceva i-ar cere" președintele american, susțin două surse care au descris mărturia sub condiția anonimității, deoarece nu erau autorizate să discute public despre aceasta. După încheierea apelului, Holmes susține că a întrebat dacă e adevărat că președintelui nu-i pasă de Ucraina. Ambasadorul ar fi răspuns că lui Trump îi pasă numai de "lucrurile importante", precum investigațiile pe care avocatul său, Rudolph W. Giuliani, încerca să le inițieze, deoarece îl afectau personal.

Conversația a avut loc pe data de 26 iulie, la o zi după ce Trump a pus presiune personal pe Zelensky să înceapă o anchetă despre Joseph R. Biden Jr., fiul său, Hunter și în legătură cu acuzații nedovedite potrivit cărora Ucraina a conspirat cu democrații pentru a interveni în alegerile din 2016. Existența apelului dintre Trump și Sondland a fost prima dată scoasă la iveală miercuri, în timpul unei mărturii publice a șefului lui Holmes, William B. Taylor Jr., înalt delegat american în Ucraina. Taylor a declarat atunci că aflase de acest episod cu puțin timp înainte.

Sondland nu a menționat acest episod anchetatorilor luna trecută, când a fost interogat în privat. În mod sigur va fi întrebat în legătură cu această chestiune săptămâna viitoare, când va depune mărturie în fața Comisiei de Informații a Camerei Reprezentanților. Sondland și-a modificat deja o dată mărturia, recunoscând săptămâna trecută că a spus unui oficial ucrainian că țara probabil nu va primi pachetul de asistență de securitate în valoare de aproape 400 de milioane de dolari dacă nu își asumă public investigația pe care Trump o dorea.

Joi, două persoane familiare cu chestiunea au transmis că un alt oficial al ambasadei, Suriya Jayanti, a auzit conversația și că ar putea să confirme și să completeze declarația lui Holmes. Nu este încă clar dacă anchetatorii o vor chema pentru audieri. Vineri, Holmes a sugerat că o a treia persoană ar fi fost de față în acele momente.

Holmes a spus anchetatorilor că se afla la masă cu Sondland când președintele Trump a sunat. Președintele vorbea atât de tare încât Sondland ținea telefonul la distanță, iar Holmes și cealaltă persoană au auzit ceea ce spunea acesta.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1487 vizualizari

  • -7 (13 voturi)    
    asa si? (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 10:33)

    martel55 [utilizator]

    pe regula asta multi birocrati de la Bruxelles trebuie anchetati pentru ca se interesau de procesele penale deschise de binom inmpotriva unor politiiceni si afacewristi romani care le incurcau interesele econimice
    • +3 (9 voturi)    
      diferenta (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 13:08)

      albik [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Trump a cerut anchetarea unui rival politic fara sa aiba nici o dovada a coruptiei acestuia, doar pentru a-l denigra.
      • -4 (8 voturi)    
        Nici o dovada...? (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 15:17)

        Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui albik

        1 - Hunter Biden a avut prea multe tranzacții de afaceri discutabile în România:

        https://www.youtube.com/watch?v=xmTnHXTjvHE

        2 - Cum fiul lui Joe Biden a obținut 1,5 miliarde de dolari din China!

        https://www.youtube.com/watch?v=Fj5aiDsilYA

        3 – Numeroase reportaje au afirmat că Hunter Biden a primit 50.000 de dolari pe lună de la compania ucraineană de gaze naturale:
        ,
        https://dailycaller.com/2019/10/17/hunter-biden-burisma-ukraine-china/

        4 - Procurorul ucrainean a depus jurământul că a fost concediat pentru că a REFUZAT să renunțe la investigații cu Biden:

        https://trendingpolitics.com/bombshell-ukrainian-prosecutor-swore-under-oath-he-was-fired-for-refusing-to-drop-biden-investigation/

        5 – Biden se eschiveaza la întrebările legate de activitatile fiului sau:

        https://www.youtube.com/watch?v=lH_sdTC7Anw

        Asa incat daca fiul lui Jo Biden va intra pe mainile D-nei Nancy Pelosi...NU o sa pateasca NIMIC, caci nu este din familia lui Trump!
        • 0 (2 voturi)    
          Fake News (Duminică, 17 noiembrie 2019, 11:15)

          cabora [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

          Astea sunt dovezile tale? Colportari din presa mincinoasa conservatoare? Unde sunt dosarele penale? Din toarte cazurile de coruptie din Ucraina Trump a gasit din intamplare unul care sa pomenesca numele rivalului au politic? Coincidenta sau politie politica? Care sunt acuzatiile impotriva lui Biden? N-a reusit sa produca nici o dovada impotriva lui, numai minciuni.
          • 0 (0 voturi)    
            ??? (Duminică, 17 noiembrie 2019, 14:53)

            Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui cabora

            Domnilor, de ce v-ati suparat pe mine?

            Eu v-am pus la dispozie niste articole pentru a va ajuta sa vedeti mai pe 'larg' ce se mai 'barfeste' prin lumea mare!

            Daca stiti suficient de multe, si nu aveti nevoie de alte surse, sa va fie de bine si sa ramaneti cu ce va este mai accesibil.

            Eu NU am primit sumele despre care se scrie mai sus, pe mine NU ma plateste [sau mituieste] NIMENI, nici macar NU sunt in stare sa fiu Miliardar ca Trump [asta numai pentru a avea o nevasta precum Melania...]

            In acelasi timp, sunt de acord cu Dv. ca este MULT mai usor sa arunci cu 'minusuri' decat sa folosesti "Google Translation', pentru a intelege mai bine 'subiectul' respectiv.

            Asta este marea realizare pe FB, Twitter, etc caci acum Oricine are posibilitatea de a lovi in 'stanga', sau 'dreapta', aceasta fara sa fie nevoit sa motiveze, sau sa vina cu un minim de argumente pentru ce doreste sa afirme.

            Ma opresc aici, asta deoarece am scris suficient de mult pentru a fi plictisitor!
            Asadar, mergeti inainte linisti si calmi...

            Mult Succes!
  • -5 (7 voturi)    
    vorbea asa (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 17:37)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    de tare ca nici nu mai e nevoie de altceva, pina si baba surda pelosi l-a auzit din vila ei inconjurata de ziduri de patru metri.
  • -4 (8 voturi)    
    Hunter Biden (Sâmbătă, 16 noiembrie 2019, 20:45)

    Observatory [utilizator]

    un golan, fost deținut pentru abuzul drogurilor ,
    Și cu pilele lui tasu s-a băgat in afaceri murdare in foste tari comuniste unde corupția este la nivel superior...
    Mai citați și din alte surse nu numai Fake News !
    Tot comuniști a-ți rămas !