Edward Snowden denunţă ''puterea implacabilă'' a giganţilor internetului care lucrează împreună cu guvernele

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 5 noiembrie 2019, 5:54 Actualitate | Internaţional


Edward Snowden
Foto: Wikimedia Commons
Avertizorul de integritate Edward Snowden a avertizat luni împotriva "puterii implacabile" create de tehnologie atunci când giganţii economiei digitale lucrează în concert cu guvernele, relatează AFP.

"Atunci când marile companii şi guvernele lucrează împreună, ele sunt mâna stângă şi mâna dreaptă a aceluiaşi corp şi asistăm la concentrarea puterii", a declarat americanul prin videoconferinţă în deschiderea Web Summit, mare reuniune europeană a startup-urilor şi a noilor tehnologii care se desfăşoară la Lisabona până joi.

"Dacă se creează o putere implacabilă, cum să facem să controlăm această putere atunci când este folosită împotriva populaţiei?", a declarat Edward Snowden, în faţa antreprenorilor şi investitorilor din sectorul tehnologic, potrivit Agerpres.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2571 vizualizari

  • -2 (10 voturi)    
    Parca e prin Rusia (Marţi, 5 noiembrie 2019, 8:34)

    jorj_bv [utilizator]

    Care are de gând sa își facă propriul internet pana în 2021.
    Adica control perfect.
    • 0 (2 voturi)    
      Rusii (Marţi, 5 noiembrie 2019, 9:23)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui jorj_bv

      si-au facut deja internet.
  • -2 (10 voturi)    
    Asta o spui tu: (Marţi, 5 noiembrie 2019, 8:47)

    persuasiv [utilizator]

    "Dacă se creează o putere implacabilă, cum să facem să controlăm această putere atunci când este folosită împotriva populaţiei?" din.....Rusia?
    • +1 (5 voturi)    
      Echilibrul... (Marţi, 5 noiembrie 2019, 11:51)

      Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      Controlul Puterii se poate efectual cel mai bine prin ECHILIBRU.
      Deci, daca FORTA este cat de cat EGALA, atunci nici una dintre principalele tari NU va putea dispune de toti ceilalti dupa bunul ei plac.

      Un exemplu il aveti mai jos [in limba romana] unde se explica cum rusii au experimntat PRIMA bomba atomica la NUMAI 4 ani dupa Hiroshima / Nagasaki

      https://ro.wikipedia.org/wiki/Proiectul_sovietic_de_dezvoltare_a_bombei_atomice

      Citat din Articolul de mai sus, din Wikipedia
      "Spionajul sovietic eficient i-a ajutat pe sovietici ca în cele din urmă la 29 august 1949 să detoneze prima lor bombă atomică la Semipalatinsk"...

      Si astfel, de atunci, NUCLEARA nu s-a mai folosit!
      • -1 (3 voturi)    
        N-ai inteles aproape nimic, (Marţi, 5 noiembrie 2019, 12:59)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

        vezi ce are de gand sa faca rusia in privinta internetului.
        Oricum,nici vorba de spionaj eficient.Este vorba doar de Julius Rosenberg,care pur si simplu a vandut informatiile legate bomba....
        • -1 (1 vot)    
          Probabil ca veti intelege! (Marţi, 5 noiembrie 2019, 18:43)

          Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

          1 - Daca vreti sa afirmati ca evreul-american Julius Rosenberg a vandut, sau a donat, proiectul bombei nucleara URSS-ului, eu NU pot sa confirm si nici sa resping aceasta acuzatie. Dar iata unele detalii in l. romana:

          https://ro.wikipedia.org/wiki/Ethel_%C8%99i_Julius_Rosenberg

          2 - Insa, eu va pot oferi o adresa unde puteti vedea 18 Site-uri Inventate si Detinute de alti evrei care au urmat acelui Rosenberg:

          https://www.manhoos.com/2016/07/popuar-websites-owned-by-jews.html

          Cel mai popular este Facebook-ul cu al sau
          tinerel Presedinde pe nume Mark Zuckerberg.

          https://ro.wikipedia.org/wiki/Mark_Zuckerberg

          Deci, asa scriu unii istoria, in loc sa stea linistiti
          • +1 (1 vot)    
            asa ,si??? (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 13:29)

            persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui Joseph18

            ce are aia cu ficatul?
            • 0 (0 voturi)    
              Wow! (Miercuri, 6 noiembrie 2019, 14:46)

              Joseph18 [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

              Sunteti UNIC, si in acelasi timp un Geniu!

              Este evident ca sunteti singura persoana din lume care isi formuleaza ideile cu...FICATUL!
    • +3 (5 voturi)    
      Si daca o spune din Rusia nu e adevarat? (Marţi, 5 noiembrie 2019, 12:13)

      nisetru [utilizator] i-a raspuns lui persuasiv

      Daca o spunea din Romana era adevarat?
      • 0 (4 voturi)    
        Stai jos, (Marţi, 5 noiembrie 2019, 12:52)

        persuasiv [utilizator] i-a raspuns lui nisetru

        n-ai inteles nimic.