SUA studiază sancționarea Spaniei pentru acordarea de asistență economică regimului Maduro

de A.Z.     HotNews.ro
Luni, 4 noiembrie 2019, 7:07 Actualitate | Internaţional


Drapel SUA
Foto: publicdomainpictures.net
Departamentul Trezoreriei SUA are în vedere sancționarea Spaniei că "a oferit sprijin economic" regimului lui Nicolás Maduro. Mai concret, pentru fondurile pe care Guvernul Venezuelei le-a depus în Banca Spaniei, potrivit informaţiei publicate joi de agenția americană Bloomberg, scrie Rador, citând La Vanguardia.

Pe lângă Banca Spaniei, sancțiunile ar urma să vizeze și alte entități în care sunt depozitaţi banii venezueleni. Conform informațiilor publicate, reprezentantul special al Statelor Unite pentru Venezuela, Elliott Abrams, s-a întâlnit recent cu autoritățile spaniole la Madrid, deși în niciun moment nu a fost vorba despre sancțiuni.

Totuşi, Abrams a făcut presiuni pentru ca executivul lui Pedro Sánchez să ia măsuri mai concrete împotriva banilor venezueleni, inclusiv înghețarea tuturor activelor din Spania legate de regimul Maduro, dar autoritățile spaniole au răspuns că băncile și chiar Banca Spaniei s-ar limita la activitatea lor obișnuită de monitorizare a fluxurilor de capital pentru a preveni spălarea de bani.

Un oficial american în favoarea sancțiunilor, citat de Bloomberg, a declarat că Madridul este la fel de vinovat că l-a ajutat pe Maduro precum Rusia sau China. El a subliniat, de asemenea, că premierul Pedro Sánchez este direct responsabil pentru faptul că Uniunea Europeană nu ripostează împotriva regimului venezuelean.

Membrii Administrației Trump împotriva sancțiunilor apără că Spania l-a recunoscut pe Juan Guaidó drept președinte legitim, precum și că ambasada Spaniei la Caracas este în prezent reședința oponentului venezuelean Leopoldo López.

În luna septembrie, Banca Spaniei a negat "orice nereguli" în utilizarea contului Băncii Centrale a Venezuelei, a cărei funcționare este "foarte redusă, atât ca număr de tranzacții, cât și ca valoare a acestora și nu a prezentat variaţii semnificative în ultimii ani".

Organismul prezidat de Pablo Hernández de Cos a răspuns în acest fel la alte informații publicate de Bloomberg în care se semnala că regimul Maduro folosește Banca Spaniei pentru a plăti furnizori în străinătate și pentru a evita astfel sancțiunile impuse de Washington.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1907 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    Dictatura americana (Luni, 4 noiembrie 2019, 7:10)

    galeo [utilizator]

    Am scapat de o dictatura mica si am dat de una mult mai mare, mondiala, mai exact cea Americana.
    De ce ne mai numim state independente daca SUA ne spune tot ce avem voie sa facem si ce nu.
    • -2 (8 voturi)    
      sa vei (Luni, 4 noiembrie 2019, 8:44)

      Toreador [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      pleiada de "-" ce iti iei ... hahahahahahhaha
      Nu e chiar dictatura insa in lumea asta totul vine la un pret ... vrei sa-ti apere curu sUA? atunci fci ce-ti zice SUA ... is that simple
      • +4 (8 voturi)    
        Mai postac fara minte, (Luni, 4 noiembrie 2019, 9:20)

        alunescu [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

        Cine ar putea sa atace Spania istetule? Impotriva cui sa-i apere pe spanioli SUA? Impotriva extraterestrilor?
        • -2 (8 voturi)    
          RETARD (Luni, 4 noiembrie 2019, 9:56)

          Toreador [utilizator] i-a raspuns lui alunescu

          te intrebi oare de ce Spania nu e atacata??? De ce Rusia nu are treaba acolo??? Pt ca SUA mai bulan ... pt ca SUA ...
      • +1 (5 voturi)    
        pretene (Luni, 4 noiembrie 2019, 12:10)

        Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

        curu' tau poti sa-l pui la dispozitia cui vrei... dar poate mai sunt altii care nu vor sa le fie aparat curu' de altii... fascinant sa vezi cat de retardati sunt unii, ramasi la varsta filmelor pentru copii...
        • -2 (4 voturi)    
          sef (Luni, 4 noiembrie 2019, 16:34)

          Toreador [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

          Spania este in NATO ... cand s-a inscris in NATO a acceptat protectia SUA caci NATO inseamna SUA ... fara SUA, NATO e pustiu ... ce credeau aliatii vietii ca odata intrati in NATO va fi egalitate, fraternitate si alte rahaturi ??? NU ... nicidecum ... cum spunea Intai ciolevecul , Vladimir Ilici PUTRIX, SUA nu are aliati ci VASALI ... UE plateste pretul protectiei SUA facand de principiu cam ce li se zice de la Casa Alba ... asta e realitatea ... Daca sunt de acord cu asta ??? Normal ca NU ... niciodata nu am fost ... am fost facut postac rus de nenumarate ori cand am punctat exact mizeria asta .... Insa ma mia ca printre atat de multi iubitori de Murica exista consternarea si mirarea ca Trompeta (intai retardul lumii) ameninta cu sanctiuni ... pai exact asta face Murica de cand e lumea ... vinde democratie la suprapret ... vrei democratie???? foarte bine!!! ma lasi sa-mi pun scutul antiracheta (care ii protejeaza in principiu pe ei si prea putin Europa ... tre sa fii tare dobitoc sa crezi altfel), ma lasi sa-mi introduc gigantii IT in coastele tale ... ma lasi sa introduc gigantii petrolieri ...etc etc etc ... Memorandumul 5G semnat de Johanis exact asta face ... este taxa de protectie ... nu exista diferenta intre Sile Camataru (sau Nutu Camataru)si Murica ... asa ca nu va mai mirati ca niste oi behaite ... este exact cum am zis mai sus : IS THAT SIMPLE!!!
          • -1 (1 vot)    
            E ca (Marţi, 5 noiembrie 2019, 7:29)

            Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

            tu nu prea intelegi ce citesti ? Nu-i chiar asa simplu, multe litere, cuvinte, trebe sa le-telegi pe toate sa-ti dai seama ce vrea sa zica autoru'...:)
            • +1 (1 vot)    
              pffff (Marţi, 5 noiembrie 2019, 9:10)

              Toreador [utilizator] i-a raspuns lui Incomod3

              "le-telegi" ... hmmmm .... OK ... nu "le-teleg"
              • 0 (0 voturi)    
                Pfff (Marţi, 5 noiembrie 2019, 18:15)

                Incomod3 [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

                ce-i iti scapa aer ?
    • +2 (2 voturi)    
      Altfel spus (Luni, 4 noiembrie 2019, 14:30)

      madafaca [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      promovam democratie cu tancul (vezi: Irak, Afghanistan, etc)