​​VIDEO În vizită într-un New Delhi asfixiat de poluare, Angela Merkel îi promite Indiei un miliard de euro

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 17:25 Actualitate | Internaţional


Merkel in India
Foto: Captura YouTube
Cancelarul german Angela Merkel, aflată în vizită oficială în capitala Indiei asfixiată de o poluare extremă, a promis că Germania va acorda un miliard de euro în decurs de cinci ani pentru mijloace de transport ecologice în India şi a îndemnat New Delhi să lupte împotriva poluării, responsabilă de moartea prematură a sute de mii de oameni, relatează AFP şi DPA, citate de Agerpres.

Angela Merkel a sosit joi seară pentru o vizită cu caracter economic într-un New Delhi „în stare de urgenţă sanitară” din cauza unui vârf de poluare atmosferică alimentată inclusiv de arderile de vegetaţie uscată din agricultură.

Germania se va angaja cu un miliard de euro în proiecte de transport ecologice în oraşele din India în următorii cinci ani, a promis cancelarul federal german într-un discurs transmis sâmbătă de presa indiană. „Aceste autobuze diesel trebuie să fie înlocuite de autobuze electrice şi oricine a simţit poluarea din Delhi are argumente foarte bune pentru a pleda în favoarea acestei înlocuiri”, a adăugat Merkel, unul dintre primii oficiali străini care s-a exprimat public asupra poluării din India.

Merkel a asistat vineri la o paradă alături de premierul indian Narendra Modi. Niciunul dintre cei doi lideri nu purta mască, în pofida intensităţii smog-ului şi avertizărilor sanitare.

New Delhi, cu o populaţie de 25 de milioane de locuitori, a fost clasat în ultimii ani printre oraşele cele mai poluate din lume. Principalele cauze sunt emisiile vehiculelor şi activităţile industriale, praful provenit de pe şantiere şi arderea miriştilor.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4282 vizualizari

  • -8 (14 voturi)    
    Le da un miliard de euro ca sa ia autobuze germane (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 18:01)

    newIook [utilizator]

    de doua miliarde.
    Natiile astea bananiere gen rusi, romani, indieni, isi vand si organele ca sa aiba euro, iar cu euro isi cumpara masini germane.
    Neamtul vinde de doua ori: hartia de euro si masina. Si deci si profitul e de doua ori.
    • +7 (9 voturi)    
      Asa e jocul (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 18:32)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui newIook

      unii joaca, altii stau la margine si comenteaza. Dar asta nu ii transforma in comentatori ci in carcotasi.
      • -2 (2 voturi)    
        Pentru mine nu-mi fac griji (Duminică, 3 noiembrie 2019, 0:42)

        newIook [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Ca am fugit in State de ceva timp si incasez dolari, dar am si timp de privit pe geam si zambit la milogi.
  • -1 (11 voturi)    
    României nu? (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 18:14)

    Nyk1 [utilizator]

    Din câte știam, parcă eram într-o uniune politică cu Germania, în timp ce India nu este încă membru al UE?
    • +3 (5 voturi)    
      Tot ce stie Merkel (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 18:42)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      din informatiile din presa neutra, platite de Firea, ca bucurestenii au un primar care a rezolvat toate problemele orasului. Atunci pentru ce sa dea bani?
  • +5 (7 voturi)    
    Nu este un pic ridicol?! (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 18:30)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    India are serioase probleme de poluare, si ceva trebuie facut!

    Dar suma de un miliard de Euro nu este un pic ridicola pentru un intreg subcontinent??

    "miliard de Euro" este absolut imens pentru mine, dar chiar pentru o tara mica precum Romania, nu este cine stie ce - cat averile a 20 de baroni pedesere!

    Dar pentru o tara super-imensa precum India, China sau Rusia, un miliard este absolut derizoriu!
  • +1 (5 voturi)    
    Contribuabilul german (Sâmbătă, 2 noiembrie 2019, 21:03)

    Godzillagrrr [utilizator]

    E bine sa stie contribuabilul german unde i se duce impozitul.
    • +2 (4 voturi)    
      Neamtul n-a fost niciodata in pierdere (Duminică, 3 noiembrie 2019, 0:46)

      newIook [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      De aia le duduie economia, ca stiu cum sa ii friga pe altii. Stii cum se zice, castigul unuia e pierderea altuia.
      Face o masina de lux cu 20.000, o vinde cu 80.000. O cumpara sigur un romanas sa faca afaceri cu statul, face sali de sport in loc de spitale, mai mor niste incasatori de pensii, ne mai mor niste copii fara medicamente, dar el scuipa seminte pe tine din masina de mai sus. Iar tu pleci fruntea ca taurul castrat, pusca si cureaua lata.