Relocarea refugiaților: Polonia, Ungaria și Cehia au încălcat legea refuzând migranți, prin faptul că nu și-au onorat obligațiile (avocatul general al CJUE)

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 31 octombrie 2019, 15:50 Actualitate | Internaţional


Viktor Orban
Foto: Flickr
Polonia, Ungaria și Cehia nu și-au îndeplinit obligațiile atunci când au refuzat să primează refugiați în cadrul repartizării decise de către UE în contextul celui mai mare flux de migranți din 2015, a spus joi avocatul general al Curții de Justiție a Uniunii Europene, relatează AFP.

Cele trei țări fost comuniste au refuzat să primească refugiați și migranți, aducând îngrijorări privind securitatea și au pus la îndoială temeiul legal prin care UE a fixat o anumită cotă de refugiați.

Avocatul general Eleanor Sharpston a subliniat trei ”aspecte importante”, a explicat joi Curtea într-un comunicat.

”Nerespectarea obligațiilor din cauză că, într-un caz particular, sunt rău întâmpinați sau nepopulari este un prim pas periculos spre prăbușirea societății ordonate și structurate, guvernată de statul de drept”, a subliniat avocatul potrivit comunicatului.

De asemenea, avocatul a evidențiat ”principiul cooperării loiale” între statele membre și ”principiul solidarității”, care uneori implică ”acceptarea necesară a unei repartizări a poverilor”.

Avocatul general consideră că cele trei state vizate ”nu pot invoca responsabilități pentru menținerea ordinii publice și protejarea securității interne pentru neaplicarea unui act valid al Uniunii cu care ei nu sunt de acord”.

Potrivit avocatului, legislația UE prevede mijloace de a proteja interesele unui stat membru în materie de securitate ”cu privire la reclamantul specific”. Eleanor Sharpston mai notează că alte state au cerut, au obținut, suspendarea temporară a obligațiilor de a se confrunta cu anumite dificultăți.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1203 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    spuneti-le ca vor fi relocati in Romania (Joi, 31 octombrie 2019, 16:00)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    si asa o sa li se taie cheful sa traverseze Mediterana.
  • +5 (17 voturi)    
    Ciumatii Europei (Joi, 31 octombrie 2019, 16:07)

    arap [utilizator]

    Primii la ghiftuirea cu bani europeni, ultimii la respectarea legii.
    • -5 (13 voturi)    
      Care lege. Și-au dat ei acordul cumva? (Joi, 31 octombrie 2019, 16:50)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui arap

      Nu cred. În astfel de cazuri ar trebui să fie o unanimitate.
  • +6 (14 voturi)    
    "Polonia, Ungaria și Cehia au încălcat legea" (Joi, 31 octombrie 2019, 16:12)

    newlook [utilizator]

    "Relocarea refugiaților: Polonia, Ungaria și Cehia au încălcat legea refuzând migranți, prin faptul că nu și-au onorat obligațiile (avocatul general al CJUE)"

    ===========================

    Noi n-avem problema asta. Ii primim pe toti...dar

    Gratie ospitalitatii si omeniei poporului roman, daca ajung prin Romanika, imigrantii fug ca dracu de tamaie, unde vad cu ochii, chiar inapoi, in Siria!
  • -4 (12 voturi)    
    o prostie europeană (Joi, 31 octombrie 2019, 16:27)

    MG [utilizator]

    America produce războaie și imigranți iar alții sunt obligați săi primească. Are și Brexitul motivele sale.
    Bruxelessul este sinucigaș
  • -4 (12 voturi)    
    Bravo lor! (Joi, 31 octombrie 2019, 16:48)

    gie [utilizator]

    Uite cine are coloana vertebrala! Priviti si luati aminte!
  • -5 (13 voturi)    
    Bravo lor. (Joi, 31 octombrie 2019, 16:49)

    prec [utilizator]

    Să se bucure nemții, francezii, macaronarii și grecii de binefacerile ăstora. Și noi ar trebui să procedăm la fel, ÎN SPECIAL CĂ NOI NU SUNTEM ÎN SCHENGEN!!!!!!
  • +6 (8 voturi)    
    Astia sunt vanduti Moscovei (Joi, 31 octombrie 2019, 18:59)

    ankido [utilizator]

    Tot valul asta eurofob e hranit de Rusia ca sa distruga UE. Orban si ceilalti tartori trebuie sanctionati.
    • -1 (1 vot)    
      Aha! (Joi, 31 octombrie 2019, 20:52)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui ankido

      Deci cine nu primeste oameni ce trec ilegal frontierele a nu stiu cate tari e "eurofob".

      Asta-i din Pravda?
  • -3 (5 voturi)    
    Investigat cine coordoneaza imigrantii (Joi, 31 octombrie 2019, 19:52)

    Kosmos [utilizator]

    Se pare ca ONG urile sunt protejate de legislatia UE care se schimba pe sest .
    ONG urile unor miliardari acum sunt protejate de UE pt ca ''salveaza '' imigranti si nu doar aduc imigranti.,
    Sa ne imaginam cat de dificil ar fi sa regizezi o salvare de imigranti in pincipiu doar barbati bine apti de munca.
    Nu poti impune repartizarea de imigranti cand tu UE faci jocul ONG urilor lui Soros