Presa din China: Marea Britanie trebuie să accepte responsabilitatea pentru cele 39 de cadavre

de A.Z.     HotNews.ro
Vineri, 25 octombrie 2019, 7:32 Actualitate | Internaţional


Tirul cu incarcatura macabra din Waterglade
Foto: Captura YouTube
Marea Britanie și alte țări europene trebuie să accepte o anumită responsabilitate pentru decesul a 39 de persoane, care ar fi cetăţeni chinezi, ce au fost găsiți morți într-un camion frigorific în apropiere de Londra, a informat vineri publicaţia chineză Global Times, citată de Reuters, scrie Mediafax.

Paramedicii și poliția au găsit miercuri cadavrele a 31 de bărbați și opt femei pe o proprietate industrială din Grays din Essex, la aproximativ 30 km est de capitala britanică. În acest moment era imposibil de spus cât de multă responsabilitate ar avea morții pentru tragedie, a scris cotidianul chinez într-un editorial.

„Dar un asemenea dezastru umanitar a avut loc sub ochii britanicilor și a europenilor. Este clar că Marea Britanie și țările europene nu și-au îndeplinit responsabilitatea de a-i proteja pe acești oameni de o astfel de moarte", mai notează publicaţia.

Chiar dacă s-ar fi descoperit că au intrat ilegal în țară, moartea victimelor nu a fost din vina lor, a adăugat cotidianul, care este publicat de Ziarul Popular oficial al Partidului Comunist.

„Sperăm că Marea Britanie și țările europene își vor pune în aplicare diversele angajamente față de drepturile omului și vor depune eforturi pentru ca cetăţenii chinezi să nu fie abuzați și să moară subit.”

Marea Britanie pare să nu fi învățat lecția sa de la incidentul din Dover din urmă cu două decenii, a adăugat acesta. „Imaginați-vă cât de bine ar acţiona țările europene dacă zeci de europeni ar fi omorâți în mod tragic în vreun fel”, se arată în articol.

„Poporul britanic și ţările europene ar putea să se întrebe de ce nu au reușit să evite o tragedie similară ... Au întreprins toate măsurile serioase de remediere a situaţiei pe care le-ar putea lua?”, adaugă articolul. China nu a confirmat oficial că victimele sunt cetățeni de-ai săi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2987 vizualizari

  • 0 (24 voturi)    
    Dacă stăteau acasă ar fi fost în viață. (Vineri, 25 octombrie 2019, 7:40)

    prec [utilizator]

    Nu i-a chemat nimeni aici.
    • +5 (15 voturi)    
      In aceeasi logica (Vineri, 25 octombrie 2019, 8:04)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui prec

      nu te-a chemat nimeni pe lumea asta.

      De ce comentezi?
      • -3 (5 voturi)    
        Dar (Vineri, 25 octombrie 2019, 11:42)

        1anonim [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

        Cand esti embrion nu gandesti si nu reactionezi voluntar; odata nascut fiind, si matur, poti face astea, ba chiar viata te obliga sa iei decizii.. Sesizezi diferenta ?? ( vorbind de logica) !!
        • -2 (2 voturi)    
          Nu are. (Vineri, 25 octombrie 2019, 13:41)

          prec [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

          Mama natură a fost zgârcită cu el....
      • 0 (0 voturi)    
        Istețimea ta, că făceau era ilegal. (Vineri, 25 octombrie 2019, 15:03)

        prec [utilizator] i-a raspuns lui alibaba_zeul_meu

        Ce-i așa greu de priceput?
    • -1 (17 voturi)    
      un pic de minte (Vineri, 25 octombrie 2019, 9:18)

      nimenni [utilizator] i-a raspuns lui prec

      Nu iti trebuie multa minte sa realizei ca a accepta sa fii transportat intr-un container frigorific sigilat e o idee foarte proasta. Dar, bineinteles, e vina europenilor ca nu asigura conditii de siguranta pentru imigratia ilegala.
  • +5 (9 voturi)    
    Puteau să intre legal. (Vineri, 25 octombrie 2019, 8:46)

    asavreau [utilizator]

    Politica chineză de îngrădire a unor libertăţi a creat această oroare.De ce fug chinezii din China?
  • +4 (6 voturi)    
    Comunistii (Vineri, 25 octombrie 2019, 8:49)

    minup [utilizator]

    au tupeu !!! Nu sunt straini de trafic de persoane si cand se termina prost dau vina pe altii. Nimic nou.
  • +5 (7 voturi)    
    Ie-te cine dă lecții! (Vineri, 25 octombrie 2019, 9:07)

    BEDE [utilizator]

    Culmea ca tocmai China să spună că țările europene nu respectă drepturile omului. Ca și cum Marea Britanie ca stat poate fi considerată responsabilă pentru niște infractori care fac trafic de persoane.
    Ce ar vrea? Să fie o frontieră cu controale vamale care să cerceteze tot ce intră și iese în țară? Dar atunci ce costuri ar fi? Nu cumva ar fi costuri mari și pentru ca să aibă acei vameși și costuri mari și pentru întârzierile mărfurilor și persoanelor?
    Și dacă avea control la graniță, nu se putea oare să-i descopere pe acei chinezi deja morți?
    Tocmai China, unde PCC elimină orice perosană sau organizație care emite ceva ce nu corespunde doctrinei Partidului sau care ar căpăta cumva o influență semnificativă în societate, deci tocmai China să vorbească de drepturile omului?
  • +4 (10 voturi)    
    ce tupeu pe comunisti (Vineri, 25 octombrie 2019, 9:11)

    AliKimiku [utilizator]

    Va sa zic e vorba de drepturile omului cand 39 de chinezi intra de bunavoie intr-un camion frigorific dar cand e vorba de un milion de uiguri in lagare de munca fortata e vorba de "re-educare", cand e vorba de Tibet e ciocu-mic!
  • +5 (9 voturi)    
    Comunisti... (Vineri, 25 octombrie 2019, 9:28)

    Victor Micea [utilizator]

    Ziarul oficial al Partidului Comunist Chinez acuza UK pentru moartea imigrantilor ilegali si se declara protectorul celor asupriti. Probabil va amintiti de falungongii trasi in plastic de la Antipa sau stiti de miile de organe anonime de pe piata chineza a transplanturilor sau ati ati vazut ce profesionist bateau protestatarii din Hong Kong - e limpede ce iubitori de amarati disperati sunt comunistii chinezi. Dar comunistii mint cu tupeu maxim, din moment ce singurul lor adevar e adevarul de partid.
  • +7 (13 voturi)    
    Mda (Vineri, 25 octombrie 2019, 9:45)

    iMC [utilizator]

    Adica daca dvs mergeti la Craiova si va calca o masina pe trecerea de pietoni e vina dvs,? Ca doar nu v-a chemat nimeni.
  • +2 (4 voturi)    
    ahhh china (Vineri, 25 octombrie 2019, 10:51)

    hanu [utilizator]

    bastionul mondial al drepturilor omului, din care in mod ciudat toti vor sa fuga la asupritorii astia din vest. smh
  • +3 (5 voturi)    
    Gandire primitiva (Vineri, 25 octombrie 2019, 12:40)

    arap [utilizator]

    E vina victimei. E vina victimei violului ca a purtat fusta scurta, e vina celor de la Colectiv ca s-au dus sa se destrabaleze, e vina celor care fug de represiuni sau saracie pentru ca mor prin containere.

    Cu asemenea gandire sa nu ne miram de ce Romania arata in halul asta.
    • +2 (4 voturi)    
      Nu, e vina șoferului. Nu a richipeilor. (Vineri, 25 octombrie 2019, 15:02)

      prec [utilizator] i-a raspuns lui arap

      Cu ăștia ca tine ne mai mirăm că ne conduc penalii. Că ne fac legi alde moroiul, Bălălău sau Vodcuța.....