Germania va trebui să crească vârsta de pensionare la 69 de ani (Banca Centrală a Germaniei)

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 21 octombrie 2019, 21:55 Actualitate | Internaţional


Steag Germania
Foto: pixabay.com
Vârsta de pensionare a angajaților germani va fi crescută la 69 de ani în contextul declinului democrafic, a preconizat banca centrală a Germaniei, Deutsche Bundesbank, relatează AFP.

Declinul demografic așteptat în sânul celei mai mari economii europene va supune sistemul de pensii prin repartizare ”unei presiuni considerabile în viitor, în special începând de la mijlocul anilor 2020”, scrie Banca centrală într-un buletin de informare lunar.

De asemenea, pentru a asigurarea continuității fondurilor publice, ”vârsta de pensionare” reprezintă ”unul dintre cele mai importante pârghii pentru viitoarele reforme”, potrivit documentului.

Ultima reformă din 2012 a constat în creșterea graduală a vârstei de pensionare de la 65 la 67 de la începutul anilor 2030.

Dar acest lucru nu va mai fi suficient având în vedere batalioanele care se vor retrage la mijlocul anilor 2020, în timp ce speranța de viață crește în Germania.

Potrivit calculelor făcute de către Banca federală, cei născuți în 2001 vor putea primi pensie de la începutul lunii mai a anului 2070, la vârsta de 69 de ani și patru luni.

Primele reacții politice au fost negative.

”Fixarea unei vârste de pensionare mai mare este calea greșită”, a spus deputata Katja Mast, vicepreședinta gruului parlamentar social-democrat (SPD), partidul aliat al conservatorilor în coaliția de guvernare a Angelei Merkel.

”Avem nevoie de o strategie pentru a munci mai sănătos mai mult timp, nu vârstă de pensionare la 69 de ani pentru toată lumea”, a spus și Markus Kurth, deputat al Verzilor.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















11083 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    ! (Luni, 21 octombrie 2019, 21:58)

    chiuaua [utilizator]

    Interesant
    Ce dai, aia primesti .
  • 0 (4 voturi)    
    nu corecteaza nimeni? (Luni, 21 octombrie 2019, 22:01)

    andimi [utilizator]

    ati scris: ”Potrivit calculelor făcute de către Banca federală, cei născuți în 2001 vor putea primi pensie de la începutul lunii mai a anului 2017, la vârsta de 69 de ani și patru luni. ” ???
    Pe de alta parte, cam asta ne asteapta si pe noi, vrem nu vrem.
    • +1 (1 vot)    
      ai vrea tu... (Marţi, 22 octombrie 2019, 10:41)

      hanu [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      pana iesim la pensie astia mai tineri o sa fie vreo 75 ani varsta...daca vor mai fi pensii...
  • +18 (22 voturi)    
    in rro la 40 ani ai pensie speciala (Luni, 21 octombrie 2019, 22:54)

    rov [utilizator]

    din bani imprumutati si platiti de cei ce nu vor avea niciodata pensie...
  • +7 (15 voturi)    
    lungirea sclaviei (Luni, 21 octombrie 2019, 22:54)

    Je__ [utilizator]

    societatea are nevoie de sclavi, asa ca prelungim...de ce nu...acum ca oamenii au o sanatate mai buna sa munceasca pana predau bocancii
  • +15 (25 voturi)    
    doar 69 de ani !? (Luni, 21 octombrie 2019, 23:05)

    toro [utilizator]

    pai cineva trebuie sa lucreze pentru imigrantii aia flamanzi...
    • +7 (11 voturi)    
      corect (Marţi, 22 octombrie 2019, 9:48)

      alex34 [utilizator] i-a raspuns lui toro

      si aia se mai si inmultesc ca iepurii odata ajunsi, sa-si asigure venituri moka pe viitor din ajutoare, aia e sa fie sanatosi nemtii sa aibe putere de munca!
    • +8 (12 voturi)    
      confirm (Marţi, 22 octombrie 2019, 10:44)

      hanu [utilizator] i-a raspuns lui toro

      ajung in europa de te miri unde, zero skills, zero limba, toarna 4-5 copii asteapta sa le dea statul si sunt total neproductivi. Nu toti, doar aprox 8 din 10. Sunt aia care daca pica un batran pe strada primul lucru vin sa il buzunareasca.
  • +6 (6 voturi)    
    neretroactivitatea legilor (Marţi, 22 octombrie 2019, 10:53)

    let_s_twist_again [utilizator]

    "cei născuți în 2001 vor putea primi pensie de la începutul lunii mai a anului 2070"
    tâlharii noştri care au legiferat modificări RETROACTIVE, deci contrar oricărui principiu de drept, ar trebui să ia exemplu de la corectitudinea germană: modificările la vârsta de pensie se fac pt. generaţiile ce îşi vor începe cariera după intrarea în vigoare a legii, nu RETROACTIV ca la noi, unde generaţii care au contribuit de acum 40 de ani în baza unui calcul ce prevedea ieşirea la pensie la 60/55 de ani să fie amânate succesiv la 62, 65, şi cine mai ştie cât în viitor...
    păcat că la noi nu prea există solidaritate şi conştiinţă civică; cei lezaţi retroactiv de modificarea vârstei de pensionare ar fi trebuit să se organizeze într-o asociaţie şi să dea statul în judecată, până la instanţe internaţionale dacă instanţele locale ar fi ţinut partea statului mârşav.