Donald Trump amenință cu sancțiuni „devastatoare” dacă discuțiile cu Turcia nu vor da rezultate

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 17 octombrie 2019, 5:29 Actualitate | Internaţional


Erdogan vs Trump
Foto: Colaj foto
Președintele Statelor Unite, Donald Trump, a declarat miercuri că Statele Unite vor încerca să găsească o soluție împreună cu Turcia în privința ofensivei Ankarei din nordul Siriei, dar că, în cazul în care discuțiile nu vor da rezultate, sancțiunile americane vor fi „devastatoare”, potrivit Mediafax.

„Suntem într-o poziție foarte bună”, le-a declarat Trump reporterilor de la Casa Albă cu doar câteva ore înainte ca vicepreședintele Mike Pence și secretarul de Stat Mike Pompeo să se îndrepte către Ankara pentru a discuta cu oficialii turci, informează Reuters.

„Cred că vor avea o întâlnire de succes”, a declarat Trump în timpul unei conferințe comune cu omologul său italian, Sergio Mattarella. „Dacă nu, sancțiunile, tarifele vamale și alte lucruri vor avea efecte devastatoare asupra economiei Turciei”, a adăugat președintele american.

Donald Trump a autorizat luni impunerea de sancțiuni împotriva liderilor de la Ankara, reintroducerea tarifelor vamale pentru oțelul turc și renunțarea la ideea încheierii unui acord comercial cu Ankara, ca răspuns la ofensiva Turciei din Siria. Cu toate acestea, implementarea acestor acțiuni a fost amânată, în contextul în care Pompeo și Pence urmează să aibă o serie de discuții cu autoritățile de la Ankara cu privire la situația din Siria.

Uniunea Europeană şi Statele Unite au cerut Turciei să înceteze rapid ofensiva militară antikurdă din Siria. Jens Stoltenberg, secretarul general NATO, a îndemnat Turcia să dea dovadă de reţinere în ofensiva militară lansată în nordul şi nord-estul Siriei.

Armata Turciei a lansat săptămâna trecută operaţiuni militare în nordul Siriei, de-a lungul frontierei comune, vizând grupuri insurgente kurde. Administraţia Recep Tayyip Erdogan vrea să creeze o „zonă de securitate” în nordul şi nord-estul Siriei, de-a lungul frontierei cu Turcia.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4206 vizualizari

  • +11 (15 voturi)    
    ptr mine e clar: (Joi, 17 octombrie 2019, 9:53)

    bancher [utilizator]

    Erdogan il va pacali iar pe Trump. Adica turcii vor continua ofensiva iar americanii nu impun sanctiuni, sau impun sanctiuni slabe.
    Cel mai in castig iese Putin, care incet incet isi consolideaza pozitia.
    • 0 (0 voturi)    
      mai da ce Mafalda esti? (Joi, 17 octombrie 2019, 21:46)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      https://www.hotnews.ro/stiri-international-23432123-turcia-fost-acord-incetare-focului-nord-estul-siriei-pence.htm
      Si zici ca Erdogan il trage in piept? N-au trecut nici 48 de ore si Erdo a bagat stop.
  • +12 (14 voturi)    
    au impus sanctiuni dar nu sunt in vigoare !!!??? (Joi, 17 octombrie 2019, 10:00)

    viziru [utilizator]

    au impus sanctiuni dar nu sunt in vigoare !!!??? bascalie la maximum ..... Turcia a ocupat jumatate din Cipru..... soldatii turci masacreaza oameni nevinovati si toti se fac ca nu vad....
    • +5 (7 voturi)    
      asa s-a ajuns si la cucerirea Constantinopolului (Joi, 17 octombrie 2019, 10:28)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui viziru

      Tot pe seama tacerii si non-actiunii puterilor vest europene... care s-au facut ca nu vad.
      Meritau ca turcii sa cucereasca Viena, ca sa vada cum este.
      • +3 (7 voturi)    
        Nu otomanii au cucerit (Joi, 17 octombrie 2019, 11:22)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Constantinopolul intai .
        Cruciatii din Cruciada a IV au cucerit Constantinopolul in
        1203.
        Atunci Imparatul Alexandru al IIl-lea a fugit, iar grecii s-au grabit sa-l scoata din inchisore pe Isaac al-II- lea caruia frati-su Alexandru al IIl-lea i-a Uzurpat Tronul si i-a scos ochii.
        A scoate ochii celui care te supara era o obisnuinta in Constantinopolul cel ,,multi- civilizat" pe care il plangi tu.
        Ce ar fi ca si in Romania, cand cineva pierde Alegerile, sa i se scoata ochii de catre cel care le castiga ?
        • 0 (2 voturi)    
          Imperiul Latin de rasarit (Joi, 17 octombrie 2019, 14:15)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

          a dominat pana in 1281, cand bizantinii au revenit. Constantinopolul a fost cel mai stralucitor oras al lumii crestine, centrul lumii ortodoxe. Turcii au nimicit totul fara mila, iar crestinii nu au mai avut voie sa isi faca biseriti din piatra, ci doar din lemn.
          Impactul economic asupra lumii occidentale a fost mare, s-a pierdut controlul asupra drumului matasii si a legaturii cu orientul. Acum, daca se da nas Turciei, se va face la fel. Prin natura lor turcii sunt imperialisti si agresivi cu pamantul altora, daca nu li se spune stop, vor face ce au facut si in evul mediu.
      • -4 (8 voturi)    
        N-or fi cucerit mahomedanii Viena... (Joi, 17 octombrie 2019, 12:13)

        periscop [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        ... acum vreo două secole, însă acum sunt din ce în ce mai mulți la Berlin, Paris, Londra, Oslo, Stockholm ș.a.m.d.
        • +2 (10 voturi)    
          Si?! (Joi, 17 octombrie 2019, 12:53)

          John M. [utilizator] i-a raspuns lui periscop

          Si?!
          • 0 (2 voturi)    
            Si iti place daca ii radicalizeaza (Joi, 17 octombrie 2019, 14:46)

            bancher [utilizator] i-a raspuns lui John M.

            Erdogan si se pun pe detonat bombe in piete si catedrale?
            Bineinteles ca marea masa nu va face asta, dar sigur se vor gasi nebuni sa asculte de sultanul Erdogan, daca le-a va cere.
          • +1 (1 vot)    
            astea sunt faptele (Joi, 17 octombrie 2019, 15:43)

            periscop [utilizator] i-a raspuns lui John M.

            Consecințe ale sinuciderii civilizației occidentale.
  • +6 (12 voturi)    
    joc de glezne (Joi, 17 octombrie 2019, 12:54)

    dorula [utilizator]

    cum sa sanctioneze Turcia pentru ceva cu care a fost de acord? Nu el i-a dat mana libera in Siria? Asta crede ca vorbeste cu prostii care-l voteaza.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu le-a dat mana libera la omor (Joi, 17 octombrie 2019, 14:16)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui dorula

      si nici sa cucereasca orase din afara zonei tampon.