Ungaria poate oferi Consiliului Turcic un cap de pod către Europa, declară premierul Viktor Orban în Azerbaidjan

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 15 octombrie 2019, 19:19 Actualitate | Internaţional


Viktor Orban
Foto: Flickr/ European People's Party
Ungaria poate oferi Consiliului Turcic un cap de pod către Europa şi Uniunea Europeană, a declarat marţi la Baku prim-ministrul Viktor Orban, citat de agenția MTI, transmite Agerpres.

Adresându-se celui de-al 7-lea summit al Consiliului Turcic, Viktor Orban a spus că Ungaria luptă pentru a obţine portofoliul extinderii şi politicii de vecinătate în noua Comisie Europeană.

"Şansele noastre nu sunt rele, dar este o bătălie grea", a menţionat el. "Dacă vom reuşi (...), atunci va fi o cooperare strânsă cu Azerbaidjanul în cadrul Parteneriatului Estic şi al negocierilor (UE) cu Turcia", a adăugat şeful guvernului ungar. "Vom fi încântaţi să vă stăm la dispoziţie", a mai spus el.

Orban a mai notat că Eximbank Ungaria a deschis o linie de credit cu statele membre ale Consiliului Turcic, adăugând că fonduri de 195 de milioane de euro au fost disponibile pentru cooperarea ungaro-turcă şi câte 80 de milioane de euro pentru legături de afaceri ungare cu Kazahstanul, Uzbekistanul şi Azerbaidjanul.

În acest context, premierul ungar a amintit că, recent, la Budapesta a fost deschisă o reprezentanţă a Consiliului Turcic în Europa.

Evocând retragerea Marii Britanii din UE la sfârşitul lunii octombrie, Viktor Orban i-a încurajat pe membrii Consiliului Turcic să înceapă repede discuţii cu britanicii cu privire la noi oferte comerciale.

Consiliul Turcic grupează Turcia, precum şi ţări vorbitoare de limbi turcice Azerbaidjan, Kazahstan şi Kârgâzstan. Uzbekistanul a devenit membru cu drepturi depline al organizaţiei la reuniunea de la Baku. Ungaria are statut de observator în Consiliu din 2018.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1939 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    interesanta deschidere a Budapestei... (Marţi, 15 octombrie 2019, 19:30)

    demaGOGU [utilizator]

    ...istoric, Ro ar fi fost liantul perfect intre Occident si Orient - sute de ani am apartinut acestui areal economic, cultural si politic! - dar liderii nationali capabili sa negocieze cu Erdogan, Putin au fost aneantizati.
    • +4 (8 voturi)    
      Nici un liant. (Marţi, 15 octombrie 2019, 21:08)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Romanii trebuie sa se pozitioneze ca Occidentali.
      Dar asta nu exclude ca ar trebui sa fim activi in toate zonele de interes geopolitic.
  • +6 (12 voturi)    
    Iata un motiv pentru care Ungaria nu trebuie sa (Marţi, 15 octombrie 2019, 19:45)

    Habermas [utilizator]

    Primeasca Portofiliul pentru Extindere din Comisia Europeana. Romania ar trebui sa se mobilizeze la sange sa blocheze acest lucru. Cred ca Romania trebuie sa faca o propunere atat de buna, si cu expertiza in domeniu, incat ca poata lua fata Ungariei (care are problemele ei) si sa ia ea Portofoliul Extinderii.

    Daca imi permiteti o propunere: Cristian Diaconescu.
    • -3 (7 voturi)    
      Am eu o altă propunere (Marţi, 15 octombrie 2019, 20:03)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Unul dintre cei doi Varujani: Vosganian sau Pambuccian, care să aducă țările creștine din Caucaz: Georgia și Armenia, în Uniunea Europeană.
      • 0 (2 voturi)    
        E bun si Adrian Sarbu de la Pro TV (Marţi, 15 octombrie 2019, 23:04)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

        Il trimiti inapoi in Armenia si Castigi !.
        Adica vine cam asa: Dupa ,,Te uiti si castigi !" in anii '90 merge acum si cu ,,Dispari si castigi ! " in 2019.
  • +6 (6 voturi)    
    Turci (Marţi, 15 octombrie 2019, 20:46)

    john-doe [utilizator]

    Nu e de mirare, cand au aparut ungurii in Europa prin 800 erau cunoscuti ca "turcii"
    • +3 (7 voturi)    
      - Dau turciii ...! (Marţi, 15 octombrie 2019, 21:05)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

      - Care, turci-turci sau turci-unguri?
      - Azerii*, Kazahii şi Kârgâzii :)

      * De fapt Azerii vorbesc o limba turcica dar la origine sunt Mezii (Indo-Europeni - Iranieni)
      • +1 (3 voturi)    
        Azerii sunt de fapt martieni (Marţi, 15 octombrie 2019, 21:36)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

        dar care vorbesc o limba turcica.
        Asa si Dragnea si Dancila sunt mercurieni dar care vorbesc romaneste.
    • +2 (4 voturi)    
      ,,Maghiarii" cand au venit (Marţi, 15 octombrie 2019, 21:55)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

      prin Ucraina erau un grup mai mare de triburi maghiare asociate cu un numar mai mic de triburi turcice.
      Au inglobat in inaintarea lor remasitele Statului Avar (turcici) poate si bulgari etc.
      Maghiarii sunt turanici, fata de celelalte triburi care sunt turcice.
      Ulterior, prin perioada Invaziei Mongole de pe la 1230, s-au adaugat cumani carora acum in Ungaria li se zice kuni s.a.m.d.
  • 0 (4 voturi)    
    xzxzxzx (Marţi, 15 octombrie 2019, 21:42)

    solar [utilizator]

    UNGARIA se înșurubează bine de tot în politica europeană. Ba chiar si mondială ! Populatiile de neam turcic numără peste 200 de milioane de oameni, iar ungurii sunt de neam turcic . Degeaba au stat ei 146 de ani sub turci .