Caz incredibil în India: Un bărbat ce săpa un mormânt pentru fiica lui, care murise imediat după naștere, a găsit un vas cu o fetiță nou-născută îngropată de vie

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 15 octombrie 2019, 9:24 Actualitate | Internaţional


Fetița a stat ingropata 48 de ore
Foto: Times of India
Un bărbat care săpa un mormânt în nordul Indiei a găsit o fetiță nou-născută îngropată de vie, acest caz subliniind încă o dată problema pruncuciderii bebelușilor de sex feminin, scrie Guardian.

Hitesh Sirohi voia să-și îngroape propria fiică, ce murise la câteva minute după naștere, când cazmaua a lovit un vas ceramic, au declarat polițiștii din Uttar Pradesh pentru AFP. ”Când a văzut că este o fetiță nou-născută înăuntru, el a scos-o de acolo și a sunat după ajutor”, potrivit poliției.

Sirohi a spus că a găsit bebelușul învelit într-o păturică, plângând. ”La un moment dat, am crezut că fiica mea a înviat. Dar sunetele veneau din vas”, a povestit el pentru Times of India. Potrivit medicilor, copila a stat îngropată în aproximativ 48 de ore.

Fetița salvată a fost dusă la spital și primește îngrijiri, cheltuielile fiind plătite de un politican local.

Pruncuciderea fetițelor este răspândită în India din cauză că părinții preferă băieții, considerați o investiție bună și moștenitori potriviți, fetele fiind văzute drept o povară. India încearcă să reducă diferența de număr dintre sexe cu legi dure, în condițiile în care există doar 940 de femei la 1.000 de bărbați.

Aflarea sexului înainte de naștere a fost interzisă încă din 1994, dar părinții încă folosesc metode ilegale pentru a ști dacă urmează să aibă un băiețel sau o fetiță, recurgând la avort dacă fătul este de sex feminin. Un studiu britanic din 2011 afirmă că până la 12 milioane de fetițe au fost avortate în trei decenii.

În ianuarie, o fetiță de trei săptămâni a fost găsită într-un mormânt de suprafață când localnicii au auzit-o plângând, dar a murit în spital după câteva săptămâni.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















9581 vizualizari

  • -8 (20 voturi)    
    12 milioane. Slabutza statistica. (Marţi, 15 octombrie 2019, 9:29)

    Lok [utilizator]

    In toata asia sunt aproximativ 20 miliaone de avorturi anual. Majoritatea pentru sexul copilului. Nimic mai feminin decat asta.
  • -7 (27 voturi)    
    Greta, de-astea ai aflat pe la scoala? (Marţi, 15 octombrie 2019, 9:47)

    ww [utilizator]

    Sau tu stii doar ca India polueaza?
    • +3 (3 voturi)    
      Cat Co2 poate sa si emita un bebelus intr-un vas? (Marţi, 15 octombrie 2019, 10:38)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Hai sa nu exageram...
    • +9 (15 voturi)    
      Da, ma Greta e vinovata si de astea (Marţi, 15 octombrie 2019, 12:03)

      boink [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Penibili mai sunteti!
      • -6 (10 voturi)    
        "Da, ma Greta e vinovata" ... (Marţi, 15 octombrie 2019, 13:02)

        ww [utilizator] i-a raspuns lui boink

        ... ca vinde gogosi fraierilor, cand in lume au loc tragedii inimaginabile, pentru stoparea carora chiar ar trebui militat cu incrancenare.
        • +3 (9 voturi)    
          Adevaratii fraieri (Marţi, 15 octombrie 2019, 13:18)

          kemd [utilizator] i-a raspuns lui ww

          Aia care cred ca incalzirea globala e o gogoasa.
          • -5 (7 voturi)    
            nu e gogoasa, e bullshit (Marţi, 15 octombrie 2019, 17:59)

            AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui kemd

            Daca o sa traiesti suficient vei trai pe pielea ta.
            De altfel hai sa facem un fact check peste 12 ani numai. Si vedem cat din predictiile lu baba Yaga, pardon bebe Greta, s-au adeverit.
            • +1 (1 vot)    
              doamne (Miercuri, 16 octombrie 2019, 19:38)

              Toreador [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

              ce cretin esti
  • -7 (11 voturi)    
    prima lege dupa '89 in Romania (Marţi, 15 octombrie 2019, 10:53)

    strategy [utilizator]

    Liberalizarea avorturilor. Deci, nici noi nu suntem departe.
    • -4 (14 voturi)    
      7.8% din femei au avut un avort. (Marţi, 15 octombrie 2019, 11:33)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui strategy

      Ai sanse mai mari sa faci avort decat sa mori in accident de masina. Exceptional. Girl power, fuck yeah!!!
      • +3 (7 voturi)    
        Avorturile le fac femeile neinstruite (Marţi, 15 octombrie 2019, 13:21)

        kemd [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        mai ales in mediul rural, unde nu exista educatie contraceptiva, unde domneste obscurantismul religios. Cei care se opun educatiei sexuale se fac vinovati de aceste avoturi.
        • -1 (1 vot)    
          Avorturile ar trebu facute de medici. (Miercuri, 16 octombrie 2019, 8:48)

          Lok [utilizator] i-a raspuns lui kemd

          Tara asta ma uimeste constant.
    • -4 (10 voturi)    
      RO - 300-400 de avorturi pe zi (Marţi, 15 octombrie 2019, 11:35)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui strategy

      La asta ajungem cand ne sponsorizeaza unii sa aduca avortul sub pretul prezervativului pe 3 luni.
    • +2 (2 voturi)    
      stii ceva? (Miercuri, 16 octombrie 2019, 10:10)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui strategy

      Atunci cand avorturile erau interzise, numarul lor era mai mare decat in prezent. Se faceau ilegal, cele mai multe in conditii improprii. Interzicerea avorturilor nu este o solutie, decat pentru religiosii ipocriti. Micsorarea numarului lor se face prin educatie. Prin 1984-85, Romania era pe primul loc in Europa la nr de avorturi, desi era una dintre putinele tari in care erau interzise.Imn 1990 s-a atins un varf, dar de atunci s-a scazut an de an, insa inca suntem primii, din pacate. Este vorba in primul si primul rand de educatie si nu de lege, daca este interzis sau nu.
      • 0 (0 voturi)    
        Educatie? (Miercuri, 16 octombrie 2019, 11:36)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui minos

        De parca copii de liceu erau problema.
        Omule ce s-a schimbat e accesul liber la contraceptive de toate felurile, gusturilor si culorilor.
      • 0 (0 voturi)    
        e vb de sex (Miercuri, 16 octombrie 2019, 15:04)

        BogdanPa [utilizator] i-a raspuns lui minos

        E vb ca vin fraierii obositi de la sapa si dau ca tampitii in ele, fara sa stie sau sa se gandeasca daca au bani sa creasca si copiii pe care ii au!
        Educatia de a iesi inainte sa vina inundatia, aia nu o au! Nu le trebuie contraceptive neaparat, cine stie ce boli mai ascund si alea!
  • +11 (11 voturi)    
    Stau si ma intreb ce suflet negru trebuie sa ai (Marţi, 15 octombrie 2019, 11:45)

    Rromanika [utilizator]

    ca sa ingropi de viu un bebelus?
    • 0 (0 voturi)    
      cat de negru? (Miercuri, 16 octombrie 2019, 15:05)

      BogdanPa [utilizator] i-a raspuns lui Rromanika

      ...la fel de negru precum mintea care stagneaza si nu te ajuta sa te gandesti decat la tine si la placerea ta, nu si la ce urmeaza dupa orgasm!
  • +3 (3 voturi)    
    In China e acum cam invers... (Marţi, 15 octombrie 2019, 13:10)

    BEDE [utilizator]

    A fost odată în CHina că făceau avort când aflau că va fi fată - aceasta în condițiile în care Partidul, în înțelepciunea lui, a decretat că trebuie să fie numai un copil de fiecare familie și, tradițional, chinezii voiau să aibă băieți. După câteva zeci de ani s-a ajuns să fie mulți bărbați care nu au cu cine să se căsătorească. S-a ajuns ca să-și cumpere soțiile pe bani grei, deci ca fetele să valoreze mai mult în bani decât băieții... Așa că acum în China s-a cam inversat tendința.
    Să vedem cum vor evolua lucrurile în India, o diferența importantă fiind că în India nu este un singur Partid...
  • -2 (4 voturi)    
    Si care-i problema? (Marţi, 15 octombrie 2019, 15:17)

    Setalcott [utilizator]

    Their body, their choice
    • 0 (2 voturi)    
      :) (Marţi, 15 octombrie 2019, 15:42)

      strategy [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      their body, their choice over other's soul

      Hai sa nu fim ipocriti si sa zicem clar ca unele interese peprsonale primeaza in detrimentul altora. Asa e omul, si nu numai pe acest subiect.
    • 0 (0 voturi)    
      My mind my opinion. (Miercuri, 16 octombrie 2019, 11:38)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Setalcott

      Nu vor primi vreodata respectul meu, daca nu sunt in stare sa utilizeze un prezervativ. Cuvantul este stricat.
      • 0 (0 voturi)    
        respectul tau! (Miercuri, 16 octombrie 2019, 15:07)

        BogdanPa [utilizator] i-a raspuns lui Lok

        cred ca se vor sinucide cand vor afla ca nu vor primi ''respectul tau''...ma duc sa rad!