VIDEO Discursul Reginei Elisabeta a II-a: Prioritatea guvernului, realizarea Brexitului în 31 octombrie

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 14 octombrie 2019, 13:47 Actualitate | Internaţional


Regina Elisabeta a II-a
Foto: Facebook
Prioritatea guvernului britanic este asigurarea Brexitului în 31 octombrie, potrivit discursului Reginei Elisabeta a II-a, susținut în Parlamentul britanic, scrie AFP.



"Prioritatea guvernului meu a fost întotdeauna asigurarea unei ieșiri a Marii Britanii din Uniunea Europeană în 31 octombrie. Guvernul meu prevede să lucreze pentru crearea unui nou parteneriat cu Uniunea Europeană pe baza liberului schimb și al unei cooperări prietenești", a afirmat regina, în tradiționalul discurs.

Regatul Unit și UE s-a angajat în ultime și laborioase negocieri în încercarea de a ajunge la un acord de divorț, considerat în continuare "posibil" înaintea scadenței din 31 octombrie, potrivit ministrului irlandez al Afacerilor externe.

Chiar dacă va încheia un astfel de acord, Boris Johnson va avea în continuare dificila sarcină de a convinge Parlamentul, foarte divizat asupra Brexitului.

Deputații, care au respins de trei ori acordul negociat de fostul premier Theresa May, vor organiza o reuniune extraordinară în 19 octombrie, pentru prima oară într-o zi de sâmbătă în ultimii 37 de ani.

În lipsa unui acord până la acea dată, o lege adoptată în septembrie îi impune lui Boris Johnson să ceară o amânare a Brexitului cu trei luni. Liderul conservator exclude categoric orice amânare, dar nu a precizat cum ar putea ocoli legea.

Această cerere de amânare ar trebui aprobată unanim de celelalte state membre.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















16702 vizualizari

  • -1 (21 voturi)    
    pai, (Luni, 14 octombrie 2019, 13:53)

    victor L [utilizator]

    nu il mai "aresteaza" pe Boris?
    • -5 (23 voturi)    
      E clar (Luni, 14 octombrie 2019, 15:20)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Regina e controlată de același reptilian care îl controlează și pe Putin :(
      • +1 (21 voturi)    
        ba chiar mai mult (Luni, 14 octombrie 2019, 15:47)

        john06 [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

        toti cei care au votat pro Brexit au fost controlati,de fapt,toata planeta e controlata de Putin:))
        • +3 (7 voturi)    
          daca prostia ar durea...te-ai tavali in chinuri (Marţi, 15 octombrie 2019, 10:46)

          mihai32 [utilizator] i-a raspuns lui john06

          Brexit o fost o uriasa minciuna impinsa in fata de politruci oportunisti si de propaganda putinista ca sa rupa UE. Uite ca partial a reusit. Cine aplauda? Trollii putinisti, extrema dreapta, dusmanii Europei si idiotii utili.
          • +1 (1 vot)    
            concluzia e ca (Miercuri, 16 octombrie 2019, 13:37)

            john06 [utilizator] i-a raspuns lui mihai32

            tu ar trebui sa te tavalesti in chinuri,la cate prostii debitezil,prostii hipsteresti.
    • 0 (20 voturi)    
      Este confirmarea a ceea ce se prevedea (Luni, 14 octombrie 2019, 18:15)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Că regina este în spatele Brexit-ului !!

      Este ruşinos că deşi trebuia să fie INDEPENDENTĂ, RETRASĂ, OBIECTIVĂ ŞI NEPARTINITOARE uite că baba trage UK înafara Uniunii Europene a cărui MEMBRU FONDATOR este !!!

      Ruşine!

      Un discurs gen Hitler, uber alles, ei britanicii rasa supremă pe pământ !
      Bine că oferă loc la toţi evazioniştii miliardari ruşi, indieni, pakistanezi şi mai nou chinezi !

      Ruşine!

      Ar trebui făcut un Brexit dur şi retras tot aurul din Londra, toţi banii, firmele de pe bursa din Londra readuse în ţară doar la Bursa din Bucureşti !

      O mare pată pe pagina istoriei de această regină a EGOISMULUI !

      adăugată şi la politica de Apartheid din Africa de Sud susţinută de regină şi multe alte pete negre a acestei regine.

      Ruşine.
  • +5 (25 voturi)    
    Bo Jo si Elisabeta, aceeasi mizerie! (Luni, 14 octombrie 2019, 14:08)

    cenzuratul [utilizator]

    I-auzi-o si pe asta, nici ea nu vrea sa arunce la cos un referendum unde oamenii au votat gresit!
    • 0 (28 voturi)    
      f.bine face (Luni, 14 octombrie 2019, 15:15)

      john06 [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      ce-i aia "referendum unde oamenii au votat gresit"?
      gresit pt. cine?pt tine,pt. hipsterii din alte tari? asta e mentalitatea romaneasca la noi,facem referendumuri pana iese cum vrea o masa de oameni:) Regina Elisabeta n-are mentalitatea balcanica.Felicitari!
      • +7 (21 voturi)    
        exact (Luni, 14 octombrie 2019, 15:36)

        Patrula10000 [utilizator] i-a raspuns lui john06

        au fost prosti,sa traiasca in prostie...
      • +8 (16 voturi)    
        Televiziunile gen latrina 3 (Luni, 14 octombrie 2019, 18:18)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui john06

        Cu faze de genul "grupul euro parlamentar britanic pro Brexit care îşi făceau poze în sala goală " afirmând că ei sunt la muncă şi europenii nu sunt... şi s-a dovedit că s-au pozat în pauză şi au minţit cu bună ştiinţă ca să se inducă ideea că ei muncesc şi vor negocieri şi restul europenilor nu !

        Jignitor şi ruşinos !
    • +3 (7 voturi)    
      au votat manipulati (Marţi, 15 octombrie 2019, 10:47)

      mihai32 [utilizator] i-a raspuns lui cenzuratul

      la fel cum a votat prostima in '90 pe Iliescu.
  • -4 (28 voturi)    
    long live the Queen !! (Luni, 14 octombrie 2019, 14:09)

    nash pandelica [utilizator]

    the English channel va separa doua lumi: la est, marxistii, la vest lumea libera.
    • -3 (5 voturi)    
      "she/her" (Luni, 14 octombrie 2019, 22:48)

      cenzuratul [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      Care lume libera prietene? Candidata posibila a democratilor la alegerile din SUA are pronumele mentionat in descrierea de pe Twitter. Iar contul ei de campanie vorbeste despre "pregnant people": Believe pregnant people. Trust pregnant people. Treat pregnant people with respect.

      https://twitter.com/TeamWarren/status/1182106708220534787

      Bineinteles, HN inca nu ne ofera aceste informatii, pt ca asa cum spuneau si USRistii, societatea romaneasca nu e inca pregatita. Dar incet, incet, ne pregatesc ei. Iti dai seama cum va suna "oameni gravizi"? Sau si mai cool, mai progresist, mai woke: "barbati gravizi"?
    • +2 (2 voturi)    
      va separa 2 lumi (Marţi, 15 octombrie 2019, 10:47)

      mihai32 [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      prostimea manipulata si lumea libera.
  • +8 (16 voturi)    
    cam tarziu sa iesi cu acord pe 31 oct. (Luni, 14 octombrie 2019, 14:17)

    bancher [utilizator]

    mai sunt doar 2 saptamani si 3 zile...Nu cred ca Junker cedeaza asa usor si accepta conditiile lui Jhonson. Mai degraba un brexit fara acord.
  • +7 (31 voturi)    
    Maiestatea Sa (Luni, 14 octombrie 2019, 14:23)

    alter_ego2013 [utilizator]

    Elisabeta a IIa ar putea ramane in istorie nu doar ca regina care l-a plimbat cu caleasca pe Ceausescu. Cat de curand ar putea deveni regina Micii Britanii si atat. Ca Bojo e gata sa arunce in aer stabilitatea in Irlanda de Nord ca sa-si pastreze functia nu ma mira, dar ca madam Lizica nu vede pericolul dezintegrarii UK, asta ma depaseste un pic.
    • -5 (23 voturi)    
      Unii (Luni, 14 octombrie 2019, 16:25)

      victor L [utilizator] i-a raspuns lui alter_ego2013

      mor de grija altrora. Ca de drum lung mor altii.
    • +3 (19 voturi)    
      Scoţia în UE şi Irlanda reunită (Luni, 14 octombrie 2019, 18:20)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui alter_ego2013

      Îmi doresc din toată inima dezintegrarea paşnică a UK, în care să rămână doar Anglia singură cu regina lor, prea bătrână pentru mileniul 3 , se pare.
      • -6 (8 voturi)    
        nu toate (Luni, 14 octombrie 2019, 19:13)

        victor L [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

        vocile se aud la Ceruri :D
  • -3 (11 voturi)    
    Suverantiatea reginei e amenintata! (Luni, 14 octombrie 2019, 15:44)

    MirceaIo [utilizator]

    S-a decis sa faca politica! De fapt regina a dorit iesirea din UE. Ea e suverana. Nimemi nu ii dicteaza nimic. Acum vom vedea consecintele!?
  • +5 (21 voturi)    
    batranetea isi spune cuvantul (Luni, 14 octombrie 2019, 18:13)

    hybrid [utilizator]

    ...
  • +2 (16 voturi)    
    Regina citeste poezii (Luni, 14 octombrie 2019, 18:22)

    dessik [utilizator]

    compuse tot de parlament (sau guvern?), cum e traditia. Deci prin ea vorbeste de fapt guvernul.
  • -2 (18 voturi)    
    God Save The QUEEN! (Luni, 14 octombrie 2019, 18:50)

    Nyk1 [utilizator]

    Orice monarh trebuie să se implice atunci când sunt amenințate valorile democratice în țara sa, în cazul de față instigarea repetată de către unele grupări la nerespectarea voinței populare exprimate prin referendum.

    Și la noi, regretatul și ultimul nostru Rege Mihai I a refuzat, în repetate rânduri, să contrasemneze legile antidemocratice ale comuniștilor, intrând într-o grevă regală.
    • +2 (6 voturi)    
      Tot aurul din spate (Marţi, 15 octombrie 2019, 8:48)

      Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Din ţările africane... Mda...
    • +5 (7 voturi)    
      cata prostie... (Marţi, 15 octombrie 2019, 10:50)

      mihai32 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      regina trebuia sa se implice cand idiorii cereau iesirea din UE cot la cot cu propaganda rusa. Acim la spartul targului nu nface decat sa-i faca pe plac lui Putin. Un vot popular in care prostimea a fost mintita si manipulata e ilegitim si nul.
  • +2 (2 voturi)    
    un mesaj care arata ca... (Marţi, 15 octombrie 2019, 13:07)

    ..13 [utilizator]

    Regina este un suporter pentru Laburist Party - cu o singura exceptie - referirea la justice ref. la prelungirea perioadei de pedeapsa si la masuri pentru a reduce violenta.

    Cat de populista este Regina...

    Ma asteptam sa vorbeasca despre Knowlegde, Businesses and Fairness - ultima a fost atinsa intr-o oarecare masura dar restul nu prea - dar Regina este Regina.