The New York Times: O unitate top secretă din Rusia caută să destabilizeze Europa, spun oficiali de securitate / Campanie în Rep. Moldova

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 8 octombrie 2019, 20:08 Actualitate | Internaţional


Serghei si Iulia Skripal
Foto: Captura BBC
Mai întâi a fost o campanie de destabilizare a Moldovei, urmată de otrăvirea unui comerciant de arme în Bulgaria. Anul trecut, a fost o tentativă de a asasina un fost spion rus în Marea Britanie cu o neurotoxină. Dacă inițial autoritățile au văzut aceste acțiuni ca fiind izolate, acum oficialii de securitate din vest au concluzionat că aceste operațiuni - și poate că și altele - fac parte dintr-o campanie coordonată de a destabiliza Europa. Campania este executată de o unitate de elită din interiorul serviciilor secrete ruse, scrie New York Times.

Oficialii din serviciile secrete a patru țări spun că nu este clar cât de des a fost mobilizat grupul, cunoscut ca Unitatea 29155, care operează de cel puțin un deceniu, dar care abia a fost descoperit. Aceștia avertizează că este imposibil de știut când și unde agenții din cadrul unității speciale operează.

Scopul Unității 29155, despre care nu s-a scris anterior, subliniază gradul ridicat al războiului președintelui rus, Vladimir Putin, cu Vestul, liderul de la Kremlin combinând propaganda, atacurile cibernetice și dezinformarea cu confruntarea militară.

”Cred că am uitat cât de lipsiți de scrupule pot fi rușii la nivel organic”, a spus Peter Zwack, un fost ofițer al serviciilor secrete miliate și fost atașat al Apărării la Ambasada Statele Unite din Moscova, care spune că nu știa de existența unității.

Unitatea se află în subordinea agenției de informații militare GRU.

Deși multe dintre operațiunile GRU rămân un mister, agențiile de servicii secrete din Vest au început să aibă o imagine mai clară asupra ”arhitecturii” acesteia.

În lunile de dinaintea alegerilor prezidențiale din 2016, oficiali americani spun că două unități ale GRU, cunoscute ca 26165 și 74455, au spart serverele Comitetului Național Democrat și e-mailurile lui Hilary Clinton, pentru ca apoi să publice comunicările interne.

Anul trecut, Robert Mueller, procurorul special care s-a ocupat de ingerința Rusiei în alegerile din 2016, a inculpat peste zece ofițeri ai acestor unități. Echipele de piratare au operat în principal de la Moscova.

Prin contrast, ofițerii Unității 29155 călătoresc spre și dinspre țările europene. Unii dintre ei sunt veterani decorați în cele mai sângeroase războaie, inclusiv în Afganistan, Cecenia și Ucraina.

Operațiunile lor sunt atât de secrete, potrivit serviciilor secrete din Vest, încât existența unității este cel mai probabil necunoscută chiar și agenților GRU.

Echipa pare să fie o comunitate strâns unită. O fotografie din 2017 îl arată pe comandantul unității, Andrei V. Averyanov, la nunta fiicei sale într-un costum gri. Acesta pozează alături de colonelul Col. Anatoliy Chepiga, unul dintre cei doi ofițeri inculpați în Marea Britanie pentru otrăvirea fostului spion rus, Sergei Skripal.

”Aceasta este o unitate a GRU care a fost activă de-a lungul anilor în Europa”, a spus unul dintre oficialii europeni pe securitate, care a vorbit sub condiția anonimității pentru a descrie informații secrete. ”A fost o surpriză că rușii, GRU, această unitate, s-au simțit liberi să conducă această activitate extrem de rea în țările prietenoase. A fost un șoc”.

În grade variate, fiecare dintre cele patru operațiuni legate de unitate au atras atenția publicului, chiar dacă a durat până când autoritățile au confirmat că ar fi conectate. Agențiile de informații din vest au identificat pentru prima oară unitatea după lovitura de stat eșuată din 2016 din Muntenegru.

Cu toate acestea, oficialii au început să înțeleagă agenda specifică a unității abia după otrăvirea lui Skripal, în martie 2018.

În cele din urmă, autoritățile britanice au demascat doi suspecți, pe colonelul Chepiga și pe Alexander Mișkin, dar operațiunea a fost mult mai complexă decât au dezvăluit oficialii la vremea respectivă. Cu un an înainte de otrăvire, trei agenți ai Unității au călătorit în Marea Britanie pentru o repetiție, au spus ulterior doi oficiali europeni.

Unul a fost Mișkin, al doilea a fost un bărbat care a folosit identitatea de Sergei Pavlov, iar un al treilea bărbat care ar fi folosit numele fals de Sergei Fedotov a supravegheat misiunea.

Ulterior, oficialii au stabilit că doi dintre aceștia - bărbații care au folosit numele de Fedotov și Pavlov - au făcut parte dintr-o echipă care a încercat să-l otrăvească pe comerciantul de arme Emilian Gebrev în 2015. (Ceilalți agenți au fost niște bărbați care foloseau numele de Ivan Lebedev, Nikolai Kononikhin, Alexey Nikitin și Danil Stepanov).

Echipa a încercat de două ori să îl omoare pe Gebrev, o dată la Sofia și o altă dată cu o lună mai târziu.

Deși e o unitate de elită, se pare că bugetul nu este foarte mare, iar agenții împart de multe ori cazări ieftine pentru a economisi pe drum.

Oficialii europeni de securitate sunt de asemenea uimiți de neglijența operațiunilor unității, având în vedere că Skripal a supraviețuit, la fel și Gebrev. Tentativa de lovitură de stat din Muntenegru a atras multă atenție, dar în cele din urmă a eșuat. După un an, Muntenegru a aderat la NATO.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















18461 vizualizari

  • -27 (47 voturi)    
    Aia nu-i nimic ... (Marţi, 8 octombrie 2019, 20:41)

    Habermas [utilizator]

    Sa vedeti unitatea necunoscuta sub numele 000VVP care se ocupa cu filmarea culesului ciupercilor si ne-otravirea lui Belobog - regele omuletilor verzi (sau kaki, ma rog). Sunt foarte buni. Pana acuma n-au gresit niciodata.
    • +15 (25 voturi)    
      Bai Habernas (Miercuri, 9 octombrie 2019, 1:36)

      Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      V-au facut si astia un compliment tie si Mazetei si v-au zis "trupa de elita". Un fel de "Brusllii" al trollilor
      • -3 (5 voturi)    
        Sper din tot sufletul ca nu sunt eu trupa de elita (Miercuri, 9 octombrie 2019, 10:34)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Pasarea_PuieMontix

        a NATO. Adica eu stiu ca Occidentalii au umor, dar nici chiar asa :)
      • -2 (6 voturi)    
        PS. Ma compari pe mine cu Mazeta?! (Miercuri, 9 octombrie 2019, 10:38)

        Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Pasarea_PuieMontix

        Primo, ca sa compari trebuie sa stii ce compari. Si nu stii.
        Secundo, a-l compara pe 'Bruslii' cu mine este o exagerare.
        Tertio, exclus :)
        • +2 (2 voturi)    
          tu n'oi fi chiar redactia hotnews? (Miercuri, 9 octombrie 2019, 12:31)

          Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

          :)
          • +1 (1 vot)    
            Din fericire pentru mine, si pentru ei, nu :) (Miercuri, 9 octombrie 2019, 15:14)

            Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Pasarea_PuieMontix

            ... in sensul ca mi-au cenzurat multe mesaje care erau prea "tari" si cred ca bine au facut. Cu ocazia asta, le si zic: Merci, si scuze pentru ideile nastrusnice ale unor comentatori, dar sper ca asta sa nu va faca sa ma cenzurati si mai tare :) ...

            Ieri mi-a zis unu ca sunt un fel de "Bruslii al postacilor (Occidentali)" ...

            Bai omuleti, eu nu sunt nici Bruce Lee, nici Redactia. Exista o explicatie mai simpla:
            Sunt tare la scriitura pentru ca sunt Moldovean, si scriu mai des decat alti pentru sunt mai al dracului decat altii :)

            Nu va mai incalciti mintea cu prostii, ca va vulnerabilizati in fata imbarligatorilor Orientali.
            Be Zen, be you!
            • +1 (1 vot)    
              Bre Moldovene (Miercuri, 9 octombrie 2019, 15:51)

              Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

              Hai sa traiesti. Eu te'am facut "bruzli". Pana una alta decat sa faci propaganda PSDista mai bine ai cauta miliardul ala de la voi.
              S'ar putea ca 5-10 coco sa fi ajuns si la tine c'am auzit ca de acolo primea Sputnik banii.

              Dc nu esti troll atunci esti redactie ;)
              • 0 (0 voturi)    
                Bai, nici Basarabean nu sunt... (Miercuri, 9 octombrie 2019, 19:46)

                Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Pasarea_PuieMontix

                Eu sunt Moldovean de dincoace de Prut. Ma rog, as cauta miliardul ala, in principiu, dar trebuie sa stea putin la coada pe lista de cautari. In plus, la treaba asta sunt altii, calificati nu tre' sa ma bag eu.

                De unde si pana unde am facut eu propaganda PSD-ista, ai inabunit?
              • 0 (0 voturi)    
                Da ma, sunt redactie pt tine :) (Miercuri, 9 octombrie 2019, 19:50)

                Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Pasarea_PuieMontix

                Te-am angajat sa-mi faci reclama :)
    • -8 (12 voturi)    
      Moldova este in Europa? (Miercuri, 9 octombrie 2019, 9:13)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Hai ca New York Times devine Times New Roman. Dupa ce au dat-o in balta cu armele chimice din Irak care s-a dovedit un fake news dar care a fost motivul care a inceput razboiul, acum fac o "mega dezvaluire" cu imensele atacuri asupra Europei incepute de Rusia impotriva...Moldovei? :)) Pai rad si curcile. Ma rog, americanii sunt o specie de sub specie de l-au ales pe Trump, aia nu stiu nici unde e America pe harta, dar sa stie unde este Republica Moldova, dar pt cine stie ca Republica Moldova e ca si cum nu exista, pai ea nu este in Uniunea Europeana, ce mare articol e asta???
  • +17 (43 voturi)    
    Unitate (Marţi, 8 octombrie 2019, 20:51)

    Coco_papagal [utilizator]

    de elita insa spre norocul lumii cam saraca si proasta.
    • -2 (12 voturi)    
      Te plangi?! (Marţi, 8 octombrie 2019, 22:08)

      danduta [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

      .
    • +11 (13 voturi)    
      Pai uita-te la trollii bullshevini din zona (Miercuri, 9 octombrie 2019, 7:01)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Coco_papagal

      Niuluk, xgrohu, simplex and company condusi de Mazeta, te umfla rasul!!!
      • 0 (0 voturi)    
        incomplet! (Miercuri, 9 octombrie 2019, 17:51)

        Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Dalinar

        I-ai uitat pe echidistantul, tony_ruznacia, cucuveau si unul nou, Habermas!
  • +1 (13 voturi)    
    :-) (Marţi, 8 octombrie 2019, 22:02)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Inglourious Basterds.
    • +8 (22 voturi)    
      Zero Dark Moscow ii asteapta (Marţi, 8 octombrie 2019, 22:40)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Godzillagrrr

      Eu sunt Voluntar sa pun steagul NATO si UE pe Kremlin

      Am vazut moartea de cateva ori, Putin este un hobby pentru mine
      • -3 (7 voturi)    
        ti-am dat plus (Miercuri, 9 octombrie 2019, 11:21)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Pentru ca lui chuck norris sau lui barna nu-i poti da minus
  • -14 (44 voturi)    
    Orwell (Marţi, 8 octombrie 2019, 22:03)

    ww [utilizator]

    Propaganda NATO a ajuns sa o intreaca in imbecilitate pe cea a URSS-ului de odinioara.
    • -11 (25 voturi)    
      pai daca au (Marţi, 8 octombrie 2019, 22:30)

      nicoR [utilizator] i-a raspuns lui ww

      bugetul facut din 12 zerouri ! - e de rasu - plansu pe ce se duc banii nostri ...
      - articolul e pentru locuitorii din satul numit romanica, care inghit orice vine din natio-tie, ue-uu cu nesat ... vezi si chestia cu gainile vopsite din Galati, cica crescute de curte, galbene frumoase ...
      • +8 (10 voturi)    
        Care banii nostri se duc (Miercuri, 9 octombrie 2019, 9:01)

        Leo55 [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

        ca tu esti platit de la Moscova!
        De fapt chiar din ce spui se poate deduce ca nu traiesti in "romanica".
    • -7 (19 voturi)    
      Adica numai frontul rosu are voie? (Marţi, 8 octombrie 2019, 23:14)

      bogdan192 [utilizator] i-a raspuns lui ww

      Daca propaganda rosie merge, de ce n-ar merge si propaganda NATO? Truth shall set you free.
    • +13 (17 voturi)    
      Cu Mazeta si Habernas?? (Miercuri, 9 octombrie 2019, 1:37)

      Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui ww

      serios acu'...
    • +8 (10 voturi)    
      Lasa, nu mai plange (Miercuri, 9 octombrie 2019, 9:18)

      midufi [utilizator] i-a raspuns lui ww

      pe tine a uitat sa te puna pe lista, da' si tu esti in solda rusilor, stim, nu m,ai plange...
    • -3 (3 voturi)    
      raspunsul (Miercuri, 9 octombrie 2019, 12:06)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui ww

      soseste taios si fara zabava:
      ''esti agent rus''
      lucru care-ti reintareste afirmatia corecta.minusarii-n logica nu pot realiza gandirea critica.la ei esti ori ori
      nu exista cautare sau aprofundare.asta e noul marxism,cu fular si ciorapi rosii.
      razboinicii tastaturii cu multe conturi,voteaza la card sau cash,apar la comanda,in formatie,si rad tot.
      revenim.stirea asta nici pe copii nu-i mai deranjaza,nici macar aia democrati.nu e decat alta umflatura la capul trumpului.nyt duh
  • -4 (36 voturi)    
    :) (Marţi, 8 octombrie 2019, 22:59)

    sfarleaza [utilizator]

    “Operațiunile lor sunt atât de secrete, potrivit serviciilor secrete din Vest, încât existența unității este cel mai probabil necunoscută chiar și agenților GRU.”
    Nici spionii rusi nu stiu, in schimb stie tot internetul. Asta’i cea mai tare :))
    • +8 (18 voturi)    
      internetul nu stia pana acum (Miercuri, 9 octombrie 2019, 3:30)

      bimor [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      in servicii totul e compartimentat, in caz de bresa de securitate, doar o parte din serviciu e afectat. Sau tu crezi ca operatiunile astea speciale sunt anuntate cu portavocea in tot serviciul?
    • -2 (4 voturi)    
      asta fiindca spionii rusi nu au Facebook (Miercuri, 9 octombrie 2019, 12:17)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      au doar vKontacte si acolo nu scrie de spionii-super-secreti.
      NYT o tine langa cu collusion-ul si articolul trebuie citit cam tot in directia asta.
  • -8 (34 voturi)    
    Sa zicem ca e asa (Marţi, 8 octombrie 2019, 23:14)

    andipetre [utilizator]

    Si probabil ca si e, doar asta e rolul spionilor in toata lumea: sa spioneze servind interesele tarii lor.

    Dar intreb: mailurile acelea ale doamnei Hillary, asa, ilegal publicate, cum au fost, erau in regula, democratic vorbind? Sunt comunicari interne, erau confidentiale, da, ok. Dar ce se vorbea acolo era legal si in spiritul principiilor statului de drept?

    Altfel spus: daca un hacker gaseste de exemplu informatii certe despre un grup care pune bombe in avioane, calatorii trebuie sa le ignore pentru ca nu au fost culese pe cai legale? Voi v-ati urca in avioanele acelea?
    • +8 (20 voturi)    
      Alea sa fie publicate (Miercuri, 9 octombrie 2019, 1:39)

      Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      da taxele lu Trump nu :).
      Acu nici babuta nu'i usa de biserica insa in comparatie cu cimpanzeul din biroul Oval pare de Nobel
      • -3 (5 voturi)    
        ce legatura au taxele lui Trump? (Miercuri, 9 octombrie 2019, 12:18)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Pasarea_PuieMontix

        Aa, va sa zica nu are basca?
        • +2 (2 voturi)    
          Asa ati fost voi invatati sa argumentati (Miercuri, 9 octombrie 2019, 15:54)

          Pasarea_PuieMontix [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          la scoala Sputnik de dezinformare.

          Vezi comentariul lui AndiPetre, cealalta personalitatea a ta mai prezenta dar mai saraca la suflet, ca io la ala am raspuns.
  • -5 (15 voturi)    
    Neasteptat (Miercuri, 9 octombrie 2019, 0:24)

    Luk [utilizator]

    Eu credeam ca Rusia iubeste Europa si Ucraina. Banuiesc ca Austria si Italia sunt primele victime, exclus Germania sau Franta, astea n-au cum sa fie victime, sunt conduse de partide de dreapta, opuse Rusiei.. Categoric da sau nu.
  • +9 (15 voturi)    
    mda (Miercuri, 9 octombrie 2019, 8:11)

    SoulSearcher [utilizator]

    avem si noi pe aici niste membri din unitatea asta secreta...

    cucuveauaMOV si altii, care sunt destui de activi in dezinformare si in general criticarea vestului si a democratiei
    • -9 (11 voturi)    
      grea misie ai badie (Miercuri, 9 octombrie 2019, 9:37)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui SoulSearcher

      stii ce e aia aplaudac?
  • +9 (15 voturi)    
    Acum intelegem (Miercuri, 9 octombrie 2019, 8:31)

    florinos [utilizator]

    Acum intelegem de ce Eugen Teodorovici din guvernul Dancila facea escale in Rusia si de ce rectorul UAIC Tudorel Toader primea in plic legile pe care sa le promulge.

    Sa ne mai miram ca pe Facebook sunt grupuri Pro PSD care sunt urmarite de persoane din rusia ?
    • -9 (11 voturi)    
      bah (Miercuri, 9 octombrie 2019, 9:11)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui florinos

      decat pro-globalizare, leghebete si multinationale, mai bine nu
      • +6 (6 voturi)    
        mah (Miercuri, 9 octombrie 2019, 10:31)

        JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Mai bine tractoare, colhozuri si lenini.
  • -6 (12 voturi)    
    bai frate (Miercuri, 9 octombrie 2019, 9:07)

    Incomod3 [utilizator]

    americanii astia au vazut prea multe filme cu chuck norris si au ajuns sa le creada realitate... :)
  • -7 (11 voturi)    
    mama ce stire (Miercuri, 9 octombrie 2019, 9:44)

    Toreador [utilizator]

    .... wow ... serios??? n-as fi crezut asta ... pai e normal sa faca asta ... asta au facut dintotdeauna ... au cautat sa subrezeasca orice bloc ... pe idea de divide and counquer ... este in interesul lor ... si SUA a facut asta peste tot ... Anglia la fel ... Israelul la fel ... Rusia evident ca a facut la fel ... se pupa Putrix cu Austria, Germania, Ungaria, Bulgaria ... etc ... baga zazanie ... nu prea inteleg stirea asta care se vrea WOW ... da ce credea cineva ca bolsevicii stau cuminti si asteapta sa fie izolati de tot??? mneaaaaaa .... hai sa fim seriosi ...
    • +2 (2 voturi)    
      Pai da... (Miercuri, 9 octombrie 2019, 14:50)

      clint [utilizator] i-a raspuns lui Toreador

      Cine nu a stiut asta, a trait sub pamant.

      E din categoria aia: "sunt foarte dezamagit de PSD". Pai daca ai avut vreodata niste asteptari de la post-bolsevici, ar trebui sa te cauti.
  • -4 (14 voturi)    
    NYT a& CNN (Miercuri, 9 octombrie 2019, 9:54)

    levierul [utilizator]

    acum intelegeti de ce CNN le dadea constant premii celor de la Antena3?
    • +3 (9 voturi)    
      CNN e anti-Trump! (Miercuri, 9 octombrie 2019, 10:34)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Chair foarte anti-Trump! Mai lasa Taraf TV si uita-te la CNN! Chiar in multe discursuri Trump s-a luat de CNN ca este impotriva sa. Nu cred ca e vreo legatura intre CNN si Antena 3 care e cu rusii, deci cu Trump! Comentariul tau arata ca nu ai inteles nimic din nimic.
      • -2 (2 voturi)    
        exact (Miercuri, 9 octombrie 2019, 14:19)

        levierul [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        deci Trump e cu rusii si CNN impotriva lor. Bravo.
      • 0 (0 voturi)    
        Antena 3 (Marţi, 22 octombrie 2019, 19:05)

        RonaldDTrump [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Antena 3 e afiliat CNN in Romania. Sau nu ai aflat inca? https://www.cotidianul.ro/antena-3-este-singura-televiziune-din-romania-afiliata-retelei-cnn/
    • +5 (5 voturi)    
      Cand a dat CNN premii celor de la Latrina? (Miercuri, 9 octombrie 2019, 12:12)

      arap [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Legi 2 chestii fara legatura. CNN e o institutie de presa serioasa, Latrina e gunoi propagandistic.
      • -3 (3 voturi)    
        bineinteles prietene (Miercuri, 9 octombrie 2019, 12:43)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui arap

        nu te lua dupa niste afoni.uite aici:
        https://www.youtube.com/watch?v=k-0UKL9XGgY
        si asta:
        https://www.youtube.com/watch?v=v7FnD-RnOrc
        • +1 (1 vot)    
          Propaganda (Miercuri, 9 octombrie 2019, 21:31)

          arap [utilizator] i-a raspuns lui Point

          Ruptly e propaganda rusa si O'Keefe e un propagandist conservator care a fost dat in judecata si a platit pentru minciunile raspandite.
          • 0 (0 voturi)    
            serios (Marţi, 22 octombrie 2019, 19:07)

            RonaldDTrump [utilizator] i-a raspuns lui arap

            Cand a platit? care minciuni? In momentul de fata CNN au fost prinsi de project veritas sunt vreo 4 sau 5 clipuri care dovedesc dincolo de orice indoiala ce se intampla la CNN si vendeta personala a sefului CNN cu Trump. CNN este propaganda comunista de tip Pravda!

            Si se pare ca la fel esti si tu!

            Cautati pe YouTube Project Veritas si convingeti va singuri, nu mai inghititi galustele neo marxistilor de pe acest site!
      • 0 (0 voturi)    
        CNN institutie serioasa :D (Marţi, 22 octombrie 2019, 19:08)

        RonaldDTrump [utilizator] i-a raspuns lui arap

        CNN institutie serioasa? Doamne ce rau e sa fii manipulat :)))

        https://www.youtube.com/watch?v=m7XZmugtLv4&t=724s
  • -3 (17 voturi)    
    newyorktimes vs timesnewroman (Miercuri, 9 octombrie 2019, 10:41)

    tahomir [utilizator]

    Din motive de extindere a audientei se pare ca cei de la NYT s-au hotarat sa atace si piata cotidianelor de umor si au intrat tare cu un articol de care rad nu numai oamenii sanatosi la cap ci si curcile, zebrele si marmotele.
  • -2 (4 voturi)    
    ce nenorociti rusii astia (Miercuri, 9 octombrie 2019, 19:37)

    RonaldDTrump [utilizator]

    Mai mari pramatii ca rusii si in special RasPutin nu exista:

    1. L au facut pe Barna sa vorbeasca singur.
    2. Au facut o pe Merkel sa bage Germania in peste 40% dependenta energetica de Rusia.
    3. Idem cu Macron si in plus l au mai si santajat sa se imprieteneasca cu Putinica si sa l readauge in Consiliul Europei.
    4. Pe Mueller l au dus de nas pana n a mai gasit saracul nici o proba si a ramas cum am stabilit.
  • -3 (3 voturi)    
    Atentie, s-a reinventat apa cada (Miercuri, 9 octombrie 2019, 20:00)

    xolv [utilizator]

    Radio Erevaaa, ah, CNN