Polonezii scapă de vizele pentru SUA. Trump anunță că a aprobat intrarea Poloniei în programul Visa Waiver

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 4 octombrie 2019, 20:09 Actualitate | Internaţional


Donald Trump
Foto: Wikimedia Commons
Președintele american Donald Trump a anunțat, vineri, că și-a dat oficial acordul pentru intrarea Poloniei în programul Visa Waiver al SUA, informează Reuters.

Trump anunțase încă de săptămâna trecută că va acorda Poloniei acces la programul Visa Waiver al Departamentului de Stat, care le permite cetățenilor din țările participante să călătorească în Statele Unite în scopuri turistice sau de afaceri până la 90 de zile fără viză.

Polonia încearcă de mult timp să intre în programul Visa Waiver, notează Reuters.

Aproximativ 10 milioane de polonezi trăiesc în Statele Unite, aceasta fiind una dintre cele mai numeroase comunități etnice din SUA.

Președintele american a promis de asemenea că va transfera 1.000 de militari americani în Polonia, guvernul de la Varșovia urmând să asigure finanțarea pentru construirea facilităților pentru ei.


În ceea ce privește țara noastră, amintim că, în timpul vizitei efectuate în luna august de președintele Klaus Iohannis la Washington, Casa Albă transmitea într-un comunicat că președintele Donald Trump „sprijină eforturile României de a deveni eligibilă pentru intrarea în Programul Visa Waiver, în conformitate cu cerințele legislației SUA”. Citește și: Casa Albă, comunicat cu ocazia vizitei lui Iohannis: Președintele Trump susține eforturile României pentru intrarea în programul Visa Waiver / „Viitorul României este foarte, foarte strălucit”






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















12267 vizualizari

  • 0 (10 voturi)    
    E clar, urmeaza... (Vineri, 4 octombrie 2019, 20:17)

    Robin_W [utilizator]

    Romania :-D
    • +9 (23 voturi)    
      e clar ca nu urmeaza (Vineri, 4 octombrie 2019, 22:15)

      unics33 [utilizator] i-a raspuns lui Robin_W

      The Trump administration has approved the potential sale of 32 F-35 Joint Strike Fighter jets to Poland, a sale valued at $6.5 billion.
      Tranzactia a avut loc luna trecuta.

      Cind o sa punem si noi $botul$ la o asemenea scara, o sa fim si noi in Visa Waiver.
      Pina una alta, noi am facut plingere ca nu ne-au delivered citeva transportoare amfibii ....ce vreti?
      • -2 (18 voturi)    
        Da, dar noi, la aceiași bani o să luăm F-16. (Vineri, 4 octombrie 2019, 22:53)

        Raoke [utilizator] i-a raspuns lui unics33

        La mâna a doua sau a treia. Și tot fără vize.
      • +20 (20 voturi)    
        Unde-i lege nu-i tocmeala... (Vineri, 4 octombrie 2019, 23:46)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui unics33

        Polonezii au rata de respingere la aplicatiile de viza de sub 3%. Au fost la sub 4% ani buni si totusi nu au intrat in program pentru ca legea cete sub 3%. In Romania rata cu pricina mai era ultima oara cand am auzit de ea de vreo 10%.
        • -9 (11 voturi)    
          10% (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 9:01)

          gpavel [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          respingerile sunt la ambasada(consulate),daca presedintele insista,ambasadorul(un apropiat)poate cere ca respingerile sa scada(eg 3 respinsi la 100 vize),se respecta visa waiver,deci parlamentul aproba!!
          • +2 (10 voturi)    
            Teoretic vorbind da, în practică nu cred că e așa (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 11:04)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

            Ambasadorul e într-adevăr numit de președinte și e un susținător al său. Problema e că aparatul tehnic ce se ocupă de vize aparține în proporție de peste 90% partidului democrat, dușman de moarte al președeintelui și implicit al ambasadorului. Ca peste tot și în America grosul bugetarilor sunt PSD-iști. Peste 90% din cotizațiile politice ale bugetarilor se duc la partidul democrat - PSD-ul americănesc. Dacă ambasadorul le-ar cere acestora să măsluiască aplicațiile de viză, a doua zi ar începe un scandal imens cu audieri în Congress și cu tot tacâmul. Ăștia abia așteaptă să găsească ceva de cafre să se lege.

            David Funderburk, fost amabsador SUA în România, a scris o carte foarte bună despre experianța sa cu birocrația PSD-istă, și nu numai, din aparatul diplomatic american: „Pinstripes and Reds” . Merită citită.

            La capătul celălat al firului, un exemplu: La masa de Paști de anul ăsta, de la biserica noastră, am cunoscut o tipă care e profesor asociat (asistent universitar) la universitatea statului. Deci tipa e realtiv cultivată. Nu-i așa? Părinții ei au fost expulzați pentru nu știu ce delict din Germania acum 20 de ani. Imediat ce tipa a primit cartea verde, le-a făcut invitații să vină să o viziteze în SUA. Prima aplicație de viză le-a fost respinsă și li s-a spus că nu vor primi vza niciodată din cauza delictelor din Germania. Au intrat în baza de date cu infracțiuni legate de imigrație.

            Tipa le-a plătit în ultimii 6 ani 10 aplicații de viză la amândoi prin tot soiul de „firme de consultanță”. Toate evident respinse.A mai fost și prostită de congressmanul din diatrictul ei (by the way, „democrat” și ăsta) care i-a promis că-i rezolvă problema fără să o rezolve :) Oricum părinții ei au 20 de aplicații de viză respinse. Fiecare aplicație respinsă e socotită separat chiar dacă e de la același individ. Deci doar pentru acești 2 idioți trebuie ca 700 de români să primească viză pentru ca procentul să fie de sub 3%.
      • +9 (17 voturi)    
        clar vrei sa exagerezi (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 0:26)

        opinius [utilizator] i-a raspuns lui unics33

        ale state est-europene au intrat de mult in visa waiver si nu au cumparat avioane. Ba mai mult, exista unele (Cehia) care au refuzat ostentativ amplasarea de radare / scut american.

        visa-waiver are mai mult de-a face cu numarul de solicitari de viza respinse, mai exact cu un criteriu (considerat statistic, a fi) direct proportional cu nivelul de trai din tara respectiva.

        probabil, la polonezi rata respingerilor a scazut suficient de mult ca americanii sa nu se mai teama ca polonezii vor invada america asa cum au invadat in trecut UK.
      • +4 (10 voturi)    
        :))) (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 2:00)

        rares.d [utilizator] i-a raspuns lui unics33

        Cu "Veo" ar putea sa ne scoata si din UE!!
      • +6 (8 voturi)    
        hotararea e la congres (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 10:22)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui unics33

        nu la presedinte sau guvern, si tzine de indeplinirea unor conditii privind imigrarea.
        congresul nu face exceptii, tratatnd toate tzarile in mod egal.
        ce au in plus polacii, un nume mai bun in america si un lobby mai consistent si sustinut.
        comunitatea polaca in sua e mult mai unita decat cea romaneasca.
        comunitatea romaneasca in sua este exact la fel de dezbinata, precum in ro.
        totusi, io cred ca nu va dura mai mult de doi ani pana la renuntarea la vize turistice.
    • -12 (22 voturi)    
      se va umple de cersetori si bande de hoti polonezi (Vineri, 4 octombrie 2019, 22:23)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui Robin_W

      ca in Europa ?
      Mai bine elimina vizele pt romani.
      • +7 (13 voturi)    
        Strugurii... (Vineri, 4 octombrie 2019, 23:44)

        Grexit [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

        sunt acri atunci cand nu poti ajunge la ei?
  • +11 (11 voturi)    
    Indeplineau toate conditiile cam de mult. (Vineri, 4 octombrie 2019, 20:22)

    Plagarus [utilizator]

    Ramane grupul Bulgaria, Croația, Cipru și România.
    SUA şi Ungaria au convenit să prelungească regimul de intrare liberă, fără vize, pe teritoriul SUA pentru cetăţenii unguri.
  • -3 (29 voturi)    
    Visa Waiver (Vineri, 4 octombrie 2019, 20:26)

    lider [utilizator]

    Ce inseamna sa ai un presedinte capabil.
  • +8 (20 voturi)    
    Și Ro? (Vineri, 4 octombrie 2019, 20:27)

    syms [utilizator]

    Pai Viorica de ce a fost in state?
    • -5 (21 voturi)    
      ... (Vineri, 4 octombrie 2019, 22:29)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui syms

      Nu e johannis responsabil cu politica externa? Veorica e de vina ca in 30 de ani Romania nu a fost in stare sa devina o tara mai spalata?
    • -3 (7 voturi)    
      sushh (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 6:42)

      exis [utilizator] i-a raspuns lui syms

      E politica externa. Mister Normalitate e responsabil de ea.
    • +2 (10 voturi)    
      pt. anti trompisti (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 10:25)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui syms

      vasilica s'a intalnit cu menistru' energiei.
      dupa vizita vasilichii, ala a anuntat ca'si da demisia.
      deci, daca se vizita cu trompa....ghiciti !:-)))
  • +13 (33 voturi)    
    Si Romania? (Vineri, 4 octombrie 2019, 20:48)

    Habermas [utilizator]

    Romania-i ocupata cu Viorica si cei sapte pitici rosii. Ma rog, is mai multi, da' pot fi incolonati in grupe de cate 7 la fiecare CEX.
  • +9 (23 voturi)    
    Multumit PSD+ALDE+PNL (Vineri, 4 octombrie 2019, 20:48)

    MirceaCS [utilizator]

    Daca de 30 de ani, tara noastra n-ar fi ales ales aceiasi mincinosi in continuu, aceleasi fete, aceleasi vorbe, poate eram in UE mai devreme, poate eram o tara mai puternica, si poate ne bucuram si noi de statutul de care se bucura Polonia azi.

    Romani, nu mai votati aceiasi minicinosi de 30 de ani. Daca si USR+Plus se vor dovedi aceiasi mincinosi, nu-i mai votam nici pe ei. II schimbam pana cand avem noroc de oameni macar care fac treaba.

    Romania are nevoie sa fie parte din UE, dar viitorul si-l face singura!
    • +2 (10 voturi)    
      Ai uitat... (Vineri, 4 octombrie 2019, 23:46)

      Grexit [utilizator] i-a raspuns lui MirceaCS

      sa spui ca Dragnea-i de vina!
      • +5 (7 voturi)    
        Pai nu e? (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 8:55)

        MirceaCS [utilizator] i-a raspuns lui Grexit

        Dragnea n-are nici o vina de mizeria din Romania, nu?

        O vina poarta TOTI politicienii care au facut parte din partidele care au fost la putere.
  • +19 (31 voturi)    
    Brawo! (Vineri, 4 octombrie 2019, 20:49)

    Nyk1 [utilizator]

    Felicitări fraților noștri polonezi!
    • -7 (25 voturi)    
      N-am stiut ca suntem frati cu Polonezii; (Vineri, 4 octombrie 2019, 21:03)

      Habermas [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Ce avem comun, mama sau tata?
    • +17 (27 voturi)    
      eh (Vineri, 4 octombrie 2019, 21:04)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Frati, frati, da i-ati macelarit la Katyn, nykolai ;-)
    • +6 (18 voturi)    
      Ii ajuta cu ceva pe români absența vizei pt Canada (Vineri, 4 octombrie 2019, 21:28)

      simplex1 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      În Canada romanii intra fără viză. Îi ajuta cu ceva? Nu.
      Cu excepția unor bani risipiti pe biletul de avion și cazare altă realizare nu au romanii care s-au dus acolo fara vize. Cu SUA va fi la fel.
    • +16 (16 voturi)    
      Felicitari Polonia! (Vineri, 4 octombrie 2019, 22:40)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Este de admirat determinarea, indarjirea, harnicia...si incapatanarea polonezilor in a-si atinge scopurile pe care si le propun.
  • -20 (48 voturi)    
    In timp ce (Vineri, 4 octombrie 2019, 20:49)

    tony-s [utilizator]

    ficusul prezidential se plimba degeaba prin america.
    • +19 (35 voturi)    
      Evident... (Vineri, 4 octombrie 2019, 21:07)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      ...analfabeta nationala si puscariasul carpatilor s-au plimbat cu folos.
      • +1 (21 voturi)    
        Prim-ministru (Vineri, 4 octombrie 2019, 21:32)

        tony-s [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        Romaniei nu poate avea intalniri oficiale cu presedintele sua ci doar presedintele.
        • +3 (3 voturi)    
          nu Presedintele US hotareste ridicarea vizelor (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 11:14)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

          Ci Congresul.
          Pe baza unor cifre clare.
        • +2 (2 voturi)    
          asa ii (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 11:31)

          I [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

          prim-analfabeta a fost la coafor acolo.
    • +7 (19 voturi)    
      Ce are dansul cu coruptia si incalcarea statului.. (Vineri, 4 octombrie 2019, 21:10)

      Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

      ....de drept ????!
      România gafaie de 12 ani să intre în Spaţiul de liberă circulaţie,dar din cauza corupţiei şi a încălcării statului de drept suntem out.
      N-am intrat în Schengen nici când România a deținut Președinția Consiliului UE.nici macar cu aeroporturile.!
      • -6 (22 voturi)    
        In ungaria coruptia (Vineri, 4 octombrie 2019, 22:32)

        tony-s [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

        e mai mare decat in Romania si lor li s-au ridicat vizele de ani buni, iar in polonia au fost atacuri la statul de drept mult mai grave decat in Romania.
  • +7 (15 voturi)    
    Polonezii n-au bască... (Vineri, 4 octombrie 2019, 21:02)

    maiorulmura [utilizator]

    Dacă îl băgam pe dracnea la pușcărie acum ne primeau și pe noi
    • +3 (15 voturi)    
      Problema e... (Vineri, 4 octombrie 2019, 21:47)

      Kwisatz Haderach [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

      ... că n-au fost băgați toți, tov. maior, mai sunt destule lepre în PSD
  • +6 (10 voturi)    
    Și Ro... (Vineri, 4 octombrie 2019, 21:49)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    Stat sub-inferior? Nimic de mirare în această decizie. Românii sunt percepuți în Europa ca popor migrator.
  • -3 (19 voturi)    
    Las'ca primul meditator al tarii (Vineri, 4 octombrie 2019, 21:49)

    meditatorul [utilizator]

    a primit o sapca... rosie!
  • +1 (15 voturi)    
    Free is not free! (Vineri, 4 octombrie 2019, 21:59)

    unics33 [utilizator]

    The Trump administration has approved the potential sale of 32 F-35 Joint Strike Fighter jets to Poland, a sale valued at $6.5 billion.
    Tranzactia a avut loc luna trecuta.

    Cind o sa punem si noi $botul$ la o asemenea scara, o sa fim si noi in Visa Waiver.
    Pina una alta, noi am facut plingere ca nu ne-au delivered citeva transportoare amfibii ....ce vreti?
  • -3 (25 voturi)    
    SAPCA (Vineri, 4 octombrie 2019, 22:25)

    Alunec [utilizator]

    Lasa ca noi stam mult mai bine! Ne-a obtinut klaus 4 case O SAPCA! :))))))) Asta e omul care face politica externa pentru Romania de 5 ani ! RUSINE! GHINION!
  • +7 (13 voturi)    
    Mare branza! (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 6:22)

    John M. [utilizator]

    Naivii credeau ca arati pasaportul la granita Americii si te muti in ea cu tot neamul. Deci visa waiver iti da dreptul sa intri si sa stai 90 de zile, ceva ce puteai sa faci si aplicand pentru viza inainte de asta.
    Cine crede ca se duce si nu mai iese se expune la una din cele mai mari greseli ale vietii lui pentru ca inchisorile deparamentului Imigratiei sunt mai rele ca cele din Iran, India sau Brazilia.
  • -2 (12 voturi)    
    e bine asa ,fara vize (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 7:49)

    credinciosul [utilizator]

    dupa ce ca sleim bugetul cu tot felul de armament,care mai de care mai inutil pt noi,dupa ce ne-am expus la o apocalipsa nucleara gazduind scutul de la Deveselu,protejand a nu stiu cata oara vestul(inca de pe vremea turcilor si tatarilor),macar raman in tara banii care s-ar fi cheltuit in USA pt niste poze cool,sau nu mai merg banii in acest aspirator mondial de bani ,care fac regulamente si legi dupa cum le e lor bine ,in numele democratiei autentice!