Ursula von der Leyen va dormi la muncă, în principala clădire a Comisiei Europene: Își amenajează o cameră chiar lângă biroul său

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 3 octombrie 2019, 12:42 Actualitate | Internaţional


Ursula von der Leyen
Foto: Parlamentul European
Președinta desemnată a Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, nu își construiește doar echipa, ci și o locuință la Bruxelles, fix lângă biroul său, un loc mic în care să doarmă și să locuiască, în principala clădire a Comisiei Europene, scrie Welt.de, citând surse UE de la Bruxelles.

Noul spațiu de locuit, aflat la numai câțiva metri de biroul său de la etajul 13, va fi o cameră de 25 de metri pătrați. În acest moment camera este renovată în scopuri rezidențiale.

”Putem confirma că doamna von der Leyen a cerut să se amenajeze un spațiu de aproximativ 25 metri pătrați lângă biroul său pentru nopțile petrecute la Bruxelles”, au explicat colaboratorii său, confirmând o informație a cotidianului german Die Welt, relatează și AFP.

Decizia luată de Von der Leyen are scopul de a economisi costurile de securitate asociate închirierii unui apartament privat în Bruxelles.

De altfel, nu este prima dată când ea face asta. A trăit și în clădirea Ministerului Apărării din Germania atunci când a fost ministru.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















7072 vizualizari

  • -7 (19 voturi)    
    la noi e invers (Joi, 3 octombrie 2019, 12:55)

    cucuveauamov [utilizator]

    Klaus munceste cand doarme
    • +5 (9 voturi)    
      Ai dreptate ca la noi e invers (Joi, 3 octombrie 2019, 15:58)

      varavara [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      majoritatea parlamentarilor au case sau apartamante in Bucuresti, si nu cate unul, dar le inchiriaza si in schimb stau la hoteluri scumpe pe banii statului si mai iau si diurna caci, pasamite, au domiciliul in provincie.
      Mai ales psd-istii tai.
  • -5 (13 voturi)    
    economie chirie , prostii ieftine de 2 bani (Joi, 3 octombrie 2019, 12:57)

    mnicku [utilizator]

    dupa cca 1 an n va mai performa deloc la serviciu ..........
  • +2 (16 voturi)    
    klasse (Joi, 3 octombrie 2019, 13:00)

    Point [utilizator]

    matraguna asta nu stie dacat sa taie bani?
    armata germana ajunsese in pragul colapsului datorita birocratei asteia.pe ea o interesa mai mult situatia lbgtqwertyuiop din armata,decat inzestrarea nesesara.
    dormiti linistiti(la munca)ursula lucreaza pentru tine.
    cand dracu o scapa iuropa de belstemul lui marx?
    • 0 (6 voturi)    
      circ pentru prostime (Joi, 3 octombrie 2019, 17:20)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui Point

      "Economiile" facute sunt jenante, la un buget UE sarit de 150 miliarde euro anual. Asta suna mai degraba a paine si circ.
      • +5 (7 voturi)    
        Asa este (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 1:49)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

        Trebuia si ea sa inchirieze un palat decent, undeva prin suburbii, cu numai vreo 30 de camere, piscine, heliport, colectii de arta, parc cu pauni de 10 hectare (parcul, nu paunii) si personal permanent de 20 de oameni. Ce-s 20 de oameni, la urma urmelor, fata de zecile de mii de angajati UE?!?
        Totul pe bani publici, ai dvs. si-ai mei.
        In fond, daca nu ciordesti macar vreo cateva procente din bugetul ala, la ce bun sa te mai ostenesti?!?
    • +3 (5 voturi)    
      Mai citeste... (Sâmbătă, 5 octombrie 2019, 11:36)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Point

      Armata germana nu a ajuns in pragul colapsului.De unde ai scos gogomania asta?Daca vrei sa stii ,armata a intocmit o lista cu necesarul de armament,carzarmament..etc cand a ajuns Ursula ministru.Surpriza insa,nu Ursula ci Dl.W.Schauble ministrul de finante, a taiat de pe lista mai multe cheltuieli si bine a facut.Tocmai de aceea este Germania -up si Marea Britanie-down.De suparare,britanicii vor sa-si ia jucariile si sa plece la scara blocului unde locuieste Trump.