Vladimir Putin: Nu împărtășesc entuziamsul comun legat de discursul Gretei Thunberg

de A.Z.     HotNews.ro
Joi, 3 octombrie 2019, 7:15 Actualitate | Internaţional


Greta Thunberg
Foto: Greta Thunberg/Facebook
Activista adolescentă Greta Thunberg a devenit ținta președintelui rus Vladimir Putin, miercuri, când acesta a declarat în fața unui forum organizat pentru dezbaterea chestiunilor legate de energie că nu împărtășește entuziasmul privind discursul ei de la ONU, de luna trecută, scrie Reuters.

Suedeza de 16 ani a electrizat summitul de la New York, când a tras la răspundere liderii mondiali pentru eșecul de a gestiona problema schimbării climatice, spunându-le "Cum îndrăzniți?"

Putin, în timp ce prezida o sesiune a forumului pentru energie de la Moscova a comentat: "S-ar putea să vă dezamăgesc, dar nu împărtășesc entuziamsul comun legat de discursul Gretei Thunberg."

"Nimeni nu i-a explicat Gretei că lumea modernă este complexă și diferită...și oamenii din Africa sau mulți din Asia își doresc să aibă același nivel de trai ca Suedia."

Președintele american Donald Trump a luat-o peste picior pe Thunberg și pe parlamentarul canadian Maxime Bernier, numind-o alarmistă și instabilă psihic. Thunberg a spus că batjocura la adresa copiilor arată că mesajul ei a devenit "prea puternic și de nesuportat".

Putin a declarat că tinerii pe care îi interesează chestiunile legate de mediu ar trebui susținuți, adăugând însă că "atunci când cineva folosește copii și adolescenți în interes personal, merită numai să fie condamnat."

"Sunt sigur că Greta este o fată bună și sinceră. Însă adulții trebuie să facă totul pentru a nu aduce copiii și adolescenții în situații extreme."






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7006 vizualizari

  • -11 (23 voturi)    
    tinta? (Joi, 3 octombrie 2019, 7:47)

    Nevermind [utilizator]

    Deci nimeni nu poate avea o parere, ca mica gurista devine victima instant. Ce sa spun... snowflake generation

    Daca a devenit tinta lui putin, inseamna ca Jeremy a violat-o:

    https://www.thesun.co.uk/news/10022396/greta-thunberg-meltdown-wont-help-world/

    si pentru romanii verzi:

    https://www.libertatea.ro/stiri/greta-thunberg-atacata-dur-de-jeremy-clarkson-fostul-realizator-top-gear-fii-fata-cuminte-si-tine-ti-gura-2761364?utm_source=libertatea-test&utm_medium=refer
    • -8 (16 voturi)    
      corect (Joi, 3 octombrie 2019, 11:04)

      Toni_Romania [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

      toti ciudatii sunt dati la Tv
      (ciudati utili unor grupuri)
  • -3 (31 voturi)    
    In sfarsit (Joi, 3 octombrie 2019, 8:10)

    marc.andre [utilizator]

    O declaratie de bun simt!
  • -3 (29 voturi)    
    n-aș fi crezut... (Joi, 3 octombrie 2019, 9:06)

    Tiberiu Marian Teodorescu [anonim]

    ...să ajung să zic asta, dar acu putina chiar are dreptate...
  • +7 (23 voturi)    
    putin si trump sunt de acord (Joi, 3 octombrie 2019, 10:56)

    enache22 [utilizator]

    si asta e cea mai buna dovada ca sunt 2 idioti.
    • -8 (18 voturi)    
      si nu sunt nici macar utili (Joi, 3 octombrie 2019, 12:05)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui enache22

      tu i-ai luat la faza asta. Esti exact definitia.
  • +7 (15 voturi)    
    Cat poate sa-i scoata din minti fata asta (Joi, 3 octombrie 2019, 16:56)

    never_down [utilizator]

    E de ajuns sa spuna let's save the planet si toti trumptarzii rusofili o iau razna.
  • -6 (14 voturi)    
    Subscriu (Joi, 3 octombrie 2019, 17:49)

    Mircea11 [utilizator]

    De obicei imi este imposibil sa fiu de acord cu Putin, dar acum consider ca are dreptate 100 %.
    Expresia fetei, foarte probabil indelung studiata, nu are nici o legatura cu vreo actiune ecologista ci doar cu actiuni extreme, asemeni inchizitiei.
  • +3 (5 voturi)    
    Putinel zice... (Joi, 3 octombrie 2019, 22:38)

    indaco [utilizator]

    cine dracu e interesat de ce zice un dictator care ucide ziaristi si oponenti politici? Greta va lua Nobelul, Putler vei ramane in istorie ca un criminal.
  • 0 (4 voturi)    
    Greenpeace, arestati la Murmansk... (Vineri, 4 octombrie 2019, 0:59)

    Namaste [utilizator]

    Greenpeace nu venise cu adolescente ori school-strikers, dar si atunci, identic si ipocrit, Putin pretindea ca stie si "apreciaza" de tanar, (bla, bla!) activitatea GP, dar de arestat ca pe "huligani" i-a arestat pe activistii GP si-ntr-un tarziu negociat(?!) i-a eliberat ...
    Execrabili, kaghebistii, de oriunde ar fi, Romania inclusive!