Înregistrarea discuțiilor asasinilor lui Khashoggi: Un animal destinat sacrificiului / Ascult adeseori muzică atunci când tranșez cadavre

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 1 octombrie 2019, 16:10 Actualitate | Internaţional


Khashoggi si Hatice Cengiz
Foto: Captura Twitter
Asasinii ziaristului saudit Jamal Khashoggi glumeau, chiar înainte de sosirea ziaristului la consulatul saudit din Istanbul, că "nici măcar un măcelar nu tranșează carnea pe pământ", ci îl „atârnă” într-un cârlig, potrivit unor martori interogați de BBC, transmite AFP.

Helena Kennedy, o avocată britanică ce a participat la ancheta ONU, a ascultat o înregistrare furnizată de autoritățile turce - care plasaseră microfoane în consulat - în care Khashoggi este calificat drept un "animal destinat sacrificiului".

"Se întrebau dacă încap corpul și șoldurile într-un sac", a spus ea, în acest documentar difuzat în emisiunea Panorama luni seara, un an după crima din 2 octombrie.

Doctorul legist suspectat că a tăiat corpul în bucăți spunea: "Ascult adeseori muzică atunci când tranșez cadavre. Uneori cu o cafea și o țigară în mână", potrivit lui Kennedy. "El spunea: +Este pentru prima oară în viața mea când trebuie să tranșez bucăți pe pământ - chiar și un măcelar care vrea să tranșeze un animal îl atârnă", a a adăugat ea. "Îl auzi râzând, e înfiorător".

Turcia a predat ONU o înregistrare de 45 pentru ancheta privind uciderea ziaristului, un critic al regimului de la Riad.

Crima, în care ar fi fost implicați 15 agenți saudiți, a stârnit o emoție considerabilă. CIA și un expert ONU, Agnes Callamard, l-au indicat prințul moștenitor al Arabiei Saudite, Mohammed bin Salman, ca aflându-se în spatele asasinatului. Acesta a negat. Încercând să spele imagina, regatul saudit a reținut 11 suspecți.

Khashoggi s-a deplasat la ambasadă pentru a obține actele necesare căsătoriei cu logodnica sa turcă. "Îl auzi pe Khashoggi trecând de la sentimentul de încredere la frică, apoi la o angoasă în creștere, teroare și în sfârșit certitudinea că ceva fatal se va produce", a subliniat avocata.

Raportoarea specială a ONU Agnes Callamard, care a ascultat și ea înregistrările, a povestit că Khashoggi și-a întrebat călăii: "O să-mi faceți o injecție?", iar aceștia îi răspund: "Da".

"Ce auzim apoi arată că a fost sufocat, fără îndoială cu o pungă de plastic în cap", potrivit acesteia. "Apoi, altcineva spune +E un câine, pune-i asta pe cap, înfășoară-l. Nu putem decât să înțelegem că i-au tăiat capul", a explicat ea, la BBC.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















13667 vizualizari

  • -4 (12 voturi)    
    este Inspirational (Marţi, 1 octombrie 2019, 16:25)

    un domn [utilizator]

    pentru Zero Dark Moscow
  • +6 (22 voturi)    
    ceva blocada americana? (Marţi, 1 octombrie 2019, 16:28)

    kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator]

    sau poate chiar un razboi pentru eliberarea sauditilor de tiran?
    Un stat care isi transeaza proprii cetateni nu pateste nimic??!
    • +2 (4 voturi)    
      Eh (Miercuri, 2 octombrie 2019, 9:45)

      Hydra [utilizator] i-a raspuns lui kingdavidhotel(banat pentru adevar?)

      Si cu tine acum. Cand cumperi de 100 mld $ armament de la amerloci, nu esti tiran. Esti doar un partener de afaceri.
      Cu mentiunea ca nici cu cealalte factiuni nu imi este rusine. Toti poveaza in salvatori, in timp ce fac afaceri.
      • +1 (1 vot)    
        absolut adevarat! (Miercuri, 2 octombrie 2019, 15:52)

        kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator] i-a raspuns lui Hydra

        daca Korea ar cumpara arme americane de 10 miliarde ar deveni brusc o prietena de nadejde!
  • +14 (20 voturi)    
    pai (Marţi, 1 octombrie 2019, 16:31)

    IonIonescuDeLaBrad [utilizator]

    La ce ne asteptam de la un popor care abia a iesit din anii 60 din corturi?

    Fac si turism acum, isi lanseaza ofertele, abia astept sa vad cum o sa dispara unii in neant.
    • +8 (18 voturi)    
      Inchizitia catolica (Marţi, 1 octombrie 2019, 18:38)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui IonIonescuDeLaBrad

      a schingiuit in fel si chip in Spania, Italia, cruciatii au sacrificat mii de copii europeni, nazistii germani au decapitat in piata publica, fruntasii PCG prin '33, chinezii, cu vechime culturala atestata de opt milenii, au inventat tortura prin "picatura chinezeasca", Biblia citeaza lapidarea si trecerea prin "foc si sabie" a filistenilor, copii si femei inclusiv, sirul lung al atrocitatilor savarsite de englezi in Australia, contra aborigenilor, ori in Canada si America sau cel al pogromurilor din Ukraina, Basarabia savarsite de cazacii in serviciul Tarului... Asta nu e chestie de popor ci de sistem!
  • +15 (17 voturi)    
    Turcii sunt la fel de vinovati (Marţi, 1 octombrie 2019, 19:00)

    graveyard_shift [utilizator]

    ca si sauditii. Aveau acces la discutiile din ambasada, stiau ce se pregateste si totusi au lasat lucrurile sa mearga mai departe doar ca sa aibe munitie contra inamicului. Si acum se bat cu pumnul in piept, pozand in mari aparatori ai justitiei.
    Niste javre.
    • +1 (7 voturi)    
      Moscova dikteaza la Ankara (Marţi, 1 octombrie 2019, 21:55)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui graveyard_shift

      Sultanu. Este un biet shef de Colhoz ( shantajat cu pedofilie filmata )
      • +1 (1 vot)    
        da da da (Miercuri, 2 octombrie 2019, 16:18)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Vezi ca americanii ii tin in brate pe sauditi. Puteai sa te abtii la articolul asta. Mai repede bagai ceva de rusia si phutin la un articol cu masini, ca nu era chiar ca nuca-n perete fata de asta.
  • +8 (8 voturi)    
    este coada la vize pentru arabia (Marţi, 1 octombrie 2019, 22:01)

    Dodel540 [utilizator]

    saudita.
    coada mare de tot !
  • -3 (7 voturi)    
    ceva nu e in regula (Miercuri, 2 octombrie 2019, 7:14)

    Puiu Vladare [utilizator]

    Crima oribila savarsita in consulat nu e pardonabila. Ce nu se discuta nicaieri este cum e acceptabil ca Turcia sa instaleze microfoane intrun consulat al unei tari. Cand rusii au intesat ambasada americana din Moscova, era clar ca era o extensie a razboiului rece intre doi rivali. Turcia si Arabia Saudita nu par sa fie rivali...

    Care e substratul aici? Turcia plaseaza microfoane si apoi se deconspira findca au inregistrat detaliile ingrozitoare ale unei crime? Pare cam subtire argumentul, care merge la gospodine slabe de inger, dar
    in lumea cruda si perfida a spionajului, in care un mort in plus nu deranjeaza pe prea multi.
    • +2 (2 voturi)    
      Turcia si Arabia Saudita sunt mari rivali (Miercuri, 2 octombrie 2019, 10:18)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Puiu Vladare

      la fel Turcia si Iranul sau Arabia Saudita si Iranul.
      Sunt 3 religii islamice diferite ca nuanta, nu s-au inteles niciodata in istorie.
    • 0 (0 voturi)    
      ai ceva dreptate! (Miercuri, 2 octombrie 2019, 11:55)

      Sunt_nimic! [utilizator] i-a raspuns lui Puiu Vladare

      De ce ia primit minusuri?

      1. ai dreptate, in sensul ca pe timpul Razboiului rece, intre Lume alibera si Imperiul raului, "orice era permis".

      Dar acum Arabia Saudita poate ca este un rival, dar categoric NU este un dusman oficial pentru Turcia!

      Cum justifica plasarea microfoanelor?

      2. "in care un mort in plus nu deranjeaza pe prea multi." - o exprimare cam poetica.
      Insa turcilor li se poate reprosa ca au permis uciderea si transarea disidentului, iar ulterior au "iesit pe piata" cu inregistrarile!