Povestea alarmantă a „recesiunii sexuale” din Japonia

de A.Th.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 septembrie 2019, 15:30 Actualitate | Internaţional


Tokyo
Foto: Wikipedia
În întreaga lume, tinerii fac mai puțin sex decât generațiile anterioare. În prima linie a așa-numitei „recesiuni sexuale” se află Japonia, care are una din cele mai mici rate ale fertilității de pe planetă și poate servi drept poveste alarmantă pentru SUA și alte țări industrializate.

Shota Suzuki lucrează ca administrator de clădire la Tokyo. După serviciu, preferă să hoinărească cu prietenii într-o zonă cunoscută pentru anime și manga. Dar, la 28 de ani, Suzuki n-a fost niciodată implicat într-o relație romantică și este pesimist că va fi vreodată. „Da, sunt virgin” a spus el pentru CBS News. „Aș vrea să mă însor, dar nu pot să găsesc o parteneră”.

Suzuki este departe de a fi un caz izolat. Nu este greu să găsești și alți adulți tineri, cum este Kakeru Nakamura, care este surprinzător de deschis cu privire la lipsa de experiență sexuală: „Părinții spun să mă grăbesc și să mă însor. Le spun că sunt prea ocupat”.

Un raport al Japan Fertility Survey dezvăluie că virginitatea este în creștere; unul din 10 bărbați japonezi trecuți de 30 de ani este încă virgin. Aceasta pune rata virginității din Japonia mult înaintea altor națiuni industrializate.

„O mare parte din acești indivizi nu găsesc o parteneră pe piață”, spune Peter Ueda, cercetător în sănătate publică la Tokyo University. El sună alarma cu privire la rata în creștere a virginității în Japonia, „în prezent cea mai mare înregistrată vreodată într-o țară cu venituri mari”.

Pentru Japonia, aflată deja într-un declin fără precedent al populației, seceta sexuală este o nouă veste rea. Dacă se menține tendința actuală, populația Japoniei se va înjumătăți în următoarea sută de ani. Scăderea în sex și nașteri este pusă pe seama orelor lungi de muncă, a timpului mult petrecut online și a fetișizării japoneze a companiei digitale care se manifestă prin popularitatea roboților și a „partenerilor” holografici.

Dar Ueda bănuiește că insecuritatea financiară și a locului de muncă este cea care alimentează recesiunea sexuală din Japonia: „În comparație cu cei care au slujbe permanente, cei cu angajament part-time sau temporar sunt de patru ori mai inexperimentați heterosexual la vârste între 25 și 39, iar cei fără loc de muncă – de opt ori”.

Shota Suzuki are un loc de muncă stabil, dar spune că se simte dezavantajat pe piața relațiilor inter-sexuale: „Nu câștig destul ca să mă însor, ci doar ca să mă întrețin singur. Prietenii mei sunt în aceeași barcă”.

Cercetătorii au avertizat deja că această problemă nu este specifică doar Japoniei și că SUA ar putea fi următoarea țară vizată. (CBS News)







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















21606 vizualizari

  • -19 (39 voturi)    
    Soluția este ca statul japonez să ofere vacanțe... (Sâmbătă, 28 septembrie 2019, 16:09)

    Nyk1 [utilizator]

    ...de câte o lună-două în Thailanda sau Cambogia celor care au astfel de probleme. Chiar și România, căci fanteziile lor sunt de multe ori cu privire la fete albe, europene. Din păcate, noi că națiune nu știm să ne promovăm valorile, dovadă că încă nu s-a legalizat prostituția.
    • +13 (13 voturi)    
      Bre! (Sâmbătă, 28 septembrie 2019, 20:42)

      valli [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      aici nu e rusia!
  • +12 (30 voturi)    
    Sa vina la Romanica (Sâmbătă, 28 septembrie 2019, 16:12)

    sfarleaza [utilizator]

    E invers, somerii si asistatii se foot ca chiorii ca au timp berechet :)))
    Basca restul care agreseaza sexual oriunde si oricand (in masina politiei, in scara blocului, pe strada...)
    • +1 (1 vot)    
      Dar copii au?! (Luni, 30 septembrie 2019, 18:35)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui sfarleaza

      Chestiunea e sporul democratic, nu Kamasutra...
  • -2 (26 voturi)    
    De ce refuza Japonia imigranti si "refugiati"? (Sâmbătă, 28 septembrie 2019, 16:59)

    animatron [utilizator]

    Populatia Japoniei, 126 milioane de locuitori, scade cu circa 1 milion la fiecare 4 ani.
    Cum din Japonia nu se emigreaza in masa (si nici macar in numar mic) e vorba doar de scaderea naturala.

    Chiar daca se va injumatati intr-o suta de ani (daca nu se schimba absolut nimic in acest rastimp), populatia Japoniei va ramane una importanta, de peste 60 de milioane locuitori (la nivelul Frantei sau Italiei de acum).

    Japonia face eforturi si progreseaza spre o societate foarte inalt robotizata si informatizata, organizarea societatii se va baza mult pe inteligenta artificiala si automatizarea majoritatii proceselor de productie si distributie.

    Va fi nevoie de mult mai putini "lucratori", majoritatea celor care vor munci o vor face de pe posturi de creatie, supraveghere sau acolo unde factorul uman va ramane esential pentru luarea unei decizii.

    Toate statele "dezvoltate" (orice va insemna acest lucru peste zeci de ani) nu vor mai avea nevoie de forta de munca umana la nivel actual, dimpotriva, o populatie mai redusa va deveni mai securizata si mai prospera.

    Se propune deja (oficial in unele tari s-au facut si teste-pilot) crearea unui sistem generalizat de asistenta sociala printr-un fel de "salariu gratuit si universal", acordat tuturor umanilor fara ca acestia sa fie obligati la "munca".

    E foarte probabil ca pe viitor sa avem state care sa incerce sa evite cresterea populatiei, pentru a mentine sisteme sociale stabile si a asigura o crestere sigura si continuua a prosperitatii.

    Ideologi de stanga au inteles ca asta inseamna state "conservatoare" si total "antimigratie", asa ca veti observa in presa stangista din ce in ce mai multe articole care vor ataca revolutia actuala (a 4-a) privind IA, vor indemna la blocarea "robotizarii", vor cere sa unele activitati slab calificate sa nu fie totusi preluate de roboti (ca altfel nu mai au migrantii de lucru).
    • +10 (16 voturi)    
      robotizarea e o sperietoare precum anul 2000 (Sâmbătă, 28 septembrie 2019, 18:16)

      ics_11 [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Inainte de anul 2000 se spunea ca toate calculatoarele o vor lua razna pentru ca nu stiu sa tina anul cu 4 cifre. Nu s-a intamplat absolut nimic, dar o gramada de firme au castigat o gramada de bani din asta.
      In anii 70-80, imaginandu-si cum va fi in anul 200, copiii desenau rachete care zbuaru cu miile prin cosmos si oameni care traiau in blocuri pe Marte. Suntem aproape de 2020 si vedeti si voi cate navete zboara ...
      Tot prin anii '70-90 mai exista petrol doar pentru cateva decenii ...
      In ce priveste IA sa fim seriosi : se confunda IA cu o baza de date care este adaptata. Pai cine o sa stea sa introduca alimentele pe care le are in frigider ca sa primeasca o reteta oarecare pentru ele ?! Si dupa aia cine o sa stea sa "noteze: ca a luat 0.5 kg de cartofi deci au mai ramas 2.5 kg ?!
      De ce nu va avea succes robotizarea ?! Robotii vor produce mai mult si mai iefitn (altfel de ce i-ai cumpara ?!). Oferta de produse va creste. Multi oameni vor ramane someri. Fiind someri, nu vor avea cu ce sa cumpere. Deci cererea va scadea. Degeaba vor produce robotii mult si ieftin, lumea nu-si va permite sa cumpere ce produc ei. Astfel robotii vor deveni asbolut inutili si costisitori.
      Sunt cunoscute cazuri cu unii care si-au luat, cu o gramada de bani, aparate automatie de facut pizza care ar putea produce de zeci de ori mai mult decat se consuma. In cat timp se vor amoriza costurile ?! :)
    • +10 (10 voturi)    
      Japonia, prizoniera traditiilor (Duminică, 29 septembrie 2019, 4:47)

      Puiu Vladare [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Japonia e prizoniera propriilor traditii. Japonia accepta imigranti dar nu permite naturalizarea. Ca atare, nu sunt multi care sa reziste peste generatii fara drept de vot sau alte drepturi elementare care ar reveni unui cetatean japonez. Pana si un japonez etnic pur dar nascut in afara Japoniei are probleme serioase pentru a isi cere cetatenia parintilor.

      In ceea ce priveste casatoriile, odata casatorita, femeia ramane acasa si se ocupa de gospodarie, iar sotul ii lasa in administrare tot salariul. Sunt si exceptii desigur, dar in general japonezii sunt foarte conformisti .
      Nu stiu daca e o criza de locuinte in Japonia, dar locuintele sunt foarte mici si scumpe, o familie implica costuri residentiale mai mari, deci nu e usor ca dintr-un salariu sa sustii toata familia.

      In general, slujbele permanente in Japonia sunt foarte stabile, e rusinos pentru o companie japoneza sa concedieze angajati si in felul asta se mentine o structura sociala intacta, angajatul e loial companiei, compania ii este loiala angajatului, se stie ca are o familie de intretinut, etc, etc. Cu angajatii temporari e o mare problema, odata ce esti temporar, toata viata vei fi temporar, sau part-time. Japonezii au inventat practic angajatul temporar, pe care-l platesc mai putin, caruia nu-i platesc aceleasi beneficii ca unui angajat permanent. Majoritatea lucreaza in companii mici care sunt furnizorii companiilor mai importante, aceste companii mici find folosite pentru a reduce preturile de furnizor. E multa suferinta printre acest angajati si cred ca si rata sinuciderii e foarte mare printre ei.

      Sunt multi ciudati in societate, dar in mare, japonezii nu sunt mai diferiti de alte popoare ale lumii, se petrece si se "f...e" la greu si in Japonia, doar ca nu vor sa faca copii, copiii sunt prea costisitori, si mai apoi femeile nu vor sa ramana acasa la "cratita" cum e obiceiul. Ca atare, nu se insoara si nu fac copii. Dar cu babardeala, nicio problema. Societate mai avansata, deh...
    • +9 (11 voturi)    
      Paranoia? (Duminică, 29 septembrie 2019, 10:16)

      keres [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Lasa ideologia prietene, ca aici e vorba de depopularea unei tari. Imigratia fie ca-ti place tie sau nu e solutia.
      • -6 (10 voturi)    
        La fel s-au gandit si romanii, acum 2000 de ani (Duminică, 29 septembrie 2019, 11:07)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui keres

        Rezultatul? caderea unui imperiu ale carei realizari tehnologice au putut fi ajunse din urma cam dupa inca 1200 ani.
        Dar ai perfecta dreptate, imigratia e solutia.
        La ce, numai voi stiti!
        • +8 (8 voturi)    
          Caderea unui imperiu muribund deja (Duminică, 29 septembrie 2019, 14:50)

          ankido [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Dar din ruinele astea a luat nasterea civilizatia occidentala. America prima putere a lumii e rezultatul imigrantilor din Europa.
          • -2 (10 voturi)    
            Cuvintele-cheie fiind „din Europa” (Duminică, 29 septembrie 2019, 15:25)

            Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui ankido

            Și dintre ăștia pun pariu că majoritatea au venit din UK sau din Europa de Nord (țările scandinave, Germania, Olanda).
            • +3 (7 voturi)    
              mda, doar blonzii sunt oameni (Duminică, 29 septembrie 2019, 17:50)

              4real [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

              fugi in vizuina de unde ai iesit.
    • +4 (6 voturi)    
      xzxzxzx (Duminică, 29 septembrie 2019, 14:18)

      solar [utilizator] i-a raspuns lui animatron

      Solutii pentru ”problema ” somajului cauzat de robotizare sunt cu zecile ! Incă nu sunt ...vizibilitate si mentalitățile nu sunt risipite, DAR VOR FI ! Robotizarea este dincolo de orice îndoială un mare , mare progres pentru oameni si pentru timpul lor liber sau venitul din muncă Dimpotrivă, îl creste si creste si productivitatea ! Dau ca exemplu un mic calcul (ex abrupto) 160 ore muncă pentru 1 salariat + 1 robot = 2000 euro + 2000 euro salar lunar (= 4000 euro) =12,50 euro pt. ora de muncă
      80 ore muncă pentru 1 salariat + 1 robot = 2000 euro +2000 euro ( = 4000 euro) = 25 euro pt ora de muncă. Ceea ce creste este Valoarea Orară a Muncii la care se adaugă ...timpul personal liber. Aș zice chiar că există șanse ca ȘOMAJUL să dispară complect. Ce faci și cum organizezi social acest timp liber la dispozitia persoanei este cu totul altă discuție .
  • +5 (19 voturi)    
    Asta ar fi șansă planetei (Sâmbătă, 28 septembrie 2019, 19:35)

    Captain Obvious [utilizator]

    Să nu ne mai înmulțim ca iepurii. ( Iepurii au o viață mult mai scurta, noi distrugem la planeta vreo 70+ ani)
  • +11 (23 voturi)    
    In toate tarile este asa (Sâmbătă, 28 septembrie 2019, 20:55)

    pseudon [utilizator]

    Acesta este si motivul pentru ca nici eu nu m-am insurat. Venitul este prea mic ca sa pot intretine o familie. Am trait destul in saracie, si nu vreau sa o inmultesc.
    Nu sunt egoist si nici materialist. Muncesc zi de zi; dar salariul n-ar fi de ajuns pentru a intretine o familie.
    D-asta urasc conducerea tarii si pe toti parlamantarii. Or fi ei pusi de Dumnezeu, dar nu dau doi bani pe ei. Pentru ca ei si-au facut salariile mari din ceea ce era al nostru, al saracilor. Ei nu duc grija zilei de maine. Ei mi-au stricat viata; si cand voi avea ocazia o voi strica-o si eu lor. Sa vina un razboi, sa-mi de-a arma pe mana si voi stiu eu atunci in cine voi trage.
    • -3 (13 voturi)    
      te-ai uitat prea mult la filme manga (Duminică, 29 septembrie 2019, 16:31)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui pseudon

      Stii copilas? unul din motivele istorice al existentei familiei in acceptiunea moderna este( pe langa inmultirea speciei si cresterea in siguranta al copiilor) este exact cel economic.
      Fiindca ai sa observi ca un apartament cu doua camere cu costa dublu fata de o garsoniera, intretinerea nici pe departe, sa faci de mancare pentru doua persoane in loc de una este neglijabil ca si cost, etc.
      Ti-e tie frica de sexul opus si din cauza asta ai niste frustrari politico-anarhiste!
      Dar nu fii speriat, 99% din labarii analfabeti sunt frustrati!
  • -1 (1 vot)    
    Comentariile (Luni, 30 septembrie 2019, 18:45)

    Namaste [utilizator]

    "oamenilor muncii" autohtoni, cu ceva cruci "traditionale" in sange... :-(