"OK " este acum considerat un simbol de instigare la ură, fiind adoptat de alternativa dreaptă

de A.Z.     HotNews.ro
Vineri, 27 septembrie 2019, 7:46 Actualitate | Internaţional


B. Tarrant
Foto: Twitter
Gestul mâinii în semn de "OK" este acum considerat un simbol de instigare la ură, potrivit unui raport recent al Ligii Împotriva Defăimării (ADL), scrie CNN.

ADL a adăugat acest simbol, împreună cu alte câteva, joi, la baza de date care conține slogane și simboluri utilizate de extremiști. Gestul "OK" este cunoscut, în mod universal, pentru faptul că reprezintă un semn de aprobare sau anunțarea faptului că totul este în regulă. Însă ADL susține că, în timp ce nu toată lumea folosește gestul cu intenții negative, acesta a fost adoptat de alternativa dreaptă.

Legătura gestului cu ideea de supremație a rasei albe a început ca o farsă a utilizatorilor site-ului 4chan. Aceasta a avut ca scop provocarea unei reacții exagerate din partea presei sau a celor cu idei liberale, spun experții ADL, pentru a-i face să pară ridicoli pentru condamnarea unui semn inocent. Însă în 2019, semnul a început să fie adoptat în mod serios.

"Unii adepți ai supremației albe par să fi abandonat intenția ironică din spatele campaniei inițiale de trolling și au folosit simbolul ca o expresie sinceră a mișcării", a transmis ADL.

Experții ADL îl menționează pe australianul Brenton Tarrant, acuzat de masacrarea a 51 de persoane în Noua Zeelandă. El a folosit simbolul OK în timpul apariției în tribunal, la puțin timp de la arestul său și a pledat nevinovat.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















9677 vizualizari

  • +37 (41 voturi)    
    Niste tampiti ! (Vineri, 27 septembrie 2019, 8:08)

    Idealistu [utilizator]

    Au acelasi mod de gandire ca stalinistii de acum 80 de ani !
    • -12 (20 voturi)    
      Ai dreptate, ADL este antichristul! (Vineri, 27 septembrie 2019, 8:51)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      Doar 4chan te poate mantui :)))
  • +5 (19 voturi)    
    Ok. (Vineri, 27 septembrie 2019, 8:14)

    Lok [utilizator]

    4chan 4 the win!!!!
    Pentru cine nu intelege. Cititi articolul.
    • +17 (23 voturi)    
      ''who is 4chan'' (Vineri, 27 septembrie 2019, 9:40)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      idiotenia media este generalizata.stiristii chiar au inceput sa creada ce debiteaza populimii.
      intrebarea mea e who the fkuk is adl?
      si mai ales cine dracu sunt ''expertii'' lor in trolling.
      cnn-ul nu-si face decat datoria.fabrica stiri false.
      si HN publica orice.
      ORICE!!!
      • +5 (11 voturi)    
        who is adl? (Vineri, 27 septembrie 2019, 10:39)

        Lunix [utilizator] i-a raspuns lui Point

        Din wikipedia: "The Anti-Defamation League (ADL; formerly known as the Anti-Defamation League of B'nai B'rith) is an international Jewish non-governmental organization based in the United States..."scl. Cetatenii evrei din orice tara TREBUIE sa instiinteze Liga pentru orice insulta sau derapaj ce nu-i political correct pentru evrei pe care le aud sau le vad.Toata lumea TREBUIE sa se teama de ADL.
  • +6 (8 voturi)    
    Adica asta? (Vineri, 27 septembrie 2019, 8:56)

    Razvan_M [utilizator]

    https://pbs.twimg.com/media/EFbIASRU0AABVCk?format=jpg&name=small

    Este teribil ce l-au pus pe bietul om sa faca!
  • +11 (19 voturi)    
    stai asa (Vineri, 27 septembrie 2019, 9:03)

    AliKimiku [utilizator]

    Cine e alternativa dreapta?
    Autorii articolului adica agentia de propoaganda CNN fac legatura intre un tampit din Noua Zeelanda cu un partid parlamentar din Germania.
    Pur si simplu puteau sa spuna extrema dreapta, neo-fascistii, etc dar ei au ales sa foloseasca direct "alternativa dreapta"?
  • +21 (23 voturi)    
    facepalm (Vineri, 27 septembrie 2019, 9:40)

    hanu [utilizator]

    e incredibil cata prostie e pe lumea asta... ce mi se pare curios e ca oamenii astia pot totusi functiona, produce bani, intretine familii...credeam ca e totusi necesar un iq minim pt asta....
  • +6 (6 voturi)    
    Successful trolling... (Vineri, 27 septembrie 2019, 11:02)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    ... is successful.
  • +4 (6 voturi)    
    alternativa proasta (Vineri, 27 septembrie 2019, 11:04)

    I [utilizator]

    :))))
  • +8 (10 voturi)    
    Gata (Vineri, 27 septembrie 2019, 11:10)

    Setalcott [utilizator]

    Daca ADL sustine, e oficial.
  • +8 (10 voturi)    
    Chiar s-a tâmpit toată lumea? (Vineri, 27 septembrie 2019, 12:45)

    Parerologul [utilizator]

    Așa tovarășe ADL! facem cum cere partidul! spuneți-ne ce cuvinte avem voie și ce nu avem voie să folosim.. Ca să nu denigrăm pe aleșii poporului așa cum fac dușmanii poporului (adică alternativa dreaptă a spectrului politic). Dacă ăsta nu e neocomunism atunci ce e?
    • +2 (2 voturi)    
      Nu era cazul de facut misto! (Vineri, 27 septembrie 2019, 16:21)

      Jegul Cristian Ioan [utilizator] i-a raspuns lui Parerologul

      Eu vream sa stiu daca AM voie sa zic "OK!" in loc de "este in regula" sau voi fi considerat extremist de dreapta, rasist, antisemit, suprematist sau mai stiu eu ce?!

      la firma avem o serie intrega de echipamente embedded cara al interogare raspund cu "OK", ce facem acum, trebuie sa schimbam la toate firmware??

      Cum este politically correct sa zici in loc de "OK"??