Aproape jumătate dintre austrieci vor să limiteze drepturile musulmanilor / 70% cred că islamul nu-și are locul în Occident (sondaj)

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 26 septembrie 2019, 21:55 Actualitate | Internaţional


moschee
Foto: YouTube
Aproape jumătate dintre austrieci (45%) cred că musulmanii nu ar trebui să aibă aceleași drepturi ca și ei, potrivit unui studiu al Universității din Salzburg, publicat joi, cu câteva zile înainte de alegerile legislative, și care arată o puternică neîncredere față de islam, scrie AFP.

Dintre respondenți, 45 % au bifat afirmația: "musulmanii nu ar trebui să aibă aceleași drepturi ca toată lumea din Austria".

70% dintre respondenți spun că Islamul nu-și are locul în Occident.

O majoritate a austriecilor se pronunță pentru restrângerea practicilor religioase ale musulmanilor și afirmă că uneori se simt străini în propria țară din cauza prezenței lor.

59% se tem ca unii musulmani să nu fie teroriști.

Iar 48% cer interzicerea construcției de moschei.

În Austria, unde 8% din populație afirmă că este de confesiune musulmană, islamul este recunoscut oficial ca religie din 1912.

Potrivit studiului, alegătorii de extremă dreapta, persoanele fără studii superioare sau cu vârste peste 75 sunt cele mai ostile în această privință.

Invers, votanții Verzilor, persoanele sub 30 de ani sau cu studii superioare au o opinie pozitivă în proporție mai mare legată de această religie.

Studiul a fost realizat în 2018 pe un eșantion de 1.200 de persoane.

Conservatorii conduși de fostul cancelar Sebastian Kurz sunt favoriți la alegerile parlamentare de duminică.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















5134 vizualizari

  • +3 (15 voturi)    
    Lol (Joi, 26 septembrie 2019, 21:57)

    mitg [utilizator]

    Austriecii trebuie sa-si intre in toate mintile, ca doar patria vecina Germania va fi in curand majoritar islamica!

    Daca dragoste nu e, facem!
  • +2 (18 voturi)    
    Hopaaaa.....se deșteaptă austriecii? (Joi, 26 septembrie 2019, 22:08)

    prec [utilizator]

    Mult le-a luat!
  • +2 (16 voturi)    
    azi musulmanii, maine romanii si bulgarii (Joi, 26 septembrie 2019, 22:29)

    Poiana lui Occam [utilizator]

    desi noi avem valoare
  • +1 (9 voturi)    
    Cine a comandat (Joi, 26 septembrie 2019, 22:37)

    dincannes [utilizator]

    … studiul, sa ia masuri acum !
    Daca se accepta ca suntem ca intr-un razboi, legile democratice nu se mai aplica si Austria (de fapt Europa toata), mai are sanse sa dureze.
  • +3 (19 voturi)    
    Ce aduc musulmanii Europei? (Joi, 26 septembrie 2019, 23:48)

    vagabond [utilizator]

    Marea majoritate nu stiu decat sa se dea cu fundu in sus la rugaciune de 15 ori pe zi, sa toarne copii pe ajutor de la stat si sa tipe ofentati ca n-au voie sa se imbrace ca ninja.
    • -1 (11 voturi)    
      ce aduc romanii Europei ? Muzicantii din metrou ? (Vineri, 27 septembrie 2019, 13:57)

      Poiana lui Occam [utilizator] i-a raspuns lui vagabond

      Cersetori prin pietele oraselor ? Furturi din magazine ?
      Sau corupti de nivel inalt, gen Severin, Plumb ?
      • +1 (7 voturi)    
        ce legatura au romanii? (Sâmbătă, 28 septembrie 2019, 1:29)

        vagabond [utilizator] i-a raspuns lui Poiana lui Occam

        Lasand la o parte ca majoritatea celor care cersesc/fura sunt tigani, sunt de acord cu tine ca nu trebuie favorizati romanii.

        Intrebarea e ce aduc musulmanii Europei?
  • 0 (14 voturi)    
    ... (Vineri, 27 septembrie 2019, 11:03)

    Sarmis [utilizator]

    Pai lucrurile sunt simple.

    Majoritatea fug de saracia din tarile lor. De ce sunt saraci? Pentru ca sunt lenesi. Vin in Europa unde traiesc din ajutoare sociale fara sa faca nimic.

    Cum va arata Europa in viitor? Ca tarile din care astia au fugit acum?
    • 0 (10 voturi)    
      Romanii (Vineri, 27 septembrie 2019, 14:39)

      bestol [utilizator] i-a raspuns lui Sarmis

      Majoritatea fug de saracia din tara lor. De ce sunt saraci? Pentru ca sunt lenesi. Vin in Europa unde traiesc din ajutoare sociale fara sa faca nimic.


      Cum va arata Europa in viitor? Ca tarile din care astia au fugit acum?
      • +3 (5 voturi)    
        poate rromani (Sâmbătă, 28 septembrie 2019, 1:26)

        vagabond [utilizator] i-a raspuns lui bestol

        Nu romanii. Romanii sunt mexicanii Europei.
  • +1 (11 voturi)    
    Mie îmi este frică de creștini (Vineri, 27 septembrie 2019, 13:32)

    hic sunt leones [utilizator]

    am văzut niște persoane îmbrăcate complet în negru, cu bărbi lungi, puțind îngrozitor și purtând cruci pe pântecele generoase (unul dintre ei are numele Daniel).
    Cu ei cum facem?
  • +3 (5 voturi)    
    hai sa fim seriosi! (Sâmbătă, 28 septembrie 2019, 2:00)

    iodixit [utilizator]

    "...votanții Verzilor, persoanele sub 30 de ani sau cu studii superioare au o opinie pozitivă în proporție mai mare legată de această religie."
    asta nu inseamna ca, cad pe spate de placerea de a avea musulmani la ei in tara! in special din aia veniti in ultimii ani.