Atacul împotriva Arabiei Saudite a fost lansat de pe teritoriul iranian / Au fost folosite rachete de croazieră (responsabil american)

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 17 septembrie 2019, 18:36 Actualitate | Internaţional


Ayatollahul Iranului
Foto: Wikimedia Commons
Statele Unite au certitudinea că atacul din week-end-ul trecut împotriva Arabiei Saudite a fost efectuat de pe teritoriul iranian și că au fost folosite rachete de croazieră, a declarat marți, pentru AFP, un oficial american.

De altfel, șeful diplomației americane Mike Pompeo urmează să plece marți în Arabia Saudită pentru a "evoca" "răspunsul" Statelor Unite la atacul împotriva instalațiilor petroliere saudite, a precizat vicepremierul american Mike Pence.

Deși atacul a fost revendicat de rebelii pro-iranieni Houthis care lansează regulat din Yemen rachete balistice asupra unor ținte din sudul Arabiei Saudite, cu o precizie relativă, serviciile americane de informații dispune de elemente care permit localizarea originii tirurilor, a precizat acest responsabil, care a preferat să-și păstreze anonimatul.

Întrebat dacă Washingtonul are certitudinea că rachetele au plecat de pe solul iranian, acest responsabil a răspuns "Da".

De asemenea, el a răspuns afirmativ la întrebarea dacă au fost folosite rachete de croazieră.

El a refuzat să spună însă câte rachete de croazieră au fost folosite. "Nu voi intra în acest gen de detalii", a răspuns el.

Administrația americană pregătește un dosar pentru a-și proba afirmațiile și pentru a convinge comunitatea internațională, în special europenii, la Adunarea Generală a ONU de săptămâna viitoare, a adăugat acest responsabil.

Președintele Donald Trump a declarat luni Iranul pare să fie în spatele atacului împotriva Arabiei Saudite, dar a adăugat că dorește să "evite" un conflict.

Atacurile de sâmbătă au antrenat reducerea la jumătate a producției de petrol a celui mai mare exportator mondial.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















17481 vizualizari

  • -1 (55 voturi)    
    Vine vine iata ca vine... (Marţi, 17 septembrie 2019, 19:06)

    UncleSam [utilizator]

    ... urgia peste Iran.
    Barbosii urmeaza sa fie rasi, tunsi si frezati, sunt in linie dreapta spre solutia de tip Irak, Libia, Siria, etc.
    Arabia Saudita a fost atacata, au sa prezinte probe gen Irak a atacat Kuweit, razboiul este pe vine.
    Economia mondiala are nevoie de un spinoff, o vor toti.
    • +8 (26 voturi)    
      Esti bolnav prietene (Marţi, 17 septembrie 2019, 19:34)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui UncleSam

      De iti doresti razboiul.
      Mergi la un control psihiatric
      • -2 (20 voturi)    
        Nu este vorba că îţi doreşti un război (Miercuri, 18 septembrie 2019, 7:06)

        Ed___ [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        1. Nu este vorba că îţi doreşti un război , ci să te aperi !!! Să elimini ameninţarea continuă şi să pedepseşti pe cei care au făcut asta!

        Tu Arabia Saudită când îţi sunt distruse instalaţii de sute de milioane de dolari nu poţi să nu faci nimic !

        2. Drone sau rachete de scurtă acţiune (croazieră sună de-aiurea) nu pot fi tot timpul văzute pe radar şi nici sistemul Patriot nu a fost făcut pentru asta.


        3. Cine vrea să ţină cu SUA bine, cine vrea să ţină cu nebunii de Iran şi prietenii lor Rusia nu au decât !

        Dar cine ţine cu Iran / Rusia îl rog de urgenţă să emigreze în Iran şi să ne lase pe noi în pace în România

        4. Că americanii nu au găsit bombele chimice din Irak... au fost ascunse în Siria sub egida.... Rusiei !

        5. Că americanii se duc după petrol... minciună si total greşit, SUA sunt exportator net de petrol şi gaz (lichefiat)
        • -4 (14 voturi)    
          cam slab cu gandirea (Miercuri, 18 septembrie 2019, 8:32)

          credinciosul [utilizator] i-a raspuns lui Ed___

          sua sunt exportatori,dar daca nu poate exporta iran,irak ,libia,exporta usa dar in loc de 50$ la 70$ barilul.e logic(ca astia poate il lasau mai ieftin ca sunt mai nevoiasi) dar nu scrie vreun corifeu publicist,deci nu avem surse!
          referitor la Patriot,in loc sa facem 2 autostrazi Sibiu Ramnicu Valcea,,am luat ceva vechi care e ca un floc in cale p..li!
          felicitari conducerii de partid si de stat!
  • +10 (38 voturi)    
    Ori balistice ori de croaziera, hotărați-va! (Marţi, 17 septembrie 2019, 19:22)

    simplex1 [utilizator]

    Articolul spune în titlu ca au fost folosite rachete balistice și pe urma vorbește de rachete de croaziera. Trebuie sa va hotărâți.

    Atacurile au venit din Yemen indiferent cine le-a organizat. Ar fi fost prea riscant pentru Iran sa trimită avioane sau rachete direct de pe teritoriul sau.

    Americanii habar nu au ce a determinat exploziile din Arabia Saudita. Nu au detectat nici un avion sau racheta.

    Citat:
    "Atacul împotriva Arabiei Saudite a fost lansat de pe teritoriul iranian / Au fost folosite rachete balistice (responsabil american)

    Statele Unite au certitudinea că atacul din week-end-ul trecut împotriva Arabiei Saudite a fost efectuat de pe teritoriul iranian și că au fost folosite rachete de croazieră, a declarat marți, pentru AFP, un oficial american."

    Multumim am corectat!
    • -12 (16 voturi)    
      Nu au cum sa fie rachete de croaziera (Marţi, 17 septembrie 2019, 21:15)

      Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      tre sa ai dsitrugatoare americane moderne sau rusesti sau chinezesti pt a avea rachete de croaziera
      a ca pot sa fie rachete normale balistice da
      eu ma jucam in Kerbal space station cu el
      pe planeta mea artificiala
      fiece placa tectonica m-a costa 1 cvadrilion de dolati
      alea din pacific is off
      o bomba pica acolo
      toata apa se scruge in gaura neagra din centrul sferei dyson
    • +6 (26 voturi)    
      c'mon... mai conteaza? (Marţi, 17 septembrie 2019, 22:39)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui simplex1

      In graba si nevoia de a acuza iranul, desteptii nici macar nu-si dau seama ca daca ar fi fost rachete, asta ar insemna ca sistemul Patriot este de 2 lei. Bine, la cat gandesc fanii lor neconditionati...
  • 0 (38 voturi)    
    Ma intreb ce tinte vor lovi in Iran? (Marţi, 17 septembrie 2019, 19:28)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Sa fie oare rafinariile iraniene, ochi pentru ochi...
    Sau poate vor lovi bateriile antiaeriene,
    ca sa fie dinte pentru ochi... Huh?

    Faceti pariuri domnilor si doamnelor!

    Sau poate vor praji niste sedii ale Gardienilor Revolutiei, desi asta cred ca ar fi cea mai slaba alegere. Loviturile la rafinarie sau la antiaeriana dor mai rau. Sau poate vreo doua bobarnace la instalatiile de imbogatire a uraniului?

    Rien ne va plus!
    • +7 (27 voturi)    
      Mai sa fie (Marţi, 17 septembrie 2019, 20:03)

      Eu123 [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Saptamana trecuta erau drone.

      Acum sunt rachete balistice sau de croaziera.

      In ritmul asta maine ne spun ca au tras focile din Groenlanda.

      Dar.....sa nu uitam.....ei sunt sigur ca stiu despre ce este vorba, au ei surse, informatii, bla, bla bla

      Mai mult, "Președintele Donald Trump a declarat luni Iranul pare să fie în spatele atacului împotriva Arabiei Saudite, dar a adăugat că dorește să "evite" un conflict.".
      Pai pare sau e sigur?

      Ca o fi ca o pati, ca poate, ca cine stie, ca suntem siguri dar nu prea.....

      Cireasa de pe tort : "Administrația americană pregătește un dosar pentru a-și proba afirmațiile ........"
      Unde am mai vazut noi dosare din astea?

      Aaaa, da, in legatura cu subiectul Irak si armele de distrugere in masa care nu au fost gasite niciodata acolo dar existau si atunci informatii, dosare, siguranta in afirmatii, poze si ......nimic.

      Ce sa mai zici la asa schimbari de situatii!
    • -5 (15 voturi)    
      @YorkshireTerrier (Marţi, 17 septembrie 2019, 20:39)

      sile1 [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Daca cele postate de tine vor sa fie un fel de ironie sau umor negru mai treaca ,mearga.

      Dar daca chiar crezi ca asta ar trebui sa se intample atunci e foarte grav.
    • +7 (15 voturi)    
      La fel si Netanyahu: (Marţi, 17 septembrie 2019, 20:48)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      "action, action, action" (cu jerfe USA etc)...
  • +10 (20 voturi)    
    parca se vorbea de drone (Marţi, 17 septembrie 2019, 19:49)

    Kosmos [utilizator]

    Acum se vb de croaziere..wtf..e clar ca Arabia Saudita este folosita ca pretext pt bombardarea Iranului care are forte in siria si deranjeaza Israelul
    • -3 (9 voturi)    
      Se vorbea.... (Miercuri, 18 septembrie 2019, 0:03)

      Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Dupa o analiza mai atenta, opaaaaa, Kamenei se joaca cu bica....rusinikaaa!!!
  • +10 (22 voturi)    
    inconsecventa americana (Marţi, 17 septembrie 2019, 20:34)

    sile1 [utilizator]

    Pai, parca era vorba de drone ( unii ziceau pe aici ca erau chinezesti, d-alea copiate dupa americani) lansate de rebeli houthiti si nu de rachete de croaziera sau balistice lansate de iranieni.

    Incurcate sunt caile ....adevarului !
  • +14 (24 voturi)    
    4 miliarde $ + TVA (Marţi, 17 septembrie 2019, 21:17)

    immortal [utilizator]

    Ansar Allah urmeaza sa prezinte cum au lansat dronele... asa cum au facut si in trecut cand au atacat alte instalatii militare din Arabia Saudita.
    Au asteptat ca Americanii sa se faca de ras pana la capat.
    Pe noi ne intereseaza faptul ca sauditii trebuiau sa fie protejati de fix aceleasi sisteme anti-racheta pe care Romania cheltuie 4.000.000.000 de $ + TVA
    Faptul ca te poti sterge la cur cu ele cred ca e destul de important, dar ca prin farmec nimeni nu vorbeste despre acest aspect !
    • +4 (6 voturi)    
      :) (Miercuri, 18 septembrie 2019, 6:01)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui immortal

      Comparatia cu Romania e irelevanta.

      Noi avem oi, porumbei, ciori- chestii cu care putem aborda lejer un atac asimetric gen drone samd :)
  • +7 (23 voturi)    
    oximoronul zilei (Marţi, 17 septembrie 2019, 22:06)

    Mazeta [utilizator]

    Responsabil american.
    • +2 (4 voturi)    
      Just! (Miercuri, 18 septembrie 2019, 10:35)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      genial! :-)
  • +8 (24 voturi)    
    He, he, he, la fel ca armele de distrugere in masa (Marţi, 17 septembrie 2019, 23:57)

    KTerinca [utilizator]

    .... descoperite in Irak, acu' vreo douajdaani.
    Macar sa aiba cojones si s-o spuna pe fatza.
    Ne place petrolul iranian si-l vrem si p-asta, la fel precum cel din Irak.
    Nu mai conteaza vreo cateva sute de mii de morti.
    Sictir !
    • +2 (4 voturi)    
      Modus operandi, (Miercuri, 18 septembrie 2019, 10:39)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      neschimbat...
  • +9 (15 voturi)    
    Balistice ne-balistice, de croaziera sa nu... (Miercuri, 18 septembrie 2019, 4:43)

    Alex735 [utilizator]

    Sunt peste anti-rachete. Mai ales peste cele americane.
    Deci concentrati-va baieti sau pierdeti.
  • +3 (11 voturi)    
    trumpeta (Miercuri, 18 septembrie 2019, 5:12)

    gopo2016 [utilizator]

    vrea si el razboiul lui, si se pare ca e ambitios cu asta, nu ia iesit cu nord coreea o face cu astia aici
  • +6 (10 voturi)    
    si patriotul ce facea (Miercuri, 18 septembrie 2019, 7:27)

    credinciosul [utilizator]

    depinde cine e la butoane,dar e de ras cu atata armament sa nu interceptezi rachete de mana a doua fabricate unde s-a putut!