VIDEO Boris Johnson spune că preferă să fie mort într-un șanț decât să ceară amânarea Brexitului

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 5 septembrie 2019, 21:20 Actualitate | Internaţional


Johnson
Foto: Captura video
Boris Johnson a declarat, joi, că ar ”prefera să fie mort într-un șanț” decât să fie de acord cu amânarea Brexitului în timp ce refuză să spună ce ar face dacă ar fi forțat să ceară Bruxelles-ului acest lucru, în contextul în care deputații au aprobat deja un proiect de lege în acest sens. Totodată, premierul a pledat pentru alegeri legislative anticipate, într-un discurs uneori incoerent, notează The Guardian.

”Trebuie să ieșim din UE pe 31 octombrie”, data prevăzută pentru Brexit, a spus Boris Johnson în fața ofițerilor de poliție din Yorkshire, în timp ce deputații tomai ce au aprobat un proiect de lege care cere Bruxelles-ului să amâne cu trei luni Brexitul, dacă nu este încheiat niciun acord.

Premierul, care va încerca din nou luni să convingă Parlamentul să aprobe alegeri anticipate, a spus că ”este o alegere clară pentru țara noastră”.

Întrebat dacă ar putea promite că nu va căuta niciodată o întârziere a Brexitului din partea UE, acesta a spus ”Da, pot. Aș prefera să fiu mort într-un șanț”.

Cu toate acestea când a fost întrebat dacă își va da demisia dacă va fi obligat să amîne Brexitul prin prisma proiectului de lege care este pe cale să devină lege luni, acesta a refuzat să răspundă.

”De ce Dumnezeu să amânăm încă o dată? Cred că este total fără rost”, a spus Johnson.



Camera Comunelor a aprobat, miercuri, într-un vot final, o propunere de lege destinată să oprească un Brexit fără acord pe 31 octombrie, subliniind lipsa de sprijin pentru promisiunea lui Boris Johnson de a scoate Marea Britanie din Uniunea European fără acord. Propunerea de lege îi impune premierului să ceară Uniunii Europene o nouă amânare a Brexitului.

Parlamentarii au aprobat amânarea Brexitului în stadiul final din Camera Comunelor cu 327 ”pentru” și 299 ”împotrivă”.

Totodată, Camera Comunelor a respins propunerea premierului Boris Johnson de convocare a alegerilor legislative anticipate în luna octombrie, în contextul impasului generat de hotărârea Camerei Comunelor privind evitarea producerii unui Brexit fără acord.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















9907 vizualizari

  • +21 (35 voturi)    
    Boris, de ce le dai idei? (Joi, 5 septembrie 2019, 21:33)

    Crup [utilizator]

    Ca banuiesc ca mai sunt in Anglia prin seriviciile secrete, prin ministere, prin partide, naiba stie pe mai unde, oameni care chiar iubesc Marea Britanie.... si le da idei cu iesirea asta a lui! ;))))
    • +4 (8 voturi)    
      sa dea D-zeu... (Vineri, 6 septembrie 2019, 9:52)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      sa dea D-zeu...
      • +4 (4 voturi)    
        Sa-si sape santul! (Vineri, 6 septembrie 2019, 13:01)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

        Sa nu spuna pe urma ca nu a fost santul corect facut si ca vrea fara sant.
  • -15 (41 voturi)    
    bojo (Joi, 5 septembrie 2019, 21:42)

    adieu [utilizator]

    Asta barbat .

    Da-i inainte BOJO,nu te lasa !
    • +26 (40 voturi)    
      dezastru (Joi, 5 septembrie 2019, 22:08)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui adieu

      sigur, da-i inainte, spre dezastru!
    • +3 (5 voturi)    
      gresit (Vineri, 6 septembrie 2019, 10:59)

      Ilidia [utilizator] i-a raspuns lui adieu

      Ai semnat gresit. Nu bojo, trebuia "Bozo". Daca nu stii cine e , informeaza-te...
  • -10 (30 voturi)    
    Boris Johnson : (Joi, 5 septembrie 2019, 21:48)

    Rahan5 [utilizator]

    a declarat, joi, că ar ”prefera să fie mort într-un șanț” decât să fie de acord cu amânarea Brexitului.

    Au mai fost acum 1000 de ani mai multi vikingi morti prin santurile Angliei in urma exepeditiilor de jaf.
    Nu ca ar fi primul Boris Johnson.
    S-au gasit morminte de vikingi pana si in Dobrogea.
    • +22 (32 voturi)    
      M-ai facut curios (Joi, 5 septembrie 2019, 22:15)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Al catelea viking mort prin santuri ar fi Boris Johnson, daca zici ca nu ar fi primul?
      • +6 (8 voturi)    
        au fost (Vineri, 6 septembrie 2019, 9:51)

        bancher [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        pana pe la cucerirea Angliei de catre normanzii lui Wilhelm Cuceritorul in 1066, vikingii cam faceu legea prin Anglia. Alfred cel Mare a fost primul care i-a infrant, diminuandu-le hegemonia, iar ultimul a fost Harold al Angliei .
        Pentru cine nu stie, inainte de batalia de la Hastings din 1066, englezii condusi de regele Harold au zdrobit vikingii in bataliile de la Stamford Bridge si Fulford. Doar ca au slabit armata saxona, si ea a fost invinza de normanzi la Hastings.
        Deci da, pana in 1066 vikingii au umplut santurile din Anglia...dar ce legatura are cu Boris Jhonson??? El e britanic, nu viking.
        EEl
        • +3 (3 voturi)    
          Normanzii erau tot un fel de vikingi ... (Vineri, 6 septembrie 2019, 12:08)

          BleahBleah [utilizator] i-a raspuns lui bancher

          Care s-au stabilit în Normandia și s-au creștinat ...
          • +2 (2 voturi)    
            Da, s-au crestinat. (Vineri, 6 septembrie 2019, 13:24)

            Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui BleahBleah

            Adica dupa ce masacrau alti crestini ziceau o rugaciune.
            : - ))))
            Seful viking Rollo a fost primul normand -viking ,,crestinat".
            A fost incoltit in timpul unei expeditii de jaf de catre Regele Franc Carol cel Simplu inainte sa ajunga la vase si sa fuga, si si-a facut o baricada formata din corpuri de vaci ucise (furate / capturate).
            Regele i-a facut o oferta ca daca se crestineaza si nu mai ataca teritorile france, o sa-i dea Orasul Rouen din Normandia si teritoriile limitrofe in calitate de vasal. (Orasul era deja devastat de vikingi, asa ca nu era ,,o mare pierdere" pentru Rege)
            Astfel s-a semnat ,,Tratatul de la Saint-Clair-sur-Epte" in care a aparut entitatea de ,,Terra Normanorum " . Adica ,,Pamantul Oamenilor Nordului". Adica ,,Normandia".
            Cam din indivizii astia se trage si Boris Johnson.
            • +1 (3 voturi)    
              cam din astfel de indivizi se trage (Vineri, 6 septembrie 2019, 14:33)

              bancher [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

              toata Europa...sa nu uitam ca in tot Evul mediu sportul principal a fost atacarea, jefuirea si masacrarea vecinilor. Mare noroc a fost cu imperiile coloniale, ca atunci atacurile si masacrele s-au concentrat peste mari.
    • +15 (23 voturi)    
      @ rahan (Joi, 5 septembrie 2019, 22:41)

      sile1 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      Nu prea e din neamul vikingilor.

      Unii zic ca are radacini turcesti.
      • +19 (25 voturi)    
        asta este o certitudine (Joi, 5 septembrie 2019, 23:29)

        Crup [utilizator] i-a raspuns lui sile1

        NU "zic unii" ca are radacini turcesti. Asta se stie, nimeni nu contesta, nici Boris. E ca si cum ai spune ca se zice ca Ponta are origini albaneze. Dar asta este cunoscut, nu e nicio controversa.
      • +6 (12 voturi)    
        Un strabunic (Vineri, 6 septembrie 2019, 8:27)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui sile1

        din partea tatalui a fost jumate turc jumate circazian (un fel de georgian), si Ministru Otoman pe deasupra.
        Dar mama lui Boris Johnson (pictorita), Charlotte Maria de Flow Johnson Wahl (maritata Fawcett ) pare a avea origini vikinge. Picteaza in stilul lui Edvard Munch -celebru pictor norvegian
  • +17 (29 voturi)    
    Hmmm (Joi, 5 septembrie 2019, 22:38)

    Ion_RoaitaDA [utilizator]

    Si tavarisci Putin ce parere are despre asta, tavarisci Boris?
    • +19 (27 voturi)    
      iti spun eu, dar sa ramana secret! (Joi, 5 septembrie 2019, 23:34)

      Crup [utilizator] i-a raspuns lui Ion_RoaitaDA

      Putin se joaca cu o fiola de Novichok si zambeste sagalnic in timp ce discuta cu Boris printr-o legatura telefonica secretizata.
      Vladimir catre Boris: tavarish Boris, mai cu talent, mai cu inflacarare revolutionara, ce draq? Doar nu vrei sa scap fiola asta de Novichok pe clanta usii tale, nu-i asa Boris Borisovici Jonson? ;)
  • +15 (19 voturi)    
    Petrecere mare cu final in sant.. British style (Vineri, 6 septembrie 2019, 0:46)

    Alex735 [utilizator]

    Cu foarte multa vodca.
    • +11 (13 voturi)    
      mai clar (Vineri, 6 septembrie 2019, 8:14)

      Inapasevedeinvers [utilizator] i-a raspuns lui Alex735

      Mort-de -beat
  • +16 (18 voturi)    
    BoJo (Vineri, 6 septembrie 2019, 1:36)

    ras-putin [utilizator]

    in curind va fi numai BJ, dupa ce parlamentul ii va confisca oo-le.
    • +5 (7 voturi)    
      Excelent! (Vineri, 6 septembrie 2019, 9:29)

      achvp [utilizator] i-a raspuns lui ras-putin

      De mult nu am mai citi un comentariu atat de inspirat.
      • +3 (3 voturi)    
        mersi (Vineri, 6 septembrie 2019, 12:58)

        ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui achvp

        am si eu momentele mele bune :).
  • +11 (13 voturi)    
    Muuuulti...... (Vineri, 6 septembrie 2019, 4:36)

    gigiN [utilizator]

    ...ar prefera !!!
  • +13 (15 voturi)    
    Chiar asa mai Boris? (Vineri, 6 septembrie 2019, 8:15)

    MirceaIo [utilizator]

    atat de rau este pentru tine in UE?
  • +7 (11 voturi)    
    De ce sant?! (Vineri, 6 septembrie 2019, 8:32)

    John M. [utilizator]

    Poti sa mori ca un idiot si in bratele lui Trump!
  • +11 (13 voturi)    
    Pentru el ar fi Șanț sau Șanț (Vineri, 6 septembrie 2019, 8:38)

    mr_mojo [utilizator]

    Dacă nu îi iese cu Brexitul se ocupa amicii lui ruși.
  • +11 (13 voturi)    
    Se rezolva (Vineri, 6 septembrie 2019, 8:42)

    reficuL [utilizator]

    Cere si vei primi.
  • +8 (10 voturi)    
    Sa speram ca santul va fi suficient de lat (Vineri, 6 septembrie 2019, 9:58)

    banel [utilizator]

    Cat sa incapa.
  • +3 (7 voturi)    
    asta mi'a placut la bozo (Vineri, 6 septembrie 2019, 10:39)

    nash pandelica [utilizator]

    are umor, dar si tarie de carcter.
    m.s. elisaveta poa' sa doarma linistita, tzara e in main bune.
    si totusi, Brexit va fi. no doubts about it !
  • +11 (13 voturi)    
    Drama Queen (Vineri, 6 septembrie 2019, 10:43)

    alter_ego2013 [utilizator]

    Ce destin si pe britanicii astia, dupa ce au dominat lumea cu imperiul in care soarele nu apunea niciodata, sa ajunga sa fie condusi de un clovn narcisist direct catre un sant al istoriei... Sic transit gloria mundi.
  • +6 (8 voturi)    
    trista guvernare (Vineri, 6 septembrie 2019, 10:54)

    un oarecare [utilizator]

    cand un prim ministru se ascunde in legislatie democratica ca sa lucreze impotrivsa propiului popor.

    am un deja vu....
  • +4 (4 voturi)    
    Egoism notoriu (Vineri, 6 septembrie 2019, 13:35)

    Joe@Black [utilizator]

    Ce inseamna egoismul si cat de mult rau poate sa faca unei intregi natiuni...Cat de mult inseamna sa ai oameni intregi la "mansarda"...e cam ce avem noi in curtea noastra condusa de o analfabeta ingamfata si fara ratiune...