Rusia: Un protestatar, condamnat la 3 ani și jumătate de închisoare pentru ”violențe împotriva poliției” / Un alt manifestant a primit trei ani de închisoare pentru că a lovit casca unui agent

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 4 septembrie 2019, 17:35 Actualitate | Internaţional


Proteste Rusia
Foto: Captura Twitter
Un tribunal din Rusia a condamnat un protestatar la 3 ani și jumătate de închisoare, după ce l-a găsit vinovat că a folosit violență împotriva poliției, într-un protest al opoziției în iulie, relatează agenția de știri RIA, scrie Reuters.

Yevgeny Kovalenko, în vârstă de 48 de ani, care a negat că ar fi vinovat de acuzațiile care i-au fost aduse, a fost văzut într-o serie de imagini care au circulat online că a aruncat un coș de gunoi spre ofițeri de poliție în timp ce aceștia rețineau protestatari la o manifestație din 27 iulie.

Un alt protestatar a fost condamnat la trei ani de închisoare pentru acuzații similare.

Potrivit anchetatorilor, citați de AFP, Kirill Zhukov, în vârstă de 28 de ani, a provocat ”durere fizică” ”lovind casca” unui polițist în timpul aceluiași protest din 27 iulie, care s-a soldat cu 1.400 de arestări.

Alți doi protestatari, Ivan Podkopayev and Danila Beglets, au fost condamnați marți la trei, respectiv doi ani de închisoare pentru violență.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1347 vizualizari

  • -7 (19 voturi)    
    Așa e într-un stat de drept (Miercuri, 4 septembrie 2019, 17:43)

    Nyk1 [utilizator]

    Să fie mulțumit protestatarul că trăiește în Rusia și nu în USA, unde dacă ar face la fel polițiștilor ar fi acum la 2 metri sub pământ.
    • +11 (11 voturi)    
      Haha, propagandist sovietic (Miercuri, 4 septembrie 2019, 18:11)

      cim [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Așa va învață la orele de învățământ politic?! Zi măcar un nume de protestatar omorât in USA și in alte “state de drept” sau măcar condamnat la 3-4 ani închisoare ....hai sifon!
      • -11 (15 voturi)    
        Mai spalatule pe creier... (Miercuri, 4 septembrie 2019, 18:45)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui cim

        Mai spalatule pe creier...

        USA e USA pentru ca protestele ilegale si necivilizate AU CONSECINTE.

        Tu crezi ca e ca in Romanika? Ia vino in US si nu tine mainile pe volan cand ofiterul de la circulatie iti spune s-o faci. In cinci secunde ai pistolul lui la 10 cm de urechea ta stanga.

        Uite aici, spre exemplu consecintele protestelor din ziua inaugurarii lui Trump:

        "A total of 230 people were arrested, and of those, 217 were charged at the federal level with felony rioting, which, if convicted, is punishable by up to 10 years in prison and a fine of up to $250,000.[144] Six officers suffered minor injuries.[145]"

        sursa: https://en.wikipedia.org/wiki/Protests_against_Donald_Trump#Presidential_inauguration
        ===================

        Deci, in ziua aia, au fost 230 de arestari, 217 au fost inculpati pentru fapte ce se pedepsesc cu pana la 10 ani inchisoare si amenzi pana la 250.000 dollari.
        • +4 (4 voturi)    
          Cand mai ai timp sa postezi? (Miercuri, 4 septembrie 2019, 19:38)

          Dalinar [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Ca nu poti trai in usa frecand buha. Furi?
        • +3 (3 voturi)    
          Ai perfecta dreptate (Miercuri, 4 septembrie 2019, 19:45)

          Mobutu Sese Secu' [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          In Rusia, acel om este vinovat si a fost condamnat la viata, in mod corect.
        • +4 (4 voturi)    
          Sa mori tu... Acu ești la 2m sub pământ (Miercuri, 4 septembrie 2019, 19:50)

          cim [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          De unde îți iei informațiile de ka Sputnik tv?
        • +4 (4 voturi)    
          Postac kgb (Miercuri, 4 septembrie 2019, 20:55)

          cim [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          ...și niciunul nu a fost inculpat !
        • +4 (4 voturi)    
          sigur ca da.... (Miercuri, 4 septembrie 2019, 22:31)

          gnd [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Si comunistii de la antifa din Portland care fac ravagii in oras nestingheriti si sub ochii si protectia politiei, ataca oameni nevinovati pe strada doar pentru ca au ei impresia ca sint de "extrema dreapta", tot la categoria asta enumerata de tine intra ? Pana una alta in USA dreptul de exprimare si de adunare pasnica "peaceful assembly" este garantat de constitutie, lucru unic in lume, nici macar in europa de vest cetatenii nu se bucura de aceeasi libertate ca in US. Asa ca mai usor cu denigrarea US si preaslavirea rusilor care ne-au mancat sufletu prin partea asta de europa.
  • -11 (17 voturi)    
    huo (Miercuri, 4 septembrie 2019, 17:56)

    cucuveauamov [utilizator]

    in Romanica era decorat de Klaus daca lovea un politist
    • -2 (6 voturi)    
      A lovit casca, nu politistul. Asa zice HN ! (Miercuri, 4 septembrie 2019, 20:02)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui cucuveauamov

      A lovit casca, nu politistul. Asa zice HN !

      Decoratia venea doar daca protestatarul astepta ca politaiul sa-si dea casca jos, inainte sa dea cu ranga.

      Asa ca...cu casca pusa...se pune ca politaiul a raspuns excesiv de brutal unei mangaieri cu piatra cubica! Deci politaiul trebuie anchetat de DNA, urgent!