80 de ani de la debutul celui de-Al Doilea Război Mondial. Președintele german le cere iertare polonezilor

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 1 septembrie 2019, 8:27 Actualitate | Internaţional


Frank-Walter Steinmeier
Foto: Arhiva personala
Președintele german Frank-Walter Steinmeier și-a cerut scuze duminică victimelor agresiunii germane, în cadrul unei ceremonii la Wielun, la ora exactă în care în 1939 au explodat primele bombe în micul oraș fără apărare din Polonia, localitate care a fost prima victimă a celui de-Al Doilea Război Mondial, relatează AFP.

”Mă înclin în fața victimelor atacului de la Wielun. Mă înclin în fața victimelor poloneze a tiraniei germane. Și cer iertare”, a declarat în germană și poloneză Steinmeier, în prezența omologului său polonez.

Polonia a fost lovită dur de ororile celui de-Al Doilea Război Mondial, pierzând milioane de cetățeni, inclusiv trei milioane de evrei.

”Germanii au comis crime împotriva comunității în Polonia. Oricine pretinde că s-a terminat, că domnia terorii național-socialiștilor asupra Europei este un eveniment marginal în istoria germană să se judece singur”, a subliniat președintele Germaniei.

Șeful statului a părut să se refere la extrema-dreaptă germană, al cărei co-președinte Alexander Gauland a estimat că anii celui de-al Treilea Reich au fost doar ”găinaț” într-un mileniu german glorios.

”Nu vom uita, vrem să ne amintim și ne vom aminti”, a spus Steinmeier.

Președintele polonez Andrzej Duda a denunțat ”un act de barbarism” și ”o crimă de război” care a deschis Al Doilea Război Mondial la Wielun pe 1 septembrie 1939.

Fum, zgomot și explozii

După ceremonii, cei doi șefi de stat trebuie să viziteze muzeul de la Wielun și să se întâlnească cu supraviețuitorii agresiunii germane în 1939.

”Am văzut morți, răniți... Fum, zgomot explozii, totul ardea”, a spus un martor al bombardării pentru AFP, Tadeusz Sierandt, acum 88 de ani.

Atacul a venit la o săptămână după ce un acord secret, Pactul Ribbentrop-Molotov, a fost încheiat între Germania Nazistă și Uniunea Sovietică privind împărțirea Europei între ele.

Al Doilea Război Mondial a omorât între 40 și 60 de milioane de oameni, inclusiv șase milioane de evrei, victime ale Holocaustului comis de naziști.

Pe 3 septembrie 1939, Franța și Marea Britanie, aliați ai Poloniei, au declarat război Germaniei, dar fără să lanseze operațiuni importante. Pe 17 septembrie, URSS a atacat estul Poloniei.

Colaborarea dintre naziști și sovietici a luat sfârșit cu atacul lui Hitler asupra URSS-ului pe 22 iunie 1941.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















7395 vizualizari

  • -2 (12 voturi)    
    Cam aiurea ceremoniile astea de scuze... (Duminică, 1 septembrie 2019, 11:26)

    John M. [utilizator]

    Adica 60 de milioane de oameni sunt asasinati (inclusiv cei trimisi in lupta de niste descreierati), vietile celor ramasi in viata sunt distruse, pagube materiale incomensurabile, popoare intregi cad prizoniere la comunisti, care, la randul lor, continua sa omoare si sa infometeze si cineva, cand omenirea si-a mai refacut ceva din viata pierduta, vine si zice, "Scuze, ne pare rau"...
    Ce e asta?! Cinism or idiotenie?!
    • +10 (10 voturi)    
      Dar celalalt? (Duminică, 1 septembrie 2019, 13:31)

      Nonidem [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      Acel cineva macar si-a aratat regretul celor intamplate!Dar celalalt, la fel de vinovat-daca nu si mai vinovat, ca fara colaborarea lui tovaraseasca aproape sigur razboiul nu s-ar fi declansat-nimic,nimic,nici macar scuze?Si ne facem ca ploua!
    • -2 (10 voturi)    
      Ipocrizie (Duminică, 1 septembrie 2019, 13:53)

      minup [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      la care se adauga cinismul tipic german. Si acum germanii se considera superiori, populatia nu ii suporta pe est europeeni iar cu francezii nu au alta alternativa. Incet incet sunt asimilati de populatia musulmana care are natalitate cu mult peste cea germana.
  • +2 (4 voturi)    
    domnilor (Duminică, 1 septembrie 2019, 12:38)

    2304 [utilizator]

    voi verificati ce scrieti? "Pe 3 septembrie 1939, Franța și Germania, aliați ai Poloniei, au declarat război Germaniei, dar fără să lanseze operațiuni importante" deci Germania a declarat razboi Germaniei????

    Editor: Mulțumim că ne-ați semnalat. Am corectat. :)
  • +13 (13 voturi)    
    Si Rusia nimic? (Duminică, 1 septembrie 2019, 12:44)

    taro [utilizator]

    Al doilea razboi mondial nu a fost inceput doar de Germania. Rusia si Germania au invadat Polonia si au taiat-o in doua dar se pare ca acest mic detaliu a fost uitat.

    Nimeni nu neaga ce a facut armata germana in Polonia dar rusii i-au depasit cu mult.

    Cat a fost Romania sub ocupatie timp de 10 ani rusii au omorat, violat si furat tot ce au putut. In Polonia nu a fost altfel
    • +9 (9 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Duminică, 1 septembrie 2019, 13:56)

      [anonim] i-a raspuns lui taro

  • +4 (4 voturi)    
    Hehe (Duminică, 1 septembrie 2019, 15:16)

    Soljenitin [utilizator]

    Pe 17 septembrie astept aceeasi atitudine si din partea mujicilor.
  • +2 (2 voturi)    
    Pe cand si rusii? (Duminică, 1 septembrie 2019, 15:22)

    Migo [utilizator]

    Nemtii dau macar dovada de bun simt si isi cer scuze pentru ce au facut... insa rusii? Ei cand au de gand sa-si ceara scuze pentru ce le-au facut polonezilor? Ah, stai, ei au fost printre castigatori in al doilea razboi mondial...
  • 0 (0 voturi)    
    istoria e scrisa de invingatori. (Luni, 2 septembrie 2019, 11:05)

    hanu [utilizator]

    Buna sau rea. Atrocitati au facut si germanii si rusii. In ipoteza in care nemtii ar fi castigat, probabil tot ce auzeam era despre katyn, pogromurile din urss, epurarile staliniste... si mai nimic despre lagarele naziste. Ce sa zic macar si-au cerut scuze, ca rusii...
    In alta ordine de idei, turnatul cenusii in cap devine de neinteles pentru tinerele generatii, care nu se simt vinovate cu nimic. Ei personal nu au participat la ororile naziste. Exista riscul de resentimente. Asta plus valurile de extraeuropeni s-ar putea sa aiba consecinte grave. Mare grija...
    Solutia ar fi o noua identitate europeana, dar nu ai cu cine..."elitele" marxiste ar prefera pe muhamad si fatima.