FOTO VIDEO Mii de persoane au protestat în Marea Britanie față de decizia lui Boris Johnson de a suspenda Parlamentul

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 31 august 2019, 15:30 Actualitate | Internaţional


protest Londra
Foto: Captura Twitter
Mii de persoane au ieșit în stradă în mai multe orașe din Marea Britanie pentru a protesta față de decizia premierului Boris Johnson de a suspenda Parlamentul. Un drum din Londra a fost blocat de protestatarii care scandează ”Rușine, Boris Johnson”.

Mii de protestatari au ieșit pe străzile din mai multe orașe, printre care și Manchester, Leeds, York și Belfast.







În timp ce unii scandează mesaje împotriva premierului, la Londra, blocând strada Whitehall, un mic grup de contraprotestatari, mărșăluiește în semn de sprijin față de Johnson.

Decizia lui Johnson a stârnit furia multor parlamentari și oponenți.

Premierul conservator Boris Johnson i-a cerut reginei Elizabeth a II-a suspendarea Parlamentului pentru a evita o decizie legislativă prin care să fie blocată ieşirea Marii Britanii din Uniunea Europeană fără niciun acord Brexit. Boris Johnson speră să reuşească astfel să retragă Marea Britanie din Uniunea Europeană în orice condiţii, inclusiv fără niciun acord Brexit. Miercuri, Regina Elizabeth a II a, care este neutră din punct de vedere politic, a aprobat solicitarea premierului.

Boris Johnson a adoptat o abordare dură faţă de Uniunea Europeană, respingând Acordul Brexit elaborat de fostul Cabinet Theresa May cu Bruxellesul şi afirmând că Marea Britanie se va retrage din Blocul comunitar pe 31 octombrie 2019 cu sau fără un nou tratat.

Acordul Brexit elaborat de Guvernul Theresa May şi Bruxelles prevede reciprocitate în privinţa libertăţii de circulaţie, o perioadă de tranziţie post-Brexit, menţinerea Marii Britanii în uniunea vamală, un statut special al provinciei britanice Irlanda de Nord şi păstrarea aranjamentelor comerciale. Proiectul de acord este contestat de numeroşi politicieni britanici. Mai mulţi membri ai fostului Guvern de la Londra au demisionat în semn de protest faţă de acordul pe tema Brexit negociat cu Uniunea Europeană. În contextul impasului politic, premierul Theresa May şi-a prezentat, de asemenea, demisia.

Citește și:
Fostul premier John Major și mai mulți parlamentari încearcă să blocheze în instanță decizia de suspendare a Parlamentului. Ce le-a transmis Boris Johnson






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















7130 vizualizari

  • -17 (35 voturi)    
    Alte milioane NU protesteaza! (Sâmbătă, 31 august 2019, 16:10)

    newlook [utilizator]

    "mii de persoane protesteaza....". Alte milioane NU protesteaza!
    • -17 (29 voturi)    
      Alte zeci de milioane nu protesteaza (Sâmbătă, 31 august 2019, 17:25)

      tony-s [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      UK are peste 67 milioane de locuitori.
    • +22 (32 voturi)    
      Penibil argument. (Sâmbătă, 31 august 2019, 18:23)

      anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui newlook

      Milioane de români n-au protestat în decembrie '89. Ergo regimul Ceaușescu era perfect legitim.
      • -13 (25 voturi)    
        Normal si perfect (Sâmbătă, 31 august 2019, 19:06)

        Observatory [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        Romanii nu au protestat pentru ca au dorit comunismul sa continua și uite așa tot comunism aveți ( doar ca nu se mai folosește termenul , care miroase foarte urat !
        Poporul englez a votat clar: Afara din ciorba prieteniei !
        • +15 (23 voturi)    
          Ok. Să zicem că așa merg lucrurile. (Sâmbătă, 31 august 2019, 20:31)

          anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

          52% din 72% dintre britanici au votat pentru Brexit. Asta înseamnă aproximativ 36-37%. Așadar majoritatea populației n-a fost de-acord cu asta.
          • -9 (9 voturi)    
            Haha (Sâmbătă, 31 august 2019, 23:19)

            pahar-nicu [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

            Pai tu i-ai dat un argument in favoarea lui, mai incearca odata, poate reusesti sa-l contrazici
          • -9 (9 voturi)    
            Pai doar (Duminică, 1 septembrie 2019, 0:15)

            tony-s [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

            48% din cei 72% au vrut sa ramana in ue mai putin decat cei 52% care au spus ca vor sa iasa din ue, cei care care n-au votat pur si simplu nu i-a interesat.
        • +11 (11 voturi)    
          Foarte bine... (Duminică, 1 septembrie 2019, 8:20)

          grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Observatory

          ...sa iasa! Dupa ce marile firme se vor retrage din "city" ,dupa ce vor urma falimente rasunatoare si somaj,dupa ce Scotia si Irlanda de nord vor parasi "ciorba prieteniei britanice", brexitul va fi un exemplu al dezastrului pentru toti "suveranistii" cu ruble in buzunar.
      • -15 (23 voturi)    
        hahaha (Sâmbătă, 31 august 2019, 19:35)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        cea mai tare comparatie.
        pai, regina n'o sa scoata armata.
        nici macar jindaria lui carmencita.
        de cin' le e frica de nu ies cu milioanele ?!

        din ce'au dat la tv, se vad de la o posta ca sunt..militant, pregatiti cu materiale de propaganda, cu mastile lui bozo / bojo.

        deci, spontani...
        • -13 (25 voturi)    
          p.s. (Sâmbătă, 31 august 2019, 19:54)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          mi s'o fi parut, dar parca am recunoscut cativa, dide, ceaucesscu, bot si nca fo' doi trei.
          adica, profesinistii...
        • +17 (25 voturi)    
          Cum funcționează o comparație. (Sâmbătă, 31 august 2019, 20:25)

          anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          Dacă teoretic eu aș fi un individ necizelat și (Doamne ferește) aș spune despre dumneavoastră că sunteți prost ca un gard, ar fi absurd să argumentați contrariul invocând faptul că de fapt nu sunteți un gard ci o persoană.
          Ceea ce trebuia să extrageți din comparație este că în întreaga istorie a omenirii nu a existat un singur protest politic la care să ia parte majoritatea unei națiuni.
          • -16 (24 voturi)    
            altul (Sâmbătă, 31 august 2019, 21:17)

            nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

            te'ar fi injurat. dar nu sunt hastagist.
            • +11 (13 voturi)    
              Asa e, esti un postac sovietic (Sâmbătă, 31 august 2019, 23:42)

              midufi [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

              bine cunoscut pe HN.
              Sper ca merita.
            • +12 (14 voturi)    
              Bravo. (Duminică, 1 septembrie 2019, 0:18)

              anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

              Păreți foarte mândru de faptul că nu sunteți ceva. Asta e procedura corectă când omul nu vrea să devină mai puțin decât o nulitate.
              • -6 (6 voturi)    
                geniule hastagj plus (Duminică, 1 septembrie 2019, 9:25)

                nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

                iete care'i treaba, la lovirutie a participat oculta, aici numai niste ..activisti, hastagisti d'ai vostri, telekotoali d'ai lui csolosi, d'ai lui szorosi.
                deci, in ro, la lovirutie, cu mana secu, a iesit.
                nici in uk, nici voua nu va iese, oricat v'ati umfla in plus, sau....minusuiri pe hn.
                deci, nu va iese ! chiar si cu mana secu.

                teodor paleologu pt. presedinte !
                • +5 (7 voturi)    
                  Aoleu, dedușca! (Duminică, 1 septembrie 2019, 11:22)

                  anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

                  Care-i baiu? Ai început devreme cu votkuța.
          • -13 (25 voturi)    
            Baiete, raportul e 1: 5000 (Sâmbătă, 31 august 2019, 22:17)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

            Baiete, lasa tampeniile cu majoritatile (a gasit si Fudulel o virgulita, ce destept e!)

            Aici raportul protestaci-non-protestaci e in zona 1: 5000, despre asta e vorba.

            "Cateva mii de protestaci..." e reteta standard azi, in secolul FaceBuci si al calatoriilor fara limitari. Pentru orice cauza imaginabila.
            Cel mai probabil, din cele cateva mii, cateva sute sunt protestaci standard, itineranti, din UE, despre care nimeni nu poate spune cu certitudine care e sursa veniturilor lor.
            Restul, adunatura locala sau "de mai larga respiratie", un soi de ultrasi "cu FaceBuci". Si cativa Gica-Contra de profesie. Atat si nimic mai mult.

            Pe problema asta, Britii si-au spus de mult timp opinia. Civilizat, prin referendum, nu cu cativa urlatori stradali.
            • +14 (14 voturi)    
              Asta de unde ai scos-o ? (Sâmbătă, 31 august 2019, 23:46)

              midufi [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Pravda, nu-i asa ?
              Sau din spusele unor site-uri sovietice, alea care o lauda pe Vasilica Veorica ?
      • -20 (22 voturi)    
        N-ai un app, ceva care sa-ti dea raspunsul, asa-i? (Sâmbătă, 31 august 2019, 21:01)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        N-ai un app, ceva care sa-ti dea raspunsul, asa-i?

        Asa-i mah, atat ai priceput, atat ai postat.

        Ciucurel, nascut alaltaieri, care le stii pe toate din Google, intr-un regim totalitar ca al lui Ceausescu, "cateva mii de manifestanti" inseamna cateva mii de eroi care au acceptat riscul IMEDIAT si FOARTE PALPABIL de a fi arestati si condamnati multi ani. Nu e cazul in niciun regim cat de cat democratic, nici macar in Rusia, sau China (Hong Kong).

        In Londra de azi, cand exista manifestaci itineranti platiti din surse foarte obscure, ca si cauzele pe care le apara, "cateva mii" din 10 milioane nu inseamna decat ca manipulatorii lor au fost zgarciti. Mai ales ca, pe problema in discutie, britii s-au pronuntat prin referendum...da' ce conteaza asta cand "cateva mii de manifestanti..."?

        Asa ca...nu mai folosi cuvantul "penibil". Poza ta e in dreptul definitiei.
        • +13 (15 voturi)    
          Penibil (Duminică, 1 septembrie 2019, 0:35)

          anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui newlook

          Dar regimul FSN cât de totalitar era, tataie? Cum era pe-atunci, ai? Majoritatea cetățenilor români le-ar fi dat picioare în fund "legionarilor" care protestau în Piața Universități. Câți erau acolo? Câteva sute de golani telectuali protestaci plătiți de americani, nu? Majoritatea poporului respecta legea și stătea liniștită la locu său, nu-i așa moshule? Ca și tine probabil.
          • -9 (13 voturi)    
            Majoritatea o daduse poporul, deja (Duminică, 1 septembrie 2019, 8:29)

            newlook [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

            Talmes-balmes. Asata-i in capul tau. Daca esti bine intentionat si daca ai un pic de creier. Ma indoiesc ca astea doua conditii se cumuleaza, asa ca probabil esti doar un biet spalat pe creier, nimic mai mult.

            In 1990, majoritatea o daduse poporul deja, in alegeri LIBERE (recunoscute ca atare de intreg mapamondul) cu trei saptamani inainte.

            Miscarea "Piata Universitatii" a avut (oarecum) legitimitatea ei PANA cand poporul s-a exprimat clar prin alegeri libere. Asa sunt regulile in democratie.

            Acelasi lucru se intampla acum in Regatul Unit: Poporul si-a dat verdictul dar unora le place democratia doar cand castiga ei. Plus manipulare, plus interese domestice sau straine, propagandisti platiti si idioti utili. Reteta e universala.
            • +7 (9 voturi)    
              Grozav. (Duminică, 1 septembrie 2019, 10:16)

              anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui newlook

              Referendumul Brexit a fost la fel de curat ca alegerile din 90. Total de-acord cu matale, bunicule.
      • -10 (12 voturi)    
        Pe vremea lui ceausescu (Duminică, 1 septembrie 2019, 0:05)

        tony-s [utilizator] i-a raspuns lui anton_carpati

        se tragea si mureai pe strada la proteste si chiar s-asa au iesit in strada mult mai multi decat acum in uk,cel putin sute de mii daca nu milioane numarati pe bune nu triplati din burta asa cum se intampla la mitingurile rezistoizilor. Si atunci Romania avea o populatie mult mai putin numeroase decat are marea britanie.
        • +7 (9 voturi)    
          Corect. (Duminică, 1 septembrie 2019, 10:23)

          anton_carpati [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

          Milioane de revoluționari români în 89. Numărați pe bune, fiindcă atunci totul era cât se poate de limpede. Se estimează că ar fi fost mai mulți revoluționari decât populația totală a țării.
        • -6 (6 voturi)    
          # bolovani (Duminică, 1 septembrie 2019, 11:45)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui tony-s

          nu fac diferenta intre o revolta populara provocata cu ajutorul ocultei, intr'un regim totalitar, si o demonstratie de sanki, facuta de niste pierde vara si profesionisti ai conspiratiei sorosisto-marxisto-globaleiste, aca hastaguri de tipul dide bot.
          • +6 (8 voturi)    
            Din ciclul "cum sa-ti dai cu tesla-n... hastag" (Duminică, 1 septembrie 2019, 12:11)

            Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

            Nu poti fi un hastag, cel mult il poti folosi, cand pui semnul # urmat de un cuvant sau de o sintagma: https://ro.wikipedia.org/wiki/Hashtag

            Or, vad ca ai folosit si tu unul chiar in titlul propriului mesaj. Asadar esti si tu, oficial, un "hastagist de tip bot".
  • -14 (24 voturi)    
    the yellow vests? (Sâmbătă, 31 august 2019, 16:11)

    U_swamp [utilizator]

    galbenovestita se ia usor peste canal...
  • +14 (24 voturi)    
    mii de persoane.... (Sâmbătă, 31 august 2019, 18:08)

    Crup [utilizator]

    Londra are 10 milioane. Daca doar "mii de persoane" protesteaza....
    Asta imi intareste parerea mea personala: s-a format printre majoritatea englezilor (in jur de 60%) un soi de isterie pro-Bexit. Bazata probabil pe mandria lor de englezi care candva au avut un imperiu absolut fabulos, nu stiu exact. Care se manifesta prin dorinta, sau credinta mai degraba, ca Brexit-ul trebuie sa aiba loc, cu ORICE pret. Nu este o chestie care sa tina de logica, ci una care tine de partea afectiva.
    A venit acum recent si turcul asta cu nume rusesc care pune gaz pe focul mandriei locale (desi pararea mea ca e complet iresponsabil) si pana la urma o sa aiba un super Brexit!
    Atat de "exit" va fi Brexitul incat englezii se vor trezi ca ies nu doar din Uniunea Europeana, ci ies si din Marea Britanie! In sensul ca Marea Britanie chiar risca sa se evapore, odata cu isteriile pro-exit ale scotienilor si ale irlandezilor. Scotienii erau cat pe aici sa iasa la ultimul lor referendul (ce iresponsabilitate colosala pe David Cameron sa organizeze asa ceva!!!), iar acum daca ar mai fi inca unul, clar ar vota pentru iesirea din UK. (fiindca acum e vorba si de Brexit). Cat despre irlanezi, astia sunt inca calmi. Dar oricine are habar cat de cat de istoria recenta, stie ca sa te fereasca Dumnezeu sa se trezeasca din nou dorinta de independeta a nord-irlandezilor! Sa te fereasca Dumnezeu!
    • -17 (27 voturi)    
      Deci nasol, e? Nasol pentru briti. Tu stii, e? (Sâmbătă, 31 august 2019, 18:20)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      Deci nasol, e? Nasol pentru briti. Tu stii, e?

      Ce-mi plac mie romanasii care le stiu pe ale altora mai bine decat aia!
      • +5 (7 voturi)    
        si ce daca suntem "romanasi"? (Duminică, 1 septembrie 2019, 0:13)

        Crup [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Nu iti inteleg logica. Daca sunt "romanas" nu am voie sa ma informez si sa am pareri despre ce se intalmplasi in alte tari? Ar trebuie ca toata lumea mea si toata preocuparea mea sa se opreasca la granitele Romaniei?
        • -7 (7 voturi)    
          In sine, nimic rau.... (Duminică, 1 septembrie 2019, 10:47)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Crup

          "Daca sunt "romanas" nu am voie sa ma informez si sa am pareri despre ce se intalmplasi in alte tari? "
          =========================
          In sine, spiritul critic NU e rau decat daca e exercitat-cultivat in mod primitiv, fara respect pentru altii....Sunt altii mai rai, mai primitivi decat romansii.

          Problema cu romanasul de mai sus e ca-i judeca pe altii la ei acasa, vrea sa hotarasca el cum sa-si aseze aia mobila din casa.
          Desi nu are nicio indreptatire, calificare si sau competenta pentru asta.

          De aici incepe povestea cu "capra vecinului", de la romanasii care nu concep ca pe planeta asta traiesc si altii.

          Daca tu esti altfel, e foarte bine. Tine-o tot asa.
    • +11 (23 voturi)    
      un milion (Sâmbătă, 31 august 2019, 22:35)

      PowerIon [utilizator] i-a raspuns lui Crup

      a semnat petitia impotriva suspendarii parlamemtului.
      Cate milioane au semnat petitia pentru suspendare?
      Referendumul a fost castigat de 52%, adica de pesedeii pacaliti ca va curge lapte si miere. Sa vedem ce va curge dupa ce pleaca Airbus, Rolls Roys, Honda si multe altele din Marea Britanie, cand vor trebui sa plateasca vama pentru produse care inainte se fabricau la ei.
      • -9 (15 voturi)    
        Pai suspendarea parlamentului (Duminică, 1 septembrie 2019, 0:07)

        tony-s [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

        s-a produs deja, ce sa mai semneze cei 66 de milioane care au fost de acord cu suspendarea parlamentului ? Daca nu erau de acord semnau impotriva suspendarii.
      • -11 (15 voturi)    
        Nu le mai (Duminică, 1 septembrie 2019, 0:13)

        tony-s [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

        plange tu de mila englezilor, poate vor fi mai dificile schimburile comerciale cu piata de 400 de milioane din ue, insa iesirea din ue le creeaza oportunitati pt relatiile comerciale cu commonwealth o piata de peste 2 miliarde de oameni.
      • -11 (13 voturi)    
        Au semnat pe hartie moale petitia aia? (Duminică, 1 septembrie 2019, 8:34)

        newlook [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

        Au semnat pe hartie moale petitia aia? E in doua exemplare/straturi? Trebuie sa fie destul de lunga; poate avea si utilitate.

        Ce altceva poti raspunde unuia care - dupa un referendum total democratic, in care populatia si-a manifestat vointa - continua sa vorbeasca despre petitii si fel de fel de fente ca vointa majoritatii populatiei sa nu fie pusa in aplicare?
      • -3 (7 voturi)    
        Diversiune cu taxe vamale (Duminică, 1 septembrie 2019, 13:46)

        mihai2015 [utilizator] i-a raspuns lui PowerIon

        Nu vor fi taxe vamale, indiferent de forma de Brexit cu sau fara acord, nici Elvetia sau alte tari nu au taxe vamale cu UE.
        Oricum daca vor fi taxe vamale cei care au de pierdut sint cei din UE pentru ca ei exporta mai mult in UK decat viceversa.
        Slabirea lirei a fost si va fi in continuare foarte buna pentru producatorii si exportatorii britanici.
  • -6 (8 voturi)    
    mda. (Duminică, 1 septembrie 2019, 9:44)

    nash pandelica [utilizator]

    suspendarea parlamentului,
    dar nu decizia lui bozo/bo jo, ci a mariei sale elisaveta a doua. d'aia e bine sa ai un rege, o regina...

    n'are boris atata putere cata ii puneti voi in carca....

    ce n'ar da si klauz sa aiva atata puterinta ...
    sa trimita palavramentu de dumbovita la cules recolta.
  • +7 (9 voturi)    
    UK e pe faras (Duminică, 1 septembrie 2019, 10:10)

    nicolex [utilizator]

    de la Thatcher la Boris a decazut enorm.
  • +2 (4 voturi)    
    Boris pedepseste UE (Duminică, 1 septembrie 2019, 17:58)

    marius67 [utilizator]

    https://i.imgur.com/g9LTBZO.jpg