Putin spune că SUA ar putea lansa rachete de croazieră din România

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 21 august 2019, 21:41 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru
Președintele Vladimir Putin a spus miercuri că Statele Unite se află în poziția de a desfășura o nouă rachetă de croazieră cu lansare terestră în România şi Polonia, un scenariu pe care îl consideră drept o ameninţare la care Moscova trebuie să reacţioneze, informează Reuters.

Pentagonul a declarat luni că a testat o rachetă de croazieră cu configuraţie convenţională care şi-a atins ţinta după mai mult de 500 km (310 mile) de zbor, primul test de acest tip de la încetarea tratatului istoric de dezarmare nucleară în această lună.

Putin, care a vorbit în timpul vizitei sale în Helsinki, a spus că Washintonul ar putea să folosească sistemele de lansare din România și Polonia pentru a lansa rachete și că Rusia va trebui să răspundă într-un mod corespunzător și de reciprocitate.

"Lansările acestei rachete pot fi efectuate de pe sistemele de (lansare) amplasate deja în România şi Polonia. Nu trebuie să schimbe decât software-ul. Şi nu cred că partenerii noştri americani vor informa nici măcar Uniunea Europeană în această privinţă. Aceasta implică noi ameninţări pentru noi la care trebuie să reacţionăm”, a spus Putin.

SUA s-au retras oficial pe 2 august din Tratatul pivind Forţele Nucleare Intermediare (INF), după ce au acuzat Rusia de încălcarea pactului, acuzaţie respinsă de Moscova.

Rusia și China cer convocarea Consiliului de Securitate al Națiunilor Unite (ONU) după ce Statele Unite au lansat recent o rachetă de croazieră cu rază intermediară de acțiune, primul test de acest fel efectuat de forțele americane după retragerea din Tratatul Forțelor Nucleare Intermediare (INF), potrivit Mediafax.

Potrivit unui document văzut de reporterii agenției Reuters, Rusia și China cer convocarea consiliului în legătură cu "afirmații ale oficialilor americani privind planurile de a dezvolta și instala rachete cu raze medii de acțiune".

Oficialii de la Beijing și Moscova solicită ca organismul internațional să fie convocat joi.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















7893 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    . (Miercuri, 21 august 2019, 22:05)

    beradi17 [utilizator]

    Suna bine.
  • +16 (16 voturi)    
    Hehehe (Miercuri, 21 august 2019, 22:20)

    Luk [utilizator]

    Eat your heart midget!
  • +11 (13 voturi)    
    si ce (Miercuri, 21 august 2019, 22:41)

    victor L [utilizator]

    mai spune Putin?
    • +9 (9 voturi)    
      Doar prostii (Joi, 22 august 2019, 8:54)

      Spiky [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Rachetele de genul ăsta sunt cărate pe rampe mobile de camioane gen TIR și pot fi lansate de oriunde. Putinikă bagă strâmbe ca să dea bine la fraieri. Rampele de lansare a rachetelor anti-rachetă nu permit lansarea altor genuri (deși cred că s-ar putea aranja tehnic chestiunea). Oricum Piticul Nuklear vorbește prostii - Rusia lucra la rachetele astea de multă vreme și le-a amplasat deja în Kaliningrad și Crimeea.
  • +17 (17 voturi)    
    si cum vor reactiona? (Miercuri, 21 august 2019, 22:45)

    g01an [utilizator]

    se vor mai arunca singuri in aer din nou incercand sa tina pasul cu tehnologii care ii depasesc cu ~3 decenii?

    si la ce ar folosi rachetele de croaziera impotriva Rusiei? orice atac reciproc, fie doar conventional va duce la un raspuns nuclear la scara larga, garantat. deci ar fi complet inutile rachetele de croaziera instalate in baze fixe cu scopul de a lua la tinta Rusia (ca sa nu mai luam in considerare distanta destul de mare pana la orice tinta ruseasca, cel putin in ce priveste baza de la Deveselu).
  • +15 (15 voturi)    
    Asa, si ce? (Miercuri, 21 august 2019, 23:24)

    Soljenitin [utilizator]

    Si mujicstan poate lansa rachete de croaziera impotriva Romaniei. De ce sa nu poata fi lansate si din Romania impotriva betivanului estic?
    • +3 (3 voturi)    
      Pentru ca . . . . (Joi, 22 august 2019, 11:53)

      Vali Cel Batran [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      . . . doar Rusia are dreptul de a bombarda pe cine vor ei, fara ca cei bombardati sa se apere! Daca vrei sa te aperi de rachetele rusesti si instalezi un scut protector este clar ca esti dusmanul Rusiei, din moment ce nu lasi rachetele lor( pentru constructia carora au infometat milioane rusi) sa isi atinga tintele! Sa te aperi in filosofia ruso-putinista este egal cu declaratia de razboi! Idiot!
  • +6 (10 voturi)    
    Putine (Joi, 22 august 2019, 0:51)

    ranuhasu [utilizator]

    Bine mă, fie... vă și bombardăm dacă insistați. Da’ să nu vă așteptați la mare lucru, că suntem băieți fini...
  • +12 (12 voturi)    
    9m729 e pur pașnică, nu? (Joi, 22 august 2019, 1:15)

    jorj_bv [utilizator]

    Ca orice rachetă cu focos nuclear.
    La fel și cea cu propulsie nucleara.
    Fir-ați ai dracu" de mujici!
  • +11 (11 voturi)    
    La asta s-au si asteptat (Joi, 22 august 2019, 1:47)

    Caligula [utilizator]

    De cand au fost instalate rachetele, ei au tot zis ca sunt in scop ofensiv. Nu au facut nimic pentru a de-escala aceasta situatie, ba din contra, au intrat in Crimeea si au instalat acolo echipament militar, au continuat dezvoltarea de rachete de croaziera, dezvolta noi sistem e de rachete, noi submarine silentioase, noi avioane, duc o propaganda de dezinformare, se amesteca in alegeri, creeaza conflicte, etc.

    Pai nu e normal sa se produca intarirea capacitatii de raspuns a NATO? Pai daca-si dau foc la valiza, un pot sa se planga ca si arde!
  • +4 (4 voturi)    
    razboi rece (Joi, 22 august 2019, 11:07)

    jescu [utilizator]

    Zilele trecute am vazut stirea ca o sa produca drone cu raza de actiune 5000km, invizibile si probabil capabile sa lanseze arme nucleare. Si cu cateva luni inainte ca rusii o sa produca rachete care ocolesc diverse puncte de pe glob. Atat timp cat ei dau startul, ce sa se mai astepte de la altii ? Toti dau din gura dar se uita cum chinezii ii depasesc militar incet, incet...
  • +5 (5 voturi)    
    Cel mai mare pericol la adresa Rusilor este (Joi, 22 august 2019, 11:22)

    Habermas [utilizator]

    Mafia Rusa! Putin se teme de momentul in care Rusii vor intelege ca pot fi liberi de mafie.
  • +1 (5 voturi)    
    De fapt pe Putin nu racheta in roade. (Joi, 22 august 2019, 11:44)

    Habermas [utilizator]

    Mai mult il roade ... Romania si Polonia. Miroase ca de acolo ii va veni sfarsitul.

    Romania a inabusit comunismul in Ungaria, si o poate face din nou (si in Ungaria, si in Serbia, si pe unde mai trebuie). Tot Romanii i-au batut pe Rusi in Odesa si i-au scos din oras in al doilea razboi mondial (cu mari sacrificii, dar au facut-o) si in plus au condus primaria Odesei mult mai bine decat oricare rus a facut-o vreo data (si oamenii stiu asta, inclusiv ucrainienii). Romanii nu vor accepta re-ocuparea Odesei de catre Rusi, si nu accepta nici ocuparea Crimeei.

    Polonia a mai invadat Rusia in trecut (1610) - ma rog, in modul comico-tragico-haotic specific Polonezilor dar si al Rusilor (care nu erau hotarati daca Polonezii sunt invadatori sau eliberatori), dar au facut-o!

    Si poate Rusii ar mai miza pe diversiuni care sa creeze lipsa de coordonare intre Polonezi si Romani, dar in spatele acestor doua popoare sunt SUA si NATO.

    De aceea, Putin este cam ingrijorat si nu prea stie pe unde s-o ia. Asa ca da din gura. Saptamana viitoare o sa mai trimita presei si niste poze la bustul gol, calare pe un tigru siberian mort.
  • +1 (1 vot)    
    Esti de o inteligenta.... (Joi, 22 august 2019, 18:01)

    persuasiv [utilizator]

    mai rar asa minte sclipitoare.Hai,mai screme-te,mai putineste-ne cu ceva mirobolant