Guvernul de la Londra vrea să pună capăt „imediat” liberei circulații în cazul unui Brexit fără acord

de C.D.     HotNews.ro
Luni, 19 august 2019, 17:38 Actualitate | Internaţional


Brexit
Foto: Twitter
Guvernul Marii Britanii vrea să pună capăt „imediat” liberei circulații a persoanelor în cazul unui Brexit fără acord, o poziție mult mai dură decât a cabinetului May, scrie AFP.

Guvernul Theresei May prevăzuse o perioadă de tranziție în absența unui acord de divorț cu UE, permitându-le cetățenilor europeni să muncească sau să studieze fără îndeplinirea unor proceduri suplimentare.

„Libera circulație așa cum există ea în acest moment se va sfârși la 31 octombrie când Regatul Unit va părăsi Uniunea Europeană”, a declarat un purtător de cuvânt al Guvernului.

De exemplu, vor fi introduse imediat reguli mai stricte în materie de criminalitate pentru persoanele care intră în Marea Britanie, a precizat el, adăugând că vor fi alte măsuri imediate care vor face parte dintr-un nou sistem de imigrație care se află în curs de elaborare.

The3million, asociația care apară interesele a 3,6 milioane de cetățeni europeni rezidenți în Marea Britanie, a reacționat la acest anunt. „Este o iresponsabilitate și va deschide ușa pentru o discriminare generalizată”, a scris asociația pe Twitter.

Potrivit guvernului, până la finalul lunii iulie, mai bine de un milion de cetățeni europeni au obținut statutul de „rezident permanent”, care le permite să trăiască în Marea Britanie după Brexit.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















22839 vizualizari

  • +10 (38 voturi)    
    o masura buna (Luni, 19 august 2019, 17:41)

    Kosmos [utilizator]

    CIne a trecut prin Londra a observat ca peste tot sunt grupuri de nomazi din Romania jucand alba neagra si dorm in parcuri. imagini greu de digerat
    • +11 (17 voturi)    
      smecherie (Luni, 19 august 2019, 19:15)

      razeshu [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      pe aia ii tin acolo intentionat sa oripileze englezul indecis si sa il forteze sa se alature miscarii Brexit. Chiar va imaginati ca s greu de urnit de acolo ? De ce nu ii vedem prin Germania de exemplu ?
      • -9 (9 voturi)    
        Dece?? (Marţi, 20 august 2019, 1:42)

        POMPIERUL [utilizator] i-a raspuns lui razeshu

        Pentru ca au amintiri neplacute din strabuni transmise prin gene, BUG.
    • +5 (7 voturi)    
      nu doar din romania (Luni, 19 august 2019, 19:42)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      bineinteles.
    • +1 (1 vot)    
      cosmos (Marţi, 20 august 2019, 14:58)

      Jude [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Occidentul spunea despre romani ca sunt rasisti , au probleme cu tiganii, etc.
      In 2007 cand am intrat in UE dupa un an se facu liniste in Romania. Inainte era plin de suti in mijlocacele de transport, talharii pe strada.
      Majoritatea au plecat la produs in UE. Si nu au decat sa ramana acolo liberi sau in puscariile occidentale.
      Bag seama ca tu Kosmos(ov) iti doresti reintoarcerea lor in RO !
      Pai daca se desfiinteaza UE si repatriaza majoritatea , pe langa oameni onesti si muncitori vor reprimii o gramada de hahalere. Atunci sa vezi. Ti-ai dori sa pleci in cosmos
  • +1 (39 voturi)    
    Asta se numeste (Luni, 19 august 2019, 17:56)

    un_carnat [utilizator]

    Populism de joasa speta.

    Abia astept sa devina uk un stat esuat
    • -9 (25 voturi)    
      Vrabia malai viseaza (Luni, 19 august 2019, 18:51)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui un_carnat

      Tare ma tem ca o sa cam ai ceva de asteptat...
    • -6 (20 voturi)    
      Dar daca nu esueaza, ce exemplu... (Luni, 19 august 2019, 19:04)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui un_carnat

      Brexit-ul va fi un exemplu.
      Sa vedem in ce directie, de succes sau insucces.
    • +4 (18 voturi)    
      ai mult de asteptat (Luni, 19 august 2019, 19:44)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui un_carnat

      pana atunci uita-te in "ograda" proprie
    • -1 (3 voturi)    
      nu apuci ! (Marţi, 20 august 2019, 9:13)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui un_carnat

      .........................
  • -14 (44 voturi)    
    Vox Populi, Vox Dei! (Luni, 19 august 2019, 18:10)

    Nyk1 [utilizator]

    Iar Vox Populi grăit-a: BREXIT!

    Așa că, se face BREXIT - cum și este normal într-o democrație. UE, ca o organizație antidemocratică ce este, s-a obișnuit cu ideea, probabil preluată de la unele state membre (ghiciți voi care!), că referendumurile sunt ceva cu caracter strict consultativ, ceva care poate fi ușor ignorat. E, iată că sistemul legal anglo-saxon și democrația nu se lasă ușor încălcate!
    • +5 (23 voturi)    
      iar demonstrezi mujicia idioata din tine... (Luni, 19 august 2019, 19:01)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      iar demonstrezi mujicia idioata din tine...
    • +8 (22 voturi)    
      troll (Luni, 19 august 2019, 19:35)

      CNBC [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Sa treci sa-ti primesti rublele. Pentru comentarii la stiri din astea esti platit la numarul de cuvinte tovarasu'
      • -5 (13 voturi)    
        Trollul esti tu (Marţi, 20 august 2019, 0:47)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui CNBC

        Bag seama ca tu deja ti-ai primit rublele.

        E in interesul regimului putlerist ca orice referendum din Occident sa ramana fara efect.

        Au dat pe piata interna pana la sufocare exemplul cu tratatul UE de la Lisabona care a fost respins de toate referendumurile organizate in tarile UE afara de Spania, dar care totusi a fost adoptat pe bucati prin masuri administrative ale birocratiei UE.

        Explicatia era ca de fapt democratia occidentala e o vraja si ca oricum iese intotdeauna cum trebuie...
        • +2 (4 voturi)    
          UIte, tu esti un alt troll sovietic (Marţi, 20 august 2019, 10:59)

          midufi [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          Ia mai povesteste-ne tu, tovarase, despre maretia rusiei si decaderea capitalismului.
    • +14 (20 voturi)    
      UE nu a zis (Luni, 19 august 2019, 20:06)

      john06 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      niciodata sa nu se respecte rezultatul referendumului,UE a luat pozitii inainte de declansarea referendumului,hai sa nu mai tot demonizam UE prin minciuni,mai ales ca suntem tara de mana a treia,Bulgaria e de mana a doua macar.
  • +20 (32 voturi)    
    titlul e alarmist si exista niste nuante (Luni, 19 august 2019, 18:35)

    inmono [utilizator]

    masurile se refera la "anumite categorii" si vizeaza aspecte precum persoane necalificate, persoane care au cazier etc.

    daca UK ar termina "imediat" libera circulatie, ar trebui sa faca rost peste noapte de cateva milioane de bone, asistente, instalatori, muncitori in constructii etc. care sa-i inlocuiasca pe romani, bulgari, polonezi...

    oricum un efect al Brexit-ului pe termen mediu va fi asta, dar nu "imediat"

    p.s.sunt curios cat inseamna ptr bugetul UK taxele platite de astia dati afara, cati bani cheltuie aceeasi anual in UK pe produse, chirii si servicii .. dupa aia putem discuta despre cum "si-au luat tara inapoi"
    • +6 (10 voturi)    
      Cine da afara pe cine? (Luni, 19 august 2019, 19:24)

      MateiCraciun [utilizator] i-a raspuns lui inmono

      Unde s-a mentionat faptul ca cineva va fi dat afara?
    • +15 (15 voturi)    
      si (Luni, 19 august 2019, 20:42)

      zxcv [utilizator] i-a raspuns lui inmono

      ar mai trebui sa-si asume si niste pierderi financiare, romanii, bulgarii, polonezii platesc taxe, au unii rate la masina, banca, telefon, platesc chirii, etc.
      • -2 (10 voturi)    
        daaa (Marţi, 20 august 2019, 1:33)

        miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui zxcv

        si incaseaza alocatii ptr copii, asistenta sociala, sanatate etc.
        • +3 (3 voturi)    
          au acelasi drepturi (Marţi, 20 august 2019, 8:58)

          zxcv [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

          ca toti platitorii de taxe, nu e nimic anormal, nu primesc pomana, e un drept. Si nu toti sunt bolnavi sau cu copii mici.
  • -8 (18 voturi)    
    Albionul nu-i tampit si nu se izoleaza decat de... (Luni, 19 august 2019, 19:17)

    Plagarus [utilizator]

    .....leprele fara valoare de intrebuintare.
  • +10 (16 voturi)    
    pfff (Luni, 19 august 2019, 19:20)

    ceoteldrum [utilizator]

    bai :)kosmos,romanii sunt de vina pt brexit?ce parere ai despre crimele prin injunghiere din londra in anul 2019?tot romanii sunt de vina?
  • +3 (13 voturi)    
    Si daca... (Luni, 19 august 2019, 20:22)

    Cataleya [utilizator]

    ...UE decide sa aplice exact aceleasi legi fata de cetatenii britanici care vor sa "cutreiere" Europa?
    • 0 (6 voturi)    
      ei nu te vor opri sa cutreieri uk (Marţi, 20 august 2019, 9:21)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      o poti face si o vei putea face.
      numai ca nu vei putea ramane.
      sau, vei putea ramane, daca vei avea din ce trai.
      adica, nu vor mai fi pomeni, benefits, cum le zic ei.

      la plimbare, fara limite.:-))
  • -14 (28 voturi)    
    Bravo lor. (Luni, 19 august 2019, 20:44)

    Marionette [utilizator]

    Imi place ca nu ezita si-si croiesc calea asa cum vor ei. Nu sunt mocofano-birocratici precum nereactivii de europeni.
  • +7 (7 voturi)    
    400.ooo de (Luni, 19 august 2019, 21:15)

    codrean [utilizator]

    romani. astia-s aia care inca nu si-au luat cetatenia britanica ! Cunosc o gramada cetateni britanici de ani buni. Cam toti cei care au studiat acolo si-si continua acolo activitatea + multi altii...
    • +5 (7 voturi)    
      oare, (Marţi, 20 august 2019, 1:35)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui codrean

      tomy tomescu, va veni in Ro sa se alature usereplus, sa construiasca o tara ca acolo?
  • -3 (7 voturi)    
    Bravo Boris Jonson ! (Marţi, 20 august 2019, 8:13)

    Velma Kelly [utilizator]

    Dar stai ! Mvaiii ! Ce face diaspora londoneza ? Mvaiii ..
  • -2 (6 voturi)    
    Acordul va fi renegociat (Marţi, 20 august 2019, 10:15)

    xolv [utilizator]

    Englezii joaca tare
    • 0 (0 voturi)    
      ca sa ridice praful! (Marţi, 20 august 2019, 18:59)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui xolv

      .
  • +1 (1 vot)    
    Acum ceva timp au colonizat jumatate de glob (Marţi, 20 august 2019, 13:05)

    Florin Muşat [anonim]

    Si acum nu le mai convine sa le treaca toate natiile granita. Pai e frumos asa nenea UK?
    • 0 (0 voturi)    
      uk, nici nu stii, cat de mic incepi sa fii! (Marţi, 20 august 2019, 19:00)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui Florin Muşat

      .
  • 0 (0 voturi)    
    brexitul e... (Marţi, 20 august 2019, 20:36)

    hanu [utilizator]

    solutia gresita pentru probleme reale... dar care se afla in alta parte decat cele fluturate inainte de vot :)