Un francez rămâne dispărut în Italia și la o săptămână după ce a sunat la urgențe să ceară ajutor: „Am căzut de pe o stâncă, am picioarele rupte” / Tânărul nu a putut fi localizat

de C.D.     HotNews.ro
Vineri, 16 august 2019, 8:50 Actualitate | Internaţional


Francez disparut
Foto: Instagram
Un tânăr francez care ar fi căzut de pe o stâncă în zona Policastro, la sud de Napoli, nu a putut fi localizat de autorități nici după o săptămână, deși a sunat să ceară ajutorul, potrivit Le Figaro.

Simon Gautier, de 27 de ani, este dispărut de pe 9 august. Mama sa a declarat că fiul său nu este genul de om care să se pună în pericol și convingerea ei este că a ieșit de pe drum și a căzut.

Potrivit autorităților italiene, Simon a cerut ajutor prin telefon. „Am căzut de pe stâncă, am picioarele rupte, ajutați-mă. Văd marea, dar nu știu unde sunt”, a spus el. Mesajul a fost primit de carabinierii din Lagonegro, însă aceștia nu l-au putut localiza, iar telefonul său pare să se fi descărcat.

Potrivit presei italiene, autoritățile s-au organizat cu întârziere pentru a-l căuta pe francezul dispărut. Un elicopter a fost chemat abia după 28 de ore de la apelul tânărului.

15 prieteni ai lui Simon au venit să ajute familia la căutări.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















18749 vizualizari

  • +12 (26 voturi)    
    :p (Vineri, 16 august 2019, 8:53)

    tirolez [utilizator]

    Asta e articol furnizat de 112, sa vedem ca si la altii e la fel?
    • -7 (25 voturi)    
      Pai... (Vineri, 16 august 2019, 9:32)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      La cine poate fi la fel???
      La puturosii de sudisti, ca la noi!
      Ca de Caracalul e un fel de Napoli insa concentrat... si ce a concentrat ?
      Tot ce e mai rau din Napoli, mafiotii, criminalii, politistii si procurorii corupti, clanurile de borfasi.
  • +6 (12 voturi)    
    ... (Vineri, 16 august 2019, 9:13)

    sentenced [utilizator]

    de la sangele de roman ni se trage. :))
    • +4 (4 voturi)    
      Gresit (Vineri, 16 august 2019, 10:43)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Din punct de vedere genetic, romanii au foarte putin in comun cu italienii.
  • -5 (21 voturi)    
    asa ceva (Vineri, 16 august 2019, 10:07)

    cucuveauamov [utilizator]

    doar in Romania
  • +12 (12 voturi)    
    Daca era la noi ... (Vineri, 16 august 2019, 10:52)

    Jegul Cristian Ioan [utilizator]

    Daca ar fi fost la noi in tara, in afara de imposibilitatea localizarii, operatoarea de la 112 i-ar fi zis clar:

    "nu avem elicoptere disponiblie, asa este legislatia.
    La revedere!"
  • +3 (3 voturi)    
    Vedeți români!Nu mai aveți pretenții. (Vineri, 16 august 2019, 15:10)

    asavreau [utilizator]

    Aveți răbdare.Nu muriți așa,repede.Luați exemplu.Francezu nu a murit nici după o săptămână.Ăla om,nu ca românii care dau telefon la 112 și nu au răbdare să fie salvați!
  • +7 (7 voturi)    
    Gluma-gluma (Vineri, 16 august 2019, 19:09)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Insa bietul student tot nu a fost gasit si a trecut o saptamâna.
  • +4 (4 voturi)    
    Te doare mintea... (Sâmbătă, 17 august 2019, 2:15)

    Intermezzo [utilizator]

    Cit de nepregatiti pot pleca unii in excursii solitare. Sa nu-ti instalezi tu pe telefonul mobil o aplicatie simpla care-ti da coordonatele locului unde te afli e o imprudenta de o neghiobie monumentala. Cu aplicatia gratuita GPS Arrow - dar si cu multe zeci de altele asemanatoare - poti afla coordonatele locului unde te afli. Nu trebuie sa ai net, doar senzor GPS pe telefon, ceea ce toate au. Iar coordonatele le poti comunica prin telefon repede, cit mai ai baterie. Sa dispui de semnal GSM si deci, sa ai legatura telefonica si sa nu fii in stare s-o valorifici este CULMEA INADECVARII.
    • 0 (0 voturi)    
      "culmea" (Duminică, 18 august 2019, 15:07)

      Namaste [utilizator] i-a raspuns lui Intermezzo

      echivaleaza cu ceva tenebros...