România, printre cele șase țări UE dispuse să preia din imigranții de pe o navă care are interzis să acosteze în Italia

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 15 august 2019, 17:05 Actualitate | Internaţional


Nava Proactiva Open Arms
Foto: Captura video
​​Șase țări UE, printre care și România, si-au manifestat disponibilitatea de a primi o parte dintre cei 147 de imigranți de pe nava ONG-ului Proactiva Open Arms, care se află de joi în largul insulei italiene Lampedusa, a anunțat premierul Italiei, Giuseppe Conte, citat de AFP.

„Franța, Germania, România, Portugalia, Spania și Luxemburg tocmai m-au informat că sunt gata să primească dintre imigranți”, a scris Conte într-o scrisoare deschisă adresată ministrului de Interne, Matteo Salvini.

Între 1 august şi 10 august, nava a salvat în total 163 de persoane în cadrul a trei operaţiuni din apele internaţionale, la nord de Libia.

Italia și Malta au refuzat intrarea vasului în porturile lor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















3957 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    luati-i,ce mai conteaza? (Joi, 15 august 2019, 17:17)

    Mistrelutz [utilizator]

    oricum fug dupa o saptamana,doua.
  • +2 (16 voturi)    
    PSDul are nevoie de asistați care să-i voteze (Joi, 15 august 2019, 17:40)

    Nyk1 [utilizator]

    S-a prins, într-un final, de șmecheria partidelor vest-europene de a schimba regulile jocului democratic prin schimbarea parametrilor demografici.
  • +2 (14 voturi)    
    sa'i ia pe toti (Joi, 15 august 2019, 17:53)

    nash pandelica [utilizator]

    ca's numai 147. un nimic pt. o tzara ca ro.
    • +5 (13 voturi)    
      Ajunge unul (Joi, 15 august 2019, 23:13)

      Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

      E suficient unul ca sa puna o bomba sa omoare cateva sute de oameni. Plus ca sunt 147 acum, dar la ce rata de natalitate au iepuroii astia musulmani (si negri), in 10 ani o sa ai cateva mii. Asa au zis si prostii de prin suedia, olanda, belgia... tari care in max.10-15 ani o sa isi puna semiluna pe drapel.
      • +3 (3 voturi)    
        pai sunt si femei cu copii (Vineri, 16 august 2019, 18:34)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Paleopterix

        atunci, recunoasteti ca trompa are dreptate ?
  • +12 (12 voturi)    
    Cand vor vedea ce e aici (Joi, 15 august 2019, 17:54)

    banel [utilizator]

    Vor lua urmatoarea nava spre casa.
  • +7 (15 voturi)    
    Cine a hotarat... (Joi, 15 august 2019, 18:02)

    Radu I [utilizator]

    ...din Romania ? Cine are interesul de se baga , ca paduchele in fata, sa primeasca emigranti, in conditiile in care milioane de romani traiesc in saracie si mizerie? Slugarnicia ne duce in primele 6 state din UE. A rezolvat Romania toate problemele romanilor si acum trece la apararea Europei si rezolvarea problemai emigrantilor? Acesti emigranti nu sunt sustinuti din munca romanilor ? La indatoriri umili nostril politicieni sunt primii, la drepturi se fac mici.Romania nu trebuie sa-si assume nici o sarcina in UE pana cand nu se va bucura de aceleasi drepturi, subventii in agricultura ca FRANTA,intrarea in Schengen, aceleasi drepturi pentru transportatorii aoto romani,etc., dupa care mai discutam.
    • -4 (12 voturi)    
      Cine? (Joi, 15 august 2019, 23:16)

      Paleopterix [utilizator] i-a raspuns lui Radu I

      Pai cam toti. Incepand cu ala de vorbeste rar si care "urmareste cu atentie" toate evenimentele de pe tronul de la cotroceni si terminand cu pupaza din tei..pardon, palatu' victoria! Votati deci cu mutalaul sau cu pupaza, ca e tot un drac!
  • -2 (18 voturi)    
    Si aici suntem la coada Europei (Joi, 15 august 2019, 19:16)

    cenzuratul [utilizator]

    Suntem f departe de standardele lumii civilizate. In 2011 doar 37.3% dintre copiii Londrei mai erau englezi nativi. Suedia a primit in decada 2006-2015 un nr de imigranti mai mare decat 10% din populatia ei. Si noi ce facem?! Cat ne va lua sa urmam exemplul de compasiune al Suediei si sa oferim si noi un camin pentru 2 mil de oameni? Trebuie ca ONG-urile lui Soros&co sa-i treaca pe oameni Mediterana pt ca oficiile diplomatice romanesti din Africa, pline cu pile ale PSDistilor, nu pot sa-i ajute si sa-i indrume pe bietii oameni ce vor sa vina in Romania?

    Sa vina odata USR+Plus la putere, sa deschida granitele, sa-i imbratisam pe imigranti, sa traim intr-un mare grup, sa ne iubim cu totii si sa renuntam la proprietatea privata!
  • +7 (11 voturi)    
    Ce prostie. (Joi, 15 august 2019, 19:58)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Ce prostie.
  • +5 (9 voturi)    
    Sa vina.. (Joi, 15 august 2019, 20:27)

    Stef_and [utilizator]

    Numai vedeti ca astia nu-s de lucru...
  • +10 (12 voturi)    
    prima lor intrebare la coborare in Constanta (Joi, 15 august 2019, 22:04)

    AliKimiku [utilizator]

    Where is Nadlac, please?
  • +9 (11 voturi)    
    problema e ca NU vor in RO (Joi, 15 august 2019, 22:25)

    gica_ultra [utilizator]

    vor cauta sa fuga in vestul UE cu prima ocazie ... le urez bafta !
  • -9 (15 voturi)    
    Hmm, m-am prins (Joi, 15 august 2019, 23:21)

    Paleopterix [utilizator]

    Cred ca stiu cine a decis sa fie primiti toti "imigrantii" (a se citi teroristi ISIS sau Boko-Haram, in "turneu" spre Europa): e vorba de nemtalaul de la cotroceni, care s-a gandit ca oricum are o gramada de case neocupate! Sigur ii cazeaza pe toti acolo! Si le face madam' Iohannis supica in fiecare zi! Cu legume din gradina proprie! Nu???
    • +7 (9 voturi)    
      de obicei nu va da net (Vineri, 16 august 2019, 9:48)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Paleopterix

      la sectia de psihiatrie...ai spart biroul doctorului sa poti posta ?
    • +2 (2 voturi)    
      Singura problemă cu ce spui (Vineri, 16 august 2019, 18:14)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Paleopterix

      La guvernare e PSDul, așadar puterea executivă este deținută de acest partid.